DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

INDIE

 

 

 

 

Rozloha: 3 287 000 km2

Počet obyvatel: 913 milionů

Hlavní město: Dillí (7,5 milionu obyvatel)

Úřední řeč: hindština, angličtina

Náboženství: hinduismus, islám

Měna: Indická rupie (INR) = 100 paisů    

          pozor na natržené  a poškozené bankovky !!! (procvaklé nevadí) výměna jen v bance

čas = letní + 3,5 hod 

 

červená tečka na čele = tilaka

POZOR!!! levá ruka se pokládá za nečistou - nedotýkat se jí cizího ani vlastního jídla, slánky atd.

indické písmo se jmenuje Dévanagari, jazyk hindí, na jihu tamil

 

při ubytování v soukromí je nutné dát malý dárek, je potřeba (z časových důvodů) se včas loučit

 

   HISTORIE

Indie je zvláštní zemí, jejíž nejstarší historii provázejí pokusy o sjednocení, které však bylo neustále střídané opětovným dělením. Významnější sjednocení má na svědomí až mongolská dynastie Velkých Mughalů. Současně se v zemi začínají usazovat evropští obchodníci, postupem času se Indie stává kolonií Francie, kterou posléze vystřídá Británie. Ta se v zemi drží i během 1. světové války. V této době ale získávají na vlivu protibritské nálady podporované významnými osobnostmi (Gándhí). Za 2. světové války si Indie zachovává neutralitu, byť se netají svou sympatií k Japonsku. Po válce se moc dostává mezi lidi, země je rozdělena mezi islámský Pákistán a Indickou unii, která zahrnuje na pět set knížectví. Začleňování těchto státečků probíhá až do toku 1950, kdy je oficiálně vyhlášena Indická republika. Pak zemí otřásají vojenské střety s okolními státy, například s Pákistánem či s Čínou, se kterou má Indie nevyřízené účty kvůli její násilné anexi Tibetu. Dodnes jsou v Indii silné snahy různých separatistických hnutí. 

 

 

   VSTUPNÍ PODMÍNKY

Cestuje se na cestovní pas ČR opatřený platným indickým vízem. Časová platnost cestovního pasu by měla být alespoň šest měsíců od data vstupu do Indie. Pokud s cestujete s nezletilým dítětem, které nemá vlastní pas a je zapsáno v pase dospělého, je nutné, aby indické vízum obsahovalo poznámku, že je platné i pro dítě. Cestující starší šesti měsíců, který přijede do Indie v době do šesti dnů od odjezdu z oblasti infikované žlutou zimnicí, musí předložit mezinárodní očkovací průkaz, jinak je držen v izolaci (maximálně 6 dní, po inkubační dobu žluté zimnice). Cestující s vízem na dobu ročního a delšího pobytu musí na požádání kontrolního orgánu předložit potvrzení o negativním vyšetření na přítomnost viru HIV v organismu.

Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. To lze získat na velvyslanectví Indie, Valdštejnská 6, Praha 1 (02/57320255, 57320260, 57320266, 57320258, fax 02/6474297, 539495). V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu. Turistům, kteří v průběhu svého pobytu hodlají navštívit některou ze sousedních zemí (Nepál, Srí Lanka), se doporučuje, aby zažádali o udělení víza na dva nebo více vstupů. Platnost uděleného víza lze v průběhu pobytu v Indii prodloužit úhrnně až na 180 dní. Prodlužování víz, udělování povolení k pobytu a vydávání nových víz (do nově vystavených cestovních dokladů v případě skončení platnosti, ztráty či odcizení) provádějí cizinecké úřady, tzv. F.R.R.O. (Foreigners Regional Registration Office) v Dillí (New Delhi), Bombaji (Mumbai), Kalkatě (Calcutta) a Madrásu (Chennai). V hlavních městech všech ostatních indických svazových států nebo území tyto činnosti provádějí policejní ředitelství (Police Commissioner's Office) a v některých krajských městech (District City) příslušní zplnomocnění policejní důstojníci ve funkci Senior Superintendent of Police nebo Superintendent of Police. V případě, že bylo vízum uděleno na dobu maximálně 180 dní, má povinnost přihlásit cizince k pobytu provozovatel ubytovacího zařízení. Za tím účelem musí cizinec v případě ubytování vyplnit příslušné údaje požadované rubrikami knihy ubytovaných hostů. Každý, kdo má indické vízum na více než 180 dní, se musí do patnácti dnů po příjezdu do Indie osobně zaregistrovat. Registraci je možné uskutečnit na počkání během úředních hodin úřadů, které prodlužují víza. Registrace pobytu se poznamenává do cestovního dokladu cizince a je důležitá pro pozdější bezproblémové opuštění Indie. Občané ČR, kteří jsou zaregistrováni a nemají indické vízum k více vstupům, musí při opuštění Indie předložit potvrzení tzv. Intended Departure Clearance. Akreditovaní novináři mohou toto potvrzení obdržet na letišti. Na hraničním přechodu je cizinec povinen vyplnit formulář, jehož první část slouží ke statistickým a evidenčním účelům a druhá část jako celní a devizové prohlášení. První část se odebírá u pasové kontroly, druhá část se odevzdá celníkům. 

Na letišti po příletu do Indie jsou zavazadla přijíždějící na pásu volně k dispozici a může je odnést kdokoli, aniž by někdo příslušnost zavazadel kontroloval. Pokud zavazadlo daným letem nedorazilo, je potřeba vyžádat si od celníků tzv. landing certificate. Jinak by cestující do prostor letiště vůbec nebyl vpuštěn. Vykládání zavazadel někdy zabere i hodinu. 

Všichni občané ČR, kteří pobývají v Indii déle než 180 dní, by měli požádat o potvrzení o výjimce z daně z příjmu, tzv. Income Tax Clearance Exemption Certificate, a to u finančního úřadu (Foreign Section of Income Tax Department) v Dillí, Bombaji, Kalkatě nebo Madrásu. Toto potvrzení, resp. potvrzené daňové přiznání, může být požadováno při odjezdu z Indie. Do některých oblastí v Indii je vstup cizincům zakázán, například oblasti u indo-pákistánské hranice, některých severovýchodních indických svazových států, některé přírodní rezervace a vysokohorské oblasti. Informace o těchto oblastech, případně povolení ke vstupu, mohou poskytnout zastupitelské úřady Indie ve světě. 

Bez cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky zahrnující používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook či kufříkový psací stroj, 2 páry brýlí, dalekohled, radiopřijímač či kazetový přehrávač apod. pokud jsou pro osobní potřebu cestujícího a budou z Indie vyvezeny, dále jiné předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR (tj. cca 700 Kč). V této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů. V případě, že se jedná o předměty, jež by mohly být předmětem sporu v případě vývozu z Indie, se vyplatí vyplnit formulář TBRE (tzv. Tourist Baggage Re-Export Form) a nechat si jej potvrdit celníky. Ostatní věci podléhají clu. Cestující musí oznámit dovoz peněz či jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 2.500 USD. Oznámení je potřeba učinit písemně na předepsaném formuláři CDF (tzv. Currency Declaration Form). Dovoz indických rupií do Indie je ze zákona zakázán, zpravidla však není nijak postihován. Bez vývozního cla lze z Indie vyvézt všechny věci, jež byly do Indie cestujícím dovezeny jako věci osobní potřeby a dále veškeré nakoupené suvenýry.

Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let. Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Pokud cizinec vyváží více než 2.500 USD nebo jejich ekvivalent, musí prokázat jejich dovoz potvrzeným formulářem Currency Declaration Form. Vývoz nepotvrzených peněz indická strana trestá vězením. Pro vývoz klenotů ze zlata či stříbra v úhrnné hodnotě přesahující 100.000 INR (tj. cca 88.000 Kč) je nutné získat povolení centrální indické banky Reserve Bank of India. Vývoz indické měny je zakázán.

Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné, zpravidla však není nijak postihováno. Měnit na černém trhu se ale nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá velké množství padělaných dolarových bankovek. Navíc výměna na černém trhu přináší jen nepatrně vyšší hodnotu (cca o 5%), než při úřední výměně valut. Bezproblémová je zpravidla výměna amerických dolarů, ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech, u všech peněz v hotovosti platí, že jsou často vyžadovány pouze nové bankovky s ochranným proužkem. Výměna českých korun na místní měnu není v Indii možná, v situaci krajní nouze pomůže peníze vyměnit konzulární oddělení v Dillí nebo konzuláty v Bombaji a Kalkatě. Výměna šeků na místní měnu je bezproblémová, v porovnání s hotovostí ale nevýhodná. Je potřeba uschovat si pečlivě potvrzení o směně, může být v některých případech vyžadováno (například při zpětné směně). Letenky, jízdenky na vlak a některé další služby mohou cizinci zakoupit pouze v USD, jinak je koupě problematická. Výměna z místní měny na cizí měnu v hotovosti není ze zákona povolena, banky a směnárny zpravidla vystavují šeky. Pouze některé z nich (na hraničních přechodech) mají oprávnění k tomu vydat zpět cizí měnu v hotovosti. 

 

 

   KDY A JAK

Indie je krásnou zemí s úchvatnou přírodou a památkami, z nichž nejslavnější je Tádž Mahal. V dubnu až červnu, kdy je suché a velmi horké počasí, je vhodné poznávat Himaláje, Kašmír a hory jižní Indie. Červen až srpen na severu nebo prosinec na jihovýchodě je ve znamení vytrvalých dešťů. Říjen až listopad je vhodný pro pobyt v horách severní Indie, zato listopad až březen je ideální pro poznávání celého zbytku země.

Mezi Indií a Pákistánem je jen jeden hraniční silniční přechod Lahore (Wagah) - Amritsar (Atari), železnice cestující nepřepravuje. S ohledem na bezpečnostní situaci na severovýchodě Srí Lanky byla přerušena lodní osobní doprava mezi Indií a Srí Lankou. Doporučuje se použít k cestě na Srí Lanku letecké spojení. Pozemní spojení mezi Indií a Nepálem je závislé na počasí a ročním období - jde o oblast častých záplav v monzunovém období (červen až srpen), mimo záplavové oblasti jsou přechody Biratnagar a Jaynagar. V případě cestování do Indie po souši přes Írán a Pákistán se doporučuje požádat o íránská a pákistánská víza na více vstupů už v Praze. Úplně nejlepším způsobem dopravy do Indie je letecká cesta do Dillí, Kalkaty nebo Bombaje, například přes švýcarský Curych. 

 

Podnebí

 Od prosince do března vanou z Himálaje na jih studené větry, které všude s výjimkou nejzazšího jihu a západu způsobují mírné a suché zimy. Jde o nejvhodnější období pro turistiku. Jižní a západní oblasti zůstávají horké a vlhké. V dubnu a květnu se převládající směr větru mění a do Indie proudí teplejší vzduch od jihu. Toto nejteplejší období roku (teploty přesahují vysoko 40 °C) je prakticky v celé Indii velmi suché . Vítanou úlevu přinášejí až vydatné letní monzunové deště ). I nejsušší oblasti Indie v tomto období dostávají alespoň slabé dešťové srážky. Když monzun, trvající obvykle od června do září, nepřijde, postihuje Indii sucho a hlad. Největší množství srážek bylo zaznamenáno na severovýchodě země v Ásamu a na jihozápadním pobřeží (4000 mm). V říjnu a listopadu větry znovu mění směr a někdy s sebou přinášejí prudké tropické cyklony.

 

 

   DŮLEŽITÉ KONTAKTY

Zastupitelský úřad ČR v Dillí: Embassy of the Czech Republic, 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, New Delhi - 110 021, Republic of India, tel.: 0091-11-6110205, 6110318, 6110382, fax: 0091-11-6886221, e-mail: newdelhi@embassy.mzv.cz; Generální konzulát ČR v Bombaji: Consulate General of the Czech Republic "Marcopia" Building, 5, Dr. D. G. Deshmukh Marg (former Pedder Road), Mumbai - 400 026, Republic of India, telefon: 0091-22-4938789, 4974729, 4973349, fax: 0091-22-4950442; Honorární konzulát v Kalkatě: Honorary Consulate of the Czech Republic, Suite No. 27, KOH-I-NOOR Building (5th Floor), 105, Park Street, Calcutta - 700 016, Republic of India, tel.: 0091-33-291683, 290124, fax: 0091-33-2264161. Důležitá telefonní čísla: policie 100, hasiči 101, první pomoc 102. 

 

 

   NEMOCNICE, SLUŽBY

V Indii existuje síť soukromých i státních zdravotnických zařízení. Ošetření ve státních zařízeních je sice bezplatné, zato často nekvalitní. Návštěvu takových zařízení nebo dokonce hospitalizaci nelze doporučit. Soukromá zdravotnická zařízení vyžadují zaplacení úkonu ihned po jeho provedení, ať již se týká první pomoci, drobného ošetření nebo náročnější operace. Zahraniční zdravotní pojištění zpravidla není akceptováno. Proto je nutné, aby turisté (především v odlehlejších oblastech) byli vybaveni odpovídající hotovostí, neboť přijímání kreditních karet je spíše výjimkou. Cestující, zejména ti s probíhajícími nebo pravděpodobnými zdravotními problémy, by se přesto měli před cestou do Indie zdravotně připojistit a konzultovat s příslušnou pojišťovnou možnost zpětného proplacení nákladů za ošetření, léky, léčení či hospitalizaci (oproti předložení příslušných dokladů).

V některých turisticky atraktivních místech místní "podnikatelé" nabízejí ubytování cizincům zdarma oproti předložení platného dokladu o zdravotním pojištění pro cesty do zahraničí. Cenu za ubytování pak podnikaví Indové deklarují jako hospitalizaci a vymáhají ji na příslušných pojišťovnách. V tomto případě se jedná o zneužití pojistky ze strany pojištěnce se všemi důsledky z toho vyplývajícími. Zdravotní pojišťovny v ČR o některých těchto podvodných zařízeních (například v Ágře) vědí, a proto využití takových lákavých nabídek ubytování občanům ČR nedoporučujeme.

Před odjezdem do Indie se doporučuje očkování proti břišnímu tyfu, proti poliomyelitidě a virové hepatitidě typu A, při delším pobytu i proti typu B, popřípadě proti meningokové meningitidě a japonské encefalitidě. V době epidemií cholery se doporučuje i očkování proti choleře, zejména při cestování po venkovských oblastech. Každý by si měl zkontrolovat platnost očkování proti tetanu. Značné je riziko nákazy malárií (kromě velkých měst a indických států Himáčalpradéš, Džammú a Kašmír, Sikkim). Je proto třeba se chránit před komáry, jež onemocnění přenášejí. Jinak se doporučuje chemoprofylaxe chlorochinem v dávce 300 mg báze jednou týdně v kombinaci s proguanilem v dávce 200 mg jednou denně. Je také možné pohotovostní samoléčení meflochinem (Lariam).

Velkým problémem cizinců jsou průjmová onemocnění. Zpravidla se jedná o tzv. cestovní průjem, jenž se dostavuje čtvrtý až pátý den po příjezdu do Indie. Pokud po 2 až 3 dnech neustane, je třeba vyhledat lékaře, neboť by se mohlo jednat o amébózu (včetně jaterního abscesu) nebo baciliární dyzenterii, častá je též lamblióza a na venkově cholera. Vzhledem k nebezpečí infekčního onemocnění se doporučuje pít zásadně nápoje z uzavřených lahví či krabic. Voda z řek, rybníků i veřejných vodovodů je kontaminována nebezpečnými látkami. Doporučuje se vyvarovat se sladkostí prodávaných na ulici, veškeré ovoce a zeleninu pečlivě omývat, nepít nápoje s ledem. V období od listopadu do května se zvláště v severní Indii (včetně Dillí a okolí) vyskytuje meningokoková meningitida.

Vážným problémem je v Indii vzteklina. Vzhledem k značnému riziku nákazy se doporučuje chránit se před volně pobíhajícími psy. V pohraničních oblastech sousedících s Tibetem a Nepálem existuje v době od srpna do listopadu riziko nákazy japonskou encefalitidou, ta se vyskytuje i na nejjižnějším cípu Indie v době od března do května. Místní obyvatelstvo je nakaženo různými tropickými nemocemi, jež jsou přenosné i na cizince (např. horečka dengue). Pobyt v terénu je spojen s nebezpečím uštknutí jedovatými hady. Značné je riziko nákazy HIV. Například v Bombaji je HIV pozitivních téměř padesát procent prostitutek a jedno procento dárců krve.

Služby jsou na nízké úrovni. Ubytování je nekvalitní, výjimkou jsou pětihvězdičkové drahé hotely ve velkých městech a turistických střediscích. Hotely a ubytovací zařízení jsou soustředěny především ve větších městech a známých turistických centrech, v přírodních rezervacích a v horách jsou častější bungalovy a lodge. Ceny se pohybují od 2 až 3 USD do několika set USD, platby by měly být uskutečněny ve volné měně. Některé hinduistické a buddhistické kláštery poskytují bezplatné ubytování a sikhské gurudwary i stravu. Kempink v Indii není běžný.

Ceny základních potravin jsou na stejné úrovni jako v ČR. U potravin jsou státem stanoveny maximální maloobchodní ceny, které se mohou v jednotlivých svazových státech lišit. Maximální cena (Maximum Retail Price) je vytištěna na obalu. Dovážené zboží je předražené. Až na výjimky neexistují obchody typu supermarket. Ceny v průměrných restauracích jsou nižší. Strava je hlavně vegetariánská, často silně kořeněná. Doporučuje se vyzkoušet indická jídla ještě před cestou v některé indické restauraci v ČR. Ne každému indická strava vyhovuje. Indie patří mezi země s nejznečištěnějším životním prostředím na světe. Kontaminována je i voda. Z nejlevnějších nápojů je zpravidla chutná a bezpečná citronáda Fresh Lime Soda, jinak se doporučuje pít vodu či jiné nápoje dodávané v plastikových lahvích či krabicích. Alkohol je k dostání pouze ve zvláštních k tomu účelu zřízených prodejnách nebo ve vybraných restauracích. V indickém svazovém státě Gudžarát je zavedena přísná prohibice. Alkohol se nesmí prodávat a pít na veřejných místech vždy první a sedmý den v měsíci (ve státě Rádžastán vůbec nikdy) a často i o svátcích. Tyto dny jsou tzv. Dry Day. 

Doporučuje se nebrat natržené peníze, nikdo je nebude chtít vzít zpět. Díry od sešívačky uprostřed bankovek však nikomu nevadí. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého finančního transferu z ČR do Indie (např. služby Western Union, American Express, Thomas Cook apod.). Dodávka elektřiny je v Indii velký problém a v některých venkovských lokalitách dosud není zavedena. Výpadky proudu jsou každodenním jevem. S tím souvisí skutečnost, že indické domácnosti zpravidla nejsou vybaveny chladničkami.

Místní turistické brožury a materiály jsou značně zkreslující, často obsahují zastaralé a neúplné údaje. V Indii neexistují telefonní budky, ale telefon je k dispozici většinou na poštách, v obchodech, hotelech a vždy je domorodci obsluhován. Telefonní "obchod" je označen černým nápisem na žlutém podkladě, a to v případě možnosti meziměstského volání "STD" a v případě možnosti mezinárodního spojení "ISD". Telefonní "obchody" se vyskytují téměř ve všech vesnicích po celé Indii a kromě telefonu jsou vybaveny i faxem. Použití telegrafu se nedoporučuje, je nespolehlivé. 

Indové se nerozčilují. Na žádosti odpovídají kladně, na stížnosti No problem. Většina z nich je na peníze, i když to nepřipouští. Lidský život pro ně nemá takovou cenu jako pro nás, proto nechápou některá hygienická, zdravotní nebo bezpečnostní opatření cizích turistů. Chudí a nevzdělaní Indové mají pocit, že všichni lidé s bílou pletí jsou bohatí. Dávat bakšiš žebrákům na ulici ve městě se nedoporučuje. Elektrické napětí je 220 V, 50 Hz. 

 

 

   DOPRAVA, ČAS

Co se týče automobilové dopravy, je velmi nebezpečná. Jezdí se vlevo. Hlavní cesty a dálnice jsou mimo velká města špatně udržovány a neustále plné. Hlavní cesty nemají více než dva pruhy, vodorovné značení pruhů buď neexistuje nebo je jen slabě vidět. Naprosto chybějí adekvátní dopravní značky nebo upozornění. Těžké nákladní automobily, včetně kamionů a autobusů, motocykly, chodci i dobytek se běžně vyskytují na všech silnících i na dálnicích (tzv. national highway). Cestování v noci je hazard. Cestovat do Indie vlastním motorovým vozidlem v žádném případě nedoporučujeme. V případě cesty je nejdůležitější si pamatovat, že viníkem dopravní nehody je zpravidla ten, kdo má nabouraný předek vozidla. Půjčování aut je v Indii možné, ale lepší je pronajmout si automobil s řidičem, který zná místní specifika, cena se prakticky neliší.

Rychlá je železniční doprava, ale podobně jako silniční má vysokou nehodovost. V železniční dopravě doporučujeme využít možnosti zakoupení zlevněného jízdného pro cizince, tzv. Indrail Passes, k dostání na letištích a hlavních nádražích nebo u největších cest.kanceláří, na neomezený počet cest s platností až 90 dní ve třech třídách. Ve vagónech je však většinou hlava na hlavě a cestování je velmi úmorné.

V Indii existuje poměrně hustá autobusová síť. Její použití je relativně levné, ale vzhledem ke stavu indických silnic toto cestování není příliš pohodlné. Je nutno věnovat pozornost balení zavazadel, neboť ta se přepravují na střeše autobusu a hrozí možnost krádeže. V taxislužbě platí fixní ceny stanovené místní vyhláškou. Taxikáři je však zpravidla nechtějí dodržovat a po cizincích žádají sumy několikanásobně vyšší. Proto lze doporučit systém tzv. Prepaid Taxi, kdy se cena taxi platí předem. Tento systém funguje na všech mezinárodních indických letištích. Jinak by měli turisté žádat natáhnutí taxametru, jinak platí smluvní cena stanovená taxikářem. Pozor, částka, kterou taxametr ukazuje, neodpovídá částce, jež bude požadována. Žádejte převodní tabulku, kterou musí mít každý taxikář u sebe. Doporučujeme zeptat se místních lidí, za jakou cenu se lze do žádaného místa taxíkem dostat. Je také dobré během cesty sledovat na mapě cestu, neboť se nezřídka stává, že taxikář jede úplně opačným směrem, než kam by měl jet. Z hlediska bezpečnosti je mnohem lepší jet automobilem než rikšou.

Nejbezpečnějším druhem dopravy v Indii je doprava letecká. V Indii existuje mnoho soukromých leteckých společností a dvě státní: Air India a Indian Airlines. Ceny jsou regulovány státem, pro cizince platí vyšší ceny než pro Indy. Ceny letenek jsou u různých leteckých společností přibližně stejné. Jako nejlepší byla několikrát za sebou vyhodnocena indická letecká společnost Jet Airways. Společnost Indian Airlines nabízí cizincům za 500 USD službu Discover India, což je okružní letenka, na níž je možné libovolně cestovat po Indii touto leteckou společností během 21 po sobě jdoucích kalendářních dnů. Podmínkou však je, že cizinec si musí naplánovat nějaký okruh, pokud se tedy vrátí do místa, ze kterého už jednou vyjížděl, platnost letenky končí. V Indii je v zimě o čtyři a půl hodiny více, a v létě o tři a půl hodiny více. 

 

 

   NEBEZPEČÍ

Indie je pro Evropany bezpečná země. K největšímu počtu okradení turistů dochází v levných hotelích, ve vlacích a při pouliční směně valut. V některých místech Indie, především v Kašmíru a ve velkých městech v době voleb, je však nutno mít se na pozoru před teroristy. Ministerstvo zahraničních věcí důrazně žádá občany na soukromé cestě, aby se vyvarovali cest do Kašmírského údolí v indickém svazovém státě Džammú a Kašmír. Každoročně zde dochází k případům zastřelení cizích turistů a mnoha dalším nebezpečným situacím, z nichž nejčastěji se jedná o zadržování jako rukojmí. Ve zmíněném státě není teroristickým násilím dotčena oblast kolem Ladakhu (Lehu). Jinak město Šrínagar, Kašmírské údolí a Džammú nadále zůstávají nebezpečnými místy, kde pokračují teroristické aktivity a násilné občanské nepokoje. Sporadické násilné incidenty etnických povstaleckých skupin, včetně výbuchů bomb v autobusech a vlacích, jsou hlášeny z indických svazových států Ásám, Manipur, Nagaland, Tripura a Meghalája. Občané ČR by tímto územím neměli cestovat mimo velká města a v noci. Ve zmíněných oblastech operují indické ozbrojené bezpečnostní jednotky, které sem vyslala ústřední indická vláda. Situace na indo-pákistánské hranici je velmi napjatá, především v oblasti Kašmíru. Je zakázáno fotografování vojenských zařízení, nádraží, mostů a letišť.

V roce 1985 přijatý zákon o omamných drogách a psychotropních látkách znamená zejména posílení kontroly zneužívání omamných drog, zpřísnění trestního postihu především za nepovolený obchod s omamnými látkami a zvýšení trestního postihu za trestné činy spojené s pašováním a zneužíváním omamných drog, včetně zavedení trestu smrti za opakované spáchání některých trestných činů a za trestné činy, při kterých množství omamných drog přesahuje stanovený limit. Za nedovolený obchod s omamnými drogami a psychotropními látkami, který znamená mimo jiné pěstování rostliny koka nebo sběr její libovolné části, činnost spojenou s výrobou, zpracováním, držením, prodejem, nákupem, přepravou, schraňováním, ukrýváním, používáním nebo spotřebou, dovozem a vývozem do a z Indie nebo přepravou přes území Indie, či za zpracování těchto látek, pokud se nejedná o činnost k lékařským nebo vědeckým účelům, činnost povolenou úřady a v souladu s platnou licencí nebo povolením, a vývoz stébel máku k dekorativním účelům, hrozí zpravidla trest odnětí svobody na 5 až 20 let spolu s pokutou do 50 až 200 tisíc INR nebo i vyšší. Za nezákonné držení malého množství libovolné omamné drogy nebo psychotropní látky pro osobní spotřebu se stanovuje trest několikaměsíčního odnětí svobody, popřípadě i s pokutou. Důkazní břemeno o tom, že držená látka měla být určena k osobní spotřebě, a ne na další prodej nebo šíření, leží na osobě, v jejímž držení byla látka zjištěna. Za opakované spáchání, pokus o spáchání, úmysl spáchat nebo spoluúčast na spáchání některých trestných činů je možné uložit i trest smrti. 

 

 

   OSOBNÍ ZKUŠENOSTI

* Pitná voda není ve většině případů vhodná pro Evropany. Nejbezpečnější je voda minerální nebo převařená. Doporučuje se vyvarovat se sladkostí prodávaných na ulici, omývat ovoce a zeleninu, nepít nápoje s ledem (listopad 1999).

* Při cestě do Indie přibalte bavlněné oděvy, kšiltovku či šátek a sluneční brýle s UV filtrem. Do posvátných chrámů není povolen vstup s odhalenými rameny a koleny. Proto dbejte na to, aby váš oděv měl delší rukávy a dlouhé nohavice (prosinec 1999).

* Indická kuchyně je proslulá používáním kari a pálivých ingrediencí. Národním jídlem je tu rýže s kari, stejně jako na blízké Srí Lance. V restauracích často prodávají grilované jehněčí Rogan Josh, kořeněné mleté maso v jogurtu Gushtaba a kuřecí maso v rýži s pomerančovou příchutí Biryiani. Pije se čaj, specialitou je kokosové mléko, pivo a brandy. Spropitné by se mělo pohybovat kolem deseti procent (leden 2000).

* Typických suvenýrů si můžete v Indii koupit mnoho, například hedvábí, šperky, ručně tkané koberce, kožené výrobky, oblečení, ručně řezané výrobky ze dřeva či ručně malované obrázky s indickou tématikou (leden 2000).

* Nejčastěji se v Indii domluvíte anglicky, tímto jazykem tu totiž vládne poměrně velká část obyvatelstva. Mimo angličtinu se nejvíce používají domorodé jazyky, například Hindi, Urdu, Punjabi nebo Bengali (červen 2000).

* Horolezectví je možné v Indii provozovat jen na základě povolení vystaveného Indickou horolezeckou nadací. Povolení je vydáno pouze za podmínky, že se žadatel písemně zaváže, že v případě vyslání helikoptéry na pomoc v nouzi uhradí náklady až do výše 6.000 USD. Adresa nadace: Indian Mountaineering Foundation, Benito Juarez Road (opp. Anand Niketan), New Delhi - 110 021, Republic of India. Podle dosavadních zkušeností neodpovídá nadace faxem, ale dopisem, takže doručení odpovědi do ČR zabere minimálně týden. Podle indických předpisů je každá horolezecká skupina (i jednotlivec) povinna oznámit itinerář a osobní údaje všech českých účastníků na velvyslanectví ČR v Dillí (srpen 2000). 

 

Systém kast

Na venkově stále přežívá systém džadžmání, složitých vztahů mezi patronem a klientem, v němž trvají tradiční pouta mezi profesionálními kastami různého postavení, tedy i mezi zemědělstvím a řemesly. Džadžmán znamená doslovně ten, kdo si najímá bráhmana, aby za něho konal obřad. Systém takto nazývaný ve větší části Indie spočívá na výměně výrobků a služeb mezi profesionálními kastami, nejde tedy pouze o rituální výkony, jak by se mohlo zdát z názvu. Ten, kdo službu přijímá, je džadžmán – kdo ji poskytuje je kámín. Vůči někomu jinému je kámín zase džadžmánem. V roli džadžmána může vystupovat také celá vesnická občina. Každý džadžmán přijímá profesionální službu určitého druhu jen od jednoho kámína, zatímco kámín ji může poskytovat řadě džadžmánů. Kámíni jsou odměřováni v naturáliích nebo recipročními službami, někdy peněžitě. Na tradiční hospodářství ovšem silně působí modernizace, a proto se právě ono stalo nejzranitelnějším článkem tradiční vzájemné spolupráce kast. Někteří zchudlí džádžmáni se museli zříci mnohých služeb svých kámínů a vykonávat jejich dřívější práci sami. Významným faktorem rozkladu mezikastovní hospodářské spolupráce jsou právě finance. Pod vlivem stoupajících cen obilí se džádžmáni se svými kámíny vyrovnávají raději finančně, což představuje podstatnou změnu na vesnici. Peníze dávají kastovní spolupráci nový obsah. Dalším rozšířeným jevem je odliv řemeslnických kast do měst. Pak zůstávají na venkově zbylí džádžmani prostě jen majiteli půdy a kámíni jejich pastýři nebo čeledíni.

V minulých letech vyvinula indická vláda značné úsilí k postupné likvidaci přežitků tohoto systému. Základ spočívá především v indické ústavě, která přiznává rovná práva všem občanům. Pozitivní význam mělo přijetí k úplnému odstranění diskriminace osob podle kastovní příslušnosti (The Untouchability Offences Act, 1956).

I přes rychlý pokrok zůstávají však zejména ve venkovských oblastech obyvatelé mnohdy připoutáni pomyslnými pouty ke své kastě, příbuzenstvu či vesnickému společenství. Styl jejich života a struktura výdajů jsou ve větší či menší míře ovládány spíše ohledem na sociální příslušnost než vlastními individuálními ambicemi.

Nejdůležitějšími přežitky tohoto systému z hlediska jeho vlivu na proces ekonomického rozvoje jsou zřejmě nízká mobilita pracovních sil a potom prestižní zvyky, jež se odrážejí v postojích k formám bohatství a ke spoření.

 

Obyvatelstvo venkova - rolníci

V současné době je rolnictvo stále nejpočetnější složkou indické společnosti. Zemědělstvím se živí asi 70% obyvatel. Asi 42% obyvatel vlastní půdu, něco přes 26% se živí námezdní prací v zemědělství. Drobní rolníci svou půdu obdělávají sami. Jen zřídka a při určitých příležitostech zaměstnávají námezdní dělníky. Když jim vlastní hospodářství nevynáší dostatečnou obživu, prodávají naopak sami svou pracovní sílu. Střední rolníci kryjí svou vlastní produkcí obvykle svou vlastní potřebu a příležitostně prodávají přebytky na trhu. Námezdní dělníky najímají v omezené míře a zpravidla ne trvale. Spolu s drobnými rolníky tvoří masu obyvatelstva charakteristického pro indický venkov. Tato skupina byla málo zvýhodněna dosažením politické nezávislosti, neboť to, co získali osvobozením od feudální pozemkové renty, opět ztrácejí přímými daněmi a nutným zadlužováním se u lichvářů a obchodníků. A konečně většinu zemědělského obyvatelstva tvoří vesnická chudina. Zámožní rolníci obvykle nejen stačí krýt svou vlastní potřebu, ale zásobují trh zemědělskými výrobky a vedle statkářů a velkostatkářů (asi 2,5% všech hospodářství) propachtovávají části svých pozemků a zemědělství provozují pomocí námezdní práce. Hmotnou ztrátu pro ně znamenala agrární reforma – roku 1956 byl zlikvidován severoindický zamíndárský systém. Byl vydán jednotný zákon o pachtu pro celou Indii, čímž v dřívějších raijatvárských oblastech získaly asi tři milióny pachtýřů vlastnická práva. Ve druhé polovině 50. let a v 60. letech byly vydány zákony k omezení velkostatkářského pozemkového vlastnictví. Tehdy se optimisticky počítalo s tím, že za podmínek přelidnění vesnice je možno podstatně zvýšit produktivitu zemědělství jedině na základě intenzivní rolnické malovýroby. Zákony byly však uváděny do praxe pomalu, což poskytovalo možnosti, jak je obejít. Často byla bezzemkům přidělována půda neúrodná, kamenitá a různým způsobem méněcenná. Dosavadní zemědělští dělníci si se získanou půdou někdy ani nevěděli rady, neboť neměli hmotné ani sociální předpoklady k obdělávání svého kousku půdy. Snahy opatřit si potřebné agrotechnické prostředky je nutily k zadlužení, a to nejčastěji u vesnických lichvářů. Tak se dostávali zpět do ekonomické závislosti, a tím nakonec zase do řad zemědělského dělnictva. 

 

Zemědělská půda

Dalším problémem je parcelování půdy při rozpadu početných velkorodin. Podle výsledků mnoha průzkumů může parcelování přivést potomky i celkem prosperujícího rolníka do řad zemědělských dělníků. 

 

210* DELHI - 12 mil. obyvatel, 73 m věž Quatab Minar (UNESCO) (12.stol.) a železný sloup (min.  

                    2000 let)(UNESCO) ve zříceninách  starého města Tughlakabád, zřícenina mešity  

                    Kuvvete-e-islam, sídlo Mughalů Červená pevnost Lal Quila (17.stol), Velká mešita 

                    Jama Mashid (nej. mešita 25 000 lidí) se 40 m minaretem-dobrá vyhlídka!!, bazar 

                    Čandičók   

                    N.D.: (1920 ), Mughalská hrobka Humayun (UNESCO) (1556) a hrobka Nizamuddin,  

                    zahrady Lodi gardens s mogulskými hrobkami, observatoř Djantar Mantar (1725), 

                    moderní Lotosový chrám Bahai, moderní hindu chrám Lakhshm Narayan (Birla 

                    Temple), páteční mešita, památník Raj Ghat a park Shanti  Vana, ulice Rajpath,  

                    parlament, presidentský palác, Indická brána 42m,  Národní muzeum, centrum je 

                    Connaught Circus 

581* AMBER  -  pevnost maharadžů, zrcadlová síň, palác Raži man Singha (592) =11 km od Jaipur

        JAIGARH - nikdy nedobytá pevnost (1726) = na kopci nad Amber

581* GAITOR - pevnost Royal Gaitor s vodními nádržemi = 6,5 km od Jaipur směr na Amber 

570* JAIPUR - "Růžové město" (18.stol.) staré město z růžového pískovce, observatoř Djantar  

                         Mantar, sídlo maharání Palác větrů Hawa Mahal (1799),  minaret "probodávající 

                         nebe", maharadžův palác, muzeum, bazar, městské brány, Birla Mandir, pevnost 

                         Nagargarh  (1734) = 7 km od  města

597* PUSHKAR - zajímavé svaté himdu poutní městečko na břehu posvátného jezera (zákaz 

                          fotografování koupajících se!), mnoho chrámů (nejzajímavější je Rangaji) a 

                          svatých mužů, oblíbené velbloudí safari (50 000 velbloudů), krásný západ slunce, 

                          nejvíce poutníků X.-XI., zakázán alkohol, maso, vejce, autodoprava, pozor na 

                          kněze!!! chtějí zaplatit obřad!!!, za úplňku v listopadu (9.11.03) velký Kočičí 

                         festival (!!!) =11 km od Ajmeru

593* AJMER - mešity, muslimské poutní místo na umělém jezeře Ana Sagar (12. stol.), na kopci 

                      malý chrám s pěkným výhledem, na břehu příjemný palác Dault Bagh 

                     =cca 150 km Z od Jaipur 

634* JODHPUR -  "Modré město" (domy si barví indigem) pevnost Meherangarh nad městem  

                           (1806), mramorové mauzoleum maharadži  Jaswant Singh II. Jaswant Thada 

                           (1899), bazar Sadar, maharadžův palác a zahrady Umaid Bhavan, město leží na 

                           okraji Tharské pouště

640* MANDORE - hlavní město oblasti před Jodhpurem, zahrady na kamenných terasách ,

                          chrámy (1640), 15 kamených soch (1705) = 9 km od Jodhpuru

640* OSIYAN - pouštní město, chrámy (8.-12.stol.) cestou do Jai. zajímavé vesničky = 65 km S od 

                     Jodhpuru   

644* JAISALMER - "Zlaté město" z pískovce, obrovská krásná pevnost (1156 ) na Tricuta hil, džinistické 

                            chrámy (12.- 15. stol.), v podhradí paláce kupců (návštěva za malý bakšiš), 

                            velbloudí safari

         KURI - osada v poušti blízko dun, velbloudí safari levnější, možno i jen několik minut 

         BARA BAGH - ruiny s krásně tesaným džinistickým chrámem =SZ blízko od Ja.

         AMAR SAGAR - oáza se starou přehradou =1 km S od Ja.

624* RANAKHPUR - "extrémě krásný" (nej v Indii) džinistický Chaumukha Temple je chrám čtyř 

                               tváří, 29 hal,  1444 sloupů  (1439 ) otevřeno jen odpoledne!!!  dovnitř se nesmí s vodou a 

                               žvýkačkou = 60 km S od Udaipur

624* KUMBHALGARH - super pevnost (1470) s 36 km dlouhým opevněním, projíždí se nádhernou krajinou

                                  = 84 km od Udaipur a 20 km od Ranakhpur

613* UDAIPUR - "Benátky východu", jako Versailles, založeno 1568 u jezera Pichola, městský   

                          palác obývaný dodnes maharadžou, vedle je Jagdish temple (1651), křišťálová  

                          galerie (vše ze skla) Na ostrově Jagniwas maharadžův palác (1754) - dnes  

                          luxusní hotel, na ostrově Jagmandir maharadžův palác (1628)

612* CHITTORGARH - krásná romantická  pevnost, mnoho paláců a chrámů (13.-15. stol.)

         ADALAJ - obrovská a zajímavá stupňovitá oktagonální studna ("WAW") (1498) =  19 km  od Ahmedabad

625* Mt.ABU - chladné městečko na břehu jezera Nakki Talao v horách na hranici s Gujaratem, 

                       džinistické mramorové kláštery s velmi jemnými vzory (11-13.stol), výletní místo Indů

831* AJANTA - (UNESCO) Buddhistické (200 BC - 650 AD) zajímavé: 1,4,9,16,19 nej. 17

829* ELLORA  - (UNESCO) Buddhistické 1-12 (600 - 800), hindu 13-29 (600 - 900), džinistické 30-34  

                        (800 - 1000) zajímavé: 6,7,8,12,14,15,21,32 nej. 16 (odtěženo 200 t žuly), o víkendech nával

757* MANDU - "Město radosti", opuštěná obří horská pevnost (10. stol.), na návsi chrám (15. stol.) hezká 

                      vesnice s příjemnými lidmi     =cca 300 km směrem z Bhopál do Bombay

747* BHIMBETKA - (UNESCO) malované jeskyně podobné australským (10 000 BC) 

747* BHOJPUR - vyschlé jezero, chrám stylově připomínající egyptské stavby = Šivův Bhojeshwar Temple s 

                         lingamem 2,3 m vysokým, nedaleko monolitický džinistický chrám s 6 m vysokou sochou 

