DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

BARMA

 

 

 

 

 

http://www.go-myanmar.com/

http://www.myanmar-tourism.com/travel_tips.html

http://myanmartravelinformation.com/

http://myanmartravelinformation.com/2012-03-20-04-08-32/free-tour-info.html

slušná cestovka: http://www.myanmarmotiontravel.com/  myanmarmotion@gmail.com

seznam ubytovacích kapacit v myanmar vč. tel. č. a adres ke každému městu zvlášť může se hodit, jinak ale lze vycházet z LP: http://www.myanmarhotelier.org/hotel-guide.html

chasetravels@gmail.com,management.ctt@gmail.com,chasetravels@mptmail.com.mm 

             ;  www.chasemyanmartravels.com,www.facebook.com/chasemyanmartravels

iasiatravel.nannee@gmail.com      www.iasiatravel.com

barmská cestovka - spolumajitel je Petr Drhlik, tedy komunikace v češtině: 

https://www.gofantasia.com/  visa@gofantasia.com (GO FANTASIA TRAVEL LTD No. 56/6(B), Aung Tha Pyay St. Sanchaung Township Yangon + 95 1 523793 + 95 9 5128003 (mobile Than Htay) 

Hlavní město: Rangoon (Yangon) a administrativní: Nay Pyi Taw (Neipyijto)

Státní zřízení: republika

Rozloha (km2): 678.500

Počet obyvatel: 55 000 000

Hustota obyvatel (na km2): 76

Měna: 1 kyat (Ks)(MMK) [čti čjat] = 100 pyasů

Aktuální kurs: 1 Kč = 45 MMK, 1 $ 1300 MMK (2015)

Jazyk: barmština

Národnostní složení: Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %)

Víry: buddhisté (89 %), křesťané (5 %), muslimové (4 %)

HDP na osobu (v USD): 1 200 USD (v roce 2008)

Časový posun (český letní čas): +4,5 (oproti SELČ)

Časový posun (český zimní čas): +5,5 (oproti SEČ)

Nejvyšší hora: Hkakabo Razi, 5881 m. n. m.

Nezávislost od roku: 4. ledna 1948

Členění: Země je podle etnického osídlení rozdělena na sedm oblastí, kde převažuje barmské obyvatelstvo, a na sedm států, kde převažuje obyvatelstvo nebarmské. Oblasti: Yangon, Bago, Mandalaj, Magwe, Sagaing, Ayeyarwady, Tanintharyi Státy: Rakhaing, Čjin, Kačjin,

Úřední jazyk: Barmština, psaná barmským písmem, které se používá pouze v Myanmě, v různých obměnách bylo převzato jinými národy na území státu. Jazyky odlišných etnických skupin se od barmštiny mohou značně lišit, většina menšinového obyvatelstva barmštinu ovládá. Přepis barmských jmen a názvů: V různé literatuře se můžete setkat s různými přepisy jmen a místních názvů. Ve starší literatuře je běžný přepis zavedený Angličany v době jejich koloniální nadvlády nad zemí. Vláda Myanmy v roce 1989 nahradila zeměpisné názvy zavedené Brity názvy odpovídajícími barmské výslovnosti, například namísto dříve používaného názvu země Barma byl zaveden název Myanma, Ayeyarwady namísto Irrawaddy, Pathein namísto Bassein a podobně. Většina dostupné literatury o Myanmě je psána anglicky a obyvatelé Myanmy se v anglickém přepisu zeměpisných názvů a barmských slov dobře orientují.

 

Velvyslanectví České republiky v Thajsku Embassy of the Czech Republic 71/6 Ruam Rudee Soi 2, Ploenchit Rd., Bangkok 10330

tel:n0066/22555060, 22553027

fax: 0066/22537637

e-mail: bangkok@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/bangkok

 Vedoucí úřadu: velvyslanec Ing. Ivan HOTĚK

diplomatická a konzulární pro Thajské království, Kambodžské království, Laoskou lidově demokratickou republiku a Myanmarský svaz

Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 07.45 - 16.15

úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí, středa, pátek: 08.30 - 12.00

Víza

Vízum lze zajistit na zastupitelském úřadu Myanmaru v Bangkoku na adrese: 132, North Sathorn Road, Bangkok 10500 Tel. 233-2237 nebo 234-4789 e-mail: mebkk@asianet.co.th Pracovní hodiny na vízovém úseku jsou od 8,30-12,00 a od 14,00 do 14,30 hod. pondělí až pátek. Při podání žádosti na ZÚ Myanmaru v Bangkoku je požadován pas a 3 fotografie, poplatek za vydání víza činí 800,- ThB. Vyřízení žádosti trvá jeden pracovní den a platnost víza je 4 týdny. Přihlašovací povinnost vyřizuje ubytovací zařízení. 

Aktuální info z Bkk:(01/2014) Ofic. stránky barmské ambasády v Bkk http://www.myanmarembassybkk.com Snadno dosažitelná MHD - u BTS stanice Surasak. Víza - vstup za rohem z vedlejší ulice. Počítejte s nepříjemným prostředím a dlouhým čekáním. Není A/C, špinavé záchody. Ale děvčata za okýnky jsou ochotná a mluví anglicky. Požadavky - 1 vyplněný formulář (doporučuji stáhnout z Webu a OBOUSTRANNĚ vytisknout), na místě pro něj musíte k okýnku 2x barevné foto kopie pasu (jen stránka s fotkou, stačí ČB) Foto a kopie pořídíte i v copy shopu v té samé vedlejší ulici. Standardní víza se přijímají Po-Pá 9 - 12. Výdej 15:30 - 16:30. Cena - do druhého dne (podáno dopo, vyzvednuto odpo) 1035 THB. Vyzvednuto další den (vždy odpoledne) 810 THB. Expres visa 1260 THB, pokud se prokážete letenkou, že standardní vízum nestihnete. Pak je možné podání dopo a vyzvednutí tentýž den odpo, nebo podání i odpo a vyzvednutí další den. Je nutné nejprve do fronty na zkontrolování údajů - tam dostanete číslo. Pak čekáte, až se číslo objeví na tabuli. Pak teprve odevzdáte papíry a zaplatíte. Dostanete potvrzení, kde je uvedené i číslo okýnka, kde bude ve stanovený den vízum čekat. Mé čekací doby - podání 70 minut, vyzvednutí 20 minut. 

Vláda vydává také turistická E-Visa (elektronická víza), o které se žádá na příslušných webech: http://evisa.moip.gov.mm/  poplatek za elektronické vízum je 50 USD a s tímto vízem je v současnosti možné do země vstoupit pouze na mezinárodních letištích Yangon, Mandalaj a Nay Pyi Taw. Na těchto letištích je možné získat vízum i po příletu za 40 USD (údajně pouze pro skupiny) 

Přidávám informaci, že u kolonky „vaše adresa v Barmě“ se nikdo na imigračním nepozastavoval nad tím, že „Sunshine Hotel in Barma Street“ zcela jistě neexistuje… 

http://evisa.moip.gov.mm/NewApplication.aspx

http://www.mip.gov.mm/wp-content/uploads/2013/08/EntryVisa.pdf

http://www.mip.gov.mm/portfolio/the-required-terms-and-conditions-for-visa-on-arrival/

 

Historie

Prehistorie Barmy je spojována s migrací tří skupin. První byli Monové, dnes Kambodžané, poté přišli z východních Himalájí mongolští Barmánci a po nich thajské kmeny ze severu. Barmské království Bagan bylo prvním, kdo získal kontrolu nad územím dnešního Myanmaru. Jeho vladařům se však nepodařilo sjednotit rozdílné rasové skupiny a rozpadlo se před nájezdem Tatarů v roce 1287.

Po dalších 250 let ovládal zemi chaos a k novému sjednocení došlo až v polovině 16. století, kdy dynastie taunguských králů rozšířila své území a přesvědčivě porazila Siamce. V 18. století byla země rozdělena opět, když si Monové a horské kmeny založily svá vlastní království. V roce 1767 vtrhli Barmánci na Siam a vydrancovali Ayuthayau, čímž přinutili Siamce přestěhovat své hlavní město do Bangkoku. Nestálé hranice byly místem neustálých střetů, což nahrávalo imperialistickým ambicím Britů, kteří napadli zemi v roce 1824 a potom znovu v letech 1852 a 1883.

Barma se stala součástí Britské Indie. Britové zde vybudovali obvyklou koloniální infrastrukturu a učinili ze země hlavního světového vývozce rýže. Zároveň s Brity přišli Indové a Číňané, čímž se rasový propletenec ještě více zkomplikoval. V roce 1937 byla Barma od Britské Indie oddělena a sílily hlasy požadující vytvoření vlastní vlády. Japonci během 2. světové války vytlačili Brity z Barmy a začali ji politicky podporovat. To posílilo touhu Barmánců po nezávislosti a hnutí odporu rostlo.

Nezávislost získala Barma v roce 1948, hlavní osobností byl mladý generál Aung (otec SuTi), dodnes všemi uznávaný národní hrdina - avšak téměř okamžitě se začala dělit podle zájmů a cílů jednotlivých skupin obyvatelstva. Docházelo tak ke střetům horských kmenů, komunistů, muslimů a Monů. V roce 1962 se vzbouřilo levé křídlo armády pod vedením generála Ne Wina a sesadilo pro ně nepohodlnou demokratickou vládu a navedlo zemi na cestu k socialismu. Barmská ekonomika se postupně rozpadala až do roku 1987-1988, kdy si obyvatelé Barmy řekli dost. Výsledkem byly obrovské demonstrace volající po sesazení Ne Wina. Trvaly 6 týdnů a přišlo při nich o život 3000 lidí. Kontrolu nad zemí převzala Státní rada pro právo a pořádek (State Law & Order Council). V čele stanul generál Saw Maung, která přislíbil konání voleb v roce 1989.

Opozice rychle vytvořila koaliční stranu s názvem Národní liga pro demokracii (National League for Democracy – NLD) pod vedením Aung San Suu Kyi (SuTi), dcery hrdiny v boji o nezávislost Bogyoke Aung Sana. V roce 1989 ji vláda nařídila domácí vězení, i přesto však Národní liga pro demokracii ve volbách zvítězila. Vojenská junta však zabránila, aby se hlavní představitelé NLD včetně Aung San Suu Kyi ujali vlády v zemi a k potlačení protestů využili soukromou armádu drogového barona Khun Sa. Během svého uvěznění získala Aung San Suu Kyi několik mezinárodních mírových ocenění, včetně Nobelovy ceny za mír v roce 1991.

K radosti Barmánců a příznivců v zahraničí ji vláda v červenci 1995 propustila. Bylo jí však zakázáno opustit Rangún, a když se o to v září 2000 pokusila, byla znovu uvězněna. Naděje na reformu se zdály být opět v nedohlednu. Aung San Suu Kyi se však podařilo v říjnu 2000 vést tajná jednání přes zprostředkovatele OSN. Vyjednávání se nakonec vyplatila – vojenská vláda Myanmaru Aung San Suu Kyi v květnu 2002 propustila. Je nyní svobodná a podle vlády se může věnovat svým aktivitám bez jakýchkoliv omezení.

 

Geograficky je Barma největší zemí poloostrova Jihovýchodní Asie. Pro střední Myanmu jsou typické široké řeky, nížiny a planiny. Pohoří se táhnou na severu až k Himaláji, na východě k hranicím s Thajskem. Více jak polovina země je pokryta lesy, jejich plocha se však velmi rychle snižuje díky intenzivní těžbě dřeva. Ačkoli pohyb cestovatelů po této krásné zemi podléhá restrikcím, zbývá dostatečně velké území k poznávání. Navštívit lze všechny významné historické a kulturní objekty, stejně jako etnické menšiny žijící v odlehlých částech šanského státu. Dokonce se lze dostat i do míst, která jsou oficiálně uzavřena (okraj státu Čin, oblasti poblíž čínských hranic ve zlatém trojúhelníku). Až na výjimky ve všech oblastech Myanmy existuje dostatečná síť privátních ubytovacích zařízení. Rovněž tak silniční a částečně letecká doprava je soukromá. Tajná policie sice slídí všude, ale přesto se domorodci s cizinci dostávají do kontaktu a jsou za něj rádi. Česká republika, respektive bývalé Československo má v Barmě dobré jméno, které vám často otevře dveře. Průměrný výdělek činí 16 dolarů za měsíc. Nebývalo tomu tak ale vždycky - ještě počátkem 20. století se řadila Barma mezi nejbohatší britské kolonie.

Barma nebo Myanmar? V roce 1989 se vojenská junta rozhodla, že původní název země Barma změní na Svazovou republiku Myanmar. Název Myanma se traduje od 13. stol. V dobách, kdy byla země britskou kolonií, se však celosvětově vžil název Barma (angl. Burma). Šlo o politický krok, gesto pro zbytek světa, že je tu zbrusu nový stát. Pro opozici i většinu světa (USA,UK) proto Barma zůstala nadále Barmou. Naopak OSN i EU respektují název Myanmar, který má země v ústavě. I obyvatelé sami ji nazývají Myanma. V souvislosti s volbami v roce 2015 se mluví i o možném referendu na toto téma. Vlivná SuTi se přiklání ke jménu Barma. Nikoho z místních neurazí žádný z názvů.

Čas

Používá se Myanmský standardní čas, který je oproti Středoevropskému času posunut napřed o 5,5 hodiny, oproti SELČ potom o 4,5 hodiny (v Barmě není zaveden letní čas).

Při cestě z Thajska do Barmy je třeba přetočit hodinky o půl hodiny zpět.

V Barmě je oficiálně používán gregoriánský kalendář, kromě něj také tradiční lunisolární kalendář, kdy jsou měsíce založeny na fázích Měsíce a roky na slunečním cyklu. Kromě letopočtu určeného na základě tradičního kalendáře je používán letopočet buddhistický.

Otvírací doba

Většina státních úřadů je otevřena od pondělí do pátku od 9.30 do 16.30 hodin.

Banky mají otevřeno od 10 do 15 hodin.

Soukromé podniky, restaurace a obchody mívají často otevřeno od rána do večera, přesná doba se liší, ale většinou do 21, max. 22 hod.

Svátky

Doba konání tradičních a náboženských svátků je určena na základě tradičního kalendáře a vychází z měsíčních cyklů.

Kromě dále uvedených hlavních svátků se po celé zemi konají další slavnosti, často v době úplňku. Velmi časté jsou svátky stúp, nejenom těch velkých a významných, ale i malých venkovských. Součástí těchto festivalů jsou různé oslavy, tradiční divadlo, záplava prodejců, předčítání náboženských textů, tradiční hudba…

Významnou oslavou, jež se koná v průběhu roku, ale převážně poblíž významných náboženských svátků (úplňky), je první vstup chlapců do kláštera.

Že je svátek se pozná pouze podle zavřených státních institucí. Jinak všechno jede normálně.

4. ledna – Den nezávislosti

úplněk lunárního měsíce Tabaung (březen/duben) – významný buddhistický svátek (v páli Magha Puja), slavnosti ve stúpách po celé zemi

12. února – Den sjednocení

2. března – Den rolníků

27. března – Den ozbrojených sil

13.–16. dubna – festival Thingyan

17. dubna – myanmský Nový rok

1. května – Svátek práce

úplněk lunárního měsíce Kason (duben/květen) – významný buddhistický svátek (v páli Vesakha), který označuje den Buddhova narození, osvícení a vstupu do nirvány, slavnosti ve stúpách po celé zemi

19. června – Den mučedníků

úplněk lunárního měsíce Waso (červenec) – začátek tzv. „buddhistického půstu“ (v páli Vassa)

úplněk lunárního měsíce Wagaung (srpen) – svátek uprostřed období dešťů, lidé věnují mnichům a klášterům

lunární měsíc Tawthalin (září) – konají se závody lodí

úplněk lunárního měsíce Thadingyut (říjen) – oslavy trvají po tři dny, festival světel, konec tzv. „buddhistického půstu“, velké slavnosti v mnoha stúpách po celé zemi

úplněk lunárního měsíce Tazaungmon (listopad) – svátek světel Tazaungdaing, pořádají se soutěže v tkaní mnišských rouch, v Šanském státě, zejména kolem Taunggyi, jsou vypouštěny horkovzdušné balony; uctívání starších

lunární měsíc Nadaw (prosinec) – po celé zemi se konají svátky natů; Karenský Nový rok

27. listopadu – státní svátek

 

 

Bezpečnost a zdraví

Barma je pro turisty extrémně bezpečnou zemí, k okradení turistů prakticky vůbec nedochází. Osamělý turista se nemusí bát okradení či přepadení ani v temných částech města, zavazadla nechaná bez dozoru vám s největší pravděpodobnosti nějaký místní sám od sebe pohlídá. Pokud někde něco zapomenete či ztratíte, s největší pravděpodobností se místní budou snažit vás najít a věci vám vrátit.

Technický stav většiny vozidel je velmi špatný, se zkvalitňováním některých úseků silnic dochází ke zvyšování rychlosti jízdy a tím i ke zvýšení rizika dopravní nehody. Podobně i na úzkých a strmých horských silnicích občas dochází ke zřícení vozidel.

Dostupnost lékařské péče je kromě Yangonu a Mandalaje stále velmi omezená, za ošetření je třeba zaplatit hotově a pro pojišťovnu si vyžádat potvrzení o úhradě.

V Yangonu bylo otevřeno mnoho soukromých klinik, často zahraničních, ve kterých je lékařská péče na velmi dobré úrovni – ošetření je však velmi drahé.

Největším zdrojem zdravotních potíží turistů bývá jídlo, je třeba si dávat pozor především na čerstvou zeleninu a nedostatečně tepelně upravené maso.

Ve vesnicích a menších městech dochází k výpadkům dodávek elektrické energie velmi často, častěji však také i v Mandalaji a Yangonu. Je tedy velmi vhodné mít sebou svítilnu, zejména při večerních procházkách městem. Podél komunikací bývají kanalizační stoky hluboké přes půl metru, které často nebývají zakryté. Mnoho cyklistů či řidičů motocyklů i aut jezdí i po tmě bez světel.

V zemi je vysoké riziko malárie. Je potřebný repelent s účinnou látkou DEET (okolo 50%) se dá běžně koupit v lékárně.

Naočkujte si břišní tyfus, žloutenky, případně vzteklinu.

Peníze a ceny

Barma je pro západní turisty relativně levnou zemí, i když jsou stále uplatňovány dvojí ceny za některý typ dopravy a za ubytování, vstupné na některá místa je také poměrně vysoké.

V porovnání s jinými zeměmi jihovýchodní Asie (Thajsko, Laos, Vietnam) je cestování po Barmě relativně dražší.

Ceny za obyčejné linkové autobusy a běžné jídlo jsou však velmi nízké, zejména na venkovských tržištích zjistíte, že pro místní obyvatele mají cenu i bankovky nejnižších hodnot.

Zatím se ještě málokdy setkáte s předražováním, obvykle pouze v turistických oblastech, v prodejnách suvenýrů; v restauracích určených pro zahraniční turisty bývají ceny mnohdy výrazně vyšší než v restauracích pro místní.

Vstupné je uváděno a vybíráno v amerických dolarech i v místní měně, pohybuje se v rozmezí 3–20 USD podle lokality.

 

Směna cizí měny:

Vhodnou měnou jsou americké dolary, ve kterých se jednak může platit vstupné, ubytování a letenky. Na místní měnu lze bez problémů proměnit také eura. Je dobré vybavit se na celou dobu pobytu dostatečnou zásobou USD v hotovosti v 10 a 20, protože kurz přepočtu např. v hotelu je špatný, u vstupů ještě horší (dolar/euro 1:1). Jinak v zásadě není problém platit vše v Kyatech.

Je nezbytné si přivézt naprosto neposkvrněné, nepřeložené, nepoškozené, nepopsané, nezmuchlané, ani nijak jinak „nezhodnocené“ bankovky serie 2006 a novější. Mají na to výnos z banky. Za 100 dolarove bankovky je lepší kurz, než za nižší hodnoty.

Kurz na letišti v Ranguni dobrý pro 100 dolarovky - menší hodnoty až o 50 Ky nižší. Kurz na letišti v Baganu špatný.

Doba černých trhů je minulostí, ale pořád to zkoušejí. Nebrat kvůli častým podvodům -  peníze lze měnit v bankách a oficiálních směnárnách (tam taky pozor u nich na podvody), kterých je zejména ve velkých městech a v turistických oblastech dostatek. Mimo úřední hodiny lze vyměnit v hotelech, kde vám však nabídnou horší kurz. Před cestou do odlehlejších oblastí je vhodné se zásobit hotovostí. Směnárna na letišti má kurz téměř stejný jako ve městě.

