DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

 

 

Oficiální název: Dominikánská republika
Hlavní město: Santo Domingo
Statní zřízení: prezidentská pluralitní republika (dvoukomorový parlament)

Náboženství: 99 % křesťanství, 1 % šamanismus
Úřední jazyk: španělština
Měna: dominikánské peso (DOP), ale u nich RD$ (1 Kč = 1,8 RD$ v roce 2017)

Bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500 a 1 000 pesos a mince jsou v hodnotách 1 a 5 peso a 1, 5, 10, 25 a 50 centavo (z centavos je běžně používaná pouze mince v hodnotě 50).

Je vhodnější měnit v bankách. Rozhodně se nevyplatí letiště. 

Kvůli zvláštní měnové politice je vhodné všechny zbylé pesos na konci dovolené utratit – bez dokladu o směně vám je totiž zpět na dolary vůbec nesmění a s dokladem smění jen do 30 % celkové původní částky. Vývoz i dovoz dominikánské měny je zakázán.

Časové pásmo: – 5 hodin, oproti středoevropskému zimnímu času
Rozloha: 48 730 km2
Počet obyvatel: cca 10 000 000

Míšenci tvoří 73 % populace země, běloši 16 % a černoši 11 %. Střední délka života mužů je 66 let, u žen 70 let.

V zemi žije několik set tisíc imigrantů z Haiti, kteří vykonávají méně kvalifikované práce a čelí diskriminaci ze strany Dominikánců. Dominikánský nejvyšší soud v roce 2013 rozhodnul, že děti haitských imigrantů narozené v Dominikánské republice nemají nárok na dominikánské občanství, což se týká až 200 000 lidí.

Původních obyvatel ostrova Tainů přežívá na Hispaniole posledních pár stovek v provincii Azua, jinak byl tento národ již zcela vyhuben nebo splynul se zbytkem společnosti. 

Čím má člověk světlejší kůži, tím větší jsou jeho šance na slušné uplatnění a slušný plat. Černoch na vedoucí pozici je nesmysl. Rozdíly v ekonomické situaci jednotlivců jsou tu velké. 

 

Dominikánská republika je po Kubě druhý největší a nejlidnatější stát v oblasti Karibiku. Rozkládá se v souostroví Velké Antily ve východní části ostrova Hispaniola, na kterém sousedí s Haiti. Povrch Hispanioly je velmi rozmanitý, od deštného pralesa, horských masivů a mangrovových oblastí přes téměř pouštní savany po úrodné nížiny, jimiž protéká několik významných řek.

Nejvyšší horou je mlžná Pico Duarte s 3 175 metry n. m. (v pohoří Cordillera central), nejnižším bodem je solné jezero Enriquillo (hladina 44 metrů p. m.).

Země je členěna do 30 oblastí (z toho jedna je distrikt hlavního města Santo Domingo).

 

Dějiny

Pro Evropany ostrov objevil 6. prosince 1492 Kryštof Kolumbus a již roku 1496 bylo založeno město Santo Domingo. Kolombus nazval ostrov „rájem na zemi“. Na území dnešní Dominikánské republiky vznikla první španělská kolonie, město, univerzita, nemocnice v „Novém Světě“. Od roku 1697 byla Hispaniola rozdělena mezi Francii a Španělsko podepsáním smlouvy z Rijswijku. V roce 1790 žilo ve španělské kolonii Santo Domingo 40 000 bělochů, 25 000 svobodných černochů a mulatů a 60 000 otroků. V letech 1791 - 1803 proběhlo na sousedním Haiti úspěšné povstání otroků.

Španělská kolonie Santo Domingo vyhlásila nezávislost na Španělsku v roce 1821, ale krátce nato byla obsazena vojsky sousedního státu Haiti, pod jehož vládou byl celý ostrov sjednocen. Odpor proti haitské okupaci rostl a po úspěšném ozbrojeném povstání Dominikánská republika získala nezávislost v roce 1844. Prvním prezidentem se stal Pedro Santana, který zůstal ve funkci až do roku 1861, kdy se na jeho žádost republika na čtyři roky opět stala španělskou kolonií na obranu proti britským pokusům zmocnit se Dominikánské republiky. V roce 1865 získala nezávislost na Španělsku podruhé. Roku 1882 se dostal k moci diktátorský vůdce Ulises Heureaux, který vládl až do roku 1899, kdy byl zavražděn. Stejně jako Haiti byla i Dominikánská republika v letech 1916-1924 obsazena Spojenými státy americkými, které si kontrolu nad cly podržely až do roku 1940.

V roce 1930 se dostal k moci generál Rafael Trujillo, který vládl většinou jako velmi krutý diktátor. Byl zavražděn 30. května 1961 v Santo Domingo. Už v roce 1957 jmenoval Trujillo spisovatele, právníka a úspěšného diplomata Joaquína Balaguera (1906-2002) svým zástupcem a roku 1960 presidentem. Roku 1963 byl zvolen presidentem levicový kandidát Juan Bosch a po půl roce byl svržen vojenským převratem, ale už roku 1965 vypukla proti vojenskému režimu revoluce. Na to reagoval americký president Lyndon B. Johnson vojenským obsazením Dominikánské republiky, na němž se podílel i oddíl vojáků Organizace amerických států. Armáda připravila nové volby, v nichž zvítězil Balaguer, a po roce ostrov opustila. Balaguer vládl 12 let jako bezohledný diktátor a připravil o život asi 11 tisíc lidí, přesto byla jeho vláda mírnější než Trujillova a dosáhla i jistých úspěchů, zejména v budování veřejných staveb a infrastruktury.

