DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

VIETNAM

 

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VIETNAMU

 

Rozloha: 329 560 km²

Obyvatelstvo: 85,26 milionu obyvatel

Hlavní město: Hanoi

Jazyk: vietnamština

Měna: 1 dong (VND) = 10 hao = 10 xu, 1 USD = 17 670 VND

Náboženství: buddhisté (67 %), řím. katolíci (8 %)

Národnostní složení: Vietnamci (87 %), Thajci, Číňané

Časové pásmo: časový posun proti České republice je +5 hod. v době letního času +6 hod. v době zimního času

Mezinárodní předvolba: 00848, 00844, 0084, mobilní 0084168, 00849

Důležitá telefonní čísla: 24-hodinová lékařská pohotovost v Avenues Clinic 251180/99, rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995

Hanoj: záchranná služba 115, policie 113

Konzulát: Velvyslanectví České republiky ve Vietnamu, Embassy of the Czech Republic
13 Chu Van An, Hanoi
tel: 00844/8454131-2 , fax: 00844/8233996
e-mail: hanoi@embassy.mzv.cz , web: www.mzv.cz/hanoi

 

CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA 

Doklady

Vstupní víza Vietnam 1 500, vícevstupové 2000 Kč. Odletová taxa cca 20 USD.

100 Kč = 102 000 Dongů

Jediný nutný doklad pro cestu do VSR je platný cestovní pas obsahující vízum do VSR. Doba platnosti pasu přesahující délku cesty není předpisy specifikována. Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. Při příjezdu do země úřady vyžadují vyplnění několika dotazníků týkajících se zejména zdraví a délky pobytu cestujícího, které jsou k dispozici na místě. Mezinárodní očkovací průkaz je lékařskými zařízeními uznáván, nicméně od českých občanů není vyžadováno žádné povinné očkování.

Víza a režim vstupu

Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů. Turistická víza mají standardně platnost 1 měsíc a nejsou prodlužována. Víza na letišti nejsou občanům ČR zásadně udělována. Obvykle je třeba počítat s dlouhou vyřizovací dobou (min. 7 pracovních dnů).

 

 

 

PRAKTICKÉ INFORMACE

 

Elektřina

Napětí se většinou pohybuje v rozmezí 220-240 V. Zásuvky jsou téměř stejné jako v ČR, ale v pokoji se vyskytuje několik odlišných typů. V každém pokoji se ale najde zásuvka, již vyhoví naše jednoduchá dvouvidlice.

 

Telefon

Místní telefon - Místní a mezinárodní hovory lze uskutečnit z automatů na karty nebo i na předplacené karty pro mezinárodní hovory. Volání do zahraničí je nejlevnější přes internet, tento způsob volání nabízí téměř každá internetová kavárna.

Mobilní telefon - mezinárodní roaming funguje bez potíží, pouze síť Vodafone funguje problematičtěji. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání - Vietnam patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů. Je možné si zakoupit místní SIM-kartu za cca 250 000 VND.

Mobilní sítě: Eurotel - Ano, T-Mobile - Ano, Vodafone - Ne

Internet

Internetové kavárny jsou ve městech v celém Vietnamu, obzvláště v okolí penzionů a hotelů. Internetové kavárny jsou velmi levné a běžně dostupné, cena se pohybuje kolem 100 VND/min.V kavárnách jsou ceny až směšně nízké (okolo 25¢/hod), ve vesnických oblastech a hotelech ale zaplatíte obvykle mnohem víc, proto se vyplatí porozhlédnout se po okolí.

Pošta

Pošty jsou otevřené sedm dní v týdnu od 6 do 20 hod. Pohledy se dají běžně zakoupit v turistických místech společně se známkami. Obyčejné dopis do Evropy dorazí zhruba za 7 dní. Poštovní služby jsou celkem drahé, za dopis do 10 gramů do Evropy zaplatíte 11,000 VND (75¢), pohled stojí 7,000 VND (45¢). Expresní služby jako např. DHL či FedEx jsou také dostupné.

Očkování

Žádné očkování není povinné, některá se pouze doporučují.