V oběhu je řada bankovek v nominální hodnotě 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000 a 10000 kyat. Bankovky bývají často ve velmi špatném stavu. Spojovat menší bankovky dohromady sešívačkou je normální.

Mince se nepoužívají.

Placení

Na tržnicích, obchodech, restauracích a za běžné služby se platí místní měnou kyat. Vstupy do památek bývají často uvedené v USD a také se v nich platí. Některé místní cestovní kanceláře, guesthousy a hotely upřednostňují platby v USD. Taktéž některé dopravní společnosti vyžadují platbu v USD.

Platební karty:

Přestože se před několika lety v zemi objevily první bankomaty na karty Visa a MasterCard, není dobré na ně spoléhat jako na zdroj hotovosti. Bankomatů je stále relativně velmi málo, někdy bývají bez hotovosti. Vybrat lze max. 300 000 K za poplatek 5000 K. Podle možnosti denního limitu karty lze vybírat i opakovaně.

Platby kartou přijímá jenom velmi málo podniků, především dražší hotely, turistické shopy atd., poplatky za použití karet jsou relativně vysoké, cestovní šeky nejsou akceptovány!

Většímu rozšíření karet brání kromě jiného zejména velmi zastaralá telekomunikační síť a výpadky proudu. Avšak jako cokoli jiného se i toto v průběhu času zřejmě změní. První kartová transakce proběhla v roce 2012!

 

Smlouvání:

Při nákupech, zejména suvenýrů nebo vlastní dopravy, se běžně smlouvá. Mějte však na paměti, že Barma je 20 z nejchudších zemí světa a nesmlouvejte u viditelně chudých lidí o každou korunu. Na druhé straně je třeba snažit se zaplatit odpovídající cenu například za dopravu a zjevné předražování striktně odmítnout, přistoupením na přemrštěnou cenu se deformují ceny pro další turisty i místní trh. Běžně lze smlouvat na třetinu, někde to zkoušejí takže až na desetinu!

Doporučení:

Vláda v Barmě již není čistě vojenskou diktaturou a přestože došlo k politickým změnám, ani zdaleka nelze mluvit o nástupu demokracie a po uvolnění západních sankcí proces demokratizace do značné míry ustrnul.

Vládní představitelé a společnosti na ně napojené spravují značnou část veškerého průmyslu a turistické infrastruktury, například některé hotely, letecké a autobusové společnosti a cestovní agentury. Přestože to lze jen částečně, snažte se minimalizovat další přímou finanční podporu režimu tím, že se budete vládou vlastněným zařízením cíleně vyhýbat. Pokud se ubytujete v malém hotýlku vlastněném místní rodinou a budete se stravovat v malých místních restauracích, nejenom že bude váš zážitek z cesty obohacen, ale podpoříte také ty, kteří to nejvíce potřebují.

Doprava

 

Letecky 

Nejsnadnější způsob cesty do Barmy je letecky. V zemi jsou tři mezinárodní letiště – Yangon, Nay Pyi Taw a Mandalaj, nejvíc mezinárodních letů směřuje do Yangonu, rostoucí počet také do Mandalaje.

Cestování po Barmě

 Pro turisty je v současnosti otevřená a přístupná téměř většina země, do mnoha oblastí je však přístup omezen a je vyžadováno povolení (jež je třeba zajistit u místní cestovní agentury a bývá relativně drahé), další oblasti jsou stále zcela nepřístupné.

Zakázané oblasti: V současnosti jsou turistům nepřístupné mnohé oblasti států Šan, Kačjin a Čjin a také Kajah a Kajin. Hlavním důvodem je válka, kterou vláda stále vede proti etnických skupinám (Kačjin, Kajah, Kajin), aktivita povstaleckých skupin (Šan) a aktivity skupin zabývajících se výrobou a pašováním narkotik. Vstup do těchto oblastí může být velmi nebezpečný, mnohé z nich jsou zaminované nebo v nich dochází k bojům. Do provincie obývané kmenem Padung (ženy s bronzovými kruhy na krku) se člověk legálně nedostane ani na speciální povolení.

(viz tabulka na konci dokumentu)

Vstup do Barmy po zemi

Zatím je možno vstoupit po zemi do Barmy na dvou přechodech z Thajska: Mae Sot (Takchilek) a Ranong (Kawthoungem). Na obou přechodech je možno vstoupit do země pouze na 1 den - s tím, že musíte ponechat pas na hraničním přechodu na thajské straně! Pokud máte barmské vízum můžete vstoupit standartně na 28 dnů, ale z obou přechodů nelze cestovat do vnitrozemí po zemi! Musí se použít vnitrostátní let. Tato varianta se nehodí k žádným standartním turistickým cestám!!!

V roce 2013 byly pro mezinárodní turisty otevřeny čtyři hraniční přechody s Thajskem – Mae Sot / Myawaddy, Mae Sai / Tachileik, Phunaron / Htee Kee, Ranong / Kawthaung.

Cesta z těchto přechodů dál do vnitrozemí Barmy není v současnosti příliš praktická, silnice jsou ve velmi špatném stavu a v mnoha oblastech pro cizince stále platí cestovní omezení (je vyžadováno najmout si za vysoký poplatek místního průvodce) všude vojáci, minimum informací, nejezdí tam běžný autobus.. V blízkosti hraničních přechodů jsou však na Barmské straně letiště, ze kterých je možné cestovat dále do země.

V Myawaddy ( špinavé město hned na Barmské straně) lichý den to se jezdí jen sem a v sudé dny zas odsud, protože v horách je tak úzká silnice , že se nevejdou dvě auta vedle sebe.

K překročení hraničního přechodu Muse / Ruili do Číny a Moreh / Tamu z Indie je v současnosti (prosinec 2014) stále vyžadováno povolení (včetně průvodce zajištěného místní cestovní agenturou).

Mezi Barmou a Laosem a Bangladéší není pro turisty otevřený žádný oficiální hraniční přechod.

 

Vnitrostátní lety

Operují zde lokální letecké společnosti. Spojují hlavní turistické lokality. Rezervace letenek dopředu on line a jejich nákup prostřednictvím jejich stránek je omezený, jejich rezervaci a nákup buď na místě nebo prostřednictvím cestovní kanceláře.

+ Air Bagan Limited   http://www.airbagan.com/booking.html

+ Air KBZ (OK) http://www.airkbz.com/

+ Asian Wings Airways (nefunguje web)  http://asianwingsair.com/

+ Air Mandalay Limited  http://www.airmandalay.com/destination-map.php

+ Bangkok Airways (pouze Rangun-Mandalay) http://www.bangkokair.com/eng

+ FMI Air  (nejde rezervovat) http://www.fmiair.com/

+ Golden Myanmar Airlines  (nefunguje web) http://www.gmairlines.com/

+ Myanmar Airways International (jen mezinárodní)  http://maiair.com/

+ Mann Yadanarpon Airlines (nefunguje web) http://www.yangonair.com/

 

 

 

pastedGraphic.png

 

Taxi

ve městech stojí cca 1 000 Ky /km, lze jezdit i mezi městy

 

Vlak

jízdní řád:  http://myanmarmtetours.com/myanmar_train_schedule.htm 

V Barmě je relativně hustá železniční síť, ale její úroveň je extrémně nízká. Většinou jsou 2 třídy a na větší vzdálenosti i sleeping class. Říká se jim "jumping trains" neuvěřitelně ty vagóny skáčou a nahýbají se ale dá se usnout, v upper class je fakt pohodlíčko - široké polohovatelné sofá. Železniční svršek je ve špatném stavu, vlaky jsou staré, často přeplněné a velmi pomalé! V podstatě jediný obvykle využívaný spoj je Yangon - Mandalay. Vlaky mají pravidelně obrovité zpoždění. Proti údajům z jízdního řádu je třeba přidat obvykle polovinu až jednonásobek času navíc! Nevýhoda vlaku, tak jako všude v obdobných destinacích, je ta, že jízdní řád často platí jen na papíru a v reálu jsou možná velká zpoždění nebo i zrušení spoje. Nicméně pro toho, kdo rád cestuje vlakem a pozoruje krajinu a cvrkot kolem tratě je to alternativa vůči vymrzlým nočním busům. Jízdenky předem na vlak i bus lze zakoupit např. zde http://www.go-myanmar.com/by-train/ Pokud chceš ušetřit, je lepší lístky koupit až na místě a bez prostředníků v podobě místních cestovek. Ceny poloviční než bus. Při první příležitosti jsme vyžadovali jízdu v nejnižší třídě. V ceně jízdenky je zahrnuto i životní pojištění, jehož hodnota je 0,000725% z celkové ceny, což nás naplnilo bezbřehým optimismem.

Autobus

Od roku 2012 se infrastruktura v zemi neustále zkvalitňuje, stávající sinice byly opraveny a bylo postaveno mnoho nových silnic a rychlostních komunikací. Většina těchto silnic je však velmi nekvalitních a stále je nezbytné počítat s tím, že průměrná rychlost je velmi malá. Je nezbytné mít na paměti také vysokou nehodovost. Na nových silnicích neuvidíte skulinku v asfaltu, natož díru jako od mimozemského talíře. Tím se zkracují i přejezdy mezi vyhlášenými turistickými místy. Za využití silnic se v zemi platí mýtné, které si řeší řidiči aut a autobusů s výběrčími, vás se to netýká. Netýká se vás ani vstup do měst Mandalay a Bagan. Nemuseli jsme žádné platit, tak předpokládám, že jsou už zrušené (?).

Obecně platí, že autobus je vždy rychlejší než vlak. Stav silnic je ovšem velmi problematický. Při plánování tras počítejte s průměrnou rychlostí maximálně 40 km/hodinu. Mimo státních autobusů tu operuje celá řada soukromých společností. Na dlouhých trasách jezdí poměrně moderní autobusy buď normální a nebo VIP jen se třema sedadlama v řadě. Nikdy jsem si žádný den předem nerezervoval a vždy jsem se dostal kdykoliv a kamkoliv. Je tu nespočet společností., na lokálních linkách muzejní exempláře. 

Lístky na bus je možné zakoupit předem i zde http://myanmarbusticket.com/site/find_bus Orientační odjezdy busů a vlaků můžeš též omrknout tady http://www.passplanet.com/myanmar/transports_yangon.htm nebo zde http://www.ananda-travel.com/UK/myanmar_bus_fares_uk.htm , nebo http://www.go-myanmar.com/  Je to samozřejmě jen orientační, v Barmě se hodně věci mění. V reálu tam operuje mnohem více bus dopravců, kteří nikde na netu nejsou a vznikají i nová spojení do dříve hůře dostupných míst jako třeba Mrauk-U. Na druhé straně jsou i společnosti, které jdou s dobou a mají vlastní fcb https://www.facebook.com/pages/Elite-Express-High-Class-Travelling-Services/511620342185490 nebo web http://www.spl-transportation.com/

Autobusy i nižších tříd jsou perfektně vybaveny. Dodávám, že jsme necestovali VIP autobusy. K jízdence na delší trať dostanete zdarma vodu na cestu i hygienický pytlíček se zubní pastou, kartáčkem, mýdlem a vlhčeným ubrouskem a deku. Dokonce tam byla i kamera. Večer vám řidič rozsvítí nerušící osvětlení v uličce a vy si můžete tlačítkem rožnout světlo i nad vaší sedačkou.

Barmský sleeping bus je de luxe. Od běžného busu je to rozdíl jako economy a bussines class v letadle. Uvnitř na jedné straně dvě široká, aerodynamická, polohovatelná sedadla, na druhé straně jen jedno sedadlo. Čistý  koberec, klimatizace, deky. Hned po vyjetí se roznáší večeře! Red Bull a krabička s buchtou a tvarohové trojhránky.

Platíme 20 USD za lístek a většina z nás takovým luxusním autobusem nikdy nejela. Komfortní široké sedačky a servis jako v letadle. Každé dvě hodiny stavíme někde na jídlo a nemůžeme si vůbec stěžovat.

Autobusy jsou klimatizované a bohužel s televizí, kde běží barmské telenovely plné krve a drog. 

V Rangúnu bez problému funguje rezervacia listku na bus z hotelovych recepci - ubytuj se v Motherland Inn, tam to funguje na 100% a dokonce je to i o něco lacinější, nez kdyby sis je kupoval sam. Odporucam ti, aby sis listky rezervoval hned, jak tam dorazí. Rovněž je vhodné, když někam prijdes, tak si hned koupit listek na dalsi místo, i když víš, že tam pár dní zůstat. Pokud to budes resit takto s 1-2 denním předstihem, nebudeš mít problém. A kdyby to náhodou nevyšlo, tak se jednoduše budes dopravovat s místními v pick-upech.

Počítej, že při nákupu v předstihu přes net zaplatíš minimálně o 1/3 víc.

Dle Lonely Planet si vybereš, příjdeš na recepci svého stávajícího guesthousu a necháš je zatelefonovat a udělat rezervaci (obvykle za malý poplatek). Kolikrát ti rezervaci neudělají, pokud už nemáš koupený lístek na Bus do daného města - to se zařizuje taky na recepci a taxi taky na recepci. Jak pojedete do Inle, udělejte si rezervaci na lístky na Bus i na guesthouse několik dní dopředu a na odjezd z Inle taky kupte lístek den nebo dva dopředu. Jinak se snadno může stát, že nebudou

Pronájem auta

Zajímavou alternativou, zejména pokud necestujete sami, je pronamout si auto nebo taxi s řidičem na cesty po nejbližším okolí nebo i na více dní, podle vašich vyjednávacích schopností zaplatíte okolo čtyřiceti nebo padesáti dolarů na den. Pronájem auta je velice snadný, ochotné řidiče najdete kdekoliv na ulici nebo se můžete domluvit s taxikářem hned po příletu do Yangonu. Auta jsou však často v nepříliš dobrém stavu, stejně jako silnice v Barmě.

stopování: je celkem běžné. Sedíte na kopě malých rajčátek i na melounovém nákladu.

Lodní doprava

Z lodní dopravy turisté využívají zejména lodě mezi Mandalají a Baganem a Mandalají a Myitkinou. K luxusním plavbám patří Pandaw cruises. Lodní doprava je pohodlná, romantická, ale velmi pomalá - zejména při nízkém stavu vody, kdy se doba cesty může běžně protáhnout o polovinu. Zajímavá je trasa Myitkyina-Bhamo-Katha-Mandalaj.Velmi malebná je trasa mezi městy Hpa An a Mawlamyine, na této trase již však nejezdí státní linka, je ale možné se svézt turistickou lodí.

http://www.malikha-rivercruises.com/

Do Mrauk U většina turistů kvůli špatnému stavu silnice také cestuje lodí (ze Sittwe).

 

 

Z YANGON DO PATHEIN

Plavba z Yangon do Pathein trvá podle stavu vody a počasí asi 18 hodin. (Myanmar River Cruises)

Z MANDALAY DO BAGAN

10 hodin

EXPEDICE AYEYARWADDY

150 kilometrů po proudu za 11 hodin z Mandalay do Baganu. Odplouvá se z Gawwin Jetty v Mandalay proti proudu do Bagan. Cestou jsou zastávky  po 2 hodinách v Mingun a dalších 2 hodinách v Sagaing, potom přes noc. S východem slunce loď přistane na Shwekunchar molu v  Bagan. 

Během celé cesty tam je na palubě představení tradičních tanců, oběd, večeře a snídaně. Tea. Coffee, voda.

(Mighty Ayeyarwaddy)

Zajímavá je plavba deltou Ayerwaddy

CHINDWIN EXPLORATION

Cesta začíná v Mandalay a končí v Bagan. Proplouvá se Monywa, Mingun, Kalewa, Mawlaik, Pakhan-Gyi, Pakkoku a nakonec Bagan. Zastávky jsou: Pho Win Taung, Shweba Taung, Kanee, Kyidaw a Mawlaik.

MEKONG EXPLORATION

Irrawady Flottila pořádá plavby po řece Mekong, která prochází Vietnam, Kambodžu a Myanmar. Pro ​​více informací prosím kontaktujte Ayravata plavby provozované s RV Pandaw os roku 1947.

 

Public Boat Transportation

 

pastedGraphic_1.png

 

pastedGraphic_2.png

 

pastedGraphic_3.png

pastedGraphic_4.png

These rates are valid from 1st October 2008 to 30th April 2009 and prices are in USD.

 

Private Boat

 

Myanmar private ferries operate especially in Mandalay, Bagan area and Sittwe , Mrauk U, Taung Gogk (down to the Ngapali Beach) and Tavoy, Myeik, Kawthaung. Most of the private boats are express boats, are more on time, and have better facilities. The prices and schedules are mentioned in detail below.

 

 

 

 pastedGraphic_5.png

pastedGraphic_6.png

 

 

pastedGraphic_7.png

 

pastedGraphic_8.png

These rates are valid from 1st October 2008 to 30th April 2009 and prices are in USD.

 

V mnoha turistických oblastech jsou turistům pronajímány malé motocykly a skútry a mnoho turistů je využívá. Cizinci správně nesmějí bez oprávnění motorová vozidla v Myanmě řídit; přestože proti nim polici zatím nezasahuje, nelze to vyloučit. Je třeba také mít na paměti, že doprava je v zemi značně chaotická a platí tu zákon silnějšího.

AUTO S ŘIDIČEM:  http://www.myanmarbackpackertours.com/departfromsittwe.htm

z Yangon:

pastedGraphic_9.png

VALIDITY FROM 1st OCTOBER 2008 TO 30th APRIL 2009

PRICES SUBJECT TO CHANGE WITHOUT NOTICE

All payment are in USD

Full Day = 12 hours        Half Day = 6 hours

pastedGraphic_10.png

pastedGraphic_11.png

Počasí

Zemí zhruba v její polovině prochází obratník Raka. Podnebí je převážně tropické, počasí ovlivňují monzunové větry přinášející buď vlhký nebo suchý vzduch. V Myanmě panují tři období – sucho a horko, vlhko a horko, sucho a méně horko. Nejdeštivější období je mezi květnem a zářím, největší horko bývá v dubnu, nejsušší bývá období mezi prosincem a březnem. V souvislosti s globálními změnami klimatu však i toto rozdělení přestává platit a může stát, že i na konci listopadu zažijete lijáky. Od října do února je chladněji

V nejsevernější části země v podhůří Himálají a v nejižnější části země na pobřeží Andamanského moře se teploty i srážky od průměru liší, tyto oblasti jsou však přístupné pouze na povolení.

Jídlo a pití

Barmská kuchyně je zajímavou směsí barmských, monských, indických a čínských vlivů. Základem každého barmského jídla je rýže, ke které se podávají různá kari, nejčastěji z ryb, drůbeže, krevet a skopového. Barmánci jedí velmi málo hovězího a vepřového masa, neboť jídla z hovězího jsou nepřípustná pro většinu hinduistů a barmských buddhistů a konzumaci vepřového zapovídají natové. Mnoho barmských buddhistů ve skutečnosti nejí maso žádných čtyřnohých živočichů a v průběhu buddhistického půstu v období dešťů jedí pouze syrovou zeleninu a ovoce. Téměř všichni řezníci v Myanmě jsou buď muslimové nebo Číňané.

Barmská jídla je na rozdíl od mnoha čínských pokrmů třeba dlouho připravovat a nejlepší jsou v době oběda, kdy jsou čerstvě uvařená. Barmská kari jsou v Asii nejmírnější co se týče použití chilli a mnoho kuchařů chilli vůbec nepoužívá. Kari se obvykle připravují tak dlouho, dokud se z jednotlivých přísad oddělí olej a plave na povrchu. V některých restauracích ještě olej přidávají, protože jídlo stojící v hrncích i po několik hodin je pod vrstvou oleje chráněno před znečištěním hmyzem a bakteriemi.

Oblíbeným zakončením barmských jídel jsou naložené lisované zelené čajové lístky doplněné směsí sezamových semínek, opražených fazolek, sušených garnátů, smaženého česneku, arašídů, naloženého kokosu a zázvoru a jiných křupavých přísad. Tato mazlavě vypadající hmota lístků nemusí na některé cizince působit lákavě, ale pokud se nedáte odradit vzhledem pokrmu, zjistíte, že chutná velmi dobře.

Nudlové pokrmy jsou nejčastěji podávány ke snídani nebo jako lehké občerstvení mezi hlavními jídly. Nejoblíbenější je mohinga z rýžových nudlí s kuřetem nebo rybou, která se jí lžící a pomocí jídelních hůlek.