Období 80. a 90. let v době světové krize a zadluženosti bylo pro Dominikánskou republiku kritické. Mezinárodní měnový fond připravoval řešení problému, ovšem jako odpověď dostal jen větší nepokoje. V období 1978 - 1986 vládli v zemi demokratičtější presidenti a politická situace se zklidnila. Nicméně ve volbách roku 1986 zvítězil opět Balaguer, ve věku 80 let a téměř úplně nevidomý, a udržel se u vlády až do roku 1996, kdy jej porazil Leonel Fernández. Za jeho vlády dosáhl hospodářský růst 7,7 % při nízké inflaci i nezaměstnanosti. Volby roku 2000 přesto vyhrál levicový kandidát Hipólito Mejía. Roku 2002 byla uzavřena kritická etapa Dominikánské politiiky Balaguerovou smrtí.a roku 2006 opět zvítězil středový kandidát Fernandez, kterého od roku 2012 nahradil Danilo Medina z téže strany. Hospodářský růst přes 7 % a nízká inflace přivedly Dominikánskou republiku mezi nejúspěšnější latinskoamerické země, i když patrně trpí zvětšováním sociálních rozdílů, divokou imigrací ze sousedního Haiti a všudypřítomnou korupcí.

 

Jazyk

V 11. století byl obyvatelům území dnešní Dominikánské republiky vnucen jazyk kmene Taínů. V roce 1492 objevil toto území Kryštof Kolumbus a začala se zde šířit španělština, často i násilím. V současnosti je španělština mateřským jazykem 98 % obyvatel, největší jazykovou menšinu tvoří diskriminovaní Haiťané, kteří mluví specifickým kreolem.

 

Hospodářství

Více než 20 % obyvatel země pracuje v zemědělství. Základní plodinou je cukrová třtina, dále se pěstuje banány, bavlna, kakao, káva, kukuřice, maniok, podzemnice olejná, rýže a tabák. Chová se skot, prasata a kozy. Nejvýznamnějším hospodářským odvětvím je těžba nerostných surovin: azbestu, bauxitu, chromu, mědi, niklu, platiny, ropy, stříbra, uhlí, uranu, zlata, železné rudy. Významným odvětvím je dále zpracovatelský průmysl, zastupují jej cukrovary, palírny rumu a závody na zpracování tabáku. Své místo má i výroba stavebních materiálů, zpracování rud, textilní a oděvní průmysl a petrochemie. Turistický ruch tvoří 10% příjmů. 

Dominikánská republika je součástí zóny volného obchodu mezi USA a několika státy Střední Ameriky - DR-CAFTA.

 

Napětí: 110 V, Frekvence: 60 Hz

Zásuvky

A - zástrčka typu A má tvar dvojice plochých kolíků. Novější varianta této zástrčky má nulový kolík zvětšený, takže již ji není možné zastrčit opačně. Starší typ zástrček lze do nového typu zásuvky zasunout, ale opačně to nejde.  U některých zástrček se můžete také setkat s jedním kolíkem otočeným o 90˚. Zásuvky a zástrčky tohoto typu se používají v USA a Kanadě.

  • B – zástrčka typu B je velmi podobná typu A, ale navíc obsahuje zemnící kolík (4,8 mm). Tento zemnící kolík může mít tvar buď kulatý, nebo tvar U (tento kolík je větších rozměrů). Dva ploché kolíky jsou nejčastěji stejné velikosti, ale občas se můžete setkat i s natočenou variantou (o 90˚). Zásuvky pro typ B mohou být v několika provedení. První je klasické provedení a druhé obsahuje otvor tvaru T, kde lze zasunout zástrčku s natočeným kolíkem o 90°. Zásuvky a zástrčky typu A a B se nejčastěji používají v USA

 

Kód země +1 809, +1 829, +1 849

Internetová doména .do

 

Víza - režim vstupu

Čeští občané nepotřebují ke vstupu na dobu nepřesahující 90 dnů víza. Při vstupu je nutno zakoupit turistickou kartu (Tarjeta de Turismo) v ceně 10,- USD na některém z konzulátů Dominikánské republiky nebo přímo na většině letišť po příletu. Turistická karta opravňuje držitele k pobytu na území země po dobu 30 dnů. V případě delšího pobytu je třeba zakoupit prodloužení až do doby 90 dnů.

Všechny prameny uvádějí ještě odletovou taxu 20$, ale já ji aktuálně leden 2017 neplatil. 

Celní předpisy jsou běžné - 

 

K řízeni půjčeného auta stačí běžný český řidičák. 