Doporučuje se očkování proti žloutence A, B, tetanu, japonské encefalitidě, břišnímu tyfu. V horských oblastech se vyskytuje malárie a na jihu země horečka denge.

 

 

STRAVOVÁNÍ

Vietnamská kuchyně patří mezi nejpestřejší na světě. Základem vietnamské kuchyně je vždy vařená rýže a ochucená zelenina. Dále jsou často součástí ryby a mořské plody, různé kořeněné maso a omáčky. Velice oblíbené jsou husté nudlové polévky, syrové nebo smažené jarní závitky a rýžové knedlíky. To vše doplňuje široká nabídka ovoce včetně méně běžných druhů, jako jsou dračí oči, pomelo, jack fruit, durian atd.

Balenou vodu a slazené lahvové limonády je možné koupit ve stáncích na ulici i v každém hotelu.
K pití nedoporučujeme používat vodu z kohoutků vodovodního řádu. Ve všech hotelech je k dispozici pitná minerální voda, stejně jako ve všech restauracích.

 

PODNEBÍ 

Sever Vietnamu leží v pásmu subtropickém, zatímco jih zasahuje do tropického pásma. Klimatické podmínky jsou různé - od mrazivých zim v nejseverněji položených horách až po rovníkové podnebí v deltě řeky Mekong na jihu. V nízkých nadmořských výškách dosahuje průměrná roční teplota na jihu 27 °C a na severu 21 °C. Podnebí ve Vietnamu se liší podle geografické polohy, není neobvyklá situace, kdy se teploty na severu v horách blíží k bodu mrazu a na jihu dosahují až 40°C. Vietnamské počasí ovlivňuje monzunové proudění. Zimní monzun přichází ze severovýchodu a působí od října do března - na sever země přináší studenou vlhkou zimu, na jihu je v té době sucho a teplo. Na tropickém jihu jsou dvě období: období dešťů (květen - listopad, nejdeštivějšími měsíci jsou červen až srpen) a období sucha (prosinec - duben). Největší horko a dusno bývá od konce února do května.

KAM SE VYPRAVIT 

Hanoj - od r. 1010 hl. město,  skládá se z pěti městských částí. Na poloostrově, vbíhajícím do jezera, stojí pagoda Tran Quoc. Jedná se o nejstarší pagodu v Hanoji. Byla postavena v 6.století a její jméno znamená "objevení země". Staré město je zaplněno stánky obchodníků. Každému odvětví je vyhrazena jedna ulice, dokonce jsou podle nich pojmenovány: Květinová, Papírová, Zeleninová, Drůbeží, jezero Hoan Kiem s pagodou Ngoc Son s mostem Vycházejícího slunce, (jezero Navráceného meče s Želví věží), chrám Literatury Van Mieu a universita z r. 1049 (naproti přes ulici dobrá restaurace Koto), pagoda  Jednoho pilíře Chua Mot Cot Thang Long – symbol Hanoje, mauzoleum Ho Či Mina, pagoda Založení státu, katedrála Sv. Josefa, večer slavné hanojské vodní loutkové divadlo Thang Long. Restaurace Bia Hoi s čepovaným pivem. Je zajímavou směsicí západního a východního světa s čínským po staletí trvajícím vlivem. V nynější době město prochází modernizací. Hanoj ztělesňuje historického ducha, výchozí bod tvoří Stará čtvrť, kde lze navštívit mnoho muzeí, chrámů, památníků či parků. V okolí Ho Chi Minhova mauzolea se nachází i mnoho dalších historických budov: Jednopilířová pagoda či Ho Chi Minhův dům. Dále se nabízí i jiné zajímavé skvosty: např. Chrám literatury, Armádní muzeum, které např. uchovává letouny MiG-21 nebo tanky T-54, či Muzeum vzdušných sil, které nabízí k prohlédnutí stíhačky MiG či vrtulníky Mi-6 a mnohé jiné letouny.