                         Mahaviri =28 km od Bhopal  směr Bhimbetka  

737* SÁNCHÍ - (UNESCO) buddhistické stupy, mnoho vykopávek (300 BC)

739* VIDISHA - stavby blízko Sanchi (od 2.stol BC), malé muzeum s pěknými sochami

726* KHAJURAHO - (UNESCO) chrám s erotickými výjevy (10-11.stol.), nejkrásnější Šivův a Višnův chrám   

                               uprostřed vesnice, celkem 4 skupiny chrámů

763* JABALPUR - barevné mramorové skály u řeky Namada =cestou z Bhimbetky na Khajuraho 

                           nebo Varanasi

418* VARANASI - "Město mrtvých" (dříve Benáres) brzká (!!!) ranní projížďka po řece od Assi ghat, 

                            zpopelňovací ghát Manikarnika, nejvýznamější chrám Vishwanath Zlatý chrám 

                            Šivy (1776)-nevěřící bez vstupu,  červený Opičí chrám Durga (Kálí) 

                            (agresivní opice!!!), moderní chrám Bharat Mata, pevnost Ram Nagar, dílny na  

                            zpracování hedvábí, výroba indických kytar,  večer mystická rituální oběť 

                            Ganze na ghátu  Dasaswamedh, spalování je vidět ze speciální plošiny blízko 

                            ghátu Manikarnika - za malý bakšiš (nefotit  zpopelňování!!!) 7000 let tam nepřetržitě hoří

                            Šivův oheň v chrámu, denně až 200 mrtvol, 150 - 380 Rp/kg dřeva, 200 kg/mrtvolu, 

                            doba spalování 2 - 3 hodiny

                            Ubytování: Maruti Guest House (nedaleko Opičího chrámu B1/86K, Sahodarbir 

                                             Paul, Assi), nedaleko levná !!! kamenická dílna Mr. Muktikár (Assi 

                                             Ghat B 1/154), nebo dobrý hotel je Surya

430* SÁRNÁTH - místo prvního Buddhova kázání, zřícenina 100 m stúpy císaře Ašóky (200 BC), 

                          34 m stúpa (500 AD), výborné muzeum s bílou lví hlavicí, =10 km SV od Varanasi

724* ORCHHA - monumentální nádherně zachovalé chrámy říše Bundélů (16. stol), chrám bohyně 

                        Lakšmí, paláce na ostrově řeky Betwa, palác Jehangir Mahal s malým 

                        archeologickým  muzeem ve 2. patře, Raj Mahal, Ram Raja Temple (málo turistů!!!) 

                       =blízko Jhansi

717* GWALIOR - největší indická pevnost (cca 1000), zajímavé staré město, pod pevností zvláštní džinistické 

                          chrámy Sas Bahu (1093) a Teli Ka Mandir (9. stol.)  

350* AGRA - mramorový Taj Mahal (1653 )(UNESCO) mogul Šandžahán pro svou ženu

                    Mumtaz, hrobka ministra Mirza Ghia Beg a jeho ženy (rodičů Mumtaz) = Itmat-ud-Daula

                    (zmenšenina a předchůdce Taj Mahalu), Červená pevnost (UNESCO)                    

                    město je na řece Yamuna - pozor na zloděje !!!!! 

355* SIKANDRA - v mauzoleu sultána Akbara se prolínají muslimské, křesťanské a hindu styly (1605-12)

                          =10 km SZ od Agry

363* FATEHPUR SIKRI - (UNESCO) pouštní hlavní město Mogulů sultána Akbara,  (1569 ) , pavilony Panch 

                                   Mahal a Renk Mahal, páteční  mešita Jama Mashid (kopie mešity v 

                                   Mecce), 54 m vysoká brána, hrobka proroka Salim Christi =40 km Z od Agry

044* KEOLADEO - (UNESCO) ptačí rezervace, nejlepší na návštěvu IX.-I. = 60 km Z od Agry      

367* MATHURA - Krišnovo rodiště s příšerným chrámem, ruiny pevnosti Kans Quila, = 57 km S od Agry 

368* VRINDAVAN - chrám z červeného pískovce Govind Dev (18.stol), centrum Hare 

                             Krišna a jejich nový mramorový chrám = 10 km S od Mathury

 

 

379* HARIDWAR - "brána Gangy", sedačková lanovka na chrám Mansa Devi, historicky 

                             nevýznamné chrámy, koupací ghát Har ki Pairy, ašrámy

381* RISHIKESH - "svaté město" , příjemnější než H., studovali zde Beatles =24 km od Haridwaru

375* MUSSOORIE - populární horské městečko 2000 m/m (postavené 1823)

279* DHARAMSALA - sídlo Dalajlámy

 

 

 

 

403* LUCKNOW - (Lakhanau) mnoho starých muslimských památek, velké a krásné hrobky

456* CALCUTA - Victoria memorial, chrám Kálí, hlavní ulice Chowringee, nejfrekventovanější most 

                          světa Howrah, Botanická zahrada s nejširší strom světa, nejděsivější indické 

                          město - 13,2 mil. obyvatel

450* BODHGAYA - (UNESCO) jedno ze 4 nejsvětějších buddhistických míst - místo osvícení 

                             Buddhy, nejlepší čas pro návštěvu je zima - když přicházejí Tibetští poutníci, 

                             nejstarší stavby z Ašókovy  doby (3.stol. BC), 50 m vysoký chrám Mahabodhi,  

                             muzeum s 25m Buddhou =stát Bihár - 3 hod. od Patna na trati Dilí/Varanasí/ Kalkata

448* GAYA - zajímavý hindu chrám Vishnupád a kremační gháty =13 km od Bdhgaya

 

 

 

 

517* BHUBANESWAR - 2000 let staré město, mnoho chrámů ve zvláštním stylu Orissa, chrám        

                                   Lingaradj (1000)

532* KONARAK - (UNESCO) Sluneční chrám (13. stol) = 64 km od B.

527* PURI - chrámy - Djagannatha (12. stol) s 60 m věží, legální marihuana a hašiš - obchody u železničního nádraží  

                   a za hotelem Z = 55 km od B

524* DHAULI - basreliéf z doby Ašóky (260 BC) = 8 km J od B.

523* YAGIRI CAVES - (Udaigiri) tesané jeskyně (1.stol. BC) = 5 km od B.

523* KHANDAGIRI CAVES - dtto

536* CUTTACK - pevnost Barabati (14. stol.), chrám Qadam -I-Rasool (18. stol.) = 35 km S od Bhub.

535* GOPALPUR-ON-SEA  - super koupání cca 120 km pod Puri

 

 

 

 

 

773* BOMBAJ - 16,4 mil. obyvatel, zoroastriánské Věže mlčení, hrobka Hadži Allí, visuté zahrady, městské 

                        prádelny, přístav, skalní chrámy (UNESCO) na ostrově Elephantia (450-750), drahé 

                        ubytování

                        

 

 

 

837* GOA - portugalské církevní koloniální stavby (UNESCO) , pevnost, koupání - pláže Candolim, 

                  Calangute, Baga ev. Colva a Varca, levné pivo!!!

924* HAMPI - VIDJAJANAGAR - (UNESCO) "překrásné" ruiny 800 hindu chrámů království 

                     Vidjajanagar (od 1336do 16. stol) v "nádherném" kraji bizarních skal, bydlení raději 

                     v Hospetu (v Hampi jsou komáři) vchod z vesnice Hampi přes zajímavý bazar, 

                     Virupaksha chrám 52 m (15. stol.), dále 2 km chrám Vittala, mezi Achyutaraya, 2 

                     km od něj královská area = Lotus Mahal a Elephant Stables (od 1336), východ u 

                     vesnice Kamalapuram

931* PATTADAKAL - (UNESCO)  Virupaksha, Mallikarjuna a Jain temple (7.-8. stol.) 

         SRAVA NABELAGOLA - 17 m vysoká socha Gomateshvara (981 AD) =pod Hampi u Mysore

 

 

 

685* DIU - koupání (stát Gujarat) ale mají levné pivo, portugalská pevnost (16. stol)

692* VERAVAL - dtto Diu, lepší spojení

672* MODHERA - krásné ruiny Slunečního chrámu (1026) = 102 km SZ od Ahmedadabad - 3,5 hod

 

 

 

 

258* AMRISTAR - "Jezero Nektaru" překrásný (!!) zlatý chrám Harimandir uprostřed umělého 

                            čtvercového jezera - v chrámu se dá přespat zdarma i v placeném pokoji

313* SRINAGAR - jezero Dal, Šalomounův chrám Takht-i-Sulejman na hoře Barehmooleh,

                            Roza Bal hrobka Ježíše (Juza Asaf) na starém městě 

322* MARTLAND - vykopávky = 65 km JV od S.

 

 

 

560* KAZIRANGA - národní park (UNESCO) buvoli, jeleni, sloni, tygři, medvědi, vodní ptactvo, 

                             pelikáni. Otevřen XI.-IV.!!! -stát Sikkim

560* MANAS - rezervace (UNESCO) opice + dtto jako K., ale méně zvěře

486* SUNDARBANS - národní park (UNESCO) mnoho tygrů bengálských, mangrovníky - největší 

                                světová delta - 2600 km2 =na Ganze pod Calcutou

398* NANDA DEVI - národní park (UNESCO) okolo hory 7817 m/m, k vidění 70 bílých vrcholků

                               Himalaje =u Tibetsko-Nepálských hranic stát Uttar Pradesh

 

 

507* DARJEELING - 2100 m/m, sezona IX.-XII., teplpty 8-12 C, je odsud vidět Kančenčunga 8598m

                              klášter Aloobari, Observatory hill s chrámem Kálí, nej. na návštěvu je Valley

                              Tea Estate =2 km od centra Dar., na produkci čaje se podílí 40 000 lidí, místní

                              cestovky pořádají až 2 denní tour, tibetská menšina (levné suvenýry!!!)

                              "Toy train"  (UNESCO) horská železnice - rezervace na hl.n. Dar., odjezd 

                              Siliguri (New Jalpaiguguri) 9.00, příjezd Dar. 17.30  jezdí denně, klášter Ghoom 

                              =8 km J od Dar., ubytování Hotel Tower (vedle televizní věže) Hussain Road

 

 

ANDAMANY = návštěva možná max. na měsíc, nutné zvláštní povolení na imigračním úřadě v Dilí,

                     Kalakatě, Madrasu (bez problémů). Letadlem cca 500 US$, lodí 1x týdně (není 

                     pravidlo) 3 dny z Madrasu, nebo Kalkaty. Na ostrově je nutné se přihlásit. Pohybovat 

                     je možné pouze v některých oblastech. Hl. město je Port Blair

NIKOBARY = pro turisty zakázané a nebezpečné!!!

 

 

GUJARAT = prohibice!!!, bez masa a vajec - hlavní centrum džinistů

 

čas = letní + 3,5 hod 

peníze = pozor na natržené  a poškozené bankovky !!! (procvaklé nevadí) výměna jen v bance

pivo pitné = Kingfisher, Royal Challenge, London Pilsner, Black Knight, Golden Eagle 

červená tečka na čele = tilaka

POZOR!!! levá ruka se pokládá za nečistou - nedotýkat se jí cizího ani vlastního jídla, slánky atd.

 

indické písmo se jmenuje Dévanagari, jazyk hindí, na jihu tamil

 

 

 

při ubytování v soukromí je nutné dát malý dárek, je potřeba (z časových důvodů) se včas loučit

 

jídlo:  idlí =             rýžové knedlíčky

         samosa =     trojhranné taštičky se zeleninovou náplní

         parotha =     placky na oleji

         purí =           nafouknuté duté smažené placky

         dál =            rýže a kořeněná omáčka z rozvařených luštěnin (zdarma přídavek)

         thálí =          dál s přílohami (někdy zdarma přídavek)

         biriyani =      zlatooranžové rizoto (různé druhy)

         sabdží =       zelenina dušená na másle

         rádžma =     vařené fazole v ostré omáčce

         tandoori =    různé maso pečené v peci

         koma =         dušené maso v jogurtové omáčce

         kofa =          masové kuličky v pálivé zeleninové omáčce

         čapátí =        nekvašená pečená placka na sucho

         rotí =            dtto

         nán =            chlebovější placka

         masálá dósá=palačinka se zeleninovou omáčkou

         uttapham =   smažená placka podobná bramboráku

         pakora =       kousky zeleniny smažené v těstíčku

         čanna =         hrášek vařený v kořeněné omáčce s jogurtem

         panír =          sýr smažený nebo vařený v kari omáčce 

 pivo pitné = Kingfisher, Royal Challenge, London Pilsner, Black Knight, Golden Eagle 

 

 

UNESCO 

 

1983 Ajanta Caves | 

1983 Ellora Caves | 

1983 Agra Fort | 

1983 Taj Mahal | 

1984 Sun Temple, Konarak | 

1985 Group of Monuments at Mahabalipuram | 

1985 Kaziranga National Park | 

1985 Manas Wildlife Sanctuary | 

1985 Keoladeo National Park | 

1986 Churches and Convents of Goa | 

1986 Group of Monuments at Khajuraho | 

1986 Group of Monuments at Hampi | 

1986 Fatehpur Sikri | 

1987 Group of Monuments at Pattadakal | 

1987 Elephanta Caves | 

1987 Brihadisvara Temple, Thanjavur | 

1987 Sundarbans National Park | 

1988 Nanda Devi National Park | 

1989 Buddhist Monastery at Sanchi | 

1993 Humayun's Tomb | 

1993 Qutb Minar and its Monuments, Delhi | 

1999 Darjeeling Himalayan Railway

2002 Mahabodhi Temple Complex at Bodh Gaya 

2003 Rock Shelters of Bhimbetka