 

Státní svátky:
1. 1. Nový rok
6. 1. Tři králové
21. 1. Den Paní Marie Altagracia
26. 1. výročí Juan Pablo Duarte
27. 2. Den nezávislosti
březen-duben = velikonoce - Velký pátek
1. 5. Svátek práce
květen-červen = Boží tělo
16. 8. Den obnovení státnosti
24. 9. Den Panny Marie Milostné
6. 11. Den Ústavy
25. 12. vánoce

 

 

Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU

Zdravotní péče pro české občany a občany EU je na dostatečné úrovni a je poskytována převážně soukromými zařízeními. Platba je požadována v hotovosti. Je nutno věnovat pozornost uzavření kvalitního zdravotního pojištění již před cestou do teritoria. Náklady na ošetření jsou pojištěnci vráceny až po návratu do ČR. Zdravotní péče je poměrně na dobré úrovni. V pohraničních oblastech s Haiti je možný výskyt malárie. V letních měsících je zvýšený výskyt komárů přenášejících horečnaté onemocnění dengue. Doporučuje se používat vhodné repelenty. 

Před přivoláním pomoci si rozhodně trvejte na soukromé nemocnici, protože ty státní trpí nejen nedostatkem personálu, vybavení ale i odbornosti.

 

Praktická telefonní čísla

 

Dominikánská republika – Honorární konzulát Santo Domingo

Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Santo Domingo

Telefon +1809 685 6900, +1809 682 7605, +1809 221 5602

Fax +1809/2215607

E-mail santodomingo@honorary.mzv.cz jrbrea@claro.net.dogina_victoriano@yahoo.com

Vedoucí úřadu José Ramón Brea GONZÁLES

Provozní hodiny úřadu pondělí–pátek 08:00–12:00, 14:00–17:00

Diplomatickou působnost pro Dominikánskou republiku má SM ČR při OSN v New Yorku a konzulární působnost má ZÚ Havana.

 

Dominikánská republika - Velvyslanectví Havana

Embajada de la República Checa

Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43, Nuevo Vedado, CP 10600 La Habana
Telefon +53 7883 3201, 7883 3467

Fax +537/883 3596, VoIP: 99 029 32

Nouzová linka +535/264 1001

E-mail havana@embassy.mzv.cz

Ekonomický úsek Commerce_Havana@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/havana

Vedoucí úřadu Mgr. Vladimír EISENBRUK

Funkce VZÚ

Diplomatická působnost diplomatická a konzulární pro Kubánskou republiku, Bahamské společemství a Bolivarskou republiku Venezuela

Konzulární působnost od 1.10.2014 vykonává pro Dominikánskou republiku

Časový posun -6 hod v době letního času i zimního času

Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 16.30

úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý,středa,pátek 09.00 - 13.00

 

Dominikánská republika – Stálá mise New York při OSN

Permanent Mission of the Czech Republic to the United Nations

1109-1111 Madison Avenue, NY 10028 New York

Telefon +1.646.981.4001, VoIP: 99059 + linka (4001), sekretariát vv – 99059 + 4001, sekretariát zást. vv. – 99059 + 4007

Fax +1.646.981.4099, sekretariát velvyslance: +1.646.981.4097, hospodářský úsek: +1.646.981.4090

E-mail un.newyork@embassy.mzv.cz

Ekonomický úsek un.newyork@embassy.mzv.cz

Web www.mzv.cz/un.newyork

Vedoucí úřadu J.E. pí JUDr. Marie CHATARDOVÁ

Funkce VZÚ

Diplomatická působnost ZASTUPOVÁNÍ ČR v orgánech OSN, styk se sekretariáty mezinárodních organizací v New Yorku. DIPLOMATICKÁ: Antiqua a Barbuda, Barbados, Dominica, Dominikánská republika, Grenada, Haiti, Jamajka, Sv.Vincens a Grenadina, Sv. Lucie, Sv. Kryštof a Nevis, Trinidad a Tobago

Časový posun -6 hod

Provozní hodiny úřadu pondělí–pátek 09:00–17:30

 

 

Cestování

Místní dopravu zajišťují autobusy a minibusy zvané Gua gua v cenách 1-1,50 Kč/km Protože většina guaguas jsou minibusy, pravděpodobně budete muset naložit svá zavazadla na sedadlo; V tomto případě budete muset zaplatit poplatek za obsazené sedadlo. Delší trasy jsou obsluhovány běžnými autobusy s odděleným úložným prostorem. Guaguas končí svůj provoz za soumraku. Jezdí tu i luxusní klimatizované busy. Ve srovnáni s kontinentální Latinskou Amerikou je tu autobusová doprava řidší. Taxi v turistických oblastech jsou předražené (15 km 25 USD). V běžných městech do 10 km 120 Kč. Levnější je moped-taxi zvaný motoconcho. 

 

Pronájem auta je běžný a za běžné ceny od 45 USD, benzin stojí 200 RD$ za galon, což je cca 30 Kč/litr. Jízda je tu velmi dobrodružná, ale dá se. Trochu horší je to s policajty, kteří vás zastaví a rovnou si řeknou na férovku o úplatek. Většinou to ale spraví stokoruna. Obecně se nedoporučuje jezdit za tmy. 

 

 

Jídlo

Základem dominikánské kuchyně jsou hnědé fazole a rýže doplňující kuřecí, hovězí, vepřové nebo skopové maso. Hodně využívá cukr, zákusky jsou velmi sladké. Místní kuchyně je kuchyní rýže, vepřového masa, ovoce, zeleniny a především kuřat. Poměrně překvapivá je téměř úplná absence ryb a plodů moře v jídelníčku. Ryby jsou zde však v porovnání s jinými zeměmi velmi drahé.

