DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

HAWAII

 

 

 

 

 

 

http://www.nahavaj.cz

http://www.cestovatel.cz/serialy/hawai-informace-a-rady/

http://www.hawaii.islands-travel.com/travel-guide.html

http://plachy.blog.idnes.cz/r/10509/Cestovani-Hawaii.html

www.travelocity.com

http://www.islandair.com/

http://www.hawaiianairlines.com/

http://www.mokuleleairlines.com/

http://www.tripbase.com/flightLoadingPage.do?airline=Hawaiian%20Airlines&code=HA&gclid=CJ7FsNGl7bUCFUdY3godFF8AtQ

 

 

 

„Hawaii no ka oi!!!“, říkají místní - „Havaj je nejlepší.“

 

Havajské ostrovy

 

3800 km západně od Kalifornie, v hloubi Tichého oceánu, se rozprostírá řetěz hornatých ostrovů vulkanického původu, známé jako Hawai či Havajské ostrovy. Celkem ji tvoří 8 větších ostrovů (Hawaii – Big Island, Maui, Kauai, Oahu, Lanai, Molokai, Niihau a Kahoolawe) a okolo 120 menších atolů. Od roku 1959 je Hawaj jedním ze států USA. Všechny ostrovy mají své postavení také na státní vlajce, které sestává z 8 pruhů.

Ostrovy jsou tvořeny z čedičových láv, což souvisí se složením magmatu v oblasti horké skvrny. Havajské souostroví je tak tvořeno převážně z gabra a diabasu. 

Havajské ostrovy jsou rájem na Zemi a zcela ideální pro ty, kteří hledají odpočinek, a zároveň uspokojí i nejnáročnější cestovatele bažící po poznání. Nádherné oblasti s nekonečnými bílými plážemi, příkré útesy, ukryté zátoky vhodné ke koupání, surfování a potápění, rozeklané zelenající se horské hřbety, bujné deštné pralesy, kde se daří tropickému ovoci, a mnoho nádherných přírodních úkazů, to vše stojí za to navštívit. Havajské ostrovy jsou známým producentem třtinového cukru a ananasů, ale jejich největším bohatstvím je bezesporu nádherná příroda. Podnebí je velmi příjemné s dlouhým slunečním svitem a větry, které snižují tropické teploty. Počasí na Hawaji je velice stálé. Ve skutečnosti je zdejší rok rozdělen pouze do dvou ročních období: léto s průměrnou denní teplotou 29,5°C trvající od května do října, a zima s průměrnou denní teplotou jen o tři stupně nižší. Návětrné svahy hor dostávají enormní množství srážek a jsou porostlé hustými pralesy s mnoha překrásnými obřími vodopády. Havajské ostrovy mají řadu činných sopek a projevů vulkanické činnosti.

Údajně je na všech ostrovech nepitná voda.

Hlavním městem ostrovů je Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu. 

Havajané jsou přátelští a velice komunikativní lidé, kteří nemají rádi spěch, a čas pro ně celkem nic neznamená. Nikdo z nich si nenechá ujít příležitost pozdravit Vás v jejich jazyce – ALOHA!

Havajské ostrovy jsou součástí Spojených států amerických, jedná se totiž o 50. spolkový stát. Jedná se také o jediný stát USA ležící v tropickém pásu, což z něj dělá nejjižnější území USA. Souostroví se rozkládá na 19 korálových a především sopečných ostrovech k nimž patří i 118 skal a útesů v Tichém oceánu. Hlavím městem Havajských ostrovů je Honolulu ležící na ostrově Oahu, kde dnes žije přibližně 380 000 obyvatel. Havajské ostrovy se rozprostírají na ploše převyšující 29 300 kilometrů čtverečních a jejich celkový počet obyvatel se blíží hranici 1,3 milionu lidí. Úředním jazykem je stejně jako v USA angličtina, pár lidí ovšem vyznává také starý havajský jazyk. Lidí, kteří tento jazyk ovládají ale rapidně ubývá.

Havajské ostrovy vznikly sopečnou činností. Některé dříve (severozápadní ostrovy) a některé později. Dnes je většina sopek vyhaslých až na jednu, která se nachází na hlavním Velkém ostrově na tzv. Big Islandu. Poslední známá erupce ovšem pochází až z 18. století.

Havaj nabízí skutečné bohatství co se fauny a flory týče. Díky různým nadmořským výškám a polohám ostrovů se zde daří nejedné vegetaci a tropickým deštným pralesům. Většina turistů sem ovšem míří, aby využilo množství nádherných písečných pláží umístěných na každém z ostrovů. Patříte-li mezi milovníky romantiky a zároveň dobrodružství Havajské ostrovy jsou pro vás jako stvořené. Havajské ostrovy byli objeveny v roce 1778 britským mořeplavcem Jamesem Cookem, ten je ovšem nejdříve nazval Sandwichovy ostrovy. 

 

Big Island (Velký ostrov)  Hawai'i - Kona

 

Největší z Havajských ostrovů to je Big Island (anglicky: Hawaiʻi) – ostrov plný zábavy a neuvěřitelných možností, které jsou pro celou Havaj typické. Na své si zde přijde opravdu každý. Vyhaslé ale také stále aktivní sopky, které dosahují výšky až 14 000 stop, velké množství památek a romantická scenérie, dělají z tohoto ostrova stále hojně navštěvovanou destinaci. Žije zde cca 158 000 obyvatel. Ostrov Havaj má přibližnou rozlohu 10 500 km² a velmi tropické vlhké podnebí. Teplota se pohybuje od 23º C do 35º C. 

Co se počasí a zároveň cenové relace týče, nejlepším obdobím pro návštěvu Velkého Ostrova je období od poloviny března do konce května. Kohala a Kona na západním pobřeží nabízí minimum srážek, naopak lokalita Hilo na východě Velkého ostrova nabízí značné srážky po celý rok.

Od polovina března proto, že stejně jako na ostrově Maui i zde je možné pozorovat migraci Keporkapů, kteří zde chtějí porodit svá mláďata. Sledovat jej můžete na pobřeží Kohala. Jako vhodné se ovšem považují také měsíce mezi zářím a listopadem. Naopak nejrušnějším obdobím prochází Havaj v letních měsících od června do srpna, kde spousta lidí využívá ostrov pro svoji dovolenou. Kohala a Kona na západním pobřeží nabízí minimum srážek, naopak lokalita Hilo na východě Velkého ostrova nabízí značné srážky po celý rok.

Co se ubytování na tomto ostrově týče, je poskytováno po celém ostrově a tak záleží pouze na vašich plánech a dalších cestách po ostrově Big Island. Rozmanitost přírody je díky velikosti ostrova jiná na jihu i na severu.

Většinu ostrova tvoří sopečná pustina, láva kam oko dohlédne. Pláže většinou černé oblázkové, nebo z vulkanického písku. Klasických pískových si člověk moc neužie.

Aktivity na Big Islandu

Potápění a šnorchlování je jasnou jedničkou na většina Havajských ostrovů, nejinak je tomu na ostrově Big Island. Jednou z nejlepších destinací pro potápění na světě je právě jedna lokalita z Havaje s trošku krkolomným názvem Kealakekua.

Druhou aktivitou, která je hojně na ostrově rozšířena je pěší turistika. Několik desítek kilometrů tratí vedoucích přes vyhaslé sopky a tropické deštné pralesy ve vás zanechají rozhodně kladný pocit plný příběhů a dobrodružství. Necítíte-li se na divočinu, zkuste navštívit Havajskou tropickou botanickou zahradu.

Na ostrově máte možnost navštívit také surfing, kajaking, golfové hřiště světové kvality, lázně či plantáž, kde se pěstuje světoznámá káva Kona. Zážitkem je možnost proletět se nad ostrovem ve vrtulníku nebo výlety na lodích podél pobřeží celého ostrova.

Doporučuji při cestě z Oahu si sednout do levé části letadla, netoužíte-li pozorovat celou cestu pouze moře. Neboť hned po startu se otevře krásný výhled na dowtown Honolulu, Waikiki a Diamond Head.

 

Na Big Islandu je lepší půjčit 4WD auto (ale není nutné), neboť je tu plno míst, kam se člověk bez „čtyřkolky“ nedostane - lávová pustina! 

Slušné točené pivo je Kony. 

Na březích oceánu odpočívá mnoho želv, karet pravých, zvláště na  Anaeho’omalu Bay .

Pěkná pláž na šnorchlování s málo lidmi Kaunaoa Beach, krásné korály s překvapivě bohatým podmořským životem, i krásnou havajskou "národní" rybou s lehce zapamatovatelným jménem: Humuhumunukunukuāpua`a - už v půl deváté bylo parkoviště u Kaunaoa plné !!!

o kilometr dál směrem na Kona je malá pláž Beach 69 se sprchami, málo lidí, šnorchlování.

 

Hapuna Beach opravdu není nejkrásnější na Big Islandu, chybí  i super podmořský život, průvodci kecají! 

 

Saddle Road, vedoucí v sedle mezi velikány Mauna Kea a Mauna Loa (4169 m/m) , je krásná asfaltová a jinak úžasná silnice spojující západní pobřeží Big Islandu (Waikoloa) s východním (Hilo),  po celé Saddle Road není žádná benzínka. Vrchol Mauna Kea, který je 4205 metrů nad mořem, to Mauna Kea činní nejvyšším vrcholem Oceánie. Počítáno však od úpatí hory, které leží hluboko pod mořskou hladinou, je Mauna Kea vyšší než Mount Everest, neboť výškový rozdíl od úpatí k vrcholu je více než deset tisíc metrů! Silniční sedlo mezi těmito horami je 2800m/m. Lávové útvary aktivní Mauna Loa byly dokonce využity jako místo pro nácvik kosmonautů, kteří tam cvičili chůzi po měsíčním povrchu.

 

Observatory trail, což je zhruba desetikilometrová trasa, vedoucí od observatoře na úbočí Mauna Loa, skrz lávové pole, kolem kráteru Mokuaweoweo až na vrchol, který leží ve výšce 4169 m. Cesta na vrchol je dlouhá přibližně deset kilometrů s  osmisetmetrovým převýšením a trvá tam a zpět 10 hodin.

Cesta dolů od auta do potapěčské zátoky Kealakekua k památníku kapitána Jamese Cooka je dlouhá asi tři kilometry, ovšem s 400 m převýšením, ale cesta vede úvozem, který je zarostlý trávou ostřicí.

Hilo je hlavní město Big Islandu, má přes 400.000 obyvatel a mimo jiné se "pyšní" titulem "Nejdeštivější město USA", neboť zde spadne průměrně 320 cm srážek ročně, památník sjednotitele Havajských ostrovů krále Kamehamehy.

Cestou Akaka Falls, kde vodopád Akaka padá z výšky 130 metrů do malého jezírka, Tropical Botanic Garden, což je botanická zahrada "v přírodě", Rainbow falls (25 m). Hilo je překvapivě starobyle vypadající město, plné dřevěných domů, kde některé čtvrti velmi věrně evokují padesátá léta, nejzajímavější je krásná pláž s černým pískem, sousedící s lávovými útesy, o něž se tříštily pěkné vlny.

 

Čtyřkilometrový trek vedoucí podél jižního pobřeží Hawaii strmou cestou k zátoce Papakolea, známé spíše jako Green Sand Beach nebo Mahana Bay. Písek obsahuje velké množstí zeleného olivínu, pláž je opravdu zelená! Dá se tam dojet autem, ale musí to být opravdová čtyčkolka, např. Wrangler.

Hned vedle této krásné zátoky je mys "Ka Lae", který je nejjižnější částí Havaje a zároveň nejjižnějším místem Spojených států.

15 kilometrů na východ je pláž Punalu'u Black Sand Beach, která se již dle názvu pyšní černočerným pískem.

 Hawai'i Volcanoes National Park leží v jihovýchodní části ostrova (3 hodiny přejezd), po poledni se pravidelně zatahuje. Krátká procházka ostrůvkem zeleně mezi lávovými poli, ptačím trailem Kipukapualu, byla překvapivě příjemná trasa v tropickém pralese, plném ptáků, které jsme však většinou spíše slyšeli, než viděli.

Druhý, výrazně delší trek (cca 8km) je v kráteru sopky Kilaeua Iki a po jeho úbočích. Procházka po dnu sopečného kráteru, ač již vychladlého, je fajn zážitek. Závěrečný "trečík" cca 800m, na místě zvaném Devastation Trail, kde výbuch sopky Pu'u Pua'i a vzniklý lávový tok zničil část tropického pralesa.

Cestou zpět sjetím k oceánu po bývalé silnici Chain of Craters do Puny, která však náhle končí pod několikametrovým nánosem lávy z vuklánu Pu'u O'o, který v roce 1983 nekompromisně silnici ukončil.

V jihovýchodní části ostrova se nachází sopka Kilauea, kterou lze považovat za nejaktivnější sopku světa. Z jejího bočního vulkánu Pu’u O’o totiž proudí láva nepřetržitě již od roku 1983! Lze dojít až k lávovému proudu, jedinečný lávový tubus, na svazích jsou velké výkvěty sirných krystalů, vesnice Pu'uhonua Honaunau na břehu Pacifiku.

 

 

Ostrov KAUAI - Lihue

 

Na východě a jihu ostrova lze využívat slunečních paprsků vícečetně nežli na severu, kde je možné vídat častější srážky, ale stím také spojené a výše zmíněné duhy a jiné přírodní úkazy.

Ostrov Kauai je jedním z nejstarších Havajských ostrovů a je zároveň čtvrtým největším ostrovem. Každý z ostrovů nabízí něco výjimečného a ostrov Kauai je významným místem co se fauny týče. Krásná příroda a tropická zeleň dělají z tohoto ostrova romantické místo nejen pro časté svatby, líbánky a výlety, ale také jako místo častých dobrodružných výletů.

Čas vyrazit na Kauai je téměř vždy, nejlepší jsou ovšem měsíce od dubna do prosince a to i přesto, že tento ostrov v porovnání s ostatními nabízí více srážek, které jsou právě důvodem růstu mnoha rostlin a tropického pralesa, kterému se zde daří nadmíru.

 

Aktivity na ostrově Kauai

Ostrov nabízí nejrozmanitější druhy aktivit. Jmenujme tedy alespoň některé tipy na to, co se dá na ostrově dělat. Potápění a šnorchlování je samozřejmostí pro každou pro nás exotickou zem. Zážitkem je přelet vrtulníkem nad ostrovem, tento úchvatný pohled se vám totiž mnohdy naskytne pouze 1× v životě. Obdivovat budete nejrůznější barevné kombinace, která vás naprosto uchvátí. Oblíbení jsou výlety na kajaku a to jak na řekách ostrova, tak také u mořského pobřeží.

Chcete-li poznat zdejší kulturu i k tomu máte možnost. Představení tradičního Havajského jídla a tradičních tanců je možné vidět v Kauai Luau. Zkusit můžete také výlety do tropické zeleně pod vedením zkušených průvodů, rybaření či cykloturistiku.

Za vidění stojí rozhodně jedno z nejděsivějších míst na zemi a to centrum kráteru Waialeale, kde naleznete trvale padající vodopády a to z výšky několika stovek metrů. Vaši zastávkou bude jistě jižní pobřeží na kterém naleznete útočiště pro vaši pouť ostrovem, tedy spoustu hotelů, barů a restaurací. Mezi oblíbená místa k navštívení patří také státní parky a to především Waimea Canyon a Kokee, které jsou dostupné a výhled přímo ze silnice je úchvatný.

Kalalau Lookout, čili vyhlídka do stejnojmenného údolí, se nachází na úplném konci silnice kolem ostrova Kauai. Tedy pokud jedete ve směru hodinových ručiček. Na tom opačném konci silnice jsou ony planáže taro (hav.=kalo).

opuštěné divoké pláže u města Princeville

Kilauea Lighthouse :  maják je na nejsevernějším cípu, úžasný výhled. To je také National Wildlife Refuge (malá ptačí rezervace).

Waimea Canyon State Park :  14 km dlouhý na západní straně, je to geologický div, přezdívaný "Grand Canyon Pacifiku." (natáčel se tu Jurský park)

 

Ostrov MAUI - Kahului

 

Pro dovolenou a polehávání na pláži je vhodné zvolit jih ostrova a to především Wailea, kde se setkáte s minimem srážek, mezi podobné lokality patří Kaanapali a také Kapalua. Na severní a východní straně ostrova jsou srážky častější. Počasí na ostrově Maui je po celý rok velice příjemné. Teploty zřídka kdy klesají pod 25 °C. V období od listopadu do března čekejte více srážek trvajících většinou pouze několik minut.

 Chystáte-li se na vrchol neaktivní sopky Haleakala (2970 m/m) nezapomeňte si sebou přibalit rukavice a čepici, bývá tu často počasí velmi chladné. Krásný ostrov, jehož centrum se nachází mezi dvěma sopkami. Uprostřed je k vidění krásné přírodní bohatství, zeleň a nádherné pláže. Ostrov Maui je také jedním z nejznámějších ostrovů a stal se terčem mnoha filmařů. Celoroční teplé počasí jsou vhodné pro trávení volných chvil na pláži.

Nejvíce ubytovacích zařízení se nachází na jihu a zápas Maui, a to ve všech cenových relacích od 5ti * hotelů po levné ubytování. Mezi hlavní lokality patří Kapalua, Lahaina, Wailea a Kihei.

Půjčení auta tu bylo nejdražší - něco přes 100 $ / den. Půjčovny často fintí s pojištěním a přes vyhledávač půjčoven nelze zjistit jestli je cena vč. pojistky, nebo bez.

Aktivity na ostrově Maui

 

přírodní rezervace Iao Valley, národníh park Haleakalá, návštěva Kahului a osady Kihei, koupání na tamních plážích, výlet do městečka Hana – silnice s tisíci zatáček kopírující členité pobřeží ostrova s fantastickou tropickou přírodou. Hena je ospalé městečko a nic tam nefunguje, je tam drahá benzinka. Ostrov se dá doobjet druhou stranou, myslím že je i hezčí než inzerovaných 1000 zatáček. Nehleďte na průvodce - cesta je velmi lehce průjezdná i osobákem. Návštěva Old Town v Lahaina - jediné město na ostrově, kde to trochu turisticky žije.

 

Stejně jako na většině Havajských ostrovů i Maui je oblíbeným rájem potápěčů a šnorchlování. Pokud neholdujete ani jedné možnosti, možná váš potěší výlet lodí s proskleným dnem či oceánské centrum Maui, kde naleznete různé druhy tropických ryb.

Nejlepší windsurfaři se sjíždějí na pláž Hookipa, kde je můžete pozorovat i ty největší hvězdy tohoto sportu. Mezi další oblíbené aktivity patří rybaření, pěší turistika a výlety do okolí a také cykloturistika. Jednou z nejtěžších tratí je sjezd ze sopky Haleakala. Dle mnohých není tento sjezd pro každého a kdekoho nebezpečnost odradí.

Stejně jako na ostrově Oahu i na Maui je možné nalézt golfové hřiště světové kvality stejně jako jízdárnu koní, které vás vyvezou na krásnou projížďku této tropické destinace.

Uchvacují a nádherný je pohled na západ slunce z hotelových apartmánů. Neumím si představit hezčí romantiku nežli sedět při západu slunce v hotelovém apartmánu na Havajských ostrovech. Tip na výlet: Během ledna až prosince migrují Keporkaci na Havaj, aby zde porodily v klidných a teplých vodách Havaje, pozorování těchto velryb může být vzrušujícím zážitkem. V menším počtu je možné sledovat Keporkapy také v prosinci či dubnu.

Maui je považován za nejlepší Pacific Island. Takzvaný Valley Isle se může pochlubit více než 80 úžasných pláží (v různých barvách), deštné lesy, hory, sopky kráter, vodopády, unikátní útesové ryby, pozorování velryb, ... co si jen vzpomenete. Pokud nejste pozdravil s tradičním Lei netrapte, opojná vůně Plumeria okouzlí vás každý den svého ráje dovolenou zde. ostrova velikost je perfektní, takže si můžete prohlédnout jej z místa, kde jste se rozhodli zůstat. Cesta slavné Road to Hana na návětrné straně a zastavit na Hoopika Beach, kde surfaři shromažďovat chytit dobrou vlnu, pak na k vodopádům všech velikostí, bambusové lesy, černé pláže, deštné lesy a staré půvabných měst. Zažijte východ slunce na ostrově sopky Haleakala a sjíždět jeho kráter na horském kole. Mezi tím více atletické snaží zjistit, zda dáváte přednost West Maui nebo jižní Maui-probíhající diskusi mezi návštěvníky a obyvatele. Dříve velrybí přístav a Hawai'ian kapitálu Lahaina na straně západní je plna s promenádě, četné galerie, upscale restaurace a tradiční Luau je. Kihei a jeho sousední města na jihu jsou obdařeni jedním fantastické pláže za druhým. Pokud nechcete zůstat pouze na jednom místě, že je to nejlepší si půjčit auto a Hawai nabízí jedny z nejlevnějších sazeb v USA.

 

Ostrov Lanai - Lanai

 

trajekt z ostrova Maui - 1 hodina, 30 $

na ostrově nic nefunguje - nejsou tam taxíky, informace, nic. Jen Shuttle za 10 $ od trajektu do hlavního "města". Půjčení čtyřkolky je potřeba zařídit předem a stojí okolo 150 $/den.

Díky položení ostrova zde narazíme na mírně chladnější podnebí, ovšem pod slovem chladný si představte minimální teplotu 20°C.

Na ostrově Lanai lze najít dvě zcela odlišná místa. Jedním z nich jsou supermoderní hotelová střediska nabízející golf a parádní ubytování. Na druhé straně divoká příroda, kterou je možné zdolat pouze čtyřkolovými terénními automobily. Dle údajů se zde nachází pouze 30 km zpevněných silnic a to i přesto, že počet km silnic je zde mnohem vyšší. Lanai je nejmenším obydleným Havajským ostrovem.

Za návštěvu rozhodně stojí dvojice „atrakcí“ Zahrada bohů pod krkolomným názvem Keahiakawelo a nádherná pláž Polihua, zajímavá pláž s vrakem velké nákladní lodi Wrack Beach.

Pokud hledáte kus soukromí a dobrodružství je dvojice ostrovů Lanai a Molokai tím pravým místem pro vaši dovolenou na Havajských ostrovech.

Na Lanai (známý také jako Pineapple Island – Ananasový ostrov) žije asi 3100 obyvatel a ostrov má rozlohu 363,97 km².

  • Snorkel the protected reef at the island’s best beach, Hulopoʻe Beach (p423)
  • Get lost on the dirt track to Naha (p425), where ancient fishponds lie offshore
  • Count the other islands from the otherworldly heights of the Garden of the Gods (p426), then ponder its weird rocks
  • Luahiwa Petroglyphs
  •  

Ostrov Molokai - Kaunakakai

trajekt z ostrova Maui - 1,5 hodiny, 70 $ (lze koupit kombinaci zpáteční jízdenky a půjčení auta (pozor - bez pojištění, za které chtějí v Alamu dalších 40 $) za 180 $. Stačí osobák - moc toho za půl dne nestihnete, lepší je v klidu 2 denní trip. Loď ale není žádná pohodlná, ani luxusní (jak se tváří na prospektech) a jezdí za stejnou cenu jako letadlo, což stojí za zvážení.

 

Ostrov Molokai patří k nejméně „zkaženým“ ostrovům co se moderny týče. Na ostrově najdete přírodu tak jak byla stvořena, bez mrakodrapů, semaforů a s nedotčenými místy a plážemi. Ostrov Molokai je pátým největším ostrovem v Havajském souostroví. Jeho délka je 38 km a jeho nejdelší šířka dosahuje 10 km. Obývá jej cca 7 až 8 tisíc obyvatel, záleží také na sezóně a návštěvnosti ostrova.

Příroda se tu opravdu vyřádila. Nachází se zde totiž jedny z nejvyšších mořských útesů na světě. Nejsou rekordmany pouze co se výšky týče, ale i jejich délka je úctyhodná, ten nejdelší měří až 28 mil a najdeme jej na jižním pobřeží ostrova Molokai.

Ostrov Molokai je vhodný pro pěší turistiku, cykloturistiku a také jízdu terénním automobilem po úpatích útesů. Navštívit bychom měli národní historický park Kalaupapa a také jednu z největších bílých plážích v celém Havajském souostroví Papohaku.

Na ostrově Molokai žije stále početná skupina původních obyvatel, kteří si váží svých předků a havajské kultury. Od toho se také odvíjí životní styl ve dvou malých, ale asi neznámějších městech Kaunakakai a Halawa Valley.

  • Kalaupapa Peninsula
  • Pali Coast
  • pláže západního pobřeží
  • potápění = Puko'o
  • plantáže
  • hl. město Kaunakakai

 

Ostrov Oahu

 

Hlavním městem ostrovů je Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu. Má v sobě znaky starého polynéského sídla, ale dnes už je to moderní město, s výškovými budovami, čtyřproudou dálnicí, luxusními hotely a velkými obchodními centry. Přímo ve městě najdeme světoznámou a oblíbenou pláž Waikiki, kterou stojí za to navštívit. Je tři kilometry dlouhá a schází se na ní turisté z celého světa. Kousek od Waikiki se nachází velký kopec Diamond Head (Diamantová hlava), což je kráter sopky, symbol Honolulu, odkud se nabízí nádherný výhled na město.

Moderní ostrov Oahu je centrem vaší další cesty, nachází se totiž uprostřed tropického ráje. Čeká tu na vás množství moderní zábavy jako například světově uznávané golfové hřiště, lázně, luxusní restaurace a vynikající možnosti pro nákup.

Na ostrově Oahu vás čeká příjemné teplé počasí a to téměř po celý rok. V nejchladnějším období, které trvá od listopadu do března se teplota pohybuje na krásných 26 °C. Na tomto ostrově je přesný příklad toho, jak rychle může přijít přeháňka a také jak stejně rychle může odejít. Takové srážky trvají většinou pár minut a poté si můžete nadále užívat nadmíru krásných teplot.

Na ostrově Oahu naleznete 4 základní lokality k ubytování, a to Waikiki beach, Turtle Bay Resort on the North Shore, Ko’Olina na jihozápadě Oahu a Kahala Resort také na jihovýchodě Oahu. Jak mnozí z vás tuší nejoblíbenější je Waikiki beach v Honolulu, která nabízí široké množství možností aktivit včetně vodních sportů, obchodů, barů a restaurací. Waikiki beach nabízí možnosti ubytování ve všech cenových relacích.

Na celém Oahu by mělo být bezpečno, na Waikiki především. V Honolulu vidíte všude policejní auta. Vyjímkou je severozápad ostrova, okolo Farrington Highway, kde jsou lidé prý nepřístupní a může od nich hrozit nebezpečí. Prý se do těchto míst nevztahuje ani pojištění na auta (???)

 

Ze všech ostrovů rozhodně nejlepší na koupání, i ostatní turistické aktivity, všechno (skoro) funguje (hodně levných restaurací a jídelen, občas dokonce turistické informace, výlety, atd. )To se o ostatních ostrovech rozhodně říct nedá. Je tu jen obecně o trochu dráž.

 

Aktivity na ostrově Oahu

Vynikající podmínky pro surfing a až několika metrové vlny vábí mnohé surfaře (až 9 metrové vlny). Oblíbená je také kanoistika, vodní lyžování a také výlety lodí, kde je možné sledovat západ slunce nebo velryby, navštívit lokality vhodné pro šnorchlování a potápění či si vychutnat romantickou večeři na lodi.

Jste-li vyznavačem pěší turistiky, nebude zklamáni. Výhled z vrcholu Diamond Head na celé Honolulu vás uchvátí stejně jako vodopády a nádherná zelená příroda na Manoa Falls.

   Počasí na plážích je příjemné celý rok, rovněž i voda je teplá celý rok. Nejznámější Waikiki je oblíbena především kvůli nízkým vlnám, které jsou způsobeny táhlou mělčinou. V některých místech je ale pláž velice úzká a je tu pořád hlava na hlavě. Pro surfaře je prý nejvhodnější pláž Sunset Beach, kde mají být velké vlny. Moc velké vlny jsem tam neviděl a surfařů také moc ne. Obrovské vlny jsou prý v zimě. V nejchladnějším období, které trvá od listopadu do března se teplota pohybuje na krásných 26 °C. Na tomto ostrově je přesný příklad toho, jak rychle může přijít přeháňka a také jak stejně rychle může odejít. Takové srážky trvají většinou pár minut a poté si můžete nadále užívat nadmíru krásných teplot.

Pozor - na maják v Makapu se nedostanete - je tam vojenská základna.

 

   Velice originální pláží je placená Hanuma Bay (8 $), především kvůli potápění. Ryby jsou zde uměle krmeny, tudíž nejsou plaché.

  

Kam se projít

  Diamond Head  - dominantoa Oahu, sopečný kužel známý Hawaiians jako Leahi. Dostanete se k ní autobusem, nebo autem. Vstup je $1. Po silnici se tunelem dostanete přímo do kráteru a odtud po cestičce na vrchol, odkud je nádherný výhled na celé Honolulu.

   Poli Lookout  - nádherná vyhlídka na severovýchod Oahu. dostanete se tam po silnici č.61.

   Hiden Falls - na Oahu je několik vodopádů schovaných přímo v pralese. Prý nejhezčí je Secret Falls, je ale pro veřejnost nepřístupný. Manoa Falls je asi 10 metrů vysoký vodopád. Dostanete se k němu  z Waikiki po University ave. a pak po Oahu ave., popř. Manoa rd. Když na odbočce k vodopádům zůstanete stále na hlavní cestě, dostanete se do botanické zahrady Lyon Arboretum. Maunawili falls je celkem malý vodpopád. Dostanete se k němu po silnic č.61 a poté odbočíte na Kalanianaole Hwy (?) a poté pěšky asi tři kilometry, velice pěkná cesta pralesem. Z dalších vodopádů je hojně navštěvovaný Waimea Falls, kde se plátí i nějaké vstupné a nachází se v severovýchodné části Oahu. Všechny agentury vám nabízejí výlety k vodopádům, ale dostanete se tam dost dobře i bez nich a zadarmo.

   Kolem ostrova vede při pobřeží silnice (kromě severozápadní části Oahu), kterou určitě stojí za to projet, stále je na co koukat..

     

Pearl Harbor

   Přístav, kde 7.prosince 1941 začala válka v Pacifiku Japonským náletem. Hlavní atrakcí je Arizona Memorial, plovoucí památník nad vrakem bitevní lodi Arizona. Nejprve je vám promítnut ilustrační film a poté jedete lodí na památník. Vstup je zdarma a jsou dlouhé čekací doby, proto je lepší vyrazit ráno. Dále můžete v přístavu navštívit ponorku z druhé světové války za $22 (v ceně je i prohlídka muzea ponorek) a nebo bitevní loď Missoury z téže doby, na které byla 2.září 1945 podepsána kapitulace Japonska a tím skončila válka. Vstup je $30. 

 Celý Ford Island je stále aktivní základna, takže vlastním autem nelze - od brány tam jezdí zdarma autobusy. Zatímco davy turistů čekaly dvě a více hodin na odplutí na svou deseti minutovou návštěvu památníku bitevní lodi Arizona, my si mezitím prošli úplně sami ponorku Bowfin, prolezli si bitevní loď Missouri a na závěr i letecké muzeum na Fordově letišti. Je potřeba na návštěvu Pear Harbour jít ráno - ve 13 hodin už vám budou říkat že to nestihnete (ponorka končí v 16, loď a muzeum v 17 h)  

 

Waikiki

Waikiki žije pro turisty přes den i v noci. Najdete zde množství barů, restaurací, pouličních bavičů a  umělců. Zajímavé je Waikiki shopping plaza přímo na Kalakaua ave., kde se nachází akvarium se žraloky, rejnoky a dalšími mořskými rybami. Schodiště vede přímo skrz akvarium. Další velké akvarium se nachází v Pacific Beach Hotel. Třikrát denně jsou ryby krmeny potapěčem.

Waikiki samotná by byla ve své podstatě moc hezká pláž, ale betonové panorama hotelů v těsné blízkosti, několikaproudová silnice, lemující východní okraj pláže a především davy turistů dojem z Waikiki dosti zásadně kazí.   

vodní park  - Hawaiian Waters Adventure park v jihovýchodní části ostrova je velké koupaliště s různými tobogány a  skluzavkami.

   

Zoo se nachází na východním konci Waikiki pod Diamond Head.

   

Polynesian Cultural center - nachází se v severozápadní části, vstup je příšerných $40 a seznámíte se zde s Polynézskou kulturou a tradicemi.

 

Na ostrově Oahu naleznete 4 základní lokality k ubytování, a to Waikiki beach nabízí možnosti ubytování ve všech cenových relacích, Turtle Bay Resort on the North Shore, Ko’Olina na jihozápadě Oahu a Kahala Resort také na jihovýchodě Oahu. 

Blowing Hole, Sunset Beach, ananasové plantáže, let helikopterou, delfíni

 

Vyhlídka Nuuanu Pali, s úžasným rozhledem do údolí jihovýchodního Oahu. 

 

Laie point je poloostrov v městečku Laie na severovýchodě Oahu, vyznačující se hlavně úchvatným výhledem na dva ostrůvky Kukuiho’olua a Mokuālai, z nichž první jmenovaný tvoří krásnou kamennou bránu. Je to známá a velmi fotogenická scenérie.

Zátoka Waimea na severozápadě ostrova je brána jako nejlepší místo na surfování na světě.

 

Jedna z nejkrásnějších pláží na Oahu - Hanauma Bay. Zátoka je opravdu krásná, ale vychvalované korály a podmořský život ani zdaleka nesahají po kotníky Egyptu a voda je dost kalná.

Na Waimanalo pláži se konají „beach weddings“.

 

Ze západního pobřeží se vyloupla nádherná, turisto-prostá, část Oahu, sevřená z východu pohořím Waianae, ve kterém se nachází i nejvyšší hora Oahu – Kaala (1231m). Nejvyšších bodů je tu více, například jsou zde vidět dvě obrovské antény, jimiž jsou vysílány na speciální frekvenci pokyny americkým jaderným ponorkám v Pacifiku. Každá měří 458 metrů, čímž se řadí k nejvyšším stavbám na světě. Na konec silnice 93, který se nachází v zálivu Yokohama Bay s úžasnou pláží. Žlutý písek, zelené hory, modré moře a gigantické vlny!

 

Doprava po Oahu

   Dopravu po Oahu zajišťují linkové autobusy, které jezdí téměř všude za jednotnou cenu $2,50 (2013), ale někdy je těžké zjistit, kde zastavují, kudy jezdí  a jak dlouho bude trvat cesta. Informace autobusech vám můžou poskytnout informační centra, kterých moc není anebo na některých recepcích hotelů. Autobusová síť je především v Honolulu, ale linkové autobusy odtud jezdí okolo celého ostrova, trvá to ale skoro celý den. K turistickým atrakcím jezdí z Waikiki speciální přímé autobusy, které jsou ale několikanásobně drahé. Tímto druhem spojů je zajišťována i doprava mezi letištěm a Waikiki. Cena je od $6 za osobu. Turisté s většími zavazadly linkovými autobusy jezdit nesmí, cesta na Waikiki trvá hodinu (!!!). Stačí jen když na letišti vyjdete o patro výš, než je zastávka Shuttle busů a jste přímo na zastávce linkového autobusu.

   Na Oahu je i množství půjčoven aut, ale jejich půjčení je dražší než v USA - cca 70-80 $/ den.  Při půjčení na více dní se denní sazba snižuje. Přes noc  je problém na Waikiki zaparkovat, hotel chce za parkování 20-25 $/den. Lze to myslím vtipně vyřešit půjčením auta v centru (Alamo má otevřeno od 7 do 19 h) a nacpat jim auto na noc do jejich garáže - pozor, vrátný vás tam po 19 h nepustí (nevyzkoušeno). . Benzín je na Havaji dražší než v Americe $2,40/galon (2013)

   Velice populární jsou na Havaji mopedy. Půjčovny najdete na Waikiki na každém rohu a její cena se pohybuje zhruba mezi $25-35 za den.. Bývá ale omezené pásmo, kam s motocykly můžete jet. Nesmí se na dálnici a okolo ostrova, ani je nejde pojistit, takže veškeré škody nebo ztrátu hradíte vy.

   Turistické agentury na Waikiki nabízejí různé výlety vrtulníkem, kolem ostrova, nebo dokonce i na Big Island k sopkám. Ale cena je od 170$. Další nabídkou jsou takzvané cruise, což jsou výlety lodí při pobřeží.

 

Ostrov Niihau

 

Nejmenší obydlený ostrov z osmičky Havajských ostrovů je Niihau jehož rozloha čítá pouze 181 kilometrů čtverečních. Žijí zde pouze necelé dvě stovky obyvatel jedná o jedno z míst na světě, kde dosud není možné spatřit technologické vymoženosti dnešní doby. Právě z tohoto důvodu zde žije pouze pár místních lidí, kteří dodržují zvyky svých dávných předků včetně dorozumívací řeči havajštiny.

Na ostrově se nedá ubytovat, dá se ovšem vrtulníky tento ostrov na celý den navštívit a strávit zde pár chvil v této úžasné atmosféře. Především se jedná o pozorování zvířat, které v této lehce vyprahlé pustině žijí. Jedná se o ovce, polynéské kance a také máte možnost se v tomto revíru vydat na lov.

 

Ten ovšem můžete vidět také u místních obyvatel a proto se rozhodně nedivte, pokud spatříte domorodého obyvatele s nožem a sítí jak jde lovit ryby. Jedná se totiž o základní zdroj potravy lidí na tomto ostrově, kteří si nemohou jen tak zajít do maloobchodu pro pečivo.

Pokud se vydáme na ostrov Niihau, neměli bychom si nechat ujít písečnou na pláž, která je lemována mnoha mušlemi. Z nich poté vznikají slavné náhrdelníky prodávané na jiných Havajských ostrovech.

Ostrov Kahoolawe

 

Ostrov Kahoolawe je nejmenším z Havajských ostrovů nacházející se pouhých 11 kilometrů od ostrova Maui. Jedná se ostrov jehož rozloha čítá cca 115 kilometrů čtverečních. Na původní obyvatele zde nenarazíte, jedná se totiž o ostrov neobydlený. I díky tomu se těší přezdívkám jako „zapomenutý ostrov“ či jednoduše „opuštěný ostrov“.

 

Dříve byl ostrov využíván jako trestanecká kolonie, lesní rezervace či farmářské místo a to kolem roku 1826 později byl využíván také jako vojenský prostor pro výcvik a testování zbraní. I proto bychom si měli dávat velké bacha kam šlapeme a na co saháme, protože jsou na ostrově stále funkční výbušniny. Pokud se chcete na ostrov podívat, musíte nejdříve dostat povolení od rezervace Kahoolawe a to pouze za předpokladu, že ostrov chcete navštívit z poznávacích, věděckých či vzdělávacích důvodů.

Na ostrově je celkem pusto, nevyskytuje se zde žádná infrastruktura, žádný hotel ani žádný obchod a restaurace.

 

 

 

 

Počasí na Havaji

 

Podnebí na Havajských ostrovech je typicky tropické. Teploty během letních měsíců se pohybují obvykle kolem 33 °C ve dne a asi 22 °C v noci. Zimní teploty se pohybují kolem 27 °C během dne a 17 °C v noci. Od dubna do září bývá méně dešťových srážek naopak mezi říjnem až březnem jsou srážky častější. Předně se této informace nezalekněte, i přesto, že během pár minut může přijít liják stejně rychle zmizí. Dešťová srážky tak trvají ve většině případů pouze pár minut. Navíc si budete moci užívat skvostný pohled na duhy.

 

Místní podnebí se však značně liší, každý ostrov má své specifické podmínky, a to díky své poměrně velké rozloze Havajských ostrovů a podle postavení vůči místnímu větru. Oblasti se pak dělí na Koolau, které jsou pod náporem větru, a Kona, oblasti v závětří. Cestovní ruch je tedy nejsilnější na slunných plážích v oblastech závětří.

Na severu a východě bývají většinou častější srážky, naopak na jihu a západě oblasti ve které se Havajské ostrovy nachází budete čelit menším srážkám.

Vzhledem k tomu, že na Havaji lze nalézt četné sopky, můžete v některých případech vidět také sníh a to v nadmořské výšce nad 4000 m na Mauna Kea či Mauna Loa nacházející se na Velkém ostrově, stejně tak na vyhaslé sopce ostrova Maui Haleakala. Hora Waialeale je naopak známá jako místo, které je v pořadí druhé místo na světě v hodnotě průměrných ročních srážek.

 Srážky jsou ale vždy ve vnitrozemí, na plážích prší jen výjmečně a zataženo zde také nebývá. Slunce zapadá v létě v 19:15, v zimě v 18:00.

   Počasí Havaj-Fidži.jpg

   

 

 

Historie

 

Souostroví vzniklo sopečnou činností nad oblastí oslabeného zemského pláště, ve kterém se nachází po milióny let horká skvrna (anglicky též hot spot) přibližně v hloubce 52 kilometrů. Severozápadní ostrovy jsou starší, jelikož vznikly dříve, což se odráží i na jejich stupni erodovaného povrchu. V dnešní době je aktivní vulkanická činnost v posledních 200 letech pouze na ostrově Havaj a na podmořské sopce Loihi, která zatím nevyrostla nad mořskou hladinu.

 

Historie

Poprvé byly Havajské ostrovy obydleny nejpozději zhruba okolo roku 1000 Polynésany, patrně ze souostroví Markézy (někteří antropologové věří, že se tak mohlo stát již okolo roku 300, tento náhled však není dostatečně podložen). Až do konce 18. století žili obyvatelé Havaje v izolované kastovní společnosti vedené náčelníky a šamany. Řídili se nábožensko-společenským systémem různých tabu celkově nazývaným kapu. V roce 1778 ostrovy objevil pro evropskou civilizaci James Cook.

Během návštěvy Jamese Cooka na Havaji, abdikoval náčelník Havajských ostrovů. Během mocenských bojů o uvolněné místo byl James Cook zabit. V následujícím období v letech17801795 se v průběhu několika bitev podařilo ovládnout ostrovy náčelníkovi Kamehamehaovi.

 

Havajské království a Havajská republika

Po ovládnutí ostrovů a násilném připojení ostrova Kauai v roce 1810 sjednotil všechny ostrovy v Havajské království a sebe prohlásil králem Kamehamehou I. (označovaným také jakoKrál Kamehameha velký – anglicky King Kamehameha the Great).

Roku 1872 zemřel jeho potomek Kamehemeha V. a Havajská vláda zvolila Lunalila, který zemřel dva roky nato. V roce 1874 tedy proběhly další volby, ve kterých byl 45člennou komisí zvolen Kalākaua. S touto volbou nesouhlasili domorodí obyvatelé Havaje, kteří se obávali, že Kalākaua je zastánce zájmů amerických plantážníků. Kalākaua v královském úřadu překvapil a po celou dobu zastával postoje, kterými tvrdě hájil Havajskou nezávislost a zájmy chudých domorodců. Mezi lety 1881 a 1883 vyrazil jako první hlava státu v historii na cestu kolem světa, aby zvýšil prestiž a povědomí o Havajské státnosti během té doby předal trůn své sestře Liliuokalani, která zakázala imigraci Číňanů, kteří do země rozšířili neštovice, čímž ještě více rozčeřila vztahy s americkými plantážníky, kteří Číňany zaměstnávali. Po svém návratu se Kalākaua střetl s německým kancléřem Bismarckem, když se snažil vytvořit unii seSamoou, o jejíž kolonizaci se Německo tou dobou pokoušelo. Dále byl Kalākaua v roce 1887 násilím donucen přijmout ústavu, která omezila jeho pravomoci. V zemi došlo k povstání na jeho podporu, které vyčerpaný Kalākaua už jen sledoval. V roce 1891 zemřel. Krátce předtím pronesl slavnou větu "Vyřiďte mému lidu, že jsem se snažil." Po Kalākauaovi nasotoupila jeho sestra Liliuokalani. V roce 1890 zrušily USA clo na cukr všem státům, což přivodilo Havaji, která dříve měla monopol, a především zdejším plantážníkům ekonomické potíže. Havajská liga vedená plantážníky poté žádala USA o intervenci za účelem svržení královny Liliuokalani. V roce 1892 na území Havaje vstupily americké jednotky. V lednu 1893 se Liliuokalani vzdala trůnu po dobytí jejího paláce. Havajská liga vyhlásila revoluční Havajskou republiku a požádala USA o anexi svého území. K anexi Havajské republiky došlo v roce1898 na základě Newlandsovy rezoluce.

 

Havaj je jeden ze čtyř států Spojených států amerických, kde běloši nepředstavují většinu obyvatelstva. Nejvíce je zde obyvatelstva asijského původu, zvláště japonci a číňané,  k předkům původního obyvatelstva se přihlásilo něco kolem 20 % obyvatelstva ostrova Havaj.

 

Užitečné rady pro turisty

Havaj je členským státem Spojených států amerických. Hlavním městem je město Honolulu (znamená zátoka mušlí) – založeno bylo roku 1816 a od roku 1845 se stalo hlavním městem Království Havaj; leží na ostrově Oahu; dnes zde žije přibližně 380 tisíc obyvatel, z nichž je početná část asijského původu. Havajské ostrovy se rozprostírají na území velikém 29 300 km2, na němž žije asi 1,2 milionů obyvatel.

Úředním a dorozumívacím jazykem zde je jako v USA angličtina, vedle níž se užívá i havajština, kterou však používá už jen přibližně 2 000 lidí. Co se týká náboženství, pak se zde většina obyvatel hlásí ke křesťanství, zejména k protestantům představujícím římskokatolickou církev. (Přehled náboženství: křesťané 68%, budhisté 9%, mormoni 2%, ostatní 5%; bez vyznání 18%).

Měna: Místní měnou je americký dolar (USD), platit lze bez větších problémů také pomocí běžných kreditních karet. Turistům se však doporučuje vedle kreditní karty vézt s sebou i hotovost - právě v amerických dolarech nebo v eurech.
Vstupní formality: jsou totožné jako u ostatních států USA. Kvůli průběžným změnám však doporučujeme informovat se vždy aktuálně.
Časové pásmo: SEČ - 11 hodin (během letního času - 12 hodin)
Elektřina: 110 V (nutný adaptér)
Doprava: Mezi ostrovy se běžně, kromě Maui-Lanai, cestuje letecky. K cestování po ostrovech je často využíváno pronájmu auta, k řízení však musíte vlastnit mezinárodní řidičský průkaz. Provozována je zde ale samozřejmě i autobusová doprava.

Zdravotnictví: Povinné očkování není v současné době předepsáno. Zdravotní péče je v turisticky využívaných oblastech velice dobrá.

Telefonování: Mobilní telefony v Evropě pracují na frekvencích 900 MHz a 1800 MHz. Síť pro mobilní telefony v USA používá frekvenci 1900 MHz. Novější typy mobilů již bez problémů zvládají jak evropskou síť, tak i síť v USA. Ceny -  cca 30 Kč odchozí hovor, 20 Kč příchozí. 10 Kč SMS

 

Na všech ostrovech je nejrozšířenějším autem Wrangler a hned po něm nádherný Mustang.

Všude inzerované úžasné šnorchlování se nedá s klasickými korálovými útesy kdekoli na světě vůbec srovnávat !!!

Skvělý zážitek jistě poskytne šnorchlování s delfíny, mantami, nebo žraloky, ale je to dost drahé. 

Nádherné jsou velryby, které připlouvají k Hawai mezi prosincem a dubnem, všude je mnoho pozorovacích lodních výletů.

Příroda na Havajských ostrovech

Na Havajských ostrovech dosahuje rozmanitost živočišných a rostlinných druhů obrovských hodnot, a to díky vhodným přírodním podmínkám. Právě na klima mají zásadní vliv severovýchodní pasáty, které přinášejí vydatné srážky, a s nimi i studený Kalifornský proud. V zimě na ostrovy vanou teplé a suché jižní a jihozápadní větry. 

 

Odhaduje se, že více než 70% korálových útesů patřících k území USA se nachází právě zde. Stejně tak je Havaj domovem pro dalších asi 7 000 druhů organismů, mezi nimiž se nachází i velmi ohrožené druhy na pomezí vyhynutí.

 

Jelikož jsou Havajané na svou přírodu velmi pyšní, zařadili některé z místních druhů mezi své oficiální symboly. Patří mezi ně několik rostlin i živočichů. Národní květinou je havajský ibišek, národním stromem je zdejší druh ořechu, národní pták je havajská husa, národní rybou je jeden z místních druhů korálových rybek a konečně národním savcem je velryba keporkak. 

 

Asi nejznámější havajský národní park se nazývá Hawai'i Volcanoes National Park, který byl založen roku 1916. Park představuje všechna zdejší prostředí, jež se nacházejí od hladiny moře až po vrcholky vulkánů. Mezi ně patří i nejaktivnější vulkán na světě nazývající se Kilauea, který poskytuje vědcům z celého světa pohled na to, jak kdysi zdejší okolí vznikalo a turistům naopak nádherný pohled na jedinečnou sopečnou krajinu. Díky své výjimečnosti byl proto park zahrnut do Seznamu přírodního dědictví UNESCO.

 

Kultura na Havajských ostrovech

Kultura na Havajských ostrovech má svůj základ v tradiční kultuře původních obyvatel. S postupem času, s příchodem mnoha různých etnických skupin během posledních 200 letech se však výrazně vyvíjela a měnila. Každá nová kultura zanechala v místní kultuře své vlastní prvky na zdejší život. Soudobá kultura je proto jakousi směsicí veškeré místní populace.

Oživení tradiční kultury došlo ve velkém měřítku díky školám Hula halau, díky nímž se mnozí umělci a řemeslníci vracejí k tradiční tématům. Ty najdeme například ve známém zvyku vytváření barevných květin zvaných Leis či vyobrazení na místních suvenýrech.

Kulturní rozmanitost se podepsala i na havajské kuchyni. Najdete v ní mnoho pokrmů z japonské i čínské kuchyně, pikantní korejské speciality i vynikající pokrmy z vietnamské či thajské kuchyně. Veliký podíl přistěhovalců z Asie se zkrátka nedá zapřít. Neznamená to ale, že by neexistovala původní havajská kuchyně. V té se využívá místních, hojně se vyskytujících potravin, mezi které patří například čerstvé ryby a místní ovoce – především ananas, avokádo, kokos, mango a papája.

Nedílnou součástí havajské kultury jsou i tradiční tance a hudba. Asi nejznámější z nich, tanec Hula, je doprovázený chvalozpěvem nebo písní. Svůj původ má už u původních Polynésanů, kteří na Havaji žili. Díky nepřítomnosti písemného projevu, právě písně zaznamenávaly historické události. Zachycovaly příběhy o vzniku království a dalších událostech.

Typické havajské nástroje:
Ipu – tykvový buben
Ipu heke – dvojitý tykvový buben
Pahu – buben potažený žraločí kůží
Puniu – malý bubínek vytvořený z kokosové skořápky a potažený rybí kůží
Ili ili – ohlazené lávové kameny používané jako kastaněty
Uli uli – tykev ozdobená peřím, používaná jako chřestítko či řehtačka
Pu ili – bambusové paličky

Cestování po Hawaii:

Mezi ostrovy

 

Mezi havajskými ostrovy se až na jednu výjimku - Maui-Molokai létá. Spojení zajišťují dvě letecké společnosti. Aloha Airlines a Hawaiian Airlines. Nejsnadnější je koupit si tzv. "kupóny". Množstevní slevu jsem nedostal. Dle místních zdrojů se nejlevněji dají koupit v China Town v Honolulu. Nedávno podražily, takže kupón za $63 byl nejlevnější co jsem našel. Tyto letenky jsou jednosměrné, otevřené, nevratné a nepřenosné. Není třeba si místo rezervovat, protože při mých šesti letech jsem vždy odletěl do dvou hodin po příchodu na letiště. Kupóny pro Aloha byly k dostání téměř všude. Pro společnost Hawaiian Airlines jsem je sháněl obtížně. Potkal jsem Poláky co koupili kupón za $59, ale s pevným datem odletu.

Při přeletu na další ostrov jsem vždy přesedal v Honolulu. Jeden kupon ale stačil na oba lety.

Pro přesnost bych měl doplnit, že na některé ostrovy se dá letět i přímo z kontinentu a nemusíte tudíž přes ostrov O'ahu (Honolulu).

Po ostrovech

Většina turistů si půjčí auto. Půjčovny jsou hned na letišti. Kromě ostrova O'ahu jenž je nejosídlenější, se na ostatních třech hlavních ostrovech dá ale v pohodě cestovat stopem. Je to snadnější nežli v Evropě. Stopují i místní protože na ostrovech mimo O'ahu veřejná doprava téměř neexistuje. Celkem pětkrát se mi stalo, že mi zastavilo auto aniž bych stopoval. Někdy jsem kráčel i po druhé straně silnice....

Nocleh Na Havaji platí zásada, že "všechny pláže patří lidem". Proto se s vyjímkou Hanauma Bay je přístup k nim zdarma. Někdy potřebujete pro stanovaní permit vydávaný většinou "Department of State Parks & Forest", v národních parcích v informačním centrech, či správcem pláže. Permit se vydává zdarma.

Že pobyt na Havaji může být relativně levný dokazuje fakt, že jsem za téměř měsíční pobyt neplatil ani jednou za nocleh a mimo O'ahu ani jednou za dopravu.

Havajské souostroví je považováno za nejizolovanější ostrovní seskupení. K nejbližšímu kontinentu je vzdálenost větší jak 3 600 kilometrů. Odhaduje se že pouze každých 30 až 35 tisíc let se podařilo úspěšně ostrovy osídlit jedinému živočišnému či rostlinnému druhu. Flora a fauna jenž se zde nacházela před příchodem lidí je považována za původní. Na 90% jejich zástupců se nevyskytuje nikde jinde na světě. V dnešní době se ale ročně na ostrovy zanese na dvacet nových druhů. Ty zde často nemají přirozené nepřátelé a proto se rychle šíří a potlačují původní floru a faunu. Dnes již na 90% rostlin a živočichů na ostrovech se vyskytujících není původních.

Polynésané objevili ostrovy kolem roku 500 n.l.. Přišli v několika vlnách a navštívili mnoho ostrovů. Žili podél pobřeží a živili se zemědělstvím. Vedli poklidný život až do příchodu Tahiťanů kteří zavedli přísné sociální zřízení. Pro "západní svět" objevil r. 1778 ostrovy Captain James Cook jenž nejdříve přistál na ostrovech Kauai, Oahu a Maui. O rok později zastavil na ostrově Big Island v zátoce Kealakekua Bay. Zde velký objevitel nalezl svoji smrt.

V 1820 letech se Lanai na ostrově Maui stalo střediskem velrybářského průmyslu. Příštích 50 let přinášelo toto odvětví ostrovům nejvíce bohatství. V polovině 19. století se hlavní úlohu začal získávat cukrářský průmysl. Rozvinul se obchod s US a r. 1893 se Havaj dostala pod vliv Spojených států. Vzniklá Republika se po anexi Spojenými státy v r. 1900 přeměnila na zvláštní teritorium. Havajské zvláštní teritorium dostalo statut 50. státu USA v roce 1959. Hlavní město je Honolulu ležící na ostrově Oahu.

Havaj má tropické klima jenž je ale mírněno otevřeným oceánem. Ostrovy jsou děleny pohořím na severovýchodní, návětrné deštivé oblasti s tropickými pralesy a slunečné suché jihozápadní oblasti s nižšími srážkami. Teplota v letním a zimní období se liší jen nepatrně a je kolem příjemných 27°C. V zimním období je oceán o trochu neklidnější, vlny jsou větší.

Co nejvíce potěší je fakt, že zde nežijí člověku nebezpečná zvířata. Ani např. pijavice takže se dá bez obav koupat v jakémkoliv vodopádu. Pozor ale na náhlé zvednutí vody - může být životu nebezpečné. Také voda se nikde bez úpravy nedá pít a někde ani filtrování či tablety nepomohou - např. v oblasti Oheo Gulch....

   

   

Jídlo

       

   Způsoby stravování jsou na Oahu stejné jako v Americe. Na každém rohu je restaurace, nebo občerstvení, či bar. Populární jsou zde i bufety, kdy za poplatek $15-25 podle denní doby můžete sníst z nabídky co se do vás vejde. Z fast food je na Havaji Mc Donald a Subway, rovněž Starbucks coffee. Populárními a všudypřítomnými jsou ABC Store, kde seženete všechno od jídla přes drogerii, po upomínkové předměty. Je to něco jako u nás bývalo smíšené zboží. Ceny jsou tu ale vyšší než v Michiganu. Se supermarketů jsem viděl Kmart (nevím, jestli prodával i potraviny), Foodland . Ceny jsou tu rovněž vyšší než v USA, ale nižší než v ABC Storech. Výběr v supermarketech je také celkem slušný, je tu hodně ovoce a japonského jídla. Právě kvůli asi 50% japonské populaci na Havaji můžeme tady najít i hodně japonských restaurací. Ceny v restauracích se odvíjí od luxusnosti podniku.

 

 

Ostrov Oahu - Waikiki Beach, Pearl Harbor, surfování 

Kauai Island - dramatické pobřeží a odlehlé pláže 

Maui Island - beach a životní styl střediska, pozorování velryb 

Big Island - sopky, hory a mega pláž střediska 

Lanai Island - dálkové a wild krajiny. dobrý potápění 

Molokai Island - tradiční Hawaiian život a kultura 

 

prohlídka je nejdramatičtější na Kauai, následoval blízko Big Island s jeho aktivní sopky a dramatické vodopády. Náročnější cestovatele a ty, kteří hledají dobrodružství by také hlavu Kauai, následuje Big Island.Pokud jste po Hawaii beach dovolenou, Waikiki Beach na Oahu má nejživější atmosféru se spoustou vodních aktivit, následovaný Kihei Beach na Maui. Pro střediska luxusní pláže, Wailua a Kaanapali na Maui a Kohala pobřeží na Big Island jsou nejhezčí pláže, zatímco nejdramatičtější pláže jsou na Kauai. Pro jemné jídlo a barů, neexistuje lepší místo než Starého Města Lahaina na Maui s přidanou přitažlivosti svých uměleckých galerií. Golf svátky jsou vynikající na všech ostrovech, s Oahu s největší škálu kurzů. Surfing je v celé své kráse v zimních měsících, zejména na severním pobřeží Oahu, zatímco z nejlepších potápění a pozorování velryb je na Maui. Big Island má nejlepší herní rybolovu a nejpůsobivější a zajímavých archeologických nalezišť, stejně jako fascinující sopky národní park.Existují alespoň hodinové lety (6 hodin ráno až devatenáct hodin) z Honolulu na letišti Oahu na Kauai na severu (35 min), Maui na jih (35 minut) a na Big Island jižněji (55 min). Letenky do Molokai a Lanai odchýlit několikrát denně (35 minut). Tam jsou některé lety spojující Maui a Big Island, jinak jsou všechny spoje procházejí Oahu. 

 

 

 

      

 

 

 

 

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas a vyplnění dotazníku na internetu podobně jako při vstupu do USA

 

 

  • Základní údaje

 

Oficiální název: Guam (angl. Territory of Guam)

Kód země: GUM

Hlavní město: Hagatna (Agana)

Poloha: Tichý oceán, ostrov v severní části Tichého oceánu mezi Filipínami a Havajskými ostrovy

Plocha: 541 čtv. km

Počet obyvatel: 176 000 (2008)

Čas: středoevropský +9

Telefonní předvolba: +1-671

Mezinárodní poznávací značka: -

Národní internetová doména: gu

Olympijská zkratka: -

Státní svátek: první pondělí v březnu (1521), Den objevení (Discovery Day)

Nezávislost: Guam není samostatným státem, patří USA.

 

  • Informace a mapy

 

Adresa národního turistického úřadu: Guam Visitors Bureau, 401 Pale San Vitores Road Tamuning, Guam 96913

Internet: www.visitguam.org

Turistické regiony: administrativně ani z turistického hlediska není Guam rozdělen

Mapy
Guam, různé mapy - http://mappery.com/maps-Guam
Guam, politická mapa - www.lib.utexas.edu/maps/australia/guam_pol91.jpg
Guam, reliéfní mapa - www.lib.utexas.edu/maps/islands_oceans_poles/guam.gif

 

  • Internetové stránky

 

Oficiální stránka země: www.guam.gov

 

Doprava
Continental Micronesia, letecká společnost je součástí americké společnosti Continental -www.continental.com
Guam, letiště - www.guamairport.com


Instituce
Guvernér ostrova - www.guamgovernor.ne
Office of Insular Affairs, úřad amerického Ministerstva vnitra spravující zámořská území USA v Pacifiku - www.doi.gov/oia/
Vláda - www.guam.gov


Informace
Guam Website, krátké informace o ostrově s odkazy na další stránky - http://ns.gov.gu

Kultura
Guampedia, encyklopedie, kultura, dějiny ostrova - www.guampedia.com
Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/Ge-It/Guam.html

 

Média
ABC 7 Guam, televize - www.abc7guam.com
Guam Busness Magazine, hospodářský časopis - www.guambusinessmagazine.com
KUAM.com, televize, zpravodajství - www.kuam.com
Pacific Daily News, noviny - www.guampdn.com
Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net
Pacific News Center, zpravodajství z Guamu a dalších pacifických ostrovů -www.pacificnewscenter.com


Města a regiony

 

Turistika

 

Ubytování
Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com – www.hotels.com

 

 

  • Cestování

 

Cestovní doklady: platný cestovní pas se strojově čitelnými údaji a biometrickými údaji, který se vydává od 1.9.2006
Od 17. 11. 2008 je Česká republika zařazena do bezvízového programu Spojených států amerických (Visa Waiver Program). Pro cestu do USA musí každý cestující včetně děti vyplnit elektronický dotazník, který najdete na stránce https://esta.cbp.dhs.gov Souhlas, který cestující obdrží, slouží k opakovaným cestám do USA.

Celní předpisy: standardní

Velvyslanectví České republiky: Embassy of the Czech Republic, 3900 Spring of Freedom St., NW, Washington, D.C., tel. 001-202/2749100

Velvyslanectví země u nás: Velvyslanectví Spojených států amerických, Tržiště 15, 118 01 Praha 1, tel. 257 022 000 internet: http://czech.prague.usembassy.gov

Očkování: žádné povinné očkování

Ideální doba pro cestování: tropické klima, celoroční cíl, teploty 25-30 stupňů

Měna: americký dolar (USD)

Jazyk: angličtina