DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

AUSTRÁLIE

 

 

 

Oficiální název: Australské společenství

Hlavní město: Canberra (332 000 obyvatel)

Rozloha: 7 692 024 km2 - 6. největší stát

Počet obyvatel: 23 800 000 (2017) 

Náboženství: řím. katolíci (27 %), anglikánští křesťané (24 %), protestanti (20 %)

Národnostní složení: běloši (92 %), asiaté (7 %), domorodci (1 %)

Oficiální jazyk: angličtina

 

 

Austrálie se skládá ze šesti států a dvou teritorií: 

New South Wales - hl. město Sydney, 

Victoria - hl. město Melbourne, 

Queensland - hl. město Brisbane, 

South Australia - hl. město Adelaide, 

Western Australia - hl. město Perth, 

Tasmania - hl. město Hobart. 

Australian Capital Territory (ACT) - nejbližší okolí federálního hlavního města Canberry 

Northern Territory - hl. město Darwin 

závislá území - Vánoční ostrovy, Kokosové ostrovy, Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy, Norfolk, ostrovy Ashmore a Cartier a ostrovy Korálového moře

 

 

Měna: 1 australský dolar (AUD) = 100 centů = cca 18 Kč (2017)

Mezinárodní předvolba: 0061, mobilní: 00611, 00614

Důležitá telefonní čísla: 

policie, tísňové volání zdarma - 000, záchranná služba - 000 , hasiči - 000 

z neaustralských mobilů je lepší volat 112 (i bez simky)

policie když se nejedná o ohrožení života: asistenční linka 131 444

 

Elektrické napětí: 220 - 240 V, 50 Hz. Elektrické zásuvky mají šikmý tříkolík - australská specialita, nutný adaptér. 

Používá se metrický systém. 

 

Časové pásmo: 

Captial Territory: + 9 hod. (letní čas = + 10 hod.)

Jižní část: + 8.5 hod. (letní čas = + 9.5 hod.)

Nový jižní Wales: + 9 hod. (letní čas = + 10 hod.)

Victoria: + 9 hod. (letní čas = + 10 hod.)

Tasmánie: + 9 hod. (letní čas = + 10 hod.)

Ostrov lorda Howeho: + 9.5 hod. (letní čas = + 10 hod.)

Západní část: + 7 hod.

Severní teritórium: + 8.5 hod.

Queensland: + 9 hod.

Změna času ze zimního na letní (ve státech, které tuto změnu aplikují) probíhá ve stejném termínu jako v Evropě změna času z letního na zimní. 

 

 

 

Víza

O vízum lze zažádat i fyzicky na ambasádě, ale nejjednodušší je online vízum zdarma: http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/evisitor/index.htm

potom překliknete na: https://online.immi.gov.au/visas/app/uu?form=TV

k tomu byste měli mít uživatelský účet: https://online.immi.gov.au/lusc/register

vízum přijde zpravidla obratem (max. do 2 dnů)

Pas musí platit minimálně 6 měsíců od plánovaného data odjezdu z Austrálie

Výjimkou z vízové povinnosti je pouze tranzit přes australská letiště, při němž občané ČR vízum nepotřebují, pokud neopustí tranzitní prostor letiště, mají zajištěnou letenku pro odlet z Austrálie, jejich odlet se uskuteční do osmi hodin po příletu a mají doklady požadované pro vstup do cílové země. 

Obecná přihlašovací povinnost neexistuje.

Pro vstup do Austrálie není povinné očkování, doporučená je žloutenka, vteklina.

 

Celní a devizové předpisy

Před příletem do Austrálie návštěvník vyplní Incoming Passenger Card. Formulář je potřeba vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky a to zejména jakékoli druhy potravin v syrovém i konzervovaném stavu. Kontrola je velmi přísná a nekompromisní a obsah zavazadel je důkladně prověřován. Za pokus o porušení celních, karanténních a fytosanitárních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů. Karantenní úředník poté rozhodne o tom, které položky lze či nelze dovézt. Obecně - mimo sušenek nic. Bezcelně lze dovézt 2,25 litrů alkoholických nápojů, 25 gramů tabáku v jakékoli podobě (cigarety, listy, atd), což odpovídá zhruba 25 cigaret, plus otevřený paket. Zvíře lze dovézt z České republiky přímo do Austrálie, ale musí nejprve pobýt minimálně jeden měsíc v drahé karanténě (Sydney, Melbourne, Perth) a teprve poté může vpuštěno do Austrálie.

Nicméně, po našem příletu do Perthu se žádná kontrola nekonala a nad mými několika pro jistotu přiznanými cigáry nad limit mávli rukou. 

 

 

Historie

První zemi objevil holandský mořeplavec W. Jansz roku 1606 přistál na západě Yorského poloostrova. James Cook objevil roku 1770 východní pobřeží Austrálie a nazval jej Nový Jižní Wales. Tím dal v podstatě podnět k anglické kolonizaci. Nejprve tu byla v roce 1788 založena trestanecká kolonie, v 19. století začal příliv svobodných přistěhovalců zejména za "zlaté horečky". Papuu Britové obsadili roku 1884. 1.1.1901 se britské kolonie na australské pevnině spojily v Australský svaz. 

Kolonizace Nového Zélandu začala v první polovině 19. století.

Nejvíce lidí žije kvůli klimatu na východním pobřezí. 

 

Klima

Na severu tropy, přecházející v subtropy s obdobím dešťů a sucha a na jihu mírné pásmo se 4 obdobími, ale zima je červen - srpen a léto prosinec - únor. Nejchladněji je v Tasmánii. Sníh je pouze na horách středozápadu, s několika lyžařskými středisky. Nejtepleji je v oblasti Ayers Rock. 

Pro návštěvu celé Austrálie je nejvhodnější jaro nebo podzim. Sezona začíná v půli listopadu a končí v půli března, stejně jako na Zelandu. V sezoně se dramaticky zvyšují všechny ceny, zejména hotely a auta na dvojnsobek. 

 

 

Pozemní komunikace a řízení

Jezdí se vlevo, počítá se v km. Na obydlených pobřežích jsou kvalitní asfaltky, v centrálních částech zpravidla částečně udržované prachovky, případně neudržované cesty pro 4x4. Vzdálenosti mezi pumpami často přesahují i 200 km, bývají zavřené v noci, v sobotu a neděli. Je třeba počítat i s rezervou vody, protože v odlehlých oblastech při poruše není možnost dovolat se pomoci. Mobilní signál mnohdy chybí, následky mohou být fatální. 

 

Limit alkoholu v krvi je 0,05% v celé Austrálii. Provádí se namátkové kontroly. Ve Victorii není žádná tolerance překročení rychlosti, jinde je to 10 km. Mimo pevných radarů měří policie zákeřně i z neoznačených vozů. A všude. Rychlostní limity jsou dány značkami, zpravidla 100/60 km/h, často 110 a občas 130. Na některých silnicích na severu je rychlost neomezená. Benzinové pumpy zpravidla nefungují přes noc, některé ani v neděli. Pozor na silniční vlaky Leviathans s až čtyřmi přívěsy které mohou dosáhnout délky až 55m. Přednost se dává zprava. Pravidlo přednosti je pro auto jedoucí po větší silnici. Vedlejší má navíc na hranici křižovatky napříč namalovaný bílý pruh a trojúhelník. 

Při jízdě v noci je velké nebezpečí střetu se zvěří, zvláště s klokany. Ti si přiblble stoupnou do silnice a zvědavě pozorují přibližující se světla a neuhnou. Mimo osobáky mají proto všechna auta vpředu mohutný rám “bull-bar". 

Pro cesty delší než 2 měsíce se zpravidla již vyplatí si auto koupit, než platit půjčovnu. Dodávka se dá koupit za 1000 AUD, relativně slušný van 3-4000 AUD. K tomu matrace, plynový vařič, kanystr na vodu a je vystaráno. Takhle bydlet je sice zakázané pod pokutou 150 AUD a ve městě 100 AUD, ale kde není žalobce, není soudce. 

 

Řidičský průkaz stačí český s úředním překladem do angličtiny, nebo mezinárodní. Ten po mě ale nikde nechtěli. 

 

Místní letecké společnosti:

Qantas je národní dopravce (malé občerstvení), druzí jsou Virgin Australia (malé občerstvení a odbavená zavazadla v ceně letenky). Jetstar (nedá ani vodu), Tiger Airways Austrália, Qantaslink (regionální rameno Qantas, který obsluhuje menší města v Queensland, Nový Jižní Wales, Victoria, Tasmánie a Západní Austrálie;

Regional Express pokrývá východní pobřeží, stejně a jižní Austrálii; Skywest létá do  Western Australia, Bali a Darwin; Airnorth má severní území; Skytrans Airlines pokrývá  Queensland; Sharp Airlines létá ve Victoria, Tasmania a Jižní Austrálie; Northern Territory obsluhuje vzdálené komunity v centrální Austrálii.

 

 

Bezpečnostní situace 

Austrálie je celkem bezpečnou zemí. Běžně vám ale vykradou auto, kapesní krádeže nejsou výjimkou. V Sydney jsou rizikové čtvrti Kings Cross a Redfern. Opilí Aboriginci jsou velký problém, zvláště v Alice Springs. 

 

 

Zdravotnictví

Zdravotnictví v Austrálii je velmi kvalitní, ceny jsou ale vysoké. Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Austrálií neexistuje. Za návštěvu všeobecného lékaře se platí základní poplatek od AUD 60-80 výše, za návštěvu odborného lékaře cca AUD 100-150, za antibiotika cca AUD 20/balení, za 1 den pobytu v nemocnici od AUD 500 výše, za rentgenové vyšetření AUD 120. 

Zdravotní rizika: Není zde malárie ani žlutá zimnice avšak v tropických částech Austrálie (Queensland) se vyskytuje horečka dengue. 

V Austrálii je velmi vysoký výskyt rakoviny kůže způsobený sníženou ozonovou vrstvou. 

Nebezpečí:  Při cestách do volné přírody hrozí nebezpečí uštknutí jedovatými hady a pavouky. V tropických vodách hrozí napadení krokodýlem. V Austrálii se opakovaně vyskytují případy napadení člověka žralokem při koupání či surfování v moři. Velké nebezpečí hrozí i od smrtelně jedovatých medúz (box jellyfish), které se vyskytují nejhojněji v teplých tropických vodách severního Queenslandu. Mohou se vyskytovat celoročně, ale nejnebezpečnější období je od října do dubna. Při koupání v neznámých vodách je potřeba nejdříve konzultovat případné nebezpečí s místními obyvateli nebo použít ochranný koupací oblek, který lze v Austrálii koupit v obchodech se sportovním zbožím. V některých oblastech byla zaznamenána napadení divoce žijícími psy dingo. 

 

Žralok bílý ve skutečnosti lidi neloví, "jen" si je splete se svou běžnou kořistí. Žraloci se řídí mottem: čím větší, tím lepší. Žralok loví systematicky, ke kořisti se přiblíží zezadu, zasadí jí první ránu a snaží se vytrhnout co největší kus masa, tím pádem kořist začne krvácet a žralok kolem kořisti krouží a počká si, až je kořist oslabená aby mu neublížila až ji bude požírat.  Na člověka žralok utočí stejně, někdy se naštěstí podaří člověku zachránit

 

Krokodýl mořský je největším plazem na světě, dorůstá velikosti až 9 metrů a 1 tuny. Žije v tropických vodách. Dokáže zachytit sebemenší pohyb ve vodě a zadržet až na 2 hodiny dech. 

 

Čtyřhranka smrtelná je žahavá medůza (box jellyfish) která žije ve vodách Velkého Bariérového útesu. Má šest očí, průměr hlavy 25 cm a délka ramen až 3 metry. Dokáže vyvinout stejnou rychlost jako člověk ve vodě, smrt může nastat i do 2 minut. Pokud někoho Čtyřhranka smrtelná požahá, ihned polejte ránu vinným octem, který mají na všech plážích a ihned resuscitujte, volejte linku 000 tj. pohotovost. Vyskytuje na severu Cairns v období od října do května a dále v období dešťů

 

Hadi: Taipan veliký žije v odlehlých oblastech a pouštích, na farmách ve stodolách - tento až 2m dlouhý had je nejjedovatější na světě, smrt nastává do hodiny. 