Základními ochucovadly dominikánské kuchyně jsou cibule, česnek, oregano a koriandr. Za národní pokrm Dominikánské republiky je považována la bandera (prapor). Jedná se o kombinaci všudypřítomné směsi rýže a fazolí se smaženými banány a dušeným masem, které obvykle bývá kozí. Na svou kozinu jsou Dominikánci obzvláště pyšní. Tato zvířata zde totiž spásají divoké oregano, díky čemuž jejich maso získává zvláštní příchuť, říkají tomu přirozené marinování.

Národním jídlem je „La Bandera Dominicana“, což je v překladu Dominikánská vlajka a jedná se o dušené hovězí maso s rýží a červenými fazolemi. Název pramení ze shody barev státní vlajky a jídla, ale každá hospodyňka má na toto jídlo svůj vlastní recept.Tento pokrm je někdy podáván také bez masa, pod názvem „Moro de habichuelas“.

Také „Comida criolla“ (kreolské jídlo) je směsí masa a rýže, ale s jiným druhem fazolí.

Jako příloha se servírují smažené bataty nebo banány, které jsou obalované v těstíčku z mouky, vajec a rumu.

K oblíbeným pokrmům patří také „mangú“, což je lehké pyré ze zelených banánů s cibulí na olivovém oleji. Pyré se podává se šunkou a sýrem především ke snídani nebo k večeři.

 

Speciality dominikánské kuchyně

asopao: rizoto
callaloo: polévka z listů tara s masem nebo korýši
casabe con ajo: chléb z kasavy s česnekem
cazuela de mariscos: mořské plody (čerstvé, nebo dušené s rajčaty, česnekem a kořením)
cocoyuka: kokosový koláč s ovocem
empanadas, empanaditas de catibía: taštičky z maniokové mouky
fritos maduros/platanitos: smažené banány/smažené zelené banány
frituras de batata: smažené sladké brambory
chicharrones de pollo: smažené kuřecí kousky
chivo asado/guisado: pečené/dušené kozí (nebo jehněčí) maso
locrío de cerdo: rýže s vepřovým masem
mofongo: pikantní směs masa a banánů
morcilla: tmavá tlačenka
pastelitos, pastelones: mletým masem plněné taštičky (pirohy)
pescado con coco: ryba v kokosovém mléce
platanitos/tostones: tenké/tlusté smažené plátky banánů
pollo al carbón: pečené kuře
quipes: slané lívance plněné masem
rosqueticos: smažené kroužky z kukuřičného těsta
sancocho de siete carnes: polévka ze sedmi druhů masa (mj. kuřecí, vepřové, kůzlečí a uzené)

Bizcocho – pudink / koláč z rýže

Casabe – druh chleba z maniokové mouky

Cocoyuka – zvláštní kokosový koláč s kousky ovoce

Chicharrones de pollo – velmi kořeněné osmažené kousky kuřete

Chivo – jehněčí maso zvolna pečené s cibulí

Locrio de cerdo – bylinkové rizoto s vepřovým masem

Longazias – kořeněné pálivé klobásy

Mondongo – dýňová polévka s vnitřnostmi

Pescado de Coco – ryba s kokosem

 

Pivo Presidente je více prokvašené, málo hořké pivo, kterému se z hlediska cizích chutí a vůní nedá nic vytknout. Ke konzumaci ho dostanete většinou velice studené, což vám ani neumožní nějaké chutě či vůně vůbec identifikovat. I po ohřátí na degustační teplotu 10°-12° C však dojem z piva zůstává stejný - ničím nevadí, ale ani nezaujme. Pivo Bohemia nám chutná více. Je hořčí a plnější

 

Ceny potravin:

Ceny jsou orientační (dle sezóny se mění) v supermarketech nebo colmádech (místní malé obchody s potravinami).

Váží se zde v librách - 1 libra je 0,45 kg

Tekutiny se měří v galonech - 1 galón je 3,8 l

Pivo 0,5 L -100 pesos

Voda 0,5 L - 10 pesos

Mléko krabicové 1l - 60 pesos (30 Kč)

Margarin 500g - 60 pesos (30 Kč)

Vejce - 6 pesos (3 Kč)

Voda 1.5l . 25 pesos (13 Kč)

Džus krabice 1l (pomeranč) - 80 pesos (40 Kč)

Brambory 1kg - 50 pesos (25 Kč)

Rum O.7l Brugal - 400 pesos (250 Kč)

Ananas celý - 50 pesos - dle sezóny (25 Kč)

Cukr třtinový 1kg - 40 pesos (20 Kč)

Kuře čerstvé 1kg - 100 pesos (50 Kč)

Olej 1l - 100 pesos (50 Kč)

Rýže 1kg - 50 pesos (25 Kč)

Coca cola 1l - 40 pesos (20 Kč)

Vepřové maso (kotleta) 1kg - 240 pesos (120 Kč)

Hovězí maso (zadní) 1kg - 200 pesos (100 Kč)

Květák celý 1kg  - 80 pesos (40 Kč)

Rajčata 1kg - 70 pesos (35 Kč)

Cibule 1kg - 70 pesos (35 Kč)

Ceny v restauracích:

Pivo 0,33l - 120 pesos (60 Kč)

Hlavní jídlo - v průměru 400 až 600 pesos (250až 400 Kč)

                     (ryby, mořské plody a speciality -  200-1000 Kč

Džus naturální - v průměru 70 až 100 pesos (35 až 50 Kč)

Káva - v průměru 50 až 80 pesos (25 až 40 Kč)

Rum (panák) - 80 až 120 pesos (40 až 60 Kč)

Voda 0,33l - 50 pesos (25 Kč)

Soda 0,33l - 50 pesos (25 Kč)

Míchané nápoje: Cuba libre, Mojito, Piňa colada  - 100 - 120 pesos (50 - 60 Kč)

Nealko: Coca cola, Sprite, Tonic 0,33l - 70 až 80 pesos (35 až 40 Kč)

Nejlevnější jsou čínské jídelny Pica Pollo s převážně smaženými kuřaty s cenami do 100 pesos.

Otevírací doba

Velké obchody mají zpravidla ve všední den otevřeno od 9 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 12 a v neděli bývá zavřeno.

Některé menší obchody (zvláště se staršími tradicionalis­tičtějšími majiteli) dodržují siestu, takže mají od 12 do 15 hodin zavřeno.

 

 

Suvenýry

Největší dominikánskou specialitou je tyrkysově modrý polodrahokam
larimar, který se nevyskytuje nikde jinde na světě. I v Dominikánské
republice má jediné naleziště a to na jihozápadě republiky blízko města
Barahona, kde se těží teprve od roku 1974. 

Populární je dominikánský jantar, známý svou největší škálou odstínů a barev na světě (nejvzácnější je jantar modrý a zelený) a neobvyklou průhledností. Na rozdíl od jantaru baltského, který pochází z pryskyřice stromů jehličnatých, karibský jantar má původ v prehistorickém listnatém stromu zvaném algarrobo. Existují i kousky jantaru s celými těly mravenců a malých prehistorických ještěrek. 

Typická je soška indiána s jakýmsi talířem na hlavě.

 

 

*******************

*******************

 

 

Jižní pobřeží 

Juan Dolio

50 km od hlavního města, bývalá rybářská vesnice, jako taková nemá žádné větší náměstí či rušné centrum. Kromě několika hotelových komplexů je tu i spousta soukromých vilek, dokonce i prezidentova vila. Celý mořský břeh Juan Dolia jakožto i okolních letovisek je obehnán korálovým útesem, proto je zde ke koupání doporučována obuv do vody. 

 

Guayacanes

Malá rybářská vesnice téměř bez turistů

 
Boca Chica

Rušné městečkos velkou mělkou pláží, která bývá nazývána proto největší koupací vanou světa. V poslední době je tam ale problém s bezpečností

 

San Pedro de Macoris
Město ležící 15 km od Juan Dolia, založeno na konci 18. stol. především přistěhovalci z Kuby a Portorika. Zvláštní skupinu tvořili tzv. Cocolos, přistěhovalci ze sousedních ostrovů Malých Antil, kteří sem byli speciálně přiváženi jako pracovní síla na sklizeň cukrové třtiny. Cukrobaroni si v centru města stavěli krásné domy ve viktoriánském a neoklacistním stylu, dnes velmi zanedbané. 

 

La Romana

Velké město s největším cukrovarem, manufakturou na doutníky  a přístavem pro velké výletní lodě. Z přístavu se také vyjíždí na ostrov Catalina s krásnými plážemi, potápěním a šnorchlováním, který leží zhruba 20 minut cesty motorovým člunem. V blízkosti města jsou klidné pláže. 

 

Bayahibe

Klidná a příjemná vesnička s blízkou pláží a několika hotely. Je rozhodně lepší variantou než Punta Cana. Nejezdí tam přímé autobusy, musí se přes La Romana. Taxi na letište La Romana 40 USD, Santo Domingo 90 USD a Punta Cana 120 USD. 

Z Bayahibe se jezdí na krásný ostrov Saona, který je dlouhý 25 kilomerů a 5 kilometrů široký. V 10 hodin odjíždí katamarán all inclusive, jede 2 hodiny, příjezd v 16 hodin. Cestou zpět je půlhodinová zastávka v „Natural Pisina“ což je 5 km mělčina po pás, na dně je mnoho hvězdic. Což znamená, že na ostrově pobudete 2 hodiny a z toho hodinu jídlo. Turistická šaškárna za 1500 DR$, případně 50 USD z Punta Cana. Ani tam nevybudovali molo. Jiná doprava tam neexistuje. Vyjma individuální lodě místních rybářů. 

 

Punta Cana

Velké, turisticky nepřívětivé město s množstvím velkých resortů a mezinárodním letištěm. Pro individuální turistiku nelze doporučit. Hlavní sezona prosinec - březen

Taxi z letiště do hotelu okolo 25 USD

V infocentru nebo přes inzeráty všude po městě lze sehnat apartmány od 350 dolarů na měsíc + energie

Pláže Punta Cany - Bavara patří mezi nejkrásnější pláže světa a svou délkou přes 30 km tvoří tak dlouhý pás sněhobílého jemného písku
s hustým palmovým porostem lemevaným tyrkysově modrým mořem.

Kontakty - cituji: žiji v Dominikánské republice v Punta Cana od roku 2015 když budete něco potřebovat stačí mě kontaktovat. Používám WhatsApp a email. Vyřídím zařídím přivezu odvezu.

Tel: +1 829 926 2591

p. Fencl v Punta Cana - dělá výlety: dominicanasun@tiscali.cz nebo dominicanaactive@gmail.com. Můžete mu poslat sms na číslo: 0001 809 855 1976, lze se i dovolat.

 

Jižní oblast

Casa de Campo

Oblast je určená pro zámožné turisty, kteří tu najdou veškerý komfort. Jsou tu špičkové vily a restaurace, přístav pro vodní sporty a tři golfová hřiště, tenisové kurty, pole pro pólo na koních atp.

 

Higüey

Toto betonové město je výjimečné jedinou stavbou, a to Basilicou de Nuestra Seňora de la Altagracia. Její stavba probíhala v letech 1954-1972.

 

San Cristóbal

San Crisóbal je město, odkud pocházel diktátor Trujillo, a tak tu jsou k vidění některé jeho nemovitosti, např. El Castillo del Cerro. Na čas diktátor změnil i název města a pojmenoval ho Záslužné město, což se moc neuchytilo.

 

Baní

Baní je malé městečko, které leží uprostřed plantáží s cukrovou třtinou. Můžete tu na vlastní oči vidět pracovat místní lidi na polích. 

 

Las Salinas se proslavilo díky výrobě soli. 

 

Las Calderas má příjemnou pláž a v okolí velké písečné duny, které jsou dokonce pod státní ochranou, coby národní památka.  

 

Reserva Científica Laguna Rincón

Laguna Rincón, také nazývaná Laguna Cabral, je největší plochou se sladkou vodou na ostrově. Hojně tu žijí želvy a mnohé druhy ptáků, jako například volavky nebo plameňáci. Vstup do parku se platí a jsou možné i výlety po jezeře.

V blízkosti je jedna zajímavost - Polo Magnetico (Magnetický pól). V tomto místě se zdá, že pokud tam pustíte míček, bude se sám od sebe kutálet do kopce.

 

Severní pobřeží

Puerto Plata

neboli San Felipe de Puerto Plata má 130.000 obyvatel. Je nejznámějším a nejdůležitějším městem severu Dominikánské republiky, je tu mezinárodní letiště Gregorio Luperón množství resortů a pláží. Je tu lepší moře na šnorchlování než v punta Cana a také menší vlny, také je celkově zajímavější. Na nábřeží je pevnost Fortaleza de San Felipe, Muzeum jantaru, v Central parku bývá v neděli živá hudba zdarma, blízko muzeum drahokamů Museo Del Amber, Christo Redentor (památník v horní části parku Nacionale de Isabella de Torres) je kopie Krista z Ria, na kopec jede lanovka (teleferico), továrna na doutníky, stáčírna rumu s levnou prodejnou, veřejná 3 km pláž zdarma.

Poblíž 27 vodopádů Charcos de Damajagua, nebo jantorové doly

Mezi Puerto Plata a Samaná je množství pláží, např poměrně malá ale příjemná playa Grande, playa Caleton atd, městečko Sosúa kde je pěkné šnorchlování.

 

Bahía de Samaná

Ještě v 19.století to byl samostatný ostrov. Později byl ovšem kanál mezi pevninou a ostrovem zanesen tak, že zmizel a Samaná se tak stala poloostrovem. Na severu se nacházejí nejlepší pláže, ale ne všechny jsou příjemné na koupáni, resp. na vstup do vody. Z městečka Samana se od konce ledna do poloviny března pořádají výlety na pozorováni velryb Keporkak. Za 50 USD je možné vidět pářící se velryby a matky s čerstvými mláďaty. V zátoce se objevuje až 300 kusů 40 tunových jedinců, vodopády El Limon, Playa Bonita nedaleko Las Terrenas je mnohem hezčí než světově proslulý Rincón. Poblíž městečka Las Galeras ve špičce kosy je zajímavá vyhlídka El Cabito na skály bičované vlnami, s příjemnou hospůdkou. 

 

Cabrera

Nedaleko městečka Cabrera se nachází zhruba 700 metrů dlouhý jeskynní systém s průzračnou lagunou Dudu. Jezero vzniklo propadem jeskyně. Lagunu Dudu tvoří dvě sladkovodní jezírka spojená několika tunely, z nichž nejdelší měří 80 metrů. Podvodní exkurze trvá zhruba 45 minut a k jejímu absolvování je nutný potápěčský certifikát. 

Nedaleko Cabrera v Río San Juan leží další sladkovodní laguna - Gri Gri, která sice není tak průzračná, zato se tu ale návštěvníci mohou projet loďkou a přitom pozorovat mangrovy a ptáky. 

Blízko je pláž Caletón a Jeskyně vlaštovek se zajímavými stalaktity a stalagmity.

 

Monte Cristi

Monte Cristi je malé pobřežní město, které bylo v dřívějších dobách důležité produkcí soli. Okolí je velmi suché, a tak je tu vegetace představovaná zejména kaktusy. Nachází se tu národní park Parque Nacionál Monte Cristi, který tvoří několik ostrůvků v moři nazývaných Sedm bratří a dále okraje města Monte Cristi. Vláda se zejména snaží zachovat zdejší mangrovy v neporušeném stavu.

 

Punta Rucia

malé městečko, odkud se jezdí na šnorchlování k blízkému ostrůvku

 

 

Centrální oblast

Je tvořena pohořím Centrální Cordillera a úrodným údolím Cibao

 

Santiago

Santiago de los 30 Caballeros je druhým největším městem v zemi a leží v úrodném údolí Cibao. Santiago je moderní město ve stylu USA a je hlavním obchodním střediskem severní oblasti. Na rozdíl od Santo Dominga tu nejsou špinavé chudinské čtvrti. Hlavní obchodní tepnou je Calle del Sol, která vede k památníku hrdinů, Monumento a los Heroes. Nechal ho vystavět diktátor Trujillo na kopci a svou výškou 67m tvoří dominantu města. Catedral de Santiago Apostól je neoklasicisitní katedrála postavená v 19.století a jsou tu pochováni někteří významní národní hrdinové.Zajímavou návštěvou je exkurze v továrně na doutníky Leon Jiménez. 

 

Constanza

Je městečko proslulé zelinářstvím. 

V blízkosti je 87 m vysoký vodopád Aguas Blancas, nejvyšší vodopád Karibiku. Cestou na Jarabacoa je vodopád Salto Jimenoa 1 (cca půlhodinový prudký sestup), kde se filmovaly scény z Jurského parku, o něco dál Salto Jimenoa 2 od silnice 500 m. 

 

Pico Duarte

Nejvyšší hora Karibiku jednu dobu nesla jméno Pico Trujillo. Také v této době byla naměřena výška 3178 metrů. Tento údaj se dnes zpochybňuje a udává se výška o 100 metrů menší.
Výšlap na horu je uchvacující zážitek, ale nesmíte ho podcenit. Je nutné s sebou mít průvodce. Ten může zajistit dopravu nákladu na mulech. Nezapomeňte si dobré boty a teplé oblečení, protože v noci může teplota klesnou pod nulu. Nejpříhodnější měsíce pro návětěvu jsou listopad a březen, protože v tomto období nejméně prší. Nejvíce se chodí cestou, která je dlouhá 45 kilometrů, a tak je potřeba alespoň dvou dnů, abyste dosáhli vrcholu. Během stoupání nezapomínejte sledovat okolí, ze všech výšek je nádherný výhled.

 

Jezero Enriquillo

Enriquillo je slané jezero, které se nachází se na jihozápadě státu v provinciích Independencia a Bahoruco, je bezodtokové a jeho hladina je pod úrovní mořské hladiny. Jedná se o největší jezero na karibských ostrovech. Jezero a okolní břehy jsou součástí národního parku Lago Enriquillo e Isla Cabritos o rozloze 404 km². V centrální části jezera leží ostrov Isla Cabritos. Během plavby motorovým člunem k ostrůvku Cabritos jsou viděni např. plameňáci, volavky a racci, i američtí krokodýli kterých tu žije asi 500, endemičtí leguáni, plazi v kaktusové džungli na tomto pouštním ostrůvku.

Nedaleko jezera jsou jeskyně Las Caritas – jeskyně, ve kterých se dodnes dochovaly piktogramy indiánů z předkolumbovské doby. 

 

 

Santo Domingo 

(3 mil. obyvatel) je nejstarší evropské město v Americe a také tu stála první americká katedrála, nemocnice, klášter i univerzita. Vládl tu bratr Kryštofa Columba, Bartolomeo. Staré město je na seznamu Unesco. K největšímu územnímu rozmachu došlo až v 60.letech 20.stol. V západní části města bydlí nejbohatší občané, zatímco Este je čtvrtí chudších. Na řece Ozamě, která městem protéká, stojí 4 mosty: Duarte, Mella, Sanchez a Juan Bosch.

Historickým centrem zvaným Zona Colonial prochází pěší zona. Městské hradby jsou z první poloviny 16. století, část se zachovala, Pevnost Ozama je největší v Santo Domingu, Torre de Homenaje je věž z které je výhled na celé ne příliš pohledné Santo Domingo i na moře. Odtud je dobře vidět, že město je chráněno dvěma opevněními, mladší bylo vybudováno na příkaz Trujilla ve 30. letech 20. století, Panteón National byl původně jezuitský kostel, v polovině 20.století ho Trujillo nechal přebudovat na pohřebiště slavných, Monasterio de San Francisco je dnes značně poškozenou budovou, stavěla se v průběhu celého 16.století, ale pirát Francis Drake ji vyplenil, Palacio Presidencial stojí od poloviny minulého století a připomíná svého budovatele Trujilla -  vnější neoklasicistní architektura s kupolí působí zajímavě - dodnes tu sídlí prezident Dominikánské republiky (palác není přístupný veřejnosti), Museo del Hombre Dominicano mapuje život obyvatel Dominikánské republiky až do předkolumbovského období, severně od města Jardín Botanico Nacional po které jezdí vláček s průvodce.

Na západ od Zona Colonial leží Gazcue, jedna z nejstarších čtvrtí města, kde je mnoho starých viktoriánských domů a ulic lemovaných stromy. Město má nábřeží El Malecon s třídou George Washington Avenue.

Taxi po centru stojí 200 RD$, z letiště 25 - 40 USD. V centru jezdí metro za 20 RD$.

 

 

Národní parky

  • Národní park Los Haitises

Rozloha parku je 1.648 km2. Podstatná část této plochy je pokryta porostem mangrovníku. Hornatá část parku, především vápencového původu, je místem výskytu desítek podzemních řek. Tato oblast bývala obydlena puvodními indiány, kteří obývali mnoho z nespočtu zdejších jeskyň, a v kterých se do dnešních dob zachovaly nástěnné malby. Park je také rájem endemického ptactva.

  • Národní park Jaragua

Rozloha parku je 1.400 km2 a nachází se na samém jihu ostrova. Patří do něho i neobydlený a témeř nedotčený ostrov „Beáta“. Území je velmi suché a porostlé odpovídajícím typem vegetace. Většina druhů ptactva vyskytujících se v Dominikánské republice se nachází právě zde.

  • Parque Nacional Submarino La Caleta

Jde se o rozlohu 10 km2 s maximální hloubkou 180 metrů. Převážná část parku se však nachází v hloubce mezi 10 až 50 metry. Dno je tvořeno korálovými útesy a asi nejzajímavějším bodem je vrak lodi „Hickory“.

  • Národní park Armando Bermudez

Zabírá rozlohu 766 km2 a nachází se v něm nejvyšší hora Dominikánské republiky a celého Karibiku - Pico Duarte. Je velmi hustě pokryt vegetací a v najdeme v něm ohrožené druhy orchidejí i volně žijící papoušky (Amazonia ventralis). Pramení v něm 12 nejvýznamnějších řek země.

  • Parque Nacional del Este
  • Rozloha parku je 430 km2 a krome výbežku pevniny na východě ostrova do něho náleží také ostrov Saona. Je útocištem několika desítek endemických druhů ptactva a na březích se občas dají zahlédnout velcí leguáni. Při troše štestí také uvidíte delfíny a mořské želvy. Uvnitř parku najdeme řadu jeskyň. Ve vetšině z nich se dodnes zachovaly petroglify a nástěnné malby původních indiánů - Taínů.
  • Národní park Jose Del Carmen Ramirez
  • Zabírá rozlohu 764 km2 a patří do něho část nejvyššího pohoří Dominikánské republiky – Cordillera Central. Je pokryt bohatou vegetací typu tropické džungle s bohatou faunou.
  • Národní park Kids Island
  • Reserva Científica Laguna Rincón de Cabral

Největší zásoba sladké vody na ostrově má rozlohu 47 km2 a v jejím okolí žijí nejen sladkovodní želvy, ale také velké množství ptáků

  • Reserva Cientifíca Isabel de Torres

Na severu ležící chráněná oblast o rozloze 22 km2 s bujnou vegetací.

  • Reserva Científica Valle Nuevo

Toto vysokohorské údolí se tyčí ve výšce 2.640 metrů a má rozlohu 409 km2.  Zajímavostí je, že 40% druhů rostlin, které se zde nacházejí, rostou jen v Dominikánské republice - jsou endemické. Je to také místo, kde jsou pravidelně měřeny teploty dosahující 0°C.

  • Reserva Cientifíca Lagunas Redonda y Limón

Obě laguny se nacházejí na severovýchodě ostrova s celkovou rozlohu 101 km2.  Maximální hloubkou jsou 2 metry s bahnitým dnem. V okolí rostou mangrovníky obývané desítkami druhů ptactva.

  • Národní park Sierra del Bahoruco

Nedaleko od jezera Enriquillo se nalézá horský hřbet – Sierra Bahoruco s rozlohou 800 km2. V tomto parku naleznete přes 50% všech druhů orchidejí nalezených až doposud pouze v Dominikánské republice.

 

  • Parque Nacional Isla Cabritos (jezero Enriquillo)

Tento ostrov se s rozlohou 24 km nachází uvnitř jezera Enriquillo, které je největší slanou lagunou Karibiku. Mužeme zde vidět nejen hejna plameňáku a dalších druhů ptactva, ale také volně žijící krokodýly americké a velké leguány. Porost ostrova tvorí obří kaktusy.

  • Santuario Banco de la Plata („shromáždiště velryb“)

Jedná se o plochu 3,748 km2  a je to oblast, kam na přelomu zimy a jara připlouvají stovky velryb druhu Keporkak za cílem reprodukce.

 

  • Národní park Monte Cristi

Má rozlohu 530 km2 a leží na samém severu u hranic s Haiti. Patří do něho jak pobřeží, laguny,  tak i ostrůvky „7 bratrů“.  Vyznačuje se především nádhernou krajinou a druhem mořského savce zvaného „manatí“, kterému se také prezdívá „mořská kráva".

 

  • Parque Historico Roman

 

*******************************************

*******************************************

 

HAITI

 

Ze Santo Dominga jezdí autobusy do Port au Prince za 40 USD. Přímo v Dominikánské existuje česká cestovka která zařídí tří a vícedenní výlety s českým doprovodem. dominicanaactive@gmail.com

- sever (Cabo Haitiano, Labadee, Citadella, Sans Souci),

- jih (Port-au-Prince, Jacmel)

Haiti je bezvízové, chudé a relativně nebezpečné