Chvíle relaxace či možnosti příjemné procházky poskytuje park Hoan Kiem Lake v centru města. Tamní zde ráno procvičují tai-chi. Podle legendy vlastnil král Le Loi kouzelný meč, kterým chtěl zahnat Číňany zpět na jejich území. Při plavbě po jezeře se však setkal s obrovskou želvou, která popadla meč a stáhla ho do hlubin. Obrovské želvy prý stále obývají vody jezera a naposledy byly spatřeny roku 1998.

Dobrodružněji založení jedinci mohou vyrazit do okolí města a objevovat tamní půvabné vesničky, hory či údolí s úžasnou přírodní scenérií.

 

Danang - Ti, kteří se zajímají o válku ve Vietnamu by měli navštívit město Danang, které bylo v té době úplně zničené. Dnes tu uvidíte Hočimonovo vojenské muzeum, rozbité americké tanky, francouzskou katolickou katedrálu, buddhistické pagody... V okolí Danangu je krajina všude posetá stovkami tisíců hrobů. Jeden z nejrozsáhlejších vojenských hřbitovů na světě sě jmenujeTruong Son. Další válečnou památkou jsou katakomby Kucchi - spleť podzemních chodeb nedaleko Saigonu, kde probíhali obzvlášť těžké boje. Jiným známým vojenským pomníkem je osada My Lai, kompletně zmasakrovaná americkými vojáky, která leží nedaleko mesta Quang Ngai. Geografický a klimatický předěl dělící sever od jihu země přes průsmyk Hai Van do Hue, muzeum s unikátními exponáty hinduistické čamské kultury ze 7. -15. stol...na krásné pláži Non Nuoc

 

Sa Pa - nočním vlakem - horské městečko, zajímavé vesnice horských kmenů.u hory Fan Si Pan (3143 m) Národnosti Dzao, Dzai, Tay, Hmong, průsmyk Tram Ton, 100 m vysoký Stříbrný vodopád, celodenní pěší výlet vesnicemi národnostních menšin, rýžová terasovitá pole, vodní buvoli a tradiční obydlí, tradiční víkendový trh (mnoho turistů), možný okruh větrnou soutěskou do teplejšího kraje - města Lai Chau, Dien Bien Phu, SonLa, Moc Chau zpět do Hanoje. Vlakové spojení: http://www.travelsapa.com/content/Sapa+Victoria+train/15/305

 

HaLong - Dračí zátoka (cestou návštěva historické pagody But Thap, ležící v typické krajině severo­vietnamského venkova) = .zátoka Zanořujícího se draka ◊ (UNESCO), více než tři tisíce vápencových homolí); projížďka zátokou a nezapomenutelný nocleh na lodi, jeskyně Zázraků nazývaná také jeskyně Dřevěných tyčí. Ha Long je území, ležící při ústí Červené řeky. Z vody tady vystupuje kolem 3000 malých ostrůvků a skalisek, vytvářejících nezapomenutelnou scenérii. Podle legendy poslali Číňané draka, který se právě zde snesl na zem a vzniklé díry se zaplnily vodou. Ha Long tudíž v překladu znamená "místo, kde drak klesl do moře", jeskyně Thien Cung na krasovém ostrůvku. Nocleh v Cat Ba je největší ostrůvek v zálivu Ha Long v severním Vietnamu a polovina jeho plochy je pokryta národním parkem Unesco. Na ostrově žije kolem 13500 obyvatel.

 

Tam Coc - busem do Ninh Binh, pak taxi. překrásná krajina skalních homolí a políček, výlet na loďce mezi rýžovišti, jeskynní  pagoda Bich Dong / 2km/- vyhlídka , oblast Hoa Lu 15 km (bývalé hlavní město okolo roku 1000 n.l.), plovoucí osada na remorkerech Kenh Ga. V Ninh Binh nic není - lépe bydlet v Tam Coc, zajistí autobus do Hue a Saigonu, mnoho restaurací a hotelů.

 

Hue - (nočním vlakem nebo letecky) ◊ (UNESCO), tzv. "město harmonie", sídlo posledních vietnamských císařů: rozsáhlé hrobky císařů dynastie Nguyen, areál císařského paláce, tzv. Zakázaného města - sídlo císařů; hlavní pamětihodnosti jsou z 15. století. Je vlastně něco jako symbol nadřazenosti. Od ostatních částí města bylo odděleno mohutnými příkopy a hradbami. Směl se tu zdržovat jen císař s doprovodem, ostatním smrtelníkům sem byl vstup pod hrozbou smrti přísně zakázán, plavba po Voňavé řece k osmiboké pagodě Thien Mu a hrobce císaře Minh Manga a hrobce Tua Duc (k hrobkám autem, ostatní hrobky nezajímavé). Hué bylo vždy kvůli své výhodné pozici prosperující město. V roce 1802 bylo Hué hlavním městem Vietnamu. Hué je jediným městem ve Vietnamu, které si uchovalo v téměř neporušeném stavu celý královský komplex sestávající se z hradeb, paláců a královských hrobek. V roce 1993 byly tyto monumenty prohlášeny Světovým kulturním odkazem pod ochranou UNESCO. nejlepší vietnamská kuchyně. Hue do Danangu průsmykem Mořských oblaků, zastávka v rybářské vesnici Lang Co

 

HoiAn - ◊ (UNESCO) kosmopolitní přístavní město, malebné uličky starobylého přístavu "Faifo", výstavní shromažďovací domy čínských kongregací, prohlídka dřevěného domu Phung Hung a čínského fu-ťien ského společenského domu, japonský krytý most z 16. stol., Muzeum obchodu s keramikou, holandská, čínská a porugalská koloniální architektura. Výlet taxíkem 19 km k Mramorovým horám s novodobými betonovými buddhistickými svatyněmi (Marble Mountains - Ngu Hanh Son, hora Thury Son - 5x posvátné mramorové věže symbolizující pět prvků)(nezajímavé).

 

My Son - ◊ (UNESCO 1999),  bývalé náboženské centrum mocného státu Čampa (Champa) z 4.–13. stol, nejdéle fungující chrámový komplex v jihovýchodní Asii, pozůstatky hinduistických chrámů v džungli- 6. stol. My Son je rozsáhlý komplex ruin bývalého města říše Champa ze 4. – 12. století. Jedná se o rozsáhlý komplex více jak 70 památek vystavěných převážně z pálených cihel z nichž polorozpadlá jedna ještě stojí. Nejlépe = organizovaný výlet busem, zpět možno i lodí s bídným obědem nebo busem

 

Phong Nha-Ke Bang - ◊ (UNESCO 2003) Národní park se rozkládá se v provinci Quang Binh, u západní hranice s Laosem, na jehož straně se nachází přírodní rezervace Hin Namno Nature Reserve. Národní park Phong Nha-Ke Bang zaujímá rozlohu 857,54 km2. Dělí se na 3 zóny - přísně chráněná zóna (648,94 km 2) , ekologicky využitelná zóna (174,49 km 2) a administrativní servisní zóna (34,11 km2) . Zdejší oblast je chráněna kvůli ochraně dvou velkých krasových oblastí, kde se nachází až 300 malých i velkých jeskyní. Oblast se vyvíjela od prvohor (cca 400 milionů let) a je tak nejstarší krasovou oblastí v Asii. Nedávno zde byl dokonce objeven největší jeskynní průchod na světě, jeskyně Hang Son Doong . Národní park Phong Nha-Ke Bang je pojmenováno po údajně zdejší nejkrásnější jeskyni Phong Nha, která disponuje mnoha fascinujícími sklaními útvary a dá se do ní zajet lodí.

 

Khe Sanh (Huong Hoa) příhraniční městečko v krásné krajině, kávové plantáže. 

Busem z Dong Ha 1,5 h, Hranice Lao Bao - 1 h, laoské hraniční město Dansavanh

8 hod z Dong Ha, 13 hod z Hue (6.00 nebo 18.00), 14 hod z Danang = Savannakhet - 7 h jízdy z hranice

 

Nha Trang - (vlakem) letovisko, koupání na nejlepších městských plážích ve Vietnamu,, korálové ostrůvky Tam, Mun a Hon Mieu s akváriem, champské věže Po Nagar 8.–12. stol. (nejvyšší 28 m)na hoře Cu Lao s překrásným výhledem do okolí, chrám Long Son se 14metrovou sochou Buddhy, novogotická katedrála.Nha Trang návštěvníkům nabízí údajně nejkrásnější záliv světa. Mohou se zde věnovat řadě vodních i jiných sportovních aktivit či se mohou zúčastnit některých organizovaných výletů.

 

Mui Ne - letovisko, obří duny na plážích, poutní hora TaCu s 49 m Buddhou

Da Lat - (malá Paříž i s Eiffelovkou) horské městečko 1500m/m, visutá obydlí na kůlech, vodopád Elephant, výroba hedvábí, květinové farmy, ozubnicová železnice, císařův letní palác Bao Dai, Crazy Houses (architektonické úlety ve stylu Gaudího), pagoda Linh Phuoc

Jezero La Nga s plovoucími domy, vodopád Lien Kauong, čajové a kávové plantáže, hedvábí

 

Saigon - koloniální architektura, presidentský palác (Reunification palace), radnice, budova pošty je hned vedle  katedrály Notre Dame, City Hall,  klášter Tay Ningh, pagoda Nha Trang, působivý palác bláznivého náboženského směru Cao Dai, čínská čtvrť Cholon (čti čOLON) s tržištěm Binh Tay, Muzeum historie, vodní loutkové divadlo, česká hospůdka, výlet do tunelů Cu Chi – síť více než 250 km tunelů z vietnamské války která umožnila za války Vietnamským jednotkám ovládnout rozlehlý vietnamský region situovaný pouhých 40 km od Saigonu. Je největším městem Vietnamu a dřívější hlavní město Vietnamské republiky. Tvoří srdce a duši Vietnamu.

Pokud panuje vedro, v centru města poskytují stín a vodní osvěžení parky Saigonský vodní park a vodní park Dam Sen.

Dům znovusjednocení, dřívější Prezidentský palác Jižního Vietnamu nabízí k návštěvě místnosti věnované válečné době, kde lze také zhlédnout propagandistický film vyprávějící o tom, jak Vietnamci sloužili a jak američtí imperialisti podlehli Ho Chi Minhovým nezdolatelným revolučním silám. Podobné tematice se věnuje i Válečné muzeum, které zpodobňuje krutosti během Vietnamské války. Znamenitý soubor obsahuje Muzeum vietnamské historie. Muzeum obklopuje Botanická zahrada.

Ulice jsou lemovány nesčetnými obchody, krámky, tržišti, pouličními kavárnami a promenádami, které jsou centrem veškerého městského vietnamského dění. Žádný návštěvník nezůstane nedotknutý touto živou a radostnou atmosférou.

 

Celodenní výlet do delty Mekongu nejlépe s cestovkou (levné), sytě zelené spleti kanálů, rýžovišť a lidových vesniček, zvané rýžová mísa Vietnamu. Mytho je folklórním zemědělským střediskem, kam se sjíždějí rázovité typy obyvatel delty na pravidelné trhy. Projížďka lodí po kanálech z městečka Cai Be (2,5 hod) nebo Vinh Long. Na ostrově Binh Hoa Phuoc lze navšívit ovocnářské a bonsajové farmy, ochutnat domácí rýžové víno, návštěva usedlosti na ostrově Thoi Son, Město My Tho se nachází v deltě Mekongu 5 hodin jízdy ze Saigonu a má kolem 160 000 obyvatel a je známé díky své nudlové polévce Hu Tieu My Tho, plovoucí trhy v největším městě delty Can Tho, malé výrobny produktů z rýže, hadí farma, kokosové vesničky, největší plovoucí trh Cai Rang. Návštěva pagody Vinh Trang. Návrat busem z Can Tho nebo My Tho do Saigonu

 

PHU QUOC: průzračně modrá voda s bohatým podmořským životem a nejkrásnější vietnamské pláže lemované kokosovými palmami, ale také nejzachovalejší prales v jižním Vietnamu; koupání, vycházky do centra ostrova, návštěvy tržišť či továrničky na výrobu rybí omáčky.