Pakobra východní je útočící had – tento 1,5 m plaz je druhý nejjedovatější na světě, při útoku se had stočí do S a vymrští do výšky s otevřenou tlamou a protože má jen 3 mm jedové zuby a živí se drobnými živočichy. Vyskytuje se ve východní Austrálii s výjimkou Tasmánie
Pakobra páskovaná je metrový jedovatý had.  Vyskytuje se i poblíž domů, farem, na okrajích měst,  v severovýchodní a jižní Austrálii, Victorii, Tasmánii. 

 

Při koupání a surfování v moři je třeba dát zvýšený pozor na výskyt nebezpečných proudů, které mohou plavce odtáhnout daleko od pláži. Mořský proud se nedá přeprat, je potřeba počkat až po několika stech metrech zeslábne. Proudy jdou zpravidla podél pobřeží. 

 

Všude je spousta neskutečně otravných much, v mangrovech komáři. Vřele doporučuju síťku na hlavu.

 

 

Svátky a Australáci:

Když státní svátek připadne na sobotu nebo v neděli, pondělí a případně i úterý jsou obvykle prohlášeny za dovolenou

 

Australani si usnadňují život jak jen to jde. Třeba zkracováním slov: klokani jsou roos, barbeque je barbí, milují pivo a všeliké grilování, sami se nazývají Oz, stále nosí jen kraťasy a na nohou kristusky „tongs“… Tři nuly jsou tripple oh.

 

Většina obyvatel žije při pobřeží, zejména tom východním, uprostřed kontinentu není skoro nic -  tzv. outback je všechno co leží mimo město. Sem tam je nějaké městečko které nazývají „in the middle of nowhere“ - česky tedy vidláci.

 

Pozor!!! Prakticky všechny hotelové recepce nefungují v noci a zavírají nezi 18-21 hodinou. 

 

 

 

Ceny:

Vína i velmi kvalitní se balí do skla i jako krabicák. Rozdíl je v praktičnosti obalu, ne v kvalitě vína. Uzávěry jsou takřka výhradně šroubovací. Alkohol je prodáván pouze v licencovaných místech a většina restaurací není licencovaná. Řeší to nápis BYO = Bring your own,  čili že si na večeři donesete pivo vlastní.

Národním jídlem je fish and chips, mnohdy však z čerstvých ryb. Další národni koníček je cokoli na grilu - to všichni milují a veřejné grily jsou zdarma, případně za velice mírný poplatek. 
Dýška se běžně nedávají.

Australský příjem je 1000 - 1200 AUD týdně.

 

litr benzínu 1,25 AUD 

steak v obchodu 10 AUD 

chleba 0,5kg = 4 AUD 

jablka, banány, pomeranče = 3 AUD

párek v rohlíku  6 AUD 

grilované kuře v supermarketu 10 AUD

káva  5 AUD 

voda v PET láhvi 1,5 litru  0,8-2 AUD

pivo 0,5 = 3-5 AUD (podle množství), 0,3 = od 1AUD

víno lahev = 15 AUD

cigarety = 25 AUD

jídlo v bufetu = 10-15 AUD

malý byt v Melbourne 300.000 AUD

průměrný byt 700.000 AUD (8.000/m2 mimo centrum)

dřevěný dům, vesnice, blízko moře - 1 mil.AUD 

snídaně v hotelích hodně slabé a předražené

na jídlo se vyplatí zajít do Ikea (parkoviště zdarma, kvalitní wc, dotovaná cena jídel, káva neomezeně na členskou kartu)

taxi - nástup = 4 + 2/km

Nevětší Liquer shop je řetězec Dan Murphy's

 

Platební karta je takřka nezbytností. Někde však je platba zpoplatněna. ATM jsou všude. 

 

 

Sydney

(4,5 mil. obyvatel) bylo založeno 1788 a je hlavní město Nového jižního Walesu. Je to největší přirozený přístav na světě. Sydney má 240 slunečných dnů v roce, je tu 36 pláží, nejznámější Bondi Beach (30 min z centra busem příjemná vyhlídková jízda), vzdálenější Jervis Bay s klokany a delfíny, ev. velrybami, někde se dá i šnorchlovat. Voda má ale jen 20 st. 

Z letiště: taxi 50$, metro 18$, bus 5$.  Lístky na MHD (vč. ferry) se kupují v novinových stáncích, nebo automatech. S dobíjecí OpalCard zdarma je jízdné levnější.  Vlakové nádraží Central je v centru (tzv. CBD). V centru města jezdí jedna linka autobusu pro turisty zdarma. Z přístavu se konají vyhlídkové plavby.

Zajímavosti: Harbour Bridge (1932), Sydney Opera House (1978 - UNESCO) v zátoce Port Jackson (Sydney Harbour); parkové komplexy a zahrady Royal Botanic Gardens, Domain, Hydepark, Chinese Garden, čínská čtvrť, nejvyšší budova s vyhlídkou Sydney Tower má 350 m; fauna celé Austrálie v největším australském Akváriu v zátoce Darling Harbour, nejstarší čtvrť Rocks,  Sydney Olympic Park, Australian Museum je muzeem přírody, Námořní muzeum (zdarma), Queen Victoria Building je 190 metrů vysoký a 30 metrů široký obchodní dům, ráno na největším rybím trhu jižní polokoule Fishmarket. Noční život pulsuje ve čtvrti Kings Cross. 

V okolí: pláž Bondi,  útesy Watsons Bay, Featherdale Wildlife Park s klokany, koaly či ježury, vinice v údolí Hunter, zátoka Jervis s delfíny a pláží Hyams Beach s údajně nejbělejším pískem na světě, Pebbely beach se spoustou klokanů a kempem, městečko Eden

(hotel Ibis Budget Sydney East (kvalitní 2*).)

 

Blue Mountains (UNESCO)

pohoří s velkým kaňonem 100 km západně od Sydney. 

Zajímavosti: 300 metrové kaskády Wenworth Falls, skalní útvar Three Sisters u města Katoomba a jejich jména jsou Meehni (922 m), Wimlah (918 m) a Gunnedoo (906 m), nejvyšší vrchol Birds Rock (1180 m), vyhlídka Echo point, lanovka ve výšce 205 m Scenic Skyway, krápníkové jeskyně Jenolan Caves, propasti, osamocené pískovcové skály, nejstrmější železnice světa Scenic World, lanovkou nad korunami stromů. Pro toho, kdo tam nechce 3 dny trekovat - škoda cesty. Takové vodopády máme na každém horském potůčku. Údolí je hezké, ale na to stačí jedna vyhlídka a ne 150 stejných. Středem vede 4 proudá silnice, po vyhlídkách jezdí hop-on-hop doublebus. 

 

 

Canberra

(330 000 obyvatel) je velmi nevzhledným hlavním městem Austrálie, obklopená buší a horami, chybí výškové budovy a v zapadlých uličkách můžete klidně potkat klokana. Canberra se nachází 300 km JZ od Sydney a 650 km SV od Melbourne. Město bylo vybráno za hlavní město Austrálie když se australské kolonie roku 1901 sloučily v Commonwealth of Australia jako kompromis mezi těmito dvěma soupeřícími městy. Canberra totiž v jazyce domorodců znamená Místo setkávání. Město bylo postaveno podle plánů inspirovaných Chicagem. Je velmi ekologickým městem a vše se tu recykluje. 

Zajímavosti: New Parlament House, Capital Hill a Old Parlament House, National Library, National Science and Technology Centre - Národní centrum vědy a techniky, ANZAC - památník se dvěma křídly na 1. a 2. válku, Lake Bourley Griffin - na řece Molonglo a odděluje od sebe jižní a severní Canberru, High Court, National Botanic Gardens, nezajímavé Australian National Museum (vznik a vývoj Austrálie), autem nebo lanovkou výhled z Red Hill, množství parků. 

Návštěvu tohoto města lze s lehkým srdcem vynechat.

 

 

Melbourne 

(4 mil. obyvatel) je hlavní město státu Victoria a bylo založeno 1835 v zátoce Port Philip. Žije tu množství menšin, mnohé mají svoje vlastní čtvrtě, nejvíc je Číňanů, Italů a Řeků. V letech 1901 až 1927 bylo hlavním městem Austrálie. 

Z letiště buď Skybus za 19$ na Spencer station, nebo busem 901 na vlakové nádraží a vlakem do centra celkem za 3,80$ plus je nutné přikoupit kartu na městskou Myki card za 6$ (vyslovují Majky)

Zajímavosti: Royal Exhibition Building and Carlton Gardens (UNESCO), historický domek Jamese Cooka v parku Fitzroy Gardens, moderní Federation Square lidově Fed Square je údajně nejošklivější náměstí na světě a je tam free wifi, vyhlídkový mrakodrap Eureka, Hosier Lane se street art a grafitti, ulice St. Kilda  s rušným nočním životem, secesní oktagonální vlakové nádraží Flinders station, projížďka historickou tramvají, Queen Victoria Market, Spencer Street Station,  parlament, staré domy Old Treasury Building, Saint Paul's Cathedral, St Patrick’s Cathedral, Batman´s Hill, botanická zahrada, tenisové kurty Australian Open, mnoho parků. 150 km jižně od Melbourne jsou rozsáhlé kolonie tučňáků Penguin Parade a medvídků koala na Phillip Island, 120 km západně v Ballarat je zlatokopecký skanzen Sovereign Hill s kopií největšího zlatého valounu na světě, s možností návštěvy dolu, Wilsons Promontory National Park

 

Great Ocean Road

působivá 243 km scénická pobřežní silnice mezi viktoriánskými městy Torquay a Warrnambool. Byla postavena za krize mezi lety 1919 a 1932 aby stát zaměstnal vojáky vracející se z první války.

Zajímavosti: skalní útvary London Bridge a Gibson Steps, pobřeží vraků mezi městy Geelong a Nelson, vyhlídky Balconies, Grotto, pískovcové fjordy Loch Ard Gorge, Bay of Islands, vápencové sloupy Twelve Apostles nedaleko Port Campbell ční až 60 m nad hladinu a už je jich jen sedm, nejkrásnější při západu. Tato část je považovaná za nejkrásnější pobřeží na světě. NP Otway je proslulý medvídky koala, obřími eukalipty a stromovými kapradinami, Cape Otway u King Island s majákem z roku 1848 - dnes vyhlídkový - cestou koaly, 15 km za Warrnambool je rezervace Tower Hill s koalami, ježurami, emu a s dvěma kráterovými jezery.

Velryby jsou vidět od června do října v okolí Logans Beach ve Warrnamboolu nebo na Cape Bridgewater v Portlandu. Tam žije také velká kolonie 650 tuleňů (pěšky nebo lodí), další kolonie tuleňů žije na hůře přístupných skaliscích v Marengo, tučňáky je možné pozorovat u Warrnamboolu nebo v podvečer z vyhlídkových plošin u Twelve Apostles a u London Bridge.

 

NP Grampians

250 km SZ od Melbourne nebo 100 km do vnitrozemí nad Warrnambool je centrum parku ve městě Halls Gap.

Zajímavosti: nejvyšší hora Mount William (1167 m), MacKenzie Falls, Wannon Falls, skalní útvary Silent Street, Grand Canyon, Lady's Hat, Fallen Giant, Ballconies, vyhlídka Pinnacle, koaly, stáda klokanů, je jedním z nejbohatších míst na domorodé skalní umění, dno kráteru z kterého se stala přírodní rezervace s exotickou faunou.

 

Medvídek koala 

je ve skutečnosti vačnatec. Vzdálenějším příbuzným je klokan. Koaly prospí až 20 hodin denně a aktivní jsou převážně v noci. Živí se eukalyptovými listy, které jsou pro ostatní zvířata jedovaté. Každý jedinec spase denně 1,5 kg listů a každý má svůj strom. Nikdy nepijí. Toto nejlínější zvířátko umí být v nouzi neobyčejně mrštné a je výborným plavcem. Může dorůst 90 cm a 12 kg.

 

Tasmánie

(500 000 obyvatel) Ostrov Tasmánie a několik dalších malých ostrůvků je jeden ze států Austrálie. Nachází se 240 km od jižního pobřeží. Rozloha hlavního ostrova je 65 022 km², a hlavní město Hobart má 200 000 obyvatel, a je druhé nejstarší město Austrálie. Původně zde byla trestanecká kolonie a ostrovu se proto jistě ne neprávem říkalo peklo na zemi. 

Zajímavosti:  historické náměstí Salamanka z 19. stol, parlament, Královské divadlo v Hobart, věznice Port Artur, chovná stanice tasmánských čertů blízko Hobart, vyhlídka z 1300 m  Mount Wellington, historické náměstí Salamanka, parlament, Královské divadlo

Port ArthurTasman NP, vyhlídky z Eaglehawk Neck v Pirátské zátoce, Devils kitchen, jeskyní oblouky do moře Remarcable Cave, NP Freycinet, tučňáci, Wineglass Bay, soutěska Katarakt s majestátním vodopádem, Craddle mountains NP (UNESCO), Sheffieled - městečko plné nástěnných maleb, historická vesnice Ross, Mount Field NP, procházka k vodopádům Russell Falls, Lake St Clair, vyhlídky z Water Tower Hill, vodopády Hogarth Falls, Henty Sand Dunes, St Columbus Falls, tučňáci u městečka Bicheno, přírodní park Bonorong Wildlife Sanctuary s tasmánskými čerty, klokany a vombaty, historické město Richmond, nedotčená příroda na ostrově Bruny. 

 

 

Adelaide

(1,3 mil. obyvatel)  Hlavní město Jižní Austrálie leží na řece Torrens. Má středomořské podnebí.
Zalímavosti: Ayers House, tj. dům sira Henryho Ayerse, nejnavštěvovanějši z 29 městských parků je Elder Park, nejznámější pláží je Glenelg, Zoo a botanická zahrada, South Australian Museum s mj. egyptskými sbírkami, blízké údolí Barossa Valley je proslulé vinicemi, 450 km ve vnitrozemí skalní svět Flinders Ranges

 

Cairns

(140 000 obyvatel) nejvýznamější město severního Queenslandu má tropické klima a je vyloženě zaměřené na turisty. Díky konkurenci tu není ubytování drahé. 

Z letiště: Od obou terminálů C9 Airport Connect za 4 $ (6 $ zpáteční) po 30 minutách na Sheridan Street u Tobruk Pool - mezi 4.15 a 22.15, dále městskou do centra za 2,20 $ po 15 minutách

Max. 5 dnů předem lze objednat shuttle do centra za nejnižší cenu 6 (zpáteční 10) https://cairnsbackpackershuttle.com.au/online-booking/ a pak se přihlásit u přepážky na letišti o jízdenku. Některé hotely mají shuttle č. 6 zdarma (např. Waterfront Backpackers)

Zajímavosti: nejznámější pláže jsou Machans Beach, Trinity Beach či Ellis Beach, promenáda Esplanade, Night Market. 

Z pobřeží se dělají celodenní výlety na Great Barier Reef za 2-4000 Kč, např. Upolu Reef, Fitzroy Island, Green Island (tady je už špatný korál). Cenově nejzajímavější je asi www.reefdaytripper.com.au. Největší korálový útes na světě (UNESCO) má více než 2 000 km na délku a 2 - 150 km na šířku, na severu je místy vzdálen i jen 50 kilometrů od pevniny. Z útesu vystupuje nad hladinu 600 ostrůvků, a na některých se lze i ubytovat. Na útesu žije přes 1600 druhů tropických ryb. Je to největší živá věc na světě, několikahodinové až 8 denní šnorchlovací vyjížďky (30-50 000 Kč). Další základny pro výlety je Port Douglas (kde je korál lepší než v Cairns a město je klidnější), dobrá cestovka Bubba Hubba a nejlepší korál Opal Reef. 

Daintree NP je deštný prales s krokodýlím centrem, klokany, kasuáry a 18 000 druhy rostlin, mangrovy. Žije tam domorodý kmen Kuku Yalanji. Park je rozdělen na dvě části: soutěsku Mossman Gorge s křišťálově čistou vodou a mys Tribulation, kde prales končí na mořských útesech a plážích.

V okolí: Starodávné sídlo Paronela, vyhlídka Rex Lookout, NP Cape Tribulation hezká pláž, ale nebezpečí medůz, kdo nechce jet dál nebo trekovat není to moc zajímavé na zajížďku 170 km a platit ferry 27$), koupání v křišťálových tůních Mossman Gorge (vstup 68$), Misty Mts. NP s procházkou v korunách stromů, koupání v Josephine Falls, přírodní park Hartley´s Crocodile Adventures, městečko Port Douglas, vulkanická proláklina Mt. Hypipamee, oblast s posvátnými stromy Fig na sopečné plošině Atherton, 25 km od Cairns je "historická" vesnice Kuranda s domorodými trhy (kde není nic jiného než než krámky) a motýlí zoo, domorodý skanzen Tjapukai (35$) – hod bumerangem, didgeridoo, tanečky, lanovka nad korunami deštného pralesa, vodopády Barron Falls, Cathedral Tree – fíkovník velikosti kostela, koupel v kráterovém jezeře Eacham, banánové a třtinové plantáže. 700 km od Cairns na jih je Cape Hillsborough NP (UNESCO) - deštný prales, písečné duny, jezero Tinaroo, křišťálové jeskyně Atherthon.

 

Cestou do Alice Springs zastávka v Mount Isa, kde je největší světový důl na stříbro.

 

 

Brisbane

(2 miliony obyvatel) moderni město je správním střediskem státu Queensland. Roku 1824 bylo v městě Brisbane založena trestanecká kolonie Redcliffe. Dnes je to pro život poměrně drahá destinace. Jezdí sem mnoho studentů na jazykové kurzy a proto je nabídka privátních ubytováni velká. 

Zajímavosti: Muzeum námořnictví, Botanická zahrada a park Bunya, Zoo Lone Pine Koala Sanctuary, budovy parlamentu a staré radnice s 90 m věží, katedrála Sv. Jana a Starý mlýn The Old Windmill je nejstarší budova ve městě, promenáda South Bank, blízko čisté pláže a za městem pralesy. 

 

Fraser Island (UNESCO)

200 kilometrů severně od Brisbane leží 122 kilometrů dlouhý a 15 kilometrů široký písečný ostrov s dunami až 260 m. Je částí národního parku Great Sandy Nationalpark. Nejsou tam cesty a jezdí se tam na čtyřkolkách. 

Zajímavosti: dlouhé pláže, písečné duny, křišťálové jezero McKenzie, Eli Creek, vrak lodi S.S. Maheno ze 30 let, 75 Mile surf beach, koupání v jezeře Wabby, pískovcové útesy, malá jezírka ve skalnatém pobřeží s bublající vodou Champagne Pools, divocí psi Dingo, divocí koně. Na ostrově je ubytování. Výlety pouze úterý, čtvrtek nebo sobota.

 

Byron Bay

je ráj surfařů a paraglidingu, šnorchlování a potápění, pozorování velryb. Vyhlášeným místem mezi potápěči je zejména Julian Rocks. Nedaleko je NP Nightcap s deštným pralesem a vodopády Minyon Falls.

 

 

Darwin

(120 000 obyvatel) je sídlo správy Severního teritoria a nejdůležitější přístav severní Austrálie. Byl založen 1869 jako Palmerston. V roce 1911 byl přejmenován podle blouda Charlese Darwina. Téměř jej zničili Japonci v roce 1942 a 1974 cyklón Tracy. Těží se tu zlato, zinek, uran a bauxit.

Z letiště jezdí bus č.3 na přestupní terminál, nebo č.5 cca 1 km z hlavni třídy rovnou do centra, nebo Airport Shuttle za 15$. Na letišti wifi zdarma. Taxi z města na letiště jede za 30$. 

Zajímavosti: nezajímavé město, jsou tu krásné dlouhé bílé pláže včetně nuda za městem, kde se dá koupat od května do září, jinak je zakázáno se koupat v moří kvůli smrtelně nebezpečným medůzám (box jellyfish) a v ostatních měsících se tu vyskytují mořští krokodýli,  Museum and Art Gallery of the Northern Territory je zdarma, ošklivá Mondi beach Night market (ale jen někdy) s levným jídlem, nebo dtto Parap Village market. 250 km za městem začíná Kakadu National Park, který je považován za nekrásnější.

Auta tu půjčují všichni naprosto nesmyslně s limitem 100 km. 

NP Kakadu (UNESCO) - (2 mil. ha), název vznikl zkomolením domorodého názvu Gagudju. Fauna i flora je tu značně endemická, největším atrakcí jsou slanovodní krokodýli a aboriginské skalní kresby v Ubirr a několik málo v Nourlangie (postavy ducha Najbulwinjbulwinj), vodopády Jim Jim Falls a Twin Falls, skalní plata, vyhlídka ze skály Mirrai, loďkou pozorovat krokodýly na řece Yellow waterv  Billabong (90 AUD) a sezonně i jinde. 

Projížďka po řece je i před parkem, ale buransky nekvalitní. V mangrovech obrovské množství komárů - bez síťky nelze. 

Nocleh v kempu Cooinda Lodge s bazénem (3000 Kč) nebo v Jabiru cca 2500 Kč. Kempů na stanování je tu ale dost. 

NP Lichtfield - vodopády, termitiště

Stuart Highway (2834 km)

je jednou z hlavních silnic kontinentu, začínající v Darwin, skrz kaňony Katherine, Mataranku, přes zlatokopecké Tennant Creek (obří kamenné koule Devils Marbels) a Alice Springs, přes opálové doly v Coober Pedy a kolem solných jezer do Port Augusta na jihu.

 

Alice Springs

leží v poušti uprostřed Austrálie. Bylo založeno jako stanice pro pozemní telegrafní linku v 70. letech 19. století. Je to nejnebezpečnější autralské město, zvláště kvůli věčně opilým Aborigincům.

Z letiště jedině shuttle za 16$, nebo taxi za 45$. Městská doprava není. Na letišti wifi zdarma.

Liquor Store otevírají až ve 14 hodin.

Zajímavosti: vyhlídka z vrcholu Anzac Hill, nákup domorodých suvenýrů, historická telegrafní stanice (nestojí za nic), stanice Létajících doktorů (placený vstup), přírodní zoo Desert Park (32 AUD), řeka Finke, cestou tradiční stanice pouštních vlaků v Erldunda “Roadhouse”

Půjčení auta je zde násobně dražší než jinde. Vyplatí se letět do Uluru (Ayers Rock), auto půjčit v Uluru a vrátit v Alice Springs. U některých půjčoven je cena fantastická, protože všichni to jedou opačně, případně z Uluru Kings Canyon na otočku.

 

Scenic Route: Z Alice Springs po scénické Namatjira Drive (č.2) přes národní park West MacDonnell (park zdarma), Red Centre way, Mereenie Loop po Larapinta Dr.(č.6 - prašná hrubá roleta cca 30 km, zbytek slušná prašná (dalších 130 km) kde se dá jet 90 km/h, z důvodů otřesů se doporučuje 4WD a roletu přejíždět 70 km/h - je to území Aboriginců a platí se tu daň 6 AUD v Alice Springs Visitor Information Centre, Glen Helen Homestead a Hermannsburg Community). 

11 km od Alice je stará telegrafní stanice (blbost), 17 km - skály a napajedlo Simpsons Gap se sklalními klokany, 40 km vzdálená úzká propast Standley Chasm (vstup 12$), 88 km pěkný Ellery Creek Big Hole s levným kempem. 99 km - Serpentine Gorge, po dalších 8 km volný kemp v Serpentine Chalet, po 5 km posvátné místo Ochre Pits (nedotýkat se skal!), po 128 km od Alice nejfotografovanější rokle Ormiston Gorge, 132 km - Glen Helen Gorge & Two Mile je malebné napajedlo, benzinová pumpa a zdarma kemp, 133 km - Mt Sonder Lookout je hned za řekou Finke,  152 km - Redbank Gorge je 750 m dlouhá úzká soutěska kde protéká řeka, možný výstup na Mt Sonder a levný kemp, 177 km - Tylers Pass Lookout je výhled na 140 mil. let starý kráter komety Gosses Bluff do kterého se dá vjet (jen 4x4), 230 km - pěkná aboriginská vesnice Areyonga  s benzinovou pumpou, 263 km - slavné žluté sudy ‚Lift 'Um foot' Bend, 317 km - Ginty’s Lookout a zdarma kemp

 

 

Ostatní zajímavosti: Oázy McDonnellova pohoří, prolézačky rudého uzoučkého 85 m hlubokého kaňonu Standley Chasm, často se skalními klokany, kaňon Simpsons Gap, neobyčejné skalní tvary i barvy Rainbow Valley kam lze po prachové cestě dojet osobákem a je tam kemp bez obsluhy, Gosses Bluff je kráter 175 kilometrů západně od Alice Springs. Kráter o průměru 22 km vznikl před 140 milióny let při dopadu asi 1 km velkého tělesa, které se zabořilo několik kilometrů pod povrch a následně vypařilo. Aboriginci útvar nazývají Tnorala (Norula) a uctívají jej jako posvátné místo.

 

Kings Canyon je součástí národního parku Watarrka. Je  300 km vzdálený od Uluru a 400 km od Alice Springs. Park je zdarma. Stěny Kings Canyonu jsou přes 300 metrů vysoké a dole teče  Kings Creek, vodopád v Rajské zahradě, krásný západ slunce. Rokle je do dnešní doby posvátným místem domorodců. Tůry 1 - 4 hodiny, 6 km cesta okolo kaňonu se zavírá v 9 ráno! Ubytování je v osadě Kinks Canyon a levnější v Kings Creek Station (http://traveloutbackaustralia.com/camping-at-kings-canyon.html/). Obecně lze v celé oblasti doporučit Campervan, nebo stany. V osadě je velmi drahý obchod u drahé benzinky.

Po Ernest Giles Road  (pouze 4x4 - brody atd). Jedná se o nejrychlejší způsob, jak se dostat do Watarrka od Alice Springs.

 

Z Kings Canyon po Luritja rd (č.3-asfalt) a Lasseter hwy (č.4) je vlevo Mt Conner který je často mylně považovány za Uluru, v Yulara Luritja Road (č.4). Rozhodně se v této oblasti nedoporučuje řídit za tmy pro množství zvěře! 

 

 

Uluru (Ayers Rock) (UNESCO) 445 km od Alice Springs stojí největší pískovcový monolit na světě. 600 mil. let stará skála 3,6 x 2,4 km ční 348 metrů nad okolní rudou pouští a do země zasahuje až 5 km hluboko. Okolo něho vede několik různě dlouhých tras, běžně 10,5 km, vodní zdroj Mutitjulu. Název Uluru v místním domorodém jazyce znamená „stinné místo“. (ubytování Yulara - Outback Pioneer Lodge, Self-Contained Cabins v Ayers Rock Campground

The Outback Pioneer Hotel, silniční kemp velmi levný se nachází 40 km západně od Curtin Springs a 40 km východně od Uluru). V Curtin Springs je jakýsi hotel (80 km od Uluru). Nákupy supermarket Iga Uluru. Pivo nikde není. Jsou tu půjčovny aut a obecně dobrá turistická infrasrtruktura. Drahý benzín. 

 

Kata Tjuta - Olgas (UNESCO) je skupina asi 30 gigantických dómů a roklí ležící 42 km západně od Uluru. Vstup sem a na Uluru 25 AUD. Tajemná hora má pro zdejší domorodce Amanty má stejný náboženský a kulturní význam jako Uluru. Nejvyšší je 546 m Mount Olg. Údolím větrů 3-4hod, příp. krátká stezka do rokle Walpa (1hod - lepší světlo odpoledne) mezi tajemné skalní hlavy, na vyhlídku Kara Lookout a zpět  je to 2,2 km, případně dál ke Karingana lookout, což je vyvýšenina mezi dvěma vysokými skalami, s nádherným pohledem do údolí a na protější část pohoří 5,4 km, nebo celý okruh 7 km. Poblíž stolová Connorsova hora, Walpa Gorge je součástí Kata Tjuta a vede do vyschlého koryta říčky mezi dvěma nejvyššími vrchy Olgas, nádherná vyhlídka Sunset dune view.

 

 

Mount Kosciuszko (2228 m)

je nejvyšší hora Austrálie, leží ve Snowy Mountains v Novém Jižním Walesu. Je pojmenována po polském generálovi. V místních horách jsou lyžařská střediska a nejvýše položená osada Charlotte Pass na úpatí hřebene Kangaroo.

 

 

Perth

(1,5 mil. obyvatel) je hlavní město největšího státu Západní Austrálie. Vzdáleností 2 800 km od nejbližšího lidnatého města Adelaide je to nejodlehlejší velkoměsto světa. Bylo založeno 1829 a pojmenované po skotském Perthu. 

Z letiště z terminálu 1 a 2 jezdí bus č. 380 a z terminálu 3 a 4 bus č. 40, nebo Connect Shuttle za 15$. Mezi terminály jezdí každou půlhodinu kyvadlový autobus zdarma. Na letišti wifi zdarma. 

Zajímavosti: centrum s mrakodrapy - nejvyšší má 300 m, okolo centra 400 ha King´s Parka a je z něj výhled na Swan River i na město, Západoaustralská galerie a Západoaustralské muzeum (zdarma) v bývalých budovách věznice, zábavní park Adventure World Theme Park,  radnice a sídlo guvernéra, velrybí akvárium Underwater World, Cottesloe Beach je populární pláží vhodnou na koupání, šnorchlování i surfování, Scarborough Beach známá nočním životem a pochopitelně piknikováním.

Fremantle je městečko z 19. stol. u ústí Swan River. Celý střed je historický. Považuju jej za nejpříjemnější město Austrálie. Vřele doporučuju se tu ubytovat. Fakt hezký. 

 

NP Yanchep - jeskynní systémy, soutěsky, jezera, původní pobřežní mokřady, černý kakadu, koaly, v moři lachtani. Vstup 13$. 

 

Lancelin - malé rybářské městečko hodinu jízdy na sever od Perthu zasazené mezi oceánem a písečnými dunami. Útesy poskytují dokonalé prostředí pro šnorchlování, potápění, surfování a plachtění, duny zase pro blbnutí všeho druhu.

 

Pinnacles - v parku Nambung unikátní skalní špice 50-200 cm se nacházejí tři hodiny jízdy na sever od Perthu u pobřežního města Cervantes. Vstup 13$. 

 

Greenough - staré město 400 km severně od Perthu dva pěkné kostely.  Místní zajímavostí poblíž jsou stromy, které jsou ohnuté do 90° díky síle pobřežních větrů (Leaning Tree).

Greenough Wildlife & Bird Park 20km na jih od Geraldton (emu, dingo, klokani, horští klokani wallaroo a krokodýli.

 

 

Geraldton - město vodních sportů 450 km severně od Perthu

 

Coalseam Conservation Park - květinové koberce červenec / listopad, 110 km od Geraldtonu, dtto Badgingarra NP blízko Cervantes

 

Kalbarri - Blue Holes se šorchlováním, Jakes Point, Red Bluff, Mushroom Rock, Rainbow Valley, Pot Alley, Eagl Gorge, Shellhouse, Island Rock, Natural Bridge

 

Cervantes - ospalá předražená díra. Jezdi se odsud lodí na pozorování tuleňů

 

NP Kalbarri - na dolním toku řeky Murchison, která protéká 80 km nádhernými červenobíle pruhovanými soutěskami končícími mořskými útesy. Nejkrásnějším útvarem je okno. V parku se objevují květinové koberce od července do listopadu. Obejít park trvá 5 hodin a stezka má 9 km. Vstup 13$. 

 

Principality of Hutt River - knížete Leonarda s hlavním městem Nainje je mezinárodně neuznávané soukromé knížectví na území Austrálie (vznik 1970) o rozloze 75 kilometrů čtverečních, kde žije cca 25 lidí, občany je však také okolo 13 000 zahraničních sympatizantů. 

 

Shark Bay (UNESCO) - zátoka o rozloze 10 000 km² s průměrnou hloubkou 10 metrů je tvořena mnoha poloostrovy a ostrovy. Jedním z nich je Peron se stejnojmenným NP (UNESCO), kde je unikátní 120 km dlouhá Shell Beach (nedá se koupat - mělko)a ještě unikátnější pláž Monkey Mia s delfíny skákavými (3x denně - zpravidla dopoledne) a rejnoky, večer pelikáni - vstup 12$ na osobu, červené písečné duny (pouze 4x4).  Domorodci z místních kmenů Nhanda a Malgana pořádají túry s výkladem života předků a tradičním jídlem.

90 minut jízdy od Monkey Mia v Hamelin Pool stromatolites  si stavějí podmořská sídla už 3500 milionů let nejstarší a největší žijící fosilie na Zemi. Prohlížet si je lze z dřevěné rampy - zdarma. Stromatolites jsou malí garnáti a jejich obydlí rostou ročně o 0,3 mm a dnes jsou k vidění i metrové kusy. Historická telegrafní stanice v Hamelin Pool nestojí za nic. 

Na západ od Monkey Mia je  Dirk Hartog Island - bílé písečné pláže, potápění a šnorchlování nebo rybaření, mnoho delfínů, moronů, velryb a želv, procházka podél 90 m vysokých útesů na západním pobřeží. 

Město Denham je postaveno z mušličkového “písku” (anglikánský kostel Andrew, Old Pearler Restaurant).

Blízké Zuytdorp Cliff (jen 4x4) se tyčí do 170 m výšky.

 

Ningaloo Reef (Coral Bay) (UNESCO) - šnorchlování s 3 - 18 m dlouhým bílým žralokem (200-400 AUD) - největší rybou světa (15.3 - 15.7), srpen až listopad (Coral Bay) a až říjen (Exmouth) je období velryb keporkaků s kterými se dá také šnorchlovat (200-550 AUD - https://www.liveningaloo.com.au), a na útesech žraloci, želvy, mořské krávy, delfíni, manty (květen až listopad). Pořádají se tam drahé vyjížďky na lodích, ale šnorchlovat se dá na mnoha místech ze břehu nad korálovými zahradami (drahý nocleh na místě, nebo 150 km Exmouth a letiště)

 

NP Karijini - nejhezčí park v Austrálii, rudé a hluboké kaňony, vodopády a jezírka. Nocleh ve vesnici Tom Price

 

Broome - pláže, oranžové skály (letiště)

 

Zastupitelský úřad:

Velvyslanectví Canberra

8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra

Telefon +61/2/62901386

Fax +612/62900006

Nouzová linka +61 418 262 289 > při volání ze zahraničí, 

                             0418 262 289 > při volání z Austrálie

E-mail canberra@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/canberra

Vedoucí úřadu Ing. Martin POHL

pomoc občanům ČR v nouzi, agenda volební, pasová, státoobčanská, matriční a ověřovací

Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 8.45 - 17.15

 

Honorární konzulát Perth

27 Virgilia Street, Duncraig, WA 6023 Perth

Telefon +61 8 92467102

Fax +61 8 92467016

E-mail perth@honorary.mzv.cz

Vedoucí úřadu Zdeněk CIHELKA

Provozní hodiny úřadu středa 15:00–19:00

 

Honorární generální konzulát Melbourne

Level 7, 500 Collins Street, VIC 3000 Melbourne

Telefon +61 3 96296196

Fax +61 3 96291311

E-mail melbourne@honorary.mzv.cz mkantor@bigpond.com

Vedoucí úřadu Milan KANTOR OAM

Funkce honorární generální konzul

Provozní hodiny úřadu úterý–čtvrtek 09:00–12:00

 

Generální konzulát Sydney

169 Military Road, Dover Heights, NSW 2030 Sydney

Telefon +61 2 95810111, sekretariát +61 2 95810100

Fax +61 2 93719635

Nouzová linka 0061/411895954

E-mail sydney@embassy.mzv.cz

Ekonomický úsek commerce_sydney@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/sydney

Vedoucí úřadu Hana FLANDEROVÁ

Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 07.45 - 16.15

úřední hodiny pro veřejnost: úterý 09.00 - 11.30 , 13.30 - 15.30

. středa 09.00 - 11.30

. čtvrtek 09.00 - 11.30, 13.30 - 15.30

 

 

Honorární konzulát Brisbane

Shop 6 "Wishard Square", 290 Newnham Road, QLD 4122 Wishard

PO BOX 6007

 

Telefon +61 (0) 7 3343 9522

Fax +61 (0) 7 3343 4299

E-mail brisbane@honorary.mzv.cz f.carroll@carrollfairon.com.au

Vedoucí úřadu Francis Edward CARROLL

Funkce honorární konzul

Konzulární působnost Queensland

Provozní hodiny úřadu dle domluvy

 

Honorární konzulát Hobart

46 Horizon Drive, Sorell TAS 7172, Hobart

Telefon +61 3 6269 3859

Fax +61 3 6269 3859

E-mail hobart@honorary.mzv.cz mrjl.mills@bigpond.com

Vedoucí úřadu Milena MILLS

Funkce honorární konzul

Provozní hodiny úřadu dle domluvy