V Mandalaji a v Šanském státě lze ochutnat šanskou kuchyni, která je velmi podobná kuchyni severního Thajska. Oblíbeným jídlem jsou široké šanské rýžové nudle s kari a různé rybí a masové saláty, v celém Šanském státě jsou také běžné rýžové krekry.

Šanská nudlová polévka z tenkých pšeničných nudlí ve slabém vývaru s kousky kuřete marinovaného v čili je velmi oblíbená v celé Myanmě, ale nejčastěji se podává v Mandalaji a v Šanském státě.

Ve velkých i menších městech po celé Myanmě je velké množství čínských restaurací, které mnohdy podávají regionální speciality velmi odlišné od čínských jídel nabízených v západních zemích.

Běžné jsou také indické restaurace, které ale mnohem častěji najdete v Yangonu než v jiných místech, a většinu z nich provozují indičtí muslimové, některé i hinduisté. V hlavním městě si můžete dát výborný kuřecí pokrm dan bauk (biryani) a také vegetariánské thali podávané na banánovém listu, kdy za neomezenou konzumaci zaplatíte jednotnou cenu. Indické restaurace mimo Yangon bývají velmi jednoduché.

Den v Barmě začíná hodně brzy, v pět už je šrumec. Všichni muži (ženy jen velmi vyjímečně) snídají v tzv. teashops, čajovnách. V podstatě je to vždy obdoba naší hospody, tady se probírá politika, fotbal, ženský nebo se zaskočí jenom na cigárko a čaj. Prostě chlapská záležitost. V praxi je to buď v nějaké pofiderní místnosti otevřené alespoň do dvou světových stran, v boudě pokryté rezavým plechem nebo jen pár mini plastových stoliček na ulici. Základem je čaj, který je volně (a zadarmo) na každém stolečku v umolousané konvici či termosce. Pár špinavých koflíků vždy k dispozici. Ráno v čajovně dostanete k jídlu několik druhů smažených lecosů, podle toho, jestli majitel čajovny je původem z Indie, Bangladéše, Nepálu, Číny nebo úplně odjinud. Takže třeba samosa (smažený trojúhelníček z těsta s masovo-zeleninovou náplní), placky chapati a poori s kari, a všude tzv. „idžakui“, což je v oleji smažený kus těsta, který chuťově připomíná podlouhlou koblihu, řádně nasáklou olejem. Všechno se dělá pd pěti ráno čerstvé přímo na ulici a na otevřeném ohni. Na kafe zapomeňte. Barma sice produkuje kávu z horských oblastí na severovýchodě, ale kafe prostě nedostanete. Místní náhražkoa kafe – „kopimix“, což je normální tři v jednom z pytlíku. S kafem to má pramálo společného, ale zapít s tím mastnou koblihu lze…. K cenám – kafe stojí tak 200-300 kyatů a jeden kus staženosti tak 100-200 kyatů. 

Sporák nepotkáte v Barmě ani v dobré restauraci (i když zkuste najít dobrou restauraci…), všechno se dělá jenom a pouze na otevřeném ohni. Na tržištích tety prodávají naštípané třísky z jakéhosi hodně smolnatého dřeva, stačí přiložit sirku a hoří to jako fagule. Dřeva obecně moc není, takže se topí velice úsporně.

Barmská kuchyně je podobně rozmanitá jako složení obyvatelstva. Základem je rýže(htamin) a nudle a pak do toho vlivy indické, thajské, čínské,bangladéšské a arabské kuchyně. Všechno je řádně, ale opravdu řádně nasáklé olejem. Poměrně dost se jí ryby a kupodivu o dost méně třeba zelenina (na rozdíl od sousedního Thajska). Indické curry, dhál či čočková polévka jsou k dostání téměř všude, čínské smažené nudle (mohinga a mondhi) jakbysmet. Velice oblíbeným jídlem je i laphet, podivně vypadající směs kysele fermentovaných čajových lístků, sušených krevet, smaženého česneku, sezamových semínek a drcených arašídů. Populárním snackem jsou maung jeut – rýžové crackery. A neměl bych zapomenout na smažené tofu a široký výběr nudlových polévek, s kuřetem, rybou, krevetama nebo prasetem, podle toho, u kterého náboženství zrovna večeříte… Samozřejmě, jako všude v JZ Asii je všechno řádně proloženo chilli. Díky hodně bledým hygienickým podmínkám je třeba počítat s častějšíma návštěvama hajzlíku, alespoň první týden, než si středoevropský žaludek vypěstuje tu správnou střevní mikroflóru.…. 

Velmi důležité je na venkově najíst se večer včas, protože v osm hodin všude vypnou elektriku, zavřou kvelby a je po srandě.

Osobně jsem si nejvíce pochutnával na shanské kuchyni, jejich smažené nudle byly vždycky excelentní a úplnou delikatesou byl salát ze zelených rajčat s chilli, cibulí a drcenými arašídy. Smažený, vařený a grilovaný křepelčí vajíčka jsou taky mňam.

V Yangonu se objevilo pár pseudo „rychlých občerstvení“, kde se dají koupit variace na hamburgery a hranolky nebo sladké donuty, ovšem „made in Myanmar“. S McD, nebo Dunkin´ to má pramálo společného. Zaplaťpánbůh…a jeden KFC

 

Nečekejte smažené housenky ani chipsové broučky. V tomto směru je barmská kuchyně nudná a pěkně tučná. Pravá nefalšovaná snídaně se skládá z malého šálku barmského čaje s bohatou dávkou sladkého salka. Pokud kávu nesladíte, tady nedobrovolně začnete. K tomu smažené pečivo různých tvarů, ze kterého se na vás usmívají perličky rozpáleného oleje, ale chutná to skvěle a nechybí mistička plná fazolové směsi.

V hotelu se pro turisty blýská vždy stejná kombinace: vejce na tvrdo nebo volské oko v olejové omáčce se sladkým toastovým chlebem, džem a banánek. Kulinářské, prostři se

V každé restauraci stojí na stolech termoska s čajem, který v tom vedru přijde vhod. V Shan státě si nezapomeňte dát výbornou nudlovou polévku s jemně nakrájenými oříšky. Ve městě Pindaya jsme si koupili nejlepší sladké banánové lupínky na světě. Nikde jinde v Barmě nejsou k sehnání. Dodnes na ně s velkým apetitem vzpomínáme.

Barmská kuchyně, která je šmrncnutá kuchyní čínskou, thajskou i indickou, je trochu neprávem opomíjená. Pravdou je, že smažení čehokoliv v kýblu oleje, je zdejší oblíbenou kratochvílí, nicméně my jsme při svém putování ochutnali samá výborná jídla. V tradičních vývařovnách jsme rychle přivykli sofistikovanému systému mističek. Základem této objednávky je ukázat na některé maso a spolu s ním vám pak pan hostinský přinese další desítku mističek plných rýže, zeleniny a omáček ve stylu „co dům dnes dal“. Nutno dodat, že angličtinu je při objednávce někdy nutno nahradit dětským „búúú“, „mééé“ nebo „píp-píp“. Jako v každé asijské zemi i tady většinou každé jídlo začíná oblíbenou soutěží, komu dřív shoří huba. Konzumuje se tu různé kari (kuřecí, krevetové, buvolí), mohinga (jídlo z rýžových nudlí, kuřete, rybí pasty, rýže, česneku, cibule a citrónové šťávy) nebo výborná shanská polévka s oříšky. Pochutnali jsme si taky na rýžovém nákypu napěchovaném v bambusovém stvolu ve vesnici Hsipaw. U moře pak frčí tradiční mořské potvory za netradičně nízké ceny. V Barmě je vůbec jídlo všeobecně levné. Paní na autobusovém nádraží v Mandalay hrnula všem strávníkům ze svých hrnců po okraj, za což si poručila neuvěřitelných 12,- Kč. Velmi sympatickým zvykem v celé Barmě je pak bezedná miska různých ochucených oříšků na stole každé restaurace. P.S. Vynechejte párkrát vaši hotelovou snídani a zamiřte k Indům. Pamatujete si na takové ty „panenky“ z koblihového těsta ze školní jídelny? Tak ty vám tady nosí na stůl ještě teplé jednu za druhou.

U jezera Inle se v pochybných rodinných podnicích ptejte po výborném domácím rýžovém vínu. Jděte do restaurace Nyaung Shwe na Canal Road. Starý čínský dědeček umí výborné ryby. Namíchá vám i skvělé koktejly. Čilý skoro devadesátiletý kouzelný dědeček je po mrtvičce, a přesto dokáže svou restauraci provozovat i obsluhovat.

Proslulé jsou pak barmské čajovny tzv. teahouses. Pro turistu však představuje objednání normálního čaje přímo vysilující záležitost. Nejbezpečnější varianta je „Chinese tea“, což je při troše štěstí opravdu obyčejný černý, sáčkový čaj. Pak tu máme „Myanmar tea“, který je ale často zaměňován i za „tea“. To je černý čaj s hromadou kondenzovaného mléka. Super dezert, ale není to čaj. Nejhorší možnou variantou objednávky „tea“ je instantní čaj v prášku. Není to kafe, ani čaj, je to něco odpornýho. Místní bohužel pojali podezření, že to mají všichni bílí turisti rádi… 

 

Nealkoholické nápoje

V Myanmě pijte pouze vodu, o které víte, že je nezávadná – tedy vodu balenou; voda podávaná ve většině restaurací by nezávadná být měla. Konzumaci ledu je dobré zvážit, přestože negativní následky po jeho požití nebývají časté. K dostání je několik značek balené pitné vody, koupit ji můžete prakticky všude.

Barmský čaj je podáván v indickém stylu s velkým množstvím mléka a cukru a je levný. Velmi rozšířený je slabý čínský čaj podávaný bez mléka a v mnoha restauracích, zejména čínských, dostanete k jídlu prakticky neomezené množství tohoto čaje zdarma. Je to bezpečný nápoj pro zahnání žízně a mnoho lidí mu dává přednost před barmským čajem. Pokud nechcete jíst, můžete si koupit nějaké drobné občerstvení, ke kterému čaj dostanete. Dobrým řešením jsou čajovny, ve kterých je podávaný čaj bezpečně převařený a kde si můžete dát levné občerstvení.

Nealkoholické nápoje jsou o něco dražší, ale na asijské poměry ještě dobré, v zemi se prodává mnoho místních značek, jež jsou chuťově zajímavější než limonády z dovozu.

Alkoholické nápoje

Barmánci dříve alkohol moc nepili jednak kvůli nízkým příjmům a také proto, že mnoho barmských buddhistů považuje pití za porušení páté zásady o nepožívání opojných látek. S růstem počtu takzvaných „beer stations“, což jsou pivnice či pivní zahrádky podávající levné točené pivo, vzrůstá také počet obyvatel měst, kteří si několik sklenic piva po práci dovolí. Dokonce by se dalo říct, že tyto pivnice začínají konkurovat tradičním barmským čajovnám.

Výborný je rum Mandalay, nebo místní levná whisky.

Všechny podniky prodávající pivo a jiné alkoholické nápoje musí vládě platit „poplatky za licenci k prodeji alkoholu“, které někdy mohou být relativně vysoké.

Pivo

Kromě zahraničních značek jako je Tiger, ABC Stout, Singha, San Miguel, Beck a některých dalších piv vyráběných v Thajsku, Singapuru a Indonésii, existuje v Barmě několik domácích piv. Je to například dlouho vyráběné pivo Myanmar Beer; Dali, pivo Mandalay Beer je vodovější a při jeho objednání se může stát, že se personál několikrát zeptá, jestli jste měli na mysli pivo „Myanmar“. V některých lahvích může být na dně usazenina způsobená nedostatečnou filtrací. Pivovar Mandalay Brewery, založený v roce 1886 v Yangonu, vyrábí také pivo New Mandalay Export, které je považováno za nejlepší místní pivo. Dalšími místními značkami jsou Dagon a Skol, které stojí podobně jako pivo Mandalay Beer, ale chutnají výrazně hůře. Za zkoušku stojí také nová značka piva Mandalay Strong Ale, které má pěkných 7,5 % alkoholu.

Mezi místními obyvateli je nejoblíbenější točené pivo Myanmar, které je levnější než pivo lahvové.

Místní pivnice čepují nejen světlé, ale i tmavé pivo - výborný stout Black Shield (8,1%). Většinou dostanete automaticky i talíř buráků jako bonus.

Internet

Internet je v zemi hojně rozšířen, stále běžnější je také wi-fi, rychlost připojení však velmi kolísá a časté jsou také výpadky elektřiny.

Vzhledem k nedostatku vývoje v Myanmaru, dostupnost připojení k internetu je  překvapivě rozšířená: najdete internetovou kavárnu nebo hotel s wifi i ve vzdálených lokalitách. Však Internet rychlosti mohou být velmi pomalé, zejména ve venkovských oblastech. Ceny v internetových kavárnách jsou obvykle kolem  K500 za hodinu, i když může být vyšší mimo města. Zde najdete bezplatné Wi-Fi na mnoha restaurací a barů.

Telefon

Pevné telefonní linky jsou rozšířeny v mnoha místech, nahrazují je však telefony mobilní, pokrytí signálem se stále zlepšuje. V současnosti lze SIM karty jedné společnosti koupit již za 1,50 USD – ještě v roce 2009 stála SIM karta 2 000 USD (dva tisíce dolarů).

s ČR roaming má MM900, má ho i slovenský Orange

Místní hovory je možné uskutečnit z telefonních ústředen ve větších městech, z hotelů nebo ze stánků na ulici, které bývají buď státní nebo soukromé; hovory z hotelů nebo ze soukromých hovoren bývají o něco dražší.

Aktuálně má nejlepší pokrytí MPT, Telenor nemívá  signál.  Volání po Barmě je extrémně levné a stejně tak i mobilní data (překvapivě tu mají někde i 3G).

Mezinárodní hovory poskytují opět státní telefonní hovorny, některé hotely nebo soukromé hovorny.

KÓDY PEVNÉ LINKY A VYTÁČENÍ

Používání  telefonu tribuny  byl předtím nejjednodušší způsob, jak místní hovory, a tyto mohou ještě se nalézat na ulicích a obchodech po celém Myanmaru; místní hovory by měla stát kolem  K100  za minutu.

Mezinárodní hovory jsou výrazně dražší (více než  $ 5  za minutu), a může být spolehlivě provádět pouze z hotelů; pouze některé volání stánky umožní mezinárodní hovory. Buďte opatrní, jak si mohou být účtovány za volání, které nejsou připojit.

Je třeba poznamenat, že mnohé podniky Myanmar mít  několik telefonních čísel, protože hovory někdy nemají připojit a linky mohou jít mrtvý.

Vytáčení kódy

Chcete-li volání z Myanmaru do jiné země, vytočte 00 pak mezinárodní kód pro zemi, které voláte, potom místní předčíslí (mínus 0).

Chcete-li volání do  Myanmaru ze zahraničí, vytočte mezinárodní přístupový kód vaší země, pak 95 a místní předčíslí (mínus 0).Být upozorněni, že volání na Myanmaru může být obtížné: hovory se často nemůže připojit, a to zejména na čísla mimo Yangon,Mandalay a Nay Pyi Taw.

 

Pohledy

Posílat pohlednice z Barmy je adrenalinová loterie. Moje skóre jsou 3 doručené z 15 odeslaných! Až zpětně jsem se dočetla, že se známkami (v hodnotě cca 10,-Kč) se na poštách ve velkém šmelí, odlepují se a znovu prodávají. Osobně tedy na poště dohlédněte na to, aby byla vaše známka znehodnocena razítkem…

Noviny a televize

Po uvolnění cenzury nastal rozmach ve vydávání místních periodik, většinu novin a časopisů lze však přirovnat k bulváru. Několik titulů vychází v angličtině.

Na mnoha domech uvidíte přijímače satelitního vysílání a v mnoha hotelech budete mít možnost sledovat několik zahraničních kanálů včetně zpravodajského vysílání v angličtině, němčině a francouzštině.

Mapy

MAPY MĚST http://www.magadotravel.com/myanmarmap.htm

Teprve v posledních několika letech je možné v Myanmě koupit či získat zadarmo mapy země, většinou se však jedná o reklamní mapy, které nejsou velmi podrobné.

Podrobné a kvalitní mapy je třeba zakoupit před cesto do země.

Mapy Yangonu, Mandalaje a archeologické oblasti Baganu dostupné v Myanmě jsou však dostatečně podrobné a velmi kvalitní a přesné.

Lidé

Myanma je etnicky velmi pestrá země, žije zde 135 oficiálně uznaných národností, záleží ale na způsobu klasifikace, různé zdroje uvádějí různé údaje.

Nejpočetnějším etnickou skupinou jsou Barmánci, kteří tvoří 68 % populace a kteří většinu země ovládají již po mnoho staletí, dalšími početnými skupinami jsou Šanové (9 % populace), Monové, Kajinové, Kajahové, Čjinové, Kačjinové a Rakhaingové, pohraničních hory osidluje mnoho méně početných etnických skupin, které zde žijí do značné míry izolováni od okolního světa.

Přibližně 14 % obyvatel žije v oblasti Yangonu, druhým největším městem je Mandalaj, většina lidí však žije na venkově a přibližně až 70 % všech obyvatel země pracuje v zemědělství.

V Barmě se jezdí vpravo, ale většina aut má volant na pravé straně, protože jsou dovážena z okolních států, zejména z Thajska. Mimo velká města však nemá tento protiklad téměř žádný význam - prakticky všechny silnice v zemi jsou určeny pouze pro jedno auto a občas se navíc docela ztrácejí v písku a prachu. Když se setkají dvě protijedoucí vozidla, záleží tedy zcela na nich, jak se vyhnou. Stejným problémem jsou skupinky chodců s košíky na hlavách, klátící se cyklisté, koňské drožky či volská spřežení. Osobní automobily jsme prakticky neviděli, zato všechny náklaďáky a pick-upy jsou naloženy zbožím, lidmi a slepicemi nejen po střechu, ale vysoko nad ni.

 

Zvyky

Obyvatelé Myamny jsou velmi slušní a poctiví lidé. V zemi neuslyšíte že by někdo na někoho křičel, jako turisté se pravděpodobně vůbec nesetkáte s okrádáním.

Chování lidí do velké míry ovlivňuje buddhismus, pro téměř každého obyvatele země je náboženství nedílnou součástí života.

Díky naprosté izolaci celé země trvající po několik desetiletí se v Myanmě zachovalo mnoho zvyků, které v ostatních zemích jihovýchodní Asie téměř nebo úplně vymizely. Většina mužů nosí tradiční sukni longyi (čti loundjí), ženy a děti si chrání tváře přírodním make-upem z prášku kůry stromu tanaka. Každá Barmánka si ho ráno matlá po obličeji. Prvotní blátíčko na obličeji uschne do jemného písečku. Je to opalovací krém, parfém i make-up v jednom. 

Yangon a jiná velká města se však nezadržitelně mění a i zde potkáte stále více mladých lidí v džínách a v minisukních, tedy něco, co bylo ještě před několika lety nevídané. Podobně se mění i chování lidí zejména v turistických oblastech.

Fotbal si Barmánci oblíbili až k neuvěření. Za pomocí satelitů chytají západní kanály a téměř fanaticky sledují fotbalové přenosy. Právě odtud pramení jejich znalosti. Sice často neví, kde leží Česká republika, ale znají Petra Čecha, Pavla Nedvěda nebo Karla Poborského. 

V Rangúnu nechybějí ani billboardy. Většinou prezentují některou zdejší náhražku západního produktu. Obrovské reklamní plochy, napodobeniny značkových oděvů a hlavně sledování televize přes satelit. Zvláštní pocity vyvolává sledování tamní, samozřejmě státní televize. Zpravodajské relace omílají plytké záběry generálů a představitelů junty u nejrůznějších staveb, vodních děl nebo na polích. Strohé obrázky jsou kombinované s prostými videoklipy.

Barmánci překvapivě jsou velmi čtivým národem. Také ve vlaku prochází zřízenec, který půjčuje nebo přímo prodává knížky. 

Byli jsme v zemi právě v době, kdy děti přestaly chodit do školy a měly tříměsíční prázdniny kvůli nadcházejícímu horkému počasí. Jejich hlavním úkolem bylo něco prodat, aby si na školu vydělaly.

 

Náboženství

Asi 87 % procent obyvatel Myanmy vyznává théravádský buddhismus, který je striktnější a čistější než mahajánský buddhismus, a lidé jsou na své náboženství hrdí. Alespoň základní znalost o buddhismu je nezbytností k lepšímu porozumění barmské povahy a kultury.

V Myanmě dodržují věřící buddhisté pět laických zásad nebo morálních pravidel, podle kterých je zapovězeno zabíjení, krádež, necudnost (což bývá obvykle vykládáno jako cizoložství), lhaní a požívání omamných látek.

Přestože je buddhismus založen na určitých pravidlech, jsou podle přesvědčení běžných lidí nejdůležitější věcí zásluhy zajišťující lepší příští život, které lze shromažďovat konáním určitých skutků, jako je dávání darů mnichům, přispívání na chrámy a vykonávání běžných obřadů v místním chrámu..

Každý muž by měl alespoň dvakrát za život dočasně vstoupit do mnišského řádu, jednou jako novic ve věku 10 až 20 let a později jako plně vysvěcený mnich kdykoli po 20. roce věku. Funguje to jako klasická základka se špetkou buddhismu. Mniši vedou prostý život plný odříkání. Smí vlastnit jen žejdlík na jídlo, hrnek, žiletku, mnišský hadr a smartphone. Při prvním vstupu chlapců do kláštera uspořádá rodina při této příležitosti velkou oslavu a vstupem syna do kláštera získá rodina velké zásluhy. Vstup chlapce mezi 10 a 20. rokem do kláštera provází velký obřad, který je pro rodinu velmi nákladný. Věřící buddhisté peněz nelitují, často ale se starším synem vstupuje do kláštera i jeho mladší sourozenec, aby si pořádání obřadu „odbyli" naráz. Mnichové vycházejí každé ráno v zástupu z kláštera a místní lidé jim dávají do jejich nádob jídlo. Jíst mohou do 12:00 hodin, pak již jen pijí vodu. Pro jídlo se vydávají většinou novicové, tedy chlapci do 15 let, oblečení v červených oděvech. Při vstupu do kláštera je každému z nich během přijímacího obřadu vyholena hlava. V celé Barmě je údajně 250 až 300 tisíc mnichů. Běžná doba v mniškém rouchu je 5 - 7 dnů.

Do klášterů vstupují také dívky a ženy, ale netěší se takové úctě jako mniši. Holky mnišky nosí růžovou.

S mnichy se setkáte prakticky na každém kroku, zejména ráno při jejich obchůzce za almužnou. Panuje rozšířený názor, že mniši o jídlo žebrají – tak tomu ale v žádném případě není; mnich o potravu nežádá a tím, že se nechá obdarovat, umožní darujícímu vykonat dobrý skutek.

V chrámech se má chodit po směru hodinových ručiček.

Stále živá je v Barmě víra v Naty, duchy kterých je 37, která má původ v dobách před příchodem buddhismu do země. Natové mohou ovládat určité místo, ať přírodní či vytvořené, nebo určitý prožitek. Natům byly stavěny svatyně a přinášeny obětiny, do poloviny 11. století i zvířecí. Přestože někteří lidé víru v naty odmítají, prostupuje jejich uctívání každodenním životem země. Při mnoha příležitostech se konají nat pwe, obřadné slavnosti, při kterých se médium za přispění hudby hrané za tímto účelem snaží do sebe nata nalákat.

Z dalších náboženství vyznávají obyvatelé Myanmy křesťanství, islám a hinduismus, asi 1 % obyvatel jsou animisté. Křesťané jsou mezi obyvateli velkých měst a v odlehlých horách, kde víru šířili baptističtí, katoličtí a anglikánští misionáři.

Etiketa

Obyvatelé dodržují mnoho pravidel slušného chování a to nejen na veřejnosti, ale i v soukromí svých domů. Veškerá témata, předměty a stavby týkající se náboženství jsou pro ně nedotknutelné.

Pro muže i ženy je vhodné oblečení takové, které zakrývá ramena a kolena a to nejen při návštěvě náboženských objektů. Naprosto dokonalým oděvem pro muže i ženy jsou tradiční sukně longyi, které nejen splňují podmínku vhodné délky, ale v horkém prostředí také výborně větrají, snadno se udržují a získají vám sympatie místních obyvatel. Trička bez rukávů a krátké kalhoty nejsou vhodné, naprosto nepřípustné jsou při návštěvě náboženských nebo posvátných míst.

Nejvyšším a nejposvátnějším místem těla je hlava a nejspodnější jsou nohy, tedy nejen fyzicky, ale i duchovně, a z toho vyplývá několik důležitých pravidel.

Před vstupem do domů, klášterů, svatyní a stúp je třeba si vyzout boty a ponožky, které je dobré dát buď do batůžku nebo nechat v úschovně u vchodu, není příliš vhodné je nosit v ruce a při prohlídce pokládat na posvátná místa.

Při sezení je třeba nesměřovat chodidly k sochám Buddhy, k oltářům a ostatním osobám, pokud nevydržíte klečet na patách, je vhodný tzv. turecký sed se zkříženýma nohama nebo „malá mořská víla“, kdy jsou nohy v kolenou složeny na jednu stranu podél těla chodidly dozadu.

Nesedejte si na místa nebo předměty, které mají nějakou souvislost s hlavou, například na polštáře na spaní.

Snažte se nikoho a nic nepřekračovat, pokud před vámi někdo sedí na zemi, naznačte, že chcete projít a počkejte, až vám bude uvolněn průchod. Stejně tak nepřekračujte něčí předměty rozložené na zemi, například na tržištích.

Pokud budete místním obyvatelům cokoli podávat, snažte se předmět držet v pravé ruce, v Myanmě je podobně jako v některých jiných zemích levá ruka považována za nečistou.

Jídlo bývá tradičně konzumováno rukama, přesněji pravou rukou, téměř všude jsou však používány lžíce a vidličky, jídelní hůlky se používají pouze ke konzumaci čínských a nudlových jídel.

Je velmi nevhodné si na veřejnosti projevovat fyzickou náklonnost, dvojice by si měly nechat veškeré projevy přízně včetně polibků a objetí na soukromí pokoje.

Veřejná nahota je naprosto nepřípustná a to včetně koupání a opalování na plážích.

Oblékejte se střídmě. Pokud vstupujete do chrámu, kde je Budha, sundejte si boty. Nedotýkejte se buddhistických mnichů. Ženy nesmějí cokoliv dávat mnichům přímo, musí vždy použít prostředníka. Všechny sochy Budhy jsou sakrální předměty, proto se k nim tak chovejte, rozhodně na ně třeba nelezte. Pamatujte, že nohy jsou nejnižší částí těla a to nejen z hlediska fyzikálního, ale i duševního. Proto nikdy nepoužívejte nohu k ukazování čehokoliv. V chrámech dejte pozor, abyste nohami nemířili na žádné sochy Budhy. Oproti tomu je hlava považována za nejvyšší místo (opět v obojím pojetí). Proto nikomu nešahejte na hlavu, ani v přátelském gestu. Není zvykem, aby se na veřejnosti muž a žena drželi za ruce či se dokonce líbali. Naopak můžete vidět muže vedoucí se za ruce. To má ovšem naprosto jiný význam, než byste si mohli myslet, je to pouhé přátelské gesto.  Na veřejnosti dobře kontrolujte své chování. Jako ve většině asijských zemí Vám veřejně daný projev nevole (křik, hněv atd.) k ničemu nepomůže, výsledek bude jen kontraproduktivní.

Obyvatelé Barmy jsou natolik slušní, že na porušení pravidel většinou neupozorní, v žádném případě to však neznamená, že jim to nevadí a že je to nemusí urážet.

 

Betel 

je populární rostlinná droga, jejímž základem jsou listy pepřovníku betelového potřené hašeným vápnem. Přidává se ořech arekové palmy, kardamom a další koření dle přání zákazníka. Uzlíčky plněného zeleného listu se žvýkají a postupně plivou. Přitom se uvolňuje arecaidin, který barví vaše sliny do červena. Pravidelné konzumenty spolehlivě poznáte podle černých zubů, žvýkání je postupně dokonale zničí. Barmánci i přesto betel extrémně zbožňují. Všude jsou červené skvrny od plivanců. Vláda vydala nařízení že se nesmí betel prodávat v Rangúnu a že se nesmí plivat na zem, ale minulo se pochopitelně účinkem.

 

************

RANGOON (Yangon)

3 500 000 obyvatel

Letiště: 19 km od města, není autobusová doprava. Taxi z letiště se kupuje u stánku v rohu haly - 7000 Ky

Taxi z města 2000-3000Ky Můžete jít na B1 autobusové stanici # 51 autobus pak vzít taxi, a ušetřit peníze 

Vlak: Vlakové nádraží: 15 min chůze od N Sule Pagoda.Tickets dostupných na přepážce cizinců, nebo jít do stanice master. Nebo na MTT (Com. $ Dva sedadlo pouze. Chcete-li rezervovat spáč do stanice) Fare je drahá kvůli speciální cizinci dařit. Jídlo k dispozici ve vlaku. 

AUTOBUS

Autobusové nádraží v Rangúnu jsou dvě a jsou daleko od centra, min. hodina jízdy za cca 7 000 Ky. 

 

B1 Saw Bwar Gyi Gone Highway nádraží: 18km N od centra hlavního autobusového nádraží na dlouhé autobusy vzdálenost pro většinu destinací. Doprava: Autobusy městské # 51 20k + zavazadla 10k

B2 Autobusové nádraží Sinmalike: 5 km NW z města, střední vzdálenosti minibus nebo vyzvednutí stations. Momentálně uzavřeno (2015). Doprava: Autobus # 34, z Anawrahta Rd. + Mahabandoola Garden St.

B3 Aung Mingalar Highway Autobusové nádraží: Autobusové nádraží na Bago, Kyaiktyio. Doprava: autobusem # 43 trvá 1hod, 20K / P + zavazadla poplatek 10k. Snaží se přeplatek. Taxíkem 2000k

Mandalay:

Mnoho autobusových společností mají své sídlo v přední části vlakového nádraží. Všechny z nich, s výjimkou Leo Express nastavit jízdné cizinců, které jsou 1500-4000k více než obyčejného jízdného. Velmi těžké se vyhnout jízdného cizinců.

Leo Express: v přední části vlakového nádraží a T249512 A / C VIDEO 4600k 16hr dep17: 00 z B1. Dobrá kvalita. Všechny ostatní autobusové společnosti Mandalay účtovat vyšší, než Leo, takže je velmi těžké, aby si místo.

Bagan: Autobusy odjíždějí z hlavního autobusového nádraží (B1)

Mann Shwe Pyi Express: a / c, 7000k dep15: 00, 17hrs 

Můžete si také objednat na agenta v Zahradní ulici, jeden blok N a jeden blok E od Sule Pagoda. 

Eastern State Express: a / c 6500 dep15: 00, 17hrs 

vedle Mann Shwe Pyu Express.

Taunggyi (Inle Lake): Autobusy odjíždějí z hlavního autobusového nádraží (B1) Autobusy jsou pro Taunggyi. Můžete vystoupit na Shwe Nyaung pak kamion autobusem do Inle Lake (Nyaung Shwe)

Mann Shwe Pyi Express: a / c 6000K dep12: 00, 20 hodin Eastern State Express: a / c 6000K dep13: 00, 20 hodin

Pyaya: Asia Express:. Hlavní autobusové nádraží (B1) 1500K 6 hodin dep16: 00, 17:30

Bago: Mnoho autobusů, z B3 autobusového nádraží, kolem tohoto města. 5-800k. Také si můžete vzít městským autobusem # 51 na Hlegu, 50k, pak se pickup, zadní 200k přední 400K, jak ušetřit peníze.

Golden Temple (Kyaikhto): Z autobusového nádraží B3, 6:30, 7:30, 8:30, 11:30 4000K 5hrs

 

Agga Youth Hostel - čistý pěkný pokoj s AC za 17$ se snídaní. O ulici vedle Agga Guesthouse horší dvoulůžák za 26$/  s AC a snídaní.

Ulice Rangúnu vypadají, jako by tady včera skončila válka. Poničené domy, rozbité chodníky a na cestách auta, která často připomínají vraky nebo jimi prostě jsou. Působí dojmem malebné neuspořádanosti, jakoby zde neustále pokračovaly napůl dokončené práce. Je také nejvíce mnohonárodním, kosmopolitním a nejzajímavějším městem Barmy. Město se rozkládá v úrodné deltě široké řeky Yangon v centrální Barmě a vyzařuje obrovské množství podnikavosti, přinejmenším tolik, kolik jí vláda povolí. Lidé pendlují mezi domovem a prací nebo školou na použitých zrekonstruovaných čínských převozních lodích a západní nákupní střediska se hemží novou generací nakupujících. Kdysi patřil ke skvostům britské koloniální architektury, dnes reprezentují Yangon především široké bulváry s budovami v duchu socialistického realismu.

Rozpadající se chatrné domy jako např. působivé kolonádové budovy ministerstev, které lemují Strand Rd, vysoké skleněné administrativní věžáky v čínském stylu a třpytící se stúpy se zlatými špičkami střech tvoří neupravenou, nepravidelnou změť kypící životem. Z ptačí perspektivy vypadá les satelitních antén na střechách jakoby by se nořil do moře telefonních drátů, proplétajících se skrz mozaiku této nesourodé architektury. Hloučky dětí v neposkvrněných zelených školních uniformách, mládež v džínách a tričkách, mniši zahalení do šafránově zbarvených pruhů látky a muži i ženy odění v longyi si razí cestu na přeplněných rozbitých chodnících v centru města, vyhýbajíce se miniaturním židličkám a stolkům patřících k všudypřítomným čajovnám a pouličním prodejcům nabízejícím všechno možné od kradených slunečních brýlí a použitého oblečení až po lesklé plakáty barmských modelek a filmových hvězd.

Některé části města vypadají, jakoby je nedávno postihlo silné zemětřesení, jiné jsou plné zeleně a přirozeně se zde najdou i rychle se rozrůstající průmyslové zóny jako všude jinde na světě. V Yangonu navzdory modernímu městskému stylu jsou nejoblíbenější obuví Vietnamky a rytmus života je spíše poklidný nežli bouřlivý. Bývalý Rangún je jedním z nejexotičtějších a nejúchvatnějších měst v jihovýchodní Asii.

Ale fantastičtí jsou lidé - hemžení snědých Barmánců (pozor, jméno početného etnika, jednoho z mnoha), kteří se jemně liší od Thajců, jejich upřímný smích a ochota pomáhat byla úžasná. Ve dvacátém patře Sakura Building je vyhlídka na celé město 

Historie

Yangon jako hlavní město Myanmy nefiguruje příliš dlouho. Stal se jím v roce 1885, když Britové dobyli severní Myanmu a skončilo krátké období, po něž bylo Mandalay hlavním městem Barmského království.

Ačkoli Yangon nebyl sídlem vládních institucí příliš dlouho, jeho historie je mnohem delší. Po většinu času patřil ovšem mezi menší města ve srovnání například s městy jako Bago, Pyay nebo Thaton. V roce 1755 král Alaungpaya dobyl střední Myanmu a vybudoval nové velké město pod názvem Dagon, předchůdce Yangonu. Yangon znamená "konec bojů"; král spíše marně doufal, že dobytím centrální části Myanmy ukončí období válek.

V roce 1756 byl zničen Thanlyin (Syriam) na opačném břehu řeky a Yangon se stal důležitým námořním přístavem. V roce 1841 byl Yangon téměř zničen požárem. Zrekonstruované město ovšem utrpělo rozsáhlé škody během druhé anglo-barmské války v roce 1852. Britové, kteří tehdy Barmu opanovali, přestavěli město do jeho dnešní základní podoby a přejmenovali ho na Rangún.

Počátky Yangonu, jsou úzce spjaty s velkou buddhistickou stúpou - Shwedagon Paya. Ta nestojí přímo v centru města, nýbrž asi o 3 km severněji. Přesto absolutně dominuje siluetě města. Založil je král Alaungpaya v místě malé osady zvané Dagon po dobytí jižního Myanmaru v roce 1755. Yangon znamená v překladu “Konec boje”

V roce 1988 bylo přibližně 15% obyvatel centra Yangonu (všechno squatteři) přesídleno do sedmi myo thit (nových měst), severovýchodně od centra. Řada starých koloniálních budov, které tito squatteři obývali, je dnes zrekonstruována a slouží jako kanceláře, obchody a bytové domy. Vláda zdůvodnila přesídlení snahou rozptýlit obyvatele města po jeho ploše rovnoměrnějším způsobem, aby mohla nařídit další rozvoj města a zajistit prostor pro plánované průmyslové zóny na jeho okrajích.

Město se značně proměnilo po ukončení socialistické éry v roce 1989. Od počátku roku 1990 vláda začala vylepšovat vzhled města tím, že dala vyčistit ulice a omítnout mnoho veřejných budov. Od roku 1992, kdy se moci ujal relativně umírněný, pro-kapitalistický generál Than Shwe, se na silnicích objevila nová osobní i nákladní auta, v centru města jsou běžně k vidění mobilní telefony a na horizontu se rýsují talíře satelitních antén. Aby z ulic zmizely všudypřítomné krvavě rudé plivance, bylo v roce 1995 zakázáno pouliční prodávání betelu. Ovšem jako u mnoha jiných podobných zákazů, výsledek byl zanedbatelný.

 

Od listopadu 2005 je hlavním městem Naypyidaw (Neipyijto, Nepjito nebo také Nepyito), kam se vojenská chunta rozhodla přesunout hlavní město země a sídlo vlády z šikovně položeného přístavu blízko města Pyinmana v odlehlé horské oblasti, 320 km na sever od Yangonu. Vysvětlení, že místo má strategičtější polohu se jeví jaksi nedostatečné. Pravděpodobnější je že vojenský režim, chce mít více kontroly nad etnickými menšinami v pohraničí nebo se obává zahraniční invaze, vyloučit nelze ani tak zcestné důvody, jakými je například věštba.

Orientace

Město je z jihu a západu ohraničeno řekou Yangon (jinak se jí také říká Hla-ing), na východě tvoří hranici Pazundaung Chaung (kanál Pazundaung), který ústí do řeky Yangon. Město je rozděleno do čtvrtí (township) a pouliční adresy mají následující tvar - 126 52nd St Botataung Township nebo krátce Botataung t/s. Na sever od centra se město nálevkovitě rozevírá do sítě dlouhých, klikatých ulic.

Na severním okraji města se nachází většina obchodů a hotelů, a to na ulicích Pyay Rd, Kaba Aye Pagoda Rd a Insein Rd, což jsou dlouhé průběžné komunikace, které směřují od letiště na jih do centra. Adresy v severní oblasti uvádějí vzdálenost od Sule Paya (vyjádřenou počtem mil), která je význačnou stúpou ve středu města. Např. "Pyay Rd, Mile 8" znamená, že místo se nachází asi 13 km severně od Sule Pyay na Pyay Rd.

Dvě nejdůležitější čtvrti vně centra jsou Dagon, kde se nachází pagoda Shwedagon, People's Park a několik velvyslanectví, a Bahan, v němž najdete řadu hotelů a zájezdních hostinců střední a vyšší cenové třídy. Jezero Kandawgyi přerušuje plynulý dopravní proud a ulice se od něj rozbíhají jako paprsky kola. Tím je zároveň příhodným orientačním bodem, podle nějž se lze řídit.

Centrum Yangonu je relativně přehledné, snadno se v něm zorientujete a lze je bez problémů projít pěšky. Hlavní ulice centra vytvářejí pravoúhlou síť a menší uličky v severojižním směru jsou číslovány podobně jako např. v USA. Po získání nezávislosti byla řada hlavních ulic přejmenována.

Shwedagon Paya

Vstup na Schwedagon pagodu je 8 000 kyatů (8 USD), ale je jeden boční vstup po samostatném schodišti, kde nikdo nevybírá, jen nebudete mít placku na triku co lepí při zaplacení, ale nikdo to nekontroloval. Na její návštěvu si vyhraďte aspoň 2 hodiny, nejlépe brzy ráno nebo k večeru, kdy se mění sklon slunečních paprsků a tím i odstíny pagody. Shwedagon Paya je hlavním symbolem Yangonu a spolu s Baganem i celé Myanmy. Většina přicházejících do Shwedagonu jsou místní, neboť význam této památky je hluboce náboženský a Shwedagon se hrdě tyčí jako symbol starobylosti a nadčasovosti. Je-li Bagan výjimečná částečně díky své izolaci, je Shwedagon ještě exotičtější vzhledem ke způsobu, kterým se přizpůsobila prostředí a splynul a s fyzickou i mentální geografií města. Pagoda je prý stará 2600 let, což ji přisuzuje přívlastek nejstarší pagoda na světě, ale nejspíš ji postavili Monové v 6. –7 .století př. n. l. a do jejích základů bylo vsazeno osm Buddhových vlasů. Vypíná se do výšky 99 (119), metrů a je celá pokryta zlatem. Její dnešní podoba pochází z roku 1769, kdy byla přestavěna po zemětřesení. Celá pagoda je komplex na ploše 5,6 ha, který tvoří spousta zedí, stúp, chrámů a svatyní. Většina poutníků přichází z jižní strany a hlavní stúpu potom obchází po terase ve směru hodinových ručiček. Osm menších svatyní po jejích stranách je zasvěceno jednotlivým dnům buddhistického kalendáře. Věřící se u nich zastavují podle dne svého narození, dávají dary příslušnému Buddhovi a polévají ho vodou vždy jedenkrát více, než kolik mají let. Hlavní stúpa je pokryta množstvím zlata, kterého je údajně víc, než tvoří poklad celého britského impéria. Samotná kopule navíc každý rok narůstá o novou vrstvu zlata na základě darů Barmánců. V lodi na samém vrcholu stúpy je pak vsazeno 13 tisíc smaragdů a safírů.

Na trhu si nakoupili londží ti, kteří potřebovali něco delšího na nohy na zakrytí kolen. Kus hezké látky za 6 USD. Při vstupu je třeba si zout boty jako u všech pagod v Barmě. 

Sule Paya

Jen málokde narazíte na takovou raritu, že na hlavním kruhovém objezdu ve městé stojí 2000 let starý zlatý chrám. Vysoká pagoda Sule, obklopená vládními budovami a obchody, je dalším příkladem podivné rozpolcenosti města. Není zcela běžné, že na prostoru několika bloků domů můžete zaskočit jak do internetové kavárny, tak do chrámu, kde se uchovávají Buddhovy vlasy.

Botahtaung Paya

I o této pagodě, která patří mezi tzv. "velkou trojku", se říká, že jsou zde uchovávány Buddhovy vlasy. Botataung Paya byla pojmenována po tisícovce vojenských velitelů, kteří eskortovali Buddhovy ostatky z Indie do Myanmy před 2000 lety (Bo znamená vojenský velitel a tataung znamená 1000). Říká se, že jeden půlrok zde dokonce bylo všech osm pramenů Buddhových vlasů před tím, než byly přeneseny do různých míst.

Chauk Htat Gyi Paya

Obří ležící Buddha v Chaukhtatgyi (65 - 70 m) v současné podobě pochází z rekonstrukce v roce 1966. Ta nahradila původního Buddhu z roku 1907 postaveného sirem U Hpor Thar. Je téměř tak velký jako socha v Bagu, je velmi působivý. Dobře však, že leží. Protože zvláště když si představíte, jak by vypadal, kdyby byl ve vztyčené poloze, mohly by poklidné rysy odpočívajícího Buddhy začít vypadat trochu děsivě. Říká se, že uvnitř ní se ukrývá tisíc malých Buddhů.

Kabar Aye Paya

Zedi "světového míru" byla postavena pro 6. buddhistický synod v letech 1954-1956. Třicet čtyři metrů vysoká stupa měří 34 m i po obvodu. Nachází se asi 11 km severně od centra města, pár kroků za hotelem Renaissance Inya Lake. Tento pokus vybudovat moderní pagodu byl neuvěřitelně úspěšný. Nevypadá úplně stejně jako starší, mnohem elegantnější myanmarské pagody.

Maha Wizaya Paya

Pagoda Maha Wizaya je spojena pěší lávkou s jižní branou shwedagonského komplexu, ale ve srovnání s ním je přirozeně méně zajímavá. Tato spíše prostá, rovnoměrná zedi byla postavena v roce 1980 v upomínku sjednocení theravada buddhismu v Myanmě. Nepálský král věnoval pro její komoru svaté ostatky a barmský vojenský diktátor Ne Win pagodu osadil jedenáctipatrovou hti - tj. o dvě patra vyšší než je shwedagonská hti. Byla postavena na protějším vrchu, takže je z ní nádherný pohled na Schwedagonskou pagodu.

Nga Htat Gyi Paya

Jižně od Chaukhtatgyi Paya se nachází obří sedící Buddha. Jméno chrámu doslova znamená "Pět Buddhových příběhů". Často se mu také říká pětipatrový Buddha - to díky pětivrstvé střeše na ocelové konstrukci uvnitř níž se nachází. I s podstavcem je vysoký 13,5 (18) m a široký 13,9 m. Pochází z roku 1900.

National Museum

Asi kilometr severně od Bogyoke Aung San Rd a přímo na jih od velvyslanectví Indonésie stojí Národní muzeum, umístěné v budově bývalé Indické banky, obsahující překvapivvě docela hezké, rozsáhlé, ale poněkud špatně značené sbírky. Nicméně najde se zde řada zajímavých exponátů, mezi jinými zejména 8 m vysoký Sihasana (Lví trůn), který patřil poslednímu barmskému králi Thibawu Minovi či řada královských korunovačních klenotů.  Je zde k vidění vývoj kaligrafů a zpodobňování Buddhy v jednotlivých obdobích historie tohoto území: v 1. až 8. století zde vládli Pyjové, od 10. do 13. století to byl Bagan a přes další královská města v následujících stoletích se dostáváme až ke království Mandalay (1856-1885), ze kterého pochází také nejvzácnější památka muzea - Lví trůn. V další expozici se lze seznámit s oblečením a tradicemi sedmi hlavních kmenů, které tvoří také dnešní Myanmarský svaz: Chinové, Rakhinové, Bamarové, Kachinové, Shanové, Kayahové a Kayinové.

Bogyoke Market - Scott Market

Je nejslavnější trh v Yangon. Někdy se mu říká starým britským názvem Scott Market. Postaven byl v klasické koloniální architektuře v roce 1926 a pojmenován byl podle James George Scott, který zavedl v Barmě fotbal. Po roce 1948 byl přejmenován podle generála Bogyoke Aung San. V devadesátých letech přibylo nové křídlo. Na rozlehlém trhu se dá procházením strávit klidně celý půlden.

Kandawgyi Lake

velké královské jezero najdete východně od pagody Swedagon. Toto umělé jezero bylo vybudováno během nadvlády Britů. Obvod jezera je asi 8 km a je hluboké 50 – 115 cm. Kolem jezera je 45 ha park / Kandawgyi Nature Park/ a je zde také ZOO, kde najdete i akvárium a atrakce pro pobavení,  o rozloze 28 ha.

Na východní straně jezera je  známá loď Karaweik , která je betonovou replikou barmské královské lodi, postavená v roce 1972.  Příď lodi má tvar ptáka Karaweik  z barmské mytologieJe kopií starobylých královských lodí. Jedná se o dva mýtické ptáky Karaweik vedle sebe, kteří na zádech nesou palác. Celkové rozměry jsou 39 m na šířku a 82 m na délku. Postaven byl v letech 1972 - 74 a posléze celý pozlacen. V zobáku se houpe zlatý míč a v horní části ocasu je zobrazen duch Nat.  Královská loď byla používána barmskými králi, kteří s ní cestovali po celém království. Vstup do areálu 300 Ky, uvnitř „lodi“ jen večerní restaurace ale ne moc předražená. Kolem jezera je několik vyhlídek, odkud je krásný pohled na pagodu Shwedagon.

Model lodi je možné vidět také na Phaung Daw U pagoda na jezeře Inle Lake, kdy každoročně , v době konání festivalu Phaung Daw U Karaweik Barge , je loď tažena přes velké jezero. Do lodi nám přes den nebylo umožněno vstoupit, protože bylo zavřeno. Uvnitř najdete konferenční místnosti, výstava barmského umění, restaurace a divadlo. Při pojídání barmských , čínských a dalších jídel můžete sledovat tradiční barmské tance, loutkové divadlo či sloní tanec. Při vystoupeních můžete pak obdivovat tanečníky v tradičních barmských kostýmech.

Další zajímavosti

Close Pagoda, Koe Htat Gyi, Kyaikkalo Kyaikkalei, Kyauktawgyi Pagoda, Maelamu Pagoda, Maha Wizaya Pagoda, Bogyoke Museum, Kandawgyi Garden, Gems Museum, Parky lidové a náměstí, War Memorial, Yangon Zoologická zahrada

KOLEM Yangon

Ngwe Saung Beach, Chaung Thar Beach, Thanlyin a Kyauktan, Pathein, Twante, Pyay

Htauk Kyant - válečný hřbitov

Je největší ze tří válečných hřbitovů v Barmě. Nachází se asi 30 km od Yangon na výpadovce do Bago. Vybudován byl v roce 1951 a je dodnes udržován díky Commonwealth War Graves Commission. V rozlehlém perfektně upraveném areálu najdete 6 374 hrobů spojeneckých vojáků, kteří zemřeli v Barmě v průběhu II. světové války a také 52 hrobů vojáků z I. světové války.

 

INLE LAKE

z  Bagan 10 hod, z Rangún 12,5 hod, z Mandalay 8 hod, z letiště v Heho sem přijedete asi za hodinu. z Heho do Thandwe v 2-4-6-7  YH - 506 HEH 1155 SNW 1255 nebo

Air KBZ denně 9.30-10.45-12.30 za 128$

Městečko Nyaung Shwe (Yawnghve) - ležící na řece spojující vesnici se severním cípem jezera. Odkud se kanálem vyráží na 3,5 km vzdálené jezero. Je to jediné městečko okolo jezera, kde se dá sehnat ubytování za rozumnou cenu. Autobus zastavil někde na ulici, ne na nádraží a my jsme podle mapy začali směřovat k Remember Inn hotýlku Nandawun Rd., 3rd St., nebo hotelu Golden House za 35 USD, nebo  Gold Star Hotel .Dobrá restaurace Orchid

turistické vstupné, které činí buď 15 USD nebo 15 EURO. 

Jak pojedete do Inle, udělejte si rezervaci na lístky na Bus i na guesthouse několik dní dopředu a na odjezd z Inle taky kupte lístek den nebo dva dopředu. Jinak se snadno může stát, že nebudou.

 

Jezero leží v nadmořské výšce 900 metrů, je dlouhé asi 22 km a široké až 11 km,  romanticky vložené do panoramatu  hor patří do snových obrazů a určitě okouzlí každého návštěvníka. Kolem jezera a na jeho ostrovech žije 120 000 lidí v 17 vesnicích, které tvoří domy na kůlech. Na jezeře žije především  národ Inthů.  Inthové  vyznávají Buddhismus , kolem jezera je mnoho buddhistických kyaungů a najdete tady na 1000 stúp. Jejich život je přizpůsoben životu na jezeře, u svých domů a poblíž mají plovoucí zahrady a políčka. Jezero je poseté hyacinty, plovoucími zahradami, plné zeleniny , květin a plodin v některých místech se měnící v rýžová  políčka. Pevné břehy kolem celého jezera nenajdete, proto také nejde obejít. Na jezeře  jsou vytvořeny kanály, které dodávají celému jezeru neopakovatelné kouzlo.

Zajímavostí je jistě způsob pádlování rybářů na jezeře. Jednoduše pádlují nohou. Stojí na zádi jednou nohou a druhá je ovinutá kolem pádla. V pozici stojícího  je také možné lépe zahlédnout plovoucí ostrovy (tzv. kyun  myaw) a vodní hyacinty ( beda).  Dněšní rybáři na jezeře provozují formu tohoto pádlování hlavně ve chvíli , kdy spatří natěšené turisty s fotoaparáty a kamerami. Jinak většinou lodě pohání motor.

Vesnice Maing Thauk, je napůl na vodě, napůl na suchu. Sladkovodní jezero Inle je se svojí plochou 116 km2 druhým největším jezerem v zemi a je proslulé svými domy na kůlech. Místní národ Inthů si přímo na vodě buduje plovoucí zahrady, které se připichují ke dnu stejným způsobem jako jednohubky párátky. Celé jezero je navíc zarostlé lotosem. A když lotos rozlomíte, vytáhnete z toho vlákno podobné niti, ze kterého si hravě spíchnete večerní šaty. Zajímalo nás, jak tu řeší záchody nebo praní prádla. No, tak to řeší obojí stejným způsobem… Jeden pán u břehu, kterému jsme na poli šlohli květák, nám nabídl, že nás povozí na svojí vratké bárce po vesnici. Když jsme nasedli všichni i s květákem, chybělo k ponoření jen pár centimetrů. Pozvání na čaj na sebe nenechalo dlouho čekat a postupně se na nás přišla podívat celá vesnice. Angličtina nulová, velká legrace a spoustu čaje. Odpověď na otázku, odkud vzali vodu na čaj, jsme znali.

Jezero Inle bohužel zcela ukázkově propadá masovému turismu. Málokdy se tu v klidu projdete bez toho, aby na vás otravní naháněči nehulákali obemleté: „I have a boat.“ Druhého dne jim již jen suše odpovídám: „I have a car.“ Celodenní projížďka po jezeře byla ostatně naším nejslabším zážitkem. Mlčenlivý Barmánec nás vozil po malých manufakturách, ve kterých bychom očividně asi měli něco předraženého koupit. Vydělává se tu i na zdejším specifickém pádlování nohou. Všechny turistické lodě zastavují u jednoho jediného rybáře, který vám stylově zapádluje, zapózuje s košem na ryby i s mrtvou rybou a pak natáhne ruku pro bakšiš… Lovení ryb s košem je už minulostí, pádlování nohou tu ale stále frčí všude. Omotat si nohu okolo pádla tady umí každé malé dítě. 

Co k vidění: nejstarší klášter Yadana Man Aung Paya, Kan Gyi Kyaung, Yangon Kyaung, Starý ghanský klášter Nigyon Taungyon Kyaung – původně Nyaungshwe Sao Pha – postaven v shan stylu , nachází se v jihovýchodní části města, Shwe Yaughwe Kyaung (Shwe Yan Pyay) – necelý kilometr severně od vstupu do města, Kyaukhpyugyi Paya – Obrovský sedící Budha , starý možná 700 let , okolo  mnoho mýtických lvů (chinthe) a divy ( nebeské bytosti), nachází se vedle vesnice Intha, po stezce po východním břehu hlavního kanálu, Chrám Bawrithat leží v jižní části města, nelze opomenout ranní trh Mingala Market a celé okolí jezera. Pozor na hady. 

nedaleké horké prameny (u Kaungdine nebo Kaina Daing) nestojí za nic

Plavba: do standardního člunu se vejde pět lidí - nutno vyjet brzo ráno mezi 7-8.  Lod na Inle je lepší domluvit si sami u mostu, na celý den pro dva lidi 15-18 000 Ky vč. Indein, samozřejmě vás vezme i do několika obchodů, ale pohodově. Na loď se vejde 6 turistů, nebo 20 místních.

- v 7,30 ráno jdeme s řidičem do říčního přístavu. vidíme typického rybáře s velkým proutěným kůželovitým košem na ryby v jeho póze. Fotíme jak o život, ale jakmile si jede k naší loďce pro bakšiš za pózu, tak je jasné, že tomuto šaškovi (ne rybářovi) u nás pšenka nepokvete, pak plujeme k nejsvětější pagodě jižního šanského státu  Phaung Daw Oo Paya, potom trh Nam Pan - podle místních největší. Zpětně ale musím přiznat, že na tak krásné dřevěné sošky jsme už později nenarazili.

tady nejsou ani žádní komáři a to razantně snižuje riziko nákazy malárií, jejíž riziko nakažení v Barmě je obecně jedno z deseti nejvyšších na světě.

Místní žijí velice skromně a jestli se jim něco nedá upřít, tak je čistotnost. Když projíždíme malými vesničkami, tak nejčastěji se lidé věnují těmto dvěma činnostem: mytí sama sebe či praní oblečení.

Další zastávkou je tkalcovská dílna. Samozřejmě že taková určená turistům, venku nápis v angličtině a uvnitř stejně mluvící průvodkyně manufakturou. Seznámila nás s typickou látkou lotus, která se získává ze stébel rostliny, viděli jsme celý proces tkaní na tradičních tkalcovských stavech a na konci jsme měli možnost si koupit hotové výrobky za nepříliš nízkou cenu.

Byly tu také ženy kmene Padung (Paduang) - nebo Kayan, které jsou známé pod přezdívkou dlouhokrké ženy (‘giraffe-necked’) a mají na krku nasazené mosazné kroužky, které krk prodlužují. Pod jejich tíhou jim padá ramenní klenba. Příslušnost ke kmenu jsme ale věřili jen nejstarší ženě, obě mladé byly dle nás jen nastrčené. Kroužky váží okolo 15 kg.

V manufaktuře na výrobu barmských doutníčků „charot“ jsme pozorovali, jak to dívkám jde od ruky. Jeden doutník zvládnou vyrobit za nějakých dvacet sekund a takhle jedou celý den.

Odpoledne nás čeká ještě návštěva manufaktury na opracování stříbra a návštěva jednoho místního trhu. Vracíme se zpátky před západem slunce. 

Téměř mystický dojem na mě udělaly stupy ve vesnici Indein, která se nachází na západním konci jezera a jejíž návštěvou jsme celý den na Inle zakončili - jejich vzhled, poloha i okolí ale vytvářejí tajuplný dojem. Posledním bodem programu byl klášter skákající kočky.

Phaungdawoo Pagoda je úžasná plovoucí pagoda. Nejstarší a největší je pagoda Phaung Daw U, která pochází ze 13. století.

KOLEM Inle Lake

Phaungdawoo Pagoda, Nga Phe Chaung klášter, Alodaw tympány Pagoda, Shwe Pagoda Indein, Taungto Mwal Taw, Pagody Ywama Village, Mine Thauk Market

Nyaung Shwe, Kakku Pagody, Taunggyi, Pindaya, Hornbill, Hopong, Kalaw

Kakku Pagody je stále nedotčené starověká architektura.

 

Vjíždíme na řeku Inley, která přivádí vodu do jezera a vydáváme se proti proudu až k vesnici Indein. Je tu krásná pagoda, ale hlavně přes tisíc stup starých více jak 2000 let.

V Pindaye vzdálené 60 km se proplétáme důmyslným labyrintem plného zlatých soch Buddhů v jeskynním komplexu. Buddhů je tu okolo 8.000 a u každé sochy je cedulka sponzora, který ji zaplatil. Do tajné Meditation Cave se leze po čtyřech.

Vyrážíme přes vyprahlé vesničky May Haw Nan a That Hein

 

Hlavní město státu Shan je horským městem ve výšce 1 500 m rozkládajícím se meziborovými lesy. Počasí je zde chladné po celý rok a v zimních měsících mohou být velmi studené noci.

Taunggyi (čti Taundží)

Do Taunggyi se lze snadno dostat po cestě od jezera Inle. Místní trh je známý po celém Myanmaru a cesta směrem na jih vás dovede k jedinečné turistické atrakci Kak Ku, komplexu 2 000 stup v Pa-O. Za zmínku stojí i výroční festival létání horkovzdušnými balóny, který se koná vždy v listopadu v době úplňku.

 

PINDAYA

z Inle autem za 30 000 Ky

Pindaya je malé městečko, ležící ve výšce 1300 metrů n. m. a je proslavené především jeskynními systémy a pitoreskními jezírky, která jej obklopují. Říká se dokonce, že tyto jeskyně jsou spojeny podzemními chodbami až s Baganem (?).

Největší a nejnavštěvovanější z místních jeskyní je Schwe Oo Min Paya, která je dlouhá 160 metrů a nachází se v ní 8049 soch Buddhů a u každé sochy je cedulka sponzora, který ji zaplatil. Tito Buddhové sem byly umístěni přibližně před 100 lety a jsou vytvořeni z různých materiálů - alabastru, laku, zdiva, teakového dřeva, mramoru i pískovce. Nejoblíbenějšími jsou tři bronzoví Buddhové, kteří mají na sobě díky jeskynnímu prostředí neustále vlhký povlak a lidé věří, že když se jich dotknou, budou mít štěstí a zdraví. Do tajné Meditation Cave se leze po čtyřech.

 

KALAW

Kalaw, to už je úplně jiná Barma, kterou jsme zatím poznali. Slušné silnice, velká výstavba, pěkné domy, benzínky, obchody. Kalaw – je horské městečko v nadmořské výšce 1320 m , za dob kolonizace velmi populární britské středisko. Kalaw je rájem pro turisty a baťůžkáře. Krajina kolem Kalaw je nádherná, podnebí chladnější a příjemné, v noci velká zima. V Kalaw žije přes 20 000 obyvatel.

Turistika se zde pomalu rozvíjí a průvodci tady pro vás mohou připravit několik zajímavých tras a pochodů. V okolí Kalawu najdete příslušníky kmenů Paluang a černých Karenů Pa – O. Shan, Intha, Taungthu, Danu, Taungiyo, Bamar a Danaw jsou etnika, která žijí v horách na severu a východě.

Půl až vícedenní treky vás dovedou např. k horkým pramenům blízko Kainy Daing, západního břehu, turisticky vyhledávaného jezera Inle. Lodí pak do Nyaungshwe. Trasa může být i z Kalaw do Pinday, kdy zpět vás dopraví autem.

Kalaw je hodně turistické

 

 

 

ZAPOMENUTÉ VESNICE STÁTU CHIN

Jednomu ze sedmi států Barmy, státu Chin, věnuje průvodce Lonely Planet pouhých pár řádek s tím, že jde o hornatou a velmi řídce osídlenou oblast s prapůvodními kmeny, která je z celé Barmy suverénně nejchudší. Pro turisty je prý tato oblast paradoxně nejdražší a jestli jsme tak padlý na hlavu a chceme sem jet, tak si máme každý připravit minimálně 600 USD… Osmihodinová jízda z Baganu do horské vesničky Kampelet byla zážitkem sama o sobě. Lidé okolo začínají být zajímavější, špinavější a udivenější a my se pomalu měníme na hlavní pouťovou atrakci. Mladí lidé se nás spontánně dotýkají, staří lidé před námi naopak s úděsem utíkají do chýší…Asfalt se záhy mění v nekončící oblak prachu a kamení. Krosny na střeše již splynuly s barvou okolní hlíny. Jako pěst na voko se před námi vynořují dřevěné apartmány Pine Wood Villa. Tak přece tady s turisty počítají! A počítají fest… Je tu nulová konkurence, vysokohorská přirážka, takže smlouváme, až se z nás kouří a stejně to doklepeme jen na nesmyslných 70 dolarů za chatku. Není tu ale ani noha a ráno se na vyhlídkové terase podávají palačinky. Tak dejme tomu! Večerní ledová sprcha s čelovkou na hlavě má taky svoji romantiku.

Ještě téhož večera vyrážíme sami na procházku, což se ukáže být geniálním nápadem. Natrefili jsme totiž na vesnici plnou nejšpinavějších dětí na světě a slavných „pavoučích žen“. Tyhle dámy s potetovanými obličeji jsou opravdová rarita Barmy! Tetováním se schválně v mládí hyzdily, aby je neodvlekli nepřátelé. Většina z nich se hystericky bála fotoaparátu, nicméně ledy byly skoro vždy dokonale prolomeny naší nastudovanou větou: „Mingulába, namele babů“ ( = „dobrý den, nerozumím ani slovo“). 

 

 

MOUNT VICTORIA (stát Chin)

Povinností bylo zdolání nedaleké hory Mount Victoria, která je se svými 3.053 m.n.m. druhou nejvyšší horou Barmy. Nutno dodat, že ta nejvyšší Kchakabhouyazi má skoro dvakrát tolik. V Lonely Planet se ohánějí naprostou nezbytností výstupu s místním průvodcem, což se na místě ukázalo jako naprosto zbytečná volovina. Cesta z vesničky Kampelet je krásně schůdná a značená. Jen na vrcholu medituje pár mnichů. V dáli se rýsují hory sousedního Bangladéše a Číny. Nadmořská výška je znát, snad poprvé v Barmě oblékáme dlouhé rukávy. Vrchol hory tu stráží velká socha Buddhy, stejně jako v Evropě kříže. Pochvalujeme si, že tenhle výlet stál skutečně za to. A kolik vlastně nakonec stál? 100 USD na osobu.

 

 

 

MANDALAY

1 300 000 obyvatel

z Bago 7 hod

Celonoční přejezd vlakem z Yangonu do Mandalay trval 16 hodin a 700 km. Většina turistů využívá lodní turistiku po řece Ayerywadě a z Mandalay na památky přeplouvá na lodích. Město je čistčí a upravenější než Rangún. Z Inle 8 hod, z Baganu 5 hodin busem za 9 000 K.  

Je tam celá jedna ulice, kde mají bus společnosti svoje stánky a výběr je opravdu velký.

 

Ubytování v Nylon hotel (15 USD ). AD -1 Hotel 38, Aindawyar Bridge St., BET : 87th & 88th St. (lze jej nalézt na mapě v LP, je to blízko Eindwaya Paya (je to pagoda, takže každý ráno od 4 bude modlitba - Snídaně na terase s blbým výhledem.  nebo Rich Queen Guesthouse, který je blízko AD1 . Hotel E.T. za 30 USD na noc čistý a tichý / 83rd St, 23/24 Mandalay See nearby area/.

Taxi od 25 000 Ky na celý den po  nejzajímavějších památkách v Mandalayi a 35 000 po jeho přilehlém okolí, za příplatek 10 000 i do Mingun 

 

Z labyrintu prašných ulic se vymotáte jen díky sofistikovanému značení. Místo názvů jsou tu vždy jen dvě čísla (kolmá versus rovnoběžná). 

Mandalaj byla posledním královským městem Barmy, je to poměrně mladé město byla založena v roce 1857 a dnes je druhým největším městem země, leží na břehu řeky Ayeyarwady 695 km severně od Yangonu.

Ve městě a v jeho okolí lze strávit několik příjemných dní a to i pokud máte pocit, že stúp jste již viděli víc než dost.

Mandalaj a místa v jejím okolí byla po staletí tradičním sídlem hlavních měst země a dodnes je náboženským a kulturním centrem země, je zde tedy mnoho náboženských staveb a klášterů.

V posledním několika letech se Mandalaj velmi rychle rozvíjí, do města se stěhuje velké množství Číňanů a město mění svou tvář, staví se zde mnoho hotelů a obchodů, přesto zůstává buddhistickým městem, kde žije 60% všech mnichů Barmy, z nichž mnoho pobývá v poklidné oblasti s venkovskou atmosférou jihozápadně od centra.

Město je poměrně rozlehlé, je tvořeno sítí pravoúhlých ulic a počet obyvatel překročil 950 000. Většina zajímavých míst leží poměrně daleko od centra i od sebe navzájem, po městě je dobré se pohybovat na jízdním kole, dále je možné si na jednotlivé prohlídky či delší dobu pronajmout rikšu či taxi. Všudypřítomný je zde prach, který pokrývá vše včetně palem.

Historie

Mandalay Region v podstě tvoří novodobé dějiny Horní Barmy. To je dokladováno zejména řadou královských hlavních měst, které tu byly postupně založeny - konče dnešním hlavním městem země Naypyidaw a počínaje předchozími: Pagan (Bagan), Inwa (Ava), Amarapura a Mandalay.

Tibeto-Barmsky mluvící národ Pyu byli první lidé, kteří ovládli suchou oblast centrální Barmy od 1. do 9. století našeho letopočtu, kdy byli zdecimováni sérií válek s královstvím Nanzhao z Yunnan. Barmánci, kteří sem poté migrují z Yunnan (v dnešní Číně) zakládají město Pagan v roce 849, které po dalších více než dvě století dominuje centrální oblasti. Po dobytí Pagan Mongoly v roce 1287 je centrální Barma postupně kontrolována různými říšemi: Mongolové (1287-1303), Myinsaing (1298-1313), Pinya (1313-1364), Sagaing (1315-1364), Ava (1364-1527), Shan (1527-1555), Taungoo (1555-1752), Pegu (Bago) (1752-1753). Dynastie Konbaung vládla oblasti až do roku 1885, kdy byla Horní Barma obsazena Brity ve třetí anglo-barmské válce.

Britská administrativa rozdělila oblast na sedm divizí: Mandalay, Meiktila, Minbu, Sagaing a Federaci Shan States (severní a jižní). Mandalay Division zahrnovala i část dnešního Kachin State. V roce 1940 byla Meiktila Division spojena s Mandalay Division. Většina Horní Barmy byla během II. světové války okupována Japonci (květen 1942 - březen 1945). Po získání nezávislosti na Velké Británii v lednu 1948, Myikyina a Bhamo districts přešly do Kachin State.

Mandalaj je i přes mylné údaje o opaku relativně mladé město a jeho éra jako hlavního města posledního barmského království byla krátká. Většina pamětihodností a budov je tedy z poměrně nedávné doby, i když některé chrámy jsou výrazně starší než samo město. V této oblasti Myanmy byla po staletí hlavní města barmských království a z Mandalaje je snadné navštívit čtyři z nich, všechna již opuštěná.

Král Mindon Min, předposlední vládce dynastie Konbaung, město založil v roce 1857 a započal jeho výstavbu a v roce 1861 sem z Amarapury přemístil sídlo země. Podle Mnyanmarské tradice byl nový palác postaven převážně z rozebraných dřevěných staveb předchozího paláce v Amarapuře. Období slávy města bylo krátké, krále Mindona vystřídal katastrofální král Thibaw Min a v roce 1885 byla Mandalaj obsazena Brity. Thibaw byl se svou neblaze proslulou královnou vyhnán do exilu a "střed vesmíru" nebo "zlaté město", jak se městu říkalo, se stalo pouze další základnou v britském impériu.

Patnáct let po získání nezávislosti v roce 1947 byl život Mandalaje podobně jako ve zbytku země utlumen špatným socialistickým řízením Ne Wina a jeho pomocníků. Avšak po otevření tzv. "Burma Road", tedy mezinárodní silnice vedoucí přes město Lashio do Číny, zažívá město od 90. let hospodářský rozmach. Tento rozvoj je financován penězi pocházejícími z obchodu s rubíny, jadeitem a heroinem, který ovládají syndikáty národů Kačjin, Wa, Šan, Kokang a Číňané.

Počet obyvatel již překročil hranici 1 milionu a podél okrajů města se rozrůstají nové čtvrti, z nichž mnohé jsou osídleny chudými obyvateli původně žijícími v centru města. Ve městě dramaticky vzrostl počet Číňanů, kteří od doby uvolnění obchodu se severním sousedem Myanmy přicházejí ve velkých počtech. V posledních letech v centru města vyrostlo mnoho kancelářských budov, 10 podlažní hotely a obchodní domy. 

Zajímavá je barvitá tržnice Zegyo.

 

Vstupné – Do celé oblasti Mandalaje a některých míst v okolí je vybíráno sloučené vstupné v ceně 10 USD. Některá místa jsou zcela přístupná bez vstupenky. Aktuální informace o tom, kde jsou vstupenky kontrolovány a kam lze vejít bez vstupenky, vám podá váš rikša, kteří mívají dokonalý přehled o veškerém dění ve městě, či personál hotelu. Informace o vstupném jsou dále uvedeny u míst, kde bývaly vstupenky kontrolovány. Řádně se zahalte a zujte si boty! Vyrážíme do zdejších pagod a chrámů. Zapamatujte si všudypřítomné slovo „PAYA“ - může mít podobu zvonovitého „zedi“ nebo čtvercového „pahto“.

Mandalaj Hill (sloučené vstupné za 10 USD) Vystupuje z rozlehlé pláně severovýchodně od centra města do výšky 230 metrů. Na horu je možné vystoupit pěšky (bez bot), výstup po zastřešeném schodišti s 1200 stupni trvá kolem půl hodiny, cestu lemuje několik svatyní a stánky s občerstvením. Návštěvníci mohou dojet taxíkem po serpentině (údajně stavěné při zneužití nucených prací) do poloviny kopce, odkud nahoru vede výtah a dolů jezdící schody; cesta je pro rikši příliš strmá.Z vrcholu hory je pěkný výhled na Šanské hory na východě, Mingunskou stúpu na severozápadě, Mandalajský palác a město na jihu a na řeku Ayeyarwady na západě. Stojí na ní bohatě zdobená pagoda Su Taung Pyai.  Ke sloučenému vstupnému do Mandalaje se vybírá navíc 2 000 Ky.

Královský palác (Mandalay Palace)

Mandalay palac 10 usd-nedoporucujeme!

Rozlehlý komplex dřevěných budov rozkládající se jižně od Mandalajské hory, je obklopen hradbami dlouhými 3,2 km a vysokými 8 netrů a je obehnán vodním příkopem širokým 70 m. Pro návštěvníky, ať už přijíždějí rikšou, autem či na kole, je určen pouze rýchodní vstup, kde silnice míjí vojenská kasárna a pokračuje dále k areálu královského paláce, kolem kterého vede vnitřní okružní silnice.

Dějiny

Původní palác byl víc než jen obytnou královskou čtvrtí, byl opevněným městem uprostřed Mandalaje. Sídlili zde dva barmští králové - Mindon Min, který palác v roce 1857 nechal postavit, a král Thibaw, který zde žil do obsazení města Brity v roce 1885. Britové krále Thibawa vyhnali do Indie a palác využívali jako sídlo guvernéra kolonie a jako klub.

Po většinu druhé světové války ovládali Mandalaj Japonci. V březnu 1945 při urputných bojích s postupujícími britskými a indickými vojsky zachvátil královský palác požár a zcela jej zničil. Z původního paláce se zachovaly pouze mohutné hradby a vodní příkop, základy, na kterých je postaven rekonstruovaný palác a několik zděných budov. Na konci 90. let vláda za přispění nucených prací část paláce obnovila z betonu a vlnitého plechu. Nový palác je z betonu a s plechovou střechou a mnoho návštěvníků se při pohledu na rekonstrukci zhrozí a stejně tak i mnozí místní, kteří vědí o dřině vynaložené na stavbu. Pavilony a většina zdí jsou původní. Velká část areálu je využívána armádou a je tedy turistům nepřístupná. V zakázané zóně za palácem žijí ve skrovných domech myanmarští vojáci, kteří si zde na přilepšenou pěstují ovoce a zeleninu.

Uvnitř areálu

Návštěvníkům je povoleno prohlédnout si ústřední oválné prostranství obehnané okružní silnicí a několik míst na ploše přímo severovýchodně od vstupu. Na oválném prostranství se tyčí několik karmínových a zlatých pavilonů. Uvnitř areálu paláce, vlevo od chrámu Mye Nan Pyathat, kde je prodávána a kontrolována společná vstupenka stojí 33 m vysoká strážní věž Nan Myint Saung, na kterou je možné vystoupit po točitém schodišti a odkud je rozhled po areálu a po městě.

Ústřední pavilon, přímo vlevo od "Síně vítězství" (Hall of Victory), je takzvaný Skleněný palác (Glass Palace), kde žili králové. Poslední budovou na západní straně prostranství je Kulturní muzeum (Culture Museum), ve kterém je kromě jiného 13 figurín členů bývalého kabinetu v životní velikosti a oděných v tradičním oděvu; na anglicky psaných popiscích je uveden jejich osud. O jednom ze členů kabinetu, princi Kanaungovi, je napsáno, že byl "velmi moudrý", neboť "posílal mladé učence do západních zemí na studia". O dnešní vládě se to úplně takto říci nedá.

Přibližně 100 m severovýchodně od oválného palácového prostranství se nachází hrob krále Mindona. Stále jsou na něm patrny pozůstatky bývalé zlacené krásy, kdy byl vyzdoben skleněnými mozaikami. Při restauračních pracích v roce 1898 byly zničeny všechny stopy dřívější řemeslné dovednosti. Ve velkých otevřených přístřešcích vzadu směrem k silnici je uchováno více než 600 kamenných desek s nápisy, které shromáždil král Bodawpaya (vládl v letech 1782 až 1819), a které byly do paláce přemístěny z Amarapury těsně před druhou světovou válkou. K dalším památkám na zašlou slávu starého paláce patří královská mincovna a síň Sabbath Hall, které jsou blízko sebe.

Mandalay se stalo královským městem v roce 1852. Královský palác založil král Mindon a je to vlastně "město ve městě". Každá z jeho stěn má délku 2,5 kilometru. Toto místo se mělo původně stát středem světa, místo toho tady však po prohraných barmských válkách musel předat král vládu do rukou Britům. Většina budov v paláci pak byla zcela zničena v roce 1942 během bojů britsko-indické a japonské armády za druhé světové války.

Nejvýznamnější památkou Mandalaye je Mahamoni Pagoda, kterou dal postavit v roce 1784 také král Bodopaya. Uvnitř se nachází jedna z nejposvátnějších soch Buddhy, která je vysoká čtyři metry. Tento Buddha pochází z rakchinského období, pravděpodobně z 1. století n. l., a původně byl celý bronzový. Dnes jej však již pokrývá patnácticentimetrová vrstva zlata. Socha je přístupná z nejbližší vzdálenosti pouze mužům a zdejší mnichové si jí velice váží. Každé ráno ve čtyři hodiny Buddhu umývají a čistí mu zuby.

Představu o tom, jak původně vypadaly budovy zničeného Královského paláce, si můžeme vytvořit díky Schwenandan Pagodě, která je kopií příbytku, ve kterém bydlel král Mindon a zdobí ji nádherné řezby z teakového dřeva.

Kuthodaw Paya (Maha Lawka Marazein Paya) (sloučené vstupné za 10 USD)

je často přezdívána "největší kniha světa" kvůli 729 mramorovým deskám (asi ale neprávem, protože ve vedlejší svatyni Sandamani Paya je jich mnohem více), je častým cílem místních věřících i turistů. Kniha má 1460 stran, přičemž každá stránka měří 103 na 153 cm a je 13 cm tlustá. Na deskách je vytesán text všech 15 knih Tripitaky sepsané v jazyce pálí, každá z desek je uložena v malé stupě. V roce 1900 byla podle kamenných originálů vytištěna kniha o 38 svazcích, každý se 400 stránkami. Při významných příležitostech tuto "knihu" čte 2400 mnichů nonstop po dobu 6 měsíců. Původní desky vyhotovila redakční rada o více než 200 členech a odhaduje se, že pokud by nápisy četla jedna osoba osm hodin denně, trvalo by přečtení celé knihy 450 dní. Na 730. desce v rohu vnitřní části areálu je uveden popis stavby této ohromující knihy. Stúp je ve skutečnosti 730, v té poslední je popsána její historie a myšlenka, která se zrodila opět v hlavě krále Mindona. Paya byla stavěna od roku 1857, kdy byly zahájeny práce také na královském paláci. Kuthodaw byla navržena podle vzoru stúpy Shwezigon Paya v Nyaung U v Baganu.

Klášter Atumashi Kyaung

byl postaven v roce 1857, na konci 19. století byl však zničen při požáru a v roce 1996 přestavěn při zneužití nucených prací, leží několik set metrů jižně od Kuthodaw. Tento kyaung, barmský buddhistický klášter, nechal postavit král Mindon v roce 1857, ve stejnou dobu jako Kuthodaw, jako tradiční barmskou klášterní dřevěnou stavbu na zděných základech, ale namísto obvyklé víceúrovňové střechy měla budova zmenšující se terasy. V klášteře Atumashi byla kdysi umístěna slavná socha Buddhy oděná v královském hedvábí a s obrovským diamantem zasazeným v čele, který ale byl ukradena v roce 1885 po obsazení města Brity. O pět let později zachvátil klášter požár a veškerý obsah byl zničen, včetně kompletní sady Tripitaky v týkových schránkách.

Obnovená stavba je zajímavější zvenku, přestože suterén je důkladné znečištěn betelem.

Shwenandaw Kyaung

Přímo na východ od kláštera Atumashi Kyaung stojí dřevěný klášter Shwenandaw Kyaung ("Klášter zlatého paláce"). Tento klášter je velmi zajímavý nejen jako příklad tradičního barmského dřevěného kláštera, ale také jako křehká upomínka na Mandalajský palác.Budovu pokrývají zvenku i zevnitř bohaté dřevořezby, dříve pokryté zlatými lístky, uvnitř se zlacení dochovalo. Byl kdysi součástí palácového komplexu, král Mindon zde žil a také i zemřel. Král Thibaw Min nechal budovu později rozebrat a za hradbami znovu postavit. V roce 1880 se z budovy stal klášter. Díky přestěhování byl klášter zachráněn, ostatní královské budovy byly zničeny za druhé světové války. Král Thibaw prý v budově meditoval, dodnes je zde uložen polštář, na kterém sedával.

Budova je uvnitř i zvenku pokryta vyřezávánými panely, mnoho vnějších panelů bylo ale bohužel poškozeno vlivy počasí a některé byly odstraněny. Budova kdysi bývala pozlacena a vyzdobena skleněnou mozaikou, uvnitř kláštera se zlacení uchovalo. Vnitřní vyřezávané panely jsou stále ve výborném ulavu, zejména vyobrazení 10. džátaky (příběhu z předchozích životů Buddhy).

Sandamani Paya

leží jihovýchodně od Mandalajské hory, poblíž autobusové zastávky a silnice vedoucí vzhůru do kopce. Podobně jako svatyně Kuthodaw, která leží na východ a mimo hlavní silnici, je i v poněkud omšelé Sandamani mnoho štíhlých, bělostných stúp postavených na místě dočasného paláce krále Mindona.

Král Mindon se chopil moci po úspěšném sesazení krále Pagan Mina, přičemž mu pomáhal mladší bratr princ Kanaung. Mindon se soustředil na náboženství a starosti se světskou vládou přenechal svému bratrovi princi Kanaungovi, který byl ale v roce 1866 zavražděn při neúspěšném povstání vedeném princem Myingunem. Sandamani Paya byla postavena jako památník prince Kanaunga na místé, kde byl zabit.

Ve stupě je uložena železná socha Buddhy, kterou nechal v roce 1802 odlít Bodawpaya a která sem byla v roce 1874 dopravena z Amarapury. Kolem stúpy je 1774 mramorových desek s vytesanými komentáři k buddhistickému kánonu Tripitaka, zhotovených v roce 1913 jako další projekt ctihodného U Khanti.

Mahamuni Paya

Na jihozápadě Mandalaje nedaleko silnice směrem do Amarapura stojí stúpa Mahamuni Paya, jedna z nejuctívanějších buddhistických svatyní v Myanmě, je nejvýznamnější památkou Mandalaye - známá také jako Payagyi neboli Velká Paya, či Rakhaing Paya. Tuto zlatou a karmínovou stúpu nechal původně postavit král Bodawpaya v roce 1784, kdy byla vybudována dlážděná cesta vedoucí z jeho paláce k východní bráně stúpy. Části této královské cesty jsou patrné dodnes. Svatyně byla v roce 1884 zničena požárem a její současný vzhled je tedy poměrně nový.

Mahamuni Buddha

Paya je slavná díky velmi uctívané soše Buddhy Mahamuni, která byla v roce 1784 ukořistěna ve městě Mrauk U (Myohaung) ve státě Rakhaing (Arakan). Má se za to, že socha byla velmi stará už tehdy a možná byla odlita již v prvním století našeho letopočtu, přestože mnoho obyvatel státu Rakhaing věří, že pochází z doby legendární návštěvy Buddhy v roce 554 př.n.l. Čtyři metry vysoká sedící socha je odlita z bronzu, ale za mnoho let ji tisíce oddaných Buddhistů pokryly 15 cm silnou vrstvou zlatých lístků.

Vystoupit na plošinu k soše Mahamuni a přidat zlatý lístek je dovoleno pouze mužům. Socha je v období dešťů zahalena mnišským rouchem.

Během svátků je kolem sochy takové množství věřících, že strážci stúpy umisťují do ostatních částí komplexu televizní obrazovky, aby mohli barmští poutníci vzdát poctu soše alespoň na obrazovce. Každé ráno ve 4 hodiny skupina mnichů omývá soše tvář a čistí mu zuby; na tuto podívanou se vyplatí si přivstat.

Léčení třením

V severozápadním rohu vnějšího nádvoří je v malé budově umístěno šest bronzových khmerských soch, které byly přivezeny z Rakhaingu společně se sochou Mahamuni. Tři ze soch jsou lvi, jejichž hlavy byly nahrazeny hlavami v barmském stylu, dvě představuji hinduistického boha Šivu a jedna ze soch je tříhlavý slon Airavata (Eravan). Tyto sochy byly původně umístěny v chrámu Angkor Wat v Kambodži, odkud je v roce 1431 odvezli Thajci. Následně je král Bayinnaung v roce 1564 uloupil v Ayuthaya a převezl je do Bago, odkud je v roce 1663 odvezl král Razagyi z Rakhaingu. Podle legendy zajistí tření části sochy vyléčení jakéhokoli neduhu v odpovídající části těla. Místní legenda také vypráví, že dříve zde bylo více khmerských soch, ale král Thibaw je nechal přetavit na děla na obranu Mandalajského paláce.

V jihovýchodním rohu nádvoří jsou kamenné desky s nápisy, nashromážděné králem Bodawpayou, pro kterého byla tato činnost zřejmě samozřejmostí.

U vchodů do svatyně je mnoho zajímavých obchůdků, ačkoli malí kamenní sloni jsou levnější v kamenických dílnách před západním vchodem. Toto místo bylo jedním z mála v zemi, kde byly otevřeně prodávány fotografie Aung San Suu Kyi v dobách jejího dlouhého domácího vězení.

Při svátku Mahamuni Paya pwe na začátku února se k soše Mahamuni vydávají tisíce poutníků z okolních oblastí. Chrám je vždy centrem nějakého dění, jsou zde věštci hádající osud z ruky a nenápadní samozvaní "průvodci", pro které mějte připravené drobné bankovky.

Golden Palace Monastery - celodřevěný klášter

Další zajímavosti

Maha Myat Muni, Shwekyimyin klášter, Atumashi Klášter, Kyauktawgyi Pagoda, Shweinbin Klášter

Mandalay skládá z pěti hlavních obcí jmenovitě Aung Myay Thar Zan, Chan Thar Aye Zan, Mahar Aung Myay, Chan Mya Tharzi a Pyigyi Tagun černošské čtvrti. 

V Barmě je prý víc zlata než ve švýcarských bankách. Mandalay je navíc jediným místem, kde se vyrábí zlaté plíšky, které si pak poutníci zakoupí a lepí je na pagodu. Plíšky vyrábí subtilní Barmánci v malých dílnách s velkým 8 kilovým kladivem. Celý den mlátí do malé kuličky zlata, dokud nevznikne plíšek. Pagody tak v Barmě stále rostou.

Mandalay je také jediným místem, kde se vyrábí zlaté plíšky. Středověkým způsobem tady pomocí osmikilových kladiv roztloukají dělníci zlato na tenké vlasové plátky o tloušťce několika setin milimetru, kterými se potom pokrývají stúpy a zedí. Jako mezivrstva při vyklepávání se používá bambusový papír a každý z těchto plíšků se na závěr zaregistruje.

Následuje manufaktura na zpracování mramoru.

 

Inwa

se nachází na uměle vytvořeném ostrově, kam se dostanete přívozem za 300 Ky. Jezdí se tam 2 hodinový okruh na koňské bryčce za 5000 Ky. Velice hezký výlet.

Amarapura - U Bein Bridge

v 10.30 začíná v místním klášteře pro 3500 mnichů fasování celodenní menáže. Bohužel turistů je tam víc než mnichů.

extrémně fotogenický teakový most U BEIN. Ošklivý most dlouhý přes 1 km, byl postavený 1851 a je stále funkční a stále v obležení turistů. Vede přes vysychající jezero Taung Tha Man, pojmenované po lidožravém obrovi, který sem údajně přišel hledat Buddhu. Most postavený kolem roku 1850, je  nejstarším a nejdelším teakovým mostem na světě. Most byl  pojmenován U Bein , po muslimském muži a sluhovi krále Ava. Stavba začala v době , kdy se král stěhoval do Amarapury. Na mostě je 1086  dřevěných pilířů stojících ve vodě. Některé jsou nahrazeny betonovými a jejich počet kvůli poškození a podvodní erozi  poroste. Na most bylo použito dřevo ze starého královského paláce nedaleko Inwa. Chov ryb v posledních 20. letech a stojatá voda ještě více urychlila rozpad pilířů. V minulosti kolem jezera  a mostu bylo mnoho krásných památek.

Sagaing

je poset 600 bělostnými stúpami a pagodami, je domovem pro 3000 mnichů a naleznete zde 100 meditačních center, atmosféra místního tržiště, zřídkakdy turisty navštěvovaného. opuštěné královské město

Kaunghmudaw Pagoda - sloučené vstupné 3$ i do Mingun

Mingun Min (Min Kun, Minguim)

Great Mingun Pahtodawgyi se vypíná na břehu 11 kilometrů proti proudu řeky Irravadi. Tento chrám začal budovat král Bodopaya, který vládl v letech 1790 až 1819. Stavba měla být původně vysoká 150 metrů, jak vidíme také na jejím modelu, a král na ni osobně dohlížel z protějšího ostrova. Nebyla dokončena kvůli astrologovi který prohlašoval, že jakmile chrám bude dokončen, král zemře, takže byla dostavěna "pouze" do výšky 50 metrů. I toto torzo bylo však ještě narušeno při zemětřesení v roce 1838, stejně jako dva ohromní třicetimetroví lvi, chránící vstup. Z vrcholu Mingun Minu lze spatřit další dvě významné památky - chrám, v němž je umístěn Velký zvon, a Pagodu princezny. Mingun Bell je vysoký 3,66 metry, průměr 5 m a váží 90 tun. Druhý největší funkční zvon na světě. Odlévání zvonu bylo zahájeno v roce 1808 a dokončeno 1810. Původně měl být zavěšen v Mingun Minu. Pagodu princezny dal postavit král Bodopaya pro svou ženu. Sedm jejích okruží symbolizuje sedm částí posvátné hory Meru. 

KOLEM Mandalay

Monywa, Inwa, Shwebo, Patra

Mogok 

200 km od Mandalay, zajímavé město v dříve uzavřené zoně, výlety z Mandalay. Zpracování safírů a lapisů.

 

PYIN OO LWIN (čti pinulin)

Při naší zastávce v Pyin Oo Lwin poprvé nás odmítli ubytovat v hotelu s tím, že cizince prostě nechtějí. Tohle městečko na každém kroku připomíná svou britskou koloniální éru. Jsou zde udržované botanické zahrady, koloniální budovy a jahodové plantáže. Hned po probuzení v Bravo Hotel jsme si každý našli svého Barmánce s motorkou, čemuž se tu říká vzletně „moto-taxi“. Ten můj byl svědomitý, nutil mi pořád helmu a v nedaleké vesničce mne představil svému panu otci. Prošli jsme si rozsáhlé zahrady Kandawgyi a pak zamířili k vodopádům Anisakan (9 km za městem). Před strmým půlhodinovým sestupem do rokle jsme se posilnili obědem a místním vyhlášeným ovocným vínem. Poprvé v životě jsem viděla na lahvi s alkoholem varování, že: „je to zdravé a přinese vám uspokojení.“ Liduprázdné a průzračné vodopády předčily naše očekávání.

Jednou ze zvláštností městečka Pyin-U-Lwin jsou koňské taxíky, kterým se zde říká „Garry“. Jak slovo, tak tradice pochází z Indie a je stará zhruba sto let. A není to žádná atrakce pro turisty 

 

 

 

PYU (Unesco)

Starobylé ruiny tří měst království Pyu. Jsou to pozůstatky cihelných, zděných a vodních panských měst Halin (u Mandalay), Beikthano (uprostřed) a Sri Ksetra (blízko Pyay) se nachází v rozlehlé zavlažované krajině v suché zóně povodí řeky Ayeyarwady (Irrawaddy). Pyu království tu vzkvétalo na více než 1000 let mezi 200 př.nl a 900 n.l. Tyto tři města jsou částečně vyhloubená archeologická naleziště. Pozůstatky patří vykopané palác citadely, hřbitovy a výroba místa, stejně jako monumentální cihlové buddhistických stúp, částečně stojící stěny a funkce vodohospodářské - některé ještě v použití - které přispívaly k organizovanému intenzivnímu zemědělství.

Pyay (dříve známé jako Prome) leží na ostrém ohybu řeky Ayeyarwady. Lze se k němu dostat po cestě (285 km, osmihodinová vyjížďka na sever od Rangúnu) nebo plavit se přes noc na říční lodi na jih od Baganu.

V sousedství můžete pozorovat ruiny starodávného hlavního města Pyu Thayekhittaya. Pyay slouží jako důležité překladiště pro náklady pohybující se mezi Horním a Dolním Myanmarem po řece Ayeyarwady. Za shlédnutí stojí pagody Shwesandaw (jedno z nejsvatějších buddhistických poutních míst usazené na vrcholku kopce v centru města) a Shwedaung, historické ruiny Thayekhittaya a Hmawza známé také jako Sri Ksetra. Další turistickou zajímavostí, kterou lze obdivovat při plavbě lodí, je Akauk Taung - nádherné sochy Budhy vytesané do skal táhnoucích se podél řeky. 

 

 

 

HSIPAW (čti „sipó“)

6 hodin busem z Mandalay, Inle (Nyaung Swe): 13 hodin nočním busem z Hsipaw za 15 500.

Mezi Hsipaw a Pyin U Lwin (9 hod) vlak zpomalí a jede krokem. Čeká vás adrenalinový přejezd přes nejvyšší barmský most Gohteik viaduct. Úzká jednokolejka z roku 1899 se viklá nad 250 metrů hlubokou propastí. Zábradlí je hovadina, zhluboka dýchejte. Stála nás to 1 200 Ky na osobu a je to neuvěřitelný zážitek. Gokteik bridge je struktura ocelových žebříčků výstavbě železniční trati do Lashio. Stavba začala v roce 1901 americká společnost známá jako Pennsylvania a Maryland mostní konstrukce. Gokteik most byl dokončen v roce 1913. Délka mostu je 689 m a výška 102 m. Most byl zničen za druhé světové války, ale byl opraven. Je pozoruhodné konstrukce, která je stále v dobrém stavu, a může být považován za mistrovské dílo. Tento most je třeba vidět a překonat, jakmile jste v Barmě. - dá se na něj jet ráno ve 4 vlakem z Mandalay, na 2 - 3 hodiny vystoupit a vrátit se zpátečním vlakem ve 23 hodin do Mandalay (nebo vystoupit v Pyin a dojet sdíleným taxi za 30 000 Ky značně dřív až k hotelu)

Guest House Yee Shin za 6 $ je čistý, měli tu studený pivo, teplou vanu a úžasnou terasu z bambusu, nebo v Guest house 999 za 5$, nebo Mr. KID Guesthouse, nebo Mr. Charlie's Guesthouse - nejlepší ubytování z celého Myanmaru a velmi levné. Zajistí též výlety po okolí, včetně lodních. Velmi pěkný La Residence za 22 $, točené pivo, zajistí výlety.

Je to nádherná vesnička v krásné kopcovité krajině a v okolí dost zajmavostí. Říká se mu malý Bagan, což je spousta polorozbořených pagod, mělo to docela atmosféru a úžasný, typicky asijský, ranní trh. Bylo to bývalé Šanské hlavní město. Večer tu bývá okolo 10 stupňů.

Treky jsou tu autentičtější než v Kalaw i než v severním Thajsku. Etnika Palaung a Shan.  Pokud chcete ušetřit za guida, můžete do nejnavštěvovanější vesničky Pankam (kmen Palaung) i sami, ale pozor na chybu v LP, odbočujete ze silnice doprava v místě, kde silnice zatáčí prudce DOLEVA, pak se ptát, jde jen o začátek, kdy odbočujete asi po necelém kilometru doleva na hliněnou cestu a pak už je to celkem jednoduché, ubytování i s večeří a snídaní 10 dolarů. Každá vesnička má Kin-gyiao, dřevěný falus umístěn nad podzemním urny rostlinného oleje, abyste zjistili, úrodná pole. Brány se zkříženými symboly dřevěný nůž jsou přítomny chránit osady před zlými duchy. Pankam sám má fascinující svatyně připomínající legendu z12. století o tom, jak silný duch Nat propůjčil čaj semena na Palaung. Čaj zůstává hlavním zdrojem příjmů pro Palaung, kteří se považují za strážce pěstování čaje v Shan státě. Je to možné i na motorce na motorce (K4000 z Hsipaw, ale K8000 zpáteční)

Ve vesnici Bogyo se zrovna konají slavnosti u příležitosti úplňku. Pěší výlet na vlastní pěst po okolí nám přinesl cenné poučení: „Nikdy nevěř svojí mapě!“ Tamější horké prameny jsme nenašli, ale horko z nás odkapávalo v pramenech. Ve finále jsme zjistili, že po vesnici kolují dvě různé mapy a na každé jsou tyto prameny značeny diametrálně jinde. 

Důrazně doporučuji jet tam a na místě si objednat 3 denní trek do hor. Dvoudenní výlet do Kyaukme, který vás zavede přes pole a lesy. Mnohem náročnější a odvážnější je třídenní trek do málo navštívil Namhsan, Zlaté Palaung čaje rostoucí město vysoko v kopcích. Je to cesta, která začíná v sójových bobů a kukuřice polích vesnic Shan, než vystoupíte na čajových plantážích oblastí Palaung. Cestou budete pobyt ve vesnicích, které viděl jen velmi málo, pokud vůbec, cizinců.

Pokud nemáte chuť na trekking, existují různé workshopy a mini továrny kolem města, kde si můžete prohlédnout místní obyvatelé provádění domáckého průmyslu, jako je tkaní, nudle-výroba, doutník válcování a dokonce i popcorn praskání. Všechny tyto jsou vyznačeny na mapě v recepci pana Charles Guest House

jednodenní trek 35 km po horských vesnicích s průvodcem. 

- super průvodce do hor : Sai naung, sainaung.hpw@gmail.com, sinang.hsipaw@facebook.com, tel. 0936073689

 

V Palaung a Shan vesnice tečkované v kopcích kolem Hsipaw jsou možná hlavní důvod, proč navštívit oblasti, a treky na ně jsou zaslouženě populární. Nejnavštěvovanější Obec je Pankam, je Palaung osada zasazené na hřebeni pěšky asi pět hodin chůze od Hsipaw. Je to jemný trek, který vás prostřednictvím řady nadčasových Shan vesnicích chůdách-domy. Všimněte si, jak každá vesnička má Kin-gyiao, dřevěný falus umístěn nad podzemním urny rostlinného oleje, abyste zjistili, úrodná pole. Brány se zkříženými symboly dřevěný nůž jsou přítomny chránit osady před zlými duchy. Pankam sám má fascinující svatyně připomínající legendu 12. století o tom, jak silných nat duch propůjčil čaj semena na Palaung. Čaj zůstává hlavním zdrojem příjmů pro Palaung, kteří se považují za strážce pěstování čaje v Shan státě.

Pankam je možné navštívit v rámci vícedenní trek, turistika ven a zpět do dvou dnů, nebo můžete zapřáhnout výtahem jednosměrný na motorce (K4000 od Hsipaw, ale K8000 vracím), pokud nechcete zůstat přes noc , "Jít s průvodcem vám umožní komunikovat s místními obyvateli, ale můžete to udělat na cestu na vlastní pěst. Vzít na cestu do Mandalay na jednu míli, a pak se větví právě tam, kde je hlavní silnice odkloní ostře doprava na samý okraj Hsipaw. Za to, že stále prosí cestu!

Ale s Pankam nyní pevně na turistické trase, někteří trav "Ellers hledají alternativní treky do vzdálenějších míst. Možnosti zahrnují dvoudenní výlet do Kyaukme, který vás zavede přes pole a lesy. Mnohem náročnější a odvážnější je třídenní trek do málo navštívil Namhsan, Zlaté Palaung čaje rostoucí město vysoko v kopcích. Je to cesta, která začíná v sójových bobů a kukuřice polích vesnic Shan, než vystoupíte na čajových plantážích oblastí Palaung. Cestou budete pobyt ve vesnicích, které viděl jen velmi málo, pokud vůbec, cizinců. Mějte na paměti, že některé z těchto výprav jsou možné pouze v období od října do března; během období dešťů, stezky stávají velmi obtížné.

Pokud chcete něco méně náročnou, pak vodítka na pana Charles Guest House může trvat vás na místním vodopádům, nebo uspořádat kombinované turistiku a výlety lodí, což ušetří vaše kolena.

Do vesnice Namshan vede špatná cesta plná krásných výhledů. Bývá uzavřena kvůli nepokojům.

 

Lashio

Air KBZ  Lashio / Heho 12:45 PM 1:35 PM $92-$97   Mon/Thu/Sat

                                             3:35 PM 5:55 PM    via Tachileik-Mon/Wed/Fri  

provinční hodně čínské město                               

 

GOLDEN ROCK 

200 km od Rangúnu - bus 6 hod do Kinpun, pak 45 min. na náklaďáku s lavičkami za 5 USD

Pagoda na hoře Kyaiktiyo se od těch ostatních liší, nikde jinde nic podobného určitě neuvidíteí. Byla postavena na viklanu, který vypadá, že se každou chvíli zřítí dolu do údolí. Základnu pagody tvoří obrovský balvan, vysoký víc jak 7 metrů, na jehož vrcholku je postaven svatostánek. Vše, kámen i pagoda, je pokryto pravým zlatem. Zlacením věřící projevují úctu buddhistické památce a bohům.

Podle legendy z 11. století dostal barmský král Tissa Buddhův vlas a jeho moc udržuje kámen v rovnováze tak pevně, že nikdy nespadne.. Dal mu ho jeden z poutníků. Král nechal uložit vzácné ostatky ve stupě na vrcholu viklanu.

Dotknout se posvátného viklanu je dovoleno pouze mužům. Ženy musí zůstat v dostatečné vzdálenosti a smějí  (a nic jiného jim ostatně ani nezbývá) se pouze modlit směrem k viklanu.

 

 

BAGO (Pegu)

z Kimpunu 2,5 hod, cesta vlakem z Yangonu 2 hod, cena upper class 1200 Ky, z Rangúnu do Bago jezdí z nádraží Aung Mingalar Highway, které je umístěné na severu Rangúnu spousta regionálních busů každý den

Leží 80 km od hlavního města Yangon a návštěva představuje příjemný jednodenní výlet. Jízda autem venkovskou krajinou trvá necelé 2 hodiny. 

Je to mimořádně ošklivé město

Historické město založené již koncem 6. století n. l. Největšího rozkvětu dosáhlo v období Monského království v 15. století. Patří mezi archeologicky nejvýznamnější místa Barmy. Nádherné městečko plné zajmavostí, mimochodem je tu vyšší pagoda než li v Yangonu. Platí se tu 10$ vstup do " zóny". 

Hlavními památkami jsou pagoda Shwethalyuang se sochou ležícího Budhy, svatyně Kalyani Sima sloužící k vysvěcování knězů, místní trh a válečný hřbitov Htaukkyan, kde jsou pochováni příslušníci spojeneckých vojsk.

 

 

 

BEACHES

 

Ngapali Beach

je číslo 1 v Barmě. Sousední 7 km vzdálené město Thandwe (Sandoway) má velký trh nabízí tradiční keramiku, košíkářství, tkané výrobky a mnoho čerstvých ryb

Ze Sittwe slušnou lodí 9 hod. do Taunggok (strašná díra), pak 4 hod busem do Thandwe, pak 15 min. na krásnou 3 km dlouhou pláž Ngapali, která je lemovaná kokosovými palmami, rybářské vesničky. Z Baganu vlakem nebo busem do Pyay a odtud jezdi v pohode bus do Ngapali

 

Ngwe Saung

Nachází se v Ayeyarwady Division, asi 48 kilometrů od města Pathein, Ngwe Saung s pláží u Bengálského zálivu s křišťálově čistou vodou, písečné pláže bez znečištění přírodního prostředí je skutečně jedním z nejlepších míst k výběru na dovolenou a relaxaci. Tento 14,5-kilometrový úsek pobřeží mezi Zee-Maw na severu a Majee-Maw na  jihu nabízí čistý bílý písek, panenskou kulisu se zelenými lesy, háje palem a mnoho nových hotelů. Pro ty, kteří se chtějí zapojit do zábavy a her na pláži, nebo v oceánu, Záchranné kruhy a motorové čluny jsou k dispozici, stejně jako zařízení pro výlety motorovým člunem, jízda na kole podél pobřeží a jízdu na koni.

http://www.spl-transportation.com/index.htm  -  bus do Ngwe Saung a Chaung Tha

Z Rangúnu do Ngwe Saung jezdí autobusy každé ráno z nádraží Dagon Ayar Highway (společnost Shwe Pyi Lwin), které je umístěné na západním okraji Rangúnu. Jezdí několik společností, odjezd nejčastěji v 6:30 a 7:00. Doba jízdy je cca 7 hodin s pauzou na nudle v Patheinu. Ačkoliv má většina autobusů na předním skle nápis Expres, VIP apod., tak cesta se dost vleče páč zastavují místním u každýho patníku. Na cestu z centra Rangúnu na nádraží počítej minimálně 1 hodinu, taxi stojí cca 8 tis. Kyatů. Autobus do Ngwe Saung stojí cca 14 000 K.   Lístky se dají koupit předem v guest housech nebo ve stáncích v centru v okolí Bogyoke Marketu.

Na plazi Ngwe Saung jsou ceny 80-160 USD za noc/dvouluzak (2015) ale plaz dlouhatanska, minimum lidi,take ale minimum zabavy a vyziti-proste idealni pro relax. Doporucuji rezervaci predem - Ngwe Saung neni uplne mesto, jen pas podel pobrezi, kde jsou hotylky - takze zadne dalsi moznosti ubytovani. My jsme byli nadseni.

 

Hledání ubytování na pobřeží je náročnější. Tady se skutečně rezervace vyplatí, pokud nechcete skončit ve vybydlené kůče Pearl Ngwe Saung Hotel. S perlami ani hotelem to nemělo nic společného. V jižní části pláže je totální klid, nejsou tu žádné monstrózní resorty. Moře je čisté, písek jemný, sluníčko svítí a ananasový džus s rumem vám tu namíchají. Není to tropický ráj, který vám vyrazí dech, ale na barmské poměry je to velmi slušné zakončení dovolené. na Silver Coast beach se tu nechávají vozit na motorkách - univerzální cena 1000 kiatů, což je 20,- Kč.

Na pláži v Ngwe Saung je nejlevnější bydlení co jsem tehdy našel tohle: http://www.shwehinthahotel.com/page10.html  Cena myslím 25 USD pro dva za noc, nakonec jsme bydleli v Yamonnaroo za 40 USD se snídaní. Pláž tam tehdy byla úplně prázdná. Pokud se nic nezměnilo, tak elektrika v celý vesnici běží jen 2 hodiny po ránu a pak od 6 do 10 večer, Večer jsme chodili do Ume cafe: https://www.tripadvisor.cz/Restaurant_Review-g1195668-d4495395-Reviews-Ume_cafe-Ngwe_Saung_Ayeyarwady_Region.html 

Autobusy z pláží do Yangonu odjíždějí jen ráno.

Chaung Tha Beach leží na sever od Ngwe a muzu to jenom doporucit. Díky široké nabídce ubytování je k dispozici za rozumné ceny, a levné jídlo s plody moře.

Oproti dalším mistum v Barme tam byl opravdu klid, plaze krome te hlavni jsou bez LIDI. Na hlavni plazi je trosku mistnaku, za cely den sem tam potkal tak 5~6 "bilejch" :-) Ubytovani bylo za 20 USD, ale dal od plaze by se dalo sehnat za min. Jako rozlucka s Barmou to bylo super. Doprava z Yangoonu busem zabrala 6 hodin, coz je urcite vyhoda oproti Ngapali, paklize tedy neletis.....

Chaung Tha hodnotím kladně. Bydleli jsme cca 1 km severně od vesnice v "Garden Hill" - bambusový chatky, 200 m na pláž kde budete sami, příjemní lidi, OK jídlo - snídaně (na ostatní jídlo jsme chodili do vesnice - fantastický ryby za cca 3000 - 4000 pro dva). Dál na sever ještě hezčí pláže a jisto jistě vůbec žádný lidi - ideální je půjčit si kolo. Platili jsme 18 USD za chatku/noc

Chaung Tha byla popisována jako destinace, kam jezdí na dovolenou Barmánci a je jich zde více než turistů. Zároveň je ze všech tří cenově nejdostupnější. pláž u města je špinavější a je tam plno lidí, tady není skoro nikdo a je čistá. Hill Garden Hotel za 25 $

 

PATHEIN (Bassein)

Přístavní město ležící 190 km západně od Rangúnu v deltě řeky Ayerwaddy. Je známé produkcí kvalitní rýže a bohatou historickou minulostí z koloniálních dob.

Má malebné nábřeží s množstvím malých dílen, kde se vyrábějí typické ručně malované slunečníky. K historickým památkám patří pagoda Shwemokhtaw, sedící Budha Thihoshin Phondaw-pyi, rušný noční bazar a blízká pláž Chaungtha. 

 

 

BAGAN (Pagan) (Pugam)

Loď odjezd v 7.00 z Mandalay (nebo Baganu), plavba 10 hod. po řece Irravádí za 45 USD vč. velmi chudě snídaně a nic moc oběda), nebo 2x týdně loď pro místňáky za 10 USD 14 hodin - plavba nestojí za nic, je lepší autobus a nejlepší taxi!

z Yangonu noční autobus do Baganu (11 hod) stál 14,5 USD, nebo vlakem druhou třídou za 6000 ( sleeping class za 16500). Vyráželi jsme v 16:00 a druhý den v 11:30 jsme byli v Baganu.

Z přístaviště jezdí koňské bryčky a taxi za 7000Ky.  Do oblasti Baganu se musí zaplatit vstupné 20 USD na osobu a u pagod vstupenky často kontrolují. Půjčovny elektromotorek za 7 000, dojezd 30 km, elektrokola 5 000 dojezd 20 km, nebo golfové vozíky pro min. 6 lidí za 35 000 Ky, nebo bryčka za 20 000/den, nebo kolo, lze i pěšky (min 20 km/den).

není tak úplně jednoduché sehnat narychlo ubytování v Baganu za slušnou cenu: THIRI SANDAR ROAYAL BAGAN GUEST HOUSE, Main Road,  2000transport@mail.com  tel 061-565069-65198/ , 30USD i se snídaní / 1 noc. Hotel je slušný, hned naproti v ulici jsou malé restaurace, kde dobře vaří (Black Rose).Winner Guesthouse http://www.magadotravel.com/map_pdf/Bagan.pdf  sektor D9, nebo v hostelu Pyinsa Rupa, za 22-30$ s naprosto famózní snídaní, nebo hostel Pann Cherry za 7 USD. - není to v Old Bagan, ale v 4 km vzdálené levnější čtvrti která se nazývá Nyaung U - do Old Bagan se jezdí povozem. Bagan je dražší turistické město. Ceny ubytování zde se klesají s tím, jak daleko bydlíte od historické oblasti Starého Baganu

 

Území bývalého královského města Baganu pokrývá plochu 42 km čtverečných a je tím pádem v této části světa srovnatelné jedině s Angkorem v Kambodži. Dnes se rozprostírá mezi třemi vesnicemi - Starým Baganem, Novým Baganem a Nyaung U. 

Tato část Barmy byla osídlena již v 6. století Pyji, kteří také dali tomuto místu jméno, z něhož vyšel i pozdější název Bagan. Období největšího rozmachu Baganu však spadá do 11. až 13. století. Zásluhu na tom má především král Anawrahta, který v roce 1044 přesvědčil Mony, aby sem přivezli 32 posvátných knih tripitaky a přemístili hlavní město. V následujících 250 letech se tady vystřídalo 11 králů, z nichž každý dal vystavět několik pagod a stúp.

Velké pagody financovali králové, menší ministři a ty nejmenší vlivní a bohatí obyvatelé města. Z původních téměř 5000 pagod jich byla zhruba polovina pozlacená. Do dnešních dnů se jich dochovalo asi 2200, ostatní byly zničeny při zemětřeseních a válkách, z nichž nejhorší byl vpád Mongolů pod vedením Kublajchána, takže od roku 1298 dochází postupně k zániku Baganu. 

Toto nejprofláklejší místo Barmy vás příjemně překvapí tím, že to vlastně žádný monstrózní cirkus pro turisty není. Všech zdejších 3.000 chrámů (z původních neuvěřitelných 10.000!) je totiž rozeseto na obrovské ploše 42 km2. Davové zážitky se vám nabízí pouze při východu a západu slunce na proslulé Swesandaw paya a Pythada paya. Až vás zde již poněkolikáté někdo přetáhne stativem a znovu dostanete do ksichtu cizí selfie-tyčí, pochopíte, že nastal čas vyfičet zbůhdarma k jakékoliv pagodě, která nemá jméno. Viděla jsem ohromující zlatou Schwezigon pagodu, vyšplhala na samý vrchol Swesandaw paya, obdivovala nejvyšší Thatbyinnyu Temple i největší Dhammayangyi Temple, jehož interiér je zasypán cihlami. Největší zážitek mám ale stejně z neznámé malé pagody, ve které jsem sama v ranní mlze s čelovkou na hlavě šmatlala bosýma nohama tmavou, úzkou chodbou vinoucí se vzhůru. Na zdech v mihotajícím světle jsem zahlédla staré kresby slonů a radovala se z toho, že mě na samém vrcholu pagody z lehce strašidelné atmosféry vyrušilo jen stádo mečících koz v dáli. Od 11. století se tu toho vskutku moc nezměnilo. Mnoho pagod se pomalu hroutí, mnoho se naopak staví. Můžete si tady osahat staré malby nebo na vrcholu starobylé pagody chroupat popcorn. Jedinou podmínkou je vstup na boso, což v poledním žáru připomíná chůzi po rozžhavených uhlících. Pokud by se jedna jediná zdejší pagoda přemístila do Evropy, obehnali by ji ostnatým drátem a oprašovali bílou rukavičkou. Bagan si v celé té své neuvěřitelnosti může dovolit neuvěřitelné. Bagan jsme během 2 dnů prošli pěšky a na kole. Při prvních paprscích slunce tu vzlétají nad baganskou planinu horkovzdušné balóny za 350 USD. Dorazíme na hostel, vrátíme elektrokola, ale nikdo tam nebyl, tak jsme kola nechali na ulici a klíče jsem dal se vzkazem do zásuvky v kukani. Takhle to tu chodí.

Hlavní 4 místa k návštěvě jsou Shwezigon, Ananda, Dhammayangyi a Thabbyinnyu Pagoda.

Schwezigon Pagoda, v jejíchž základech je údajně ukryt zub Buddhy, se začala stavět za prvního krále Baganu Anawrahta, který však v roce 1077 zemřel podivnou smrtí - byl zabit buvolem. Stavbu pak dokončil jeho následovník. Pagoda je zlatá, je vysoká 26 metrů a má přesný čtvercový půdorys, takže sloužila jako příklad pro další stavby. Překlad jejího názvu doslova znamená "zlatá pagoda, která stojí na břehu řeky".

Wetkyi In Gubyauk Gyi Pagoda pochází z 13. století a je uvnitř bohatě zdobena znázorněními Buddhy.

Kolem chrámu Law Ka Hman Kin z 11. století, který dnes slouží především místním obyvatelům, přijíždíme k pagodě Hti Lo Min Lo. Tuto pagodu postavil ve 12. století král stejného jména, a protože nebyla nikdy zrestaurována, je celá tato stavba i veškeré její dekorace původní.

Dhamma Yan Gui Pagoda pochází z 12. století. Začala se stavět v roce 1167 a původně se předpokládalo, že stavba bude trvat tři roky. Dnes je to nejmasivnější a nejmohutnější pagoda na tomto území.

Bílá pagoda That Byin Nyu je vysoká 61 metrů a je tím pádem nejvyšší stavbou v Baganu.

Chrám Ananda (Ananda Phaya) z konce 11. století je považován za nejkrásnější stavbu v Baganu. Dal jej postavit král Naratha v roce 1090 a uvnitř stojí čtyři desetimetrové zlaté sochy usmívajícího se Buddhy. Dvě z nich - severní a jižní - jsou originální. V přilehlém klášteře Ananda (Ananda Okk Yaung) se dochovaly nádherné malby z 18. století.

V chrámu Manuha (Manuha Phaya) z konce 11. století se nachází dvě sochy - 20 metrů vysoký sedící Buddha a 15 metrů dlouhý odpočívající Buddha. Obě lze charakterizovat slovy "velký Buddha a malý prostor", protože stěny budovy těsně doléhají k oběma sochám.

Podle pověsti byl král Monů Manuha zajat na jedné z prvních Anawrahtových výprav. Byl ale čestným zajatcem a byli mu ponecháni dvořané i část pokladnice. Manuha prodal královský rubín a postavil za něj právě tento chrám. Buddhové jsou v něm proto symbolicky utiskováni stěnami stejně jako zajatý král.

Zastavili jsme se také ve výrobně lakových předmětů, které jsou pro Barmu typické. Jejich základem je bambusové dřevo, ze kterého se utká síť nebo uplete košík, tento se pak lakuje, brousí, znovu lakuje a vypaluje. Výsledná nádoba se potom pomaluje nebo pozlatí. Takto zhotovený výrobek je velice lehký a dekorativní.

K večeru pak vystoupáme až na páté podlaží pagody Shwe Hsan Daw, odkud sledujeme západ slunce a pak nás ještě čeká představení populárních barmských loutek.

 

OLD BAGAN

Ananda Temple, Ananda Oakkyaung, Thatbyinnyu, Gadawtpalin, Shwesandaw Bu Pagoda, Dhammayangyi, Mingalarzedi, Mahabodhi, Pahtothamya Tharabar Gate, klášter Myoe, Bagan Museum, Shwegugyi

MYINKABA

Manuha, Abeyadana, Gubyaukgyi, Nagayone, Mya Zedi, Nanpaya, Seinnyet Nyima Paya & Seinnyet Ama

NYAUNG U & WETKYI-IN VILLAGE

Shwezigon, Hgnet Pyit Taung, Sapada, Upali Thein, Htilominlo, Ahlodawpyae, Gubyaukgyi, Thuhtay Mokgu Pagoda, Kyansitthar Umin, Kyaukgu Umin, Thamewhet Umin & Hmya Tha Umin

MINNANTHU VILLAGE

Sulamani, Payathonzu, Shin Izza Gauna, Pyathatgyi, Leimyethna

BAGAN THIRIPYITSAYA & MYOTHIT

Lawkananda

PWASAW VILLAGE

Dhammayazika

KOLEM Bagan

Salay, Tuyin Taung, Taung Tantkyi , Magwe 

Mt Popa - 50 km od Bagan. Je to 737 metrů vysoká hora vulkanického původu ve výšce 1250 m/m, na jehož vrcholu stojí chrám. Je to impozantní místo. Z krajiny tu vystupuje sloupová hora, na jejímž vrcholu je pagoda. Vzhledem k posvátnosti místa si dole sundaváme boty a jdeme po nekonečných 777 schodech nahoru. Legenda praví, že na hoře žije 37 duchů zvaných natové, kteří patří k těm nejmocnějším v celé zemi a lidé sem za nimi chodí, aby si je naklonili. Cestu po schodech nám zpestřují volně se pohybující opice. Nahoře je plno místních, několik turistů a hrstka zvědavých opic. Sem tam nějaká pagoda a soška Buddhy. Dojmy z Popy? Za mě osobně je to přeceňované místo, které pro člověka, který nevěří na naty je jen pár pagod na kopci, okolo kterých skáčou opice. Ty tam nebýt, tak bychom se asi trochu nudili. Mont Popa-velkej omyl, nic moc tam není kromě odrzlých opic, akorát po cestě nám zastavili u domácí výrobny pálenky z cukrové třtiny tak to bylo hezký. ale jinak jsme tenhle výlet mohli klidně vynechat. Taxi 40 USD za zpáteční cestu na Mt. Popa (1 hod).

Dračí jezero

bahenní sopky

 

Salay

Jednodenní výlet do Salay z Baganu: Dnešní Salay je známé jako důležité centrum buddhismu s mnoha činnými kláštery. V průběhu minulosti si ale Salay vytvořilo vlastní jedinečnou architekturu baganské éry, která je zde k vidění dodnes. Hlavními památkami jsou chrámy Payathonzu, Hkinkyiza Kayung a Yougson Kyaung. Některé části města jsou připomínkou britské kolonizace.

 

Pakoku

Leží 25 km od Baganu na řece Yrravadi. Největší trhy s tanakou, velká manufaktura na doutníky. 20 kilometrů od něj na severozápad najdete pozůstatky Pakhangyi se starými hradbami, archeologické muzeum, a jeden z nejstarších přežívajících  dřevěných klášterů. 

 

 

MRAUK U (vyslovováno „mňaú“) (Myohaung)

 

Ze Sittwe po řece Kaladanjezdí 2 velké dvoupatrové trajekty společnosti AKM a XGov za 15$  7 hod., nebo soukromý člun pro 2-5 lidí za 20$, nebo 50-100$ za loď 4-6 hod.Na trajektu se dá koupit jídlo. (není nutný zpáteční lístek)

Ze Sittwe po-út-pá-so v 7.00,  Z Mrauk út-st-pá-so v 7.00

jezdí denně brzo ráno jediný public bus, buduje se nová silnice - 2 $, 5 hod

nebo najatým autem 180 000Ky 3,5 hod

Z Thandwe denně jede lodí několik a nás to vyšlo (při skupině zhruba 10ti lidí) okolo 10$ na hlavu, ale dá se nějaký ten dolar usmlouvat, provozovatelů je víc. (stopover v Taunggok / Toungup)

Dle LP: Nejpomalejší jsou dvoupatrové státní lodě. K dispozici je kancelář na západ od mola v Sittwe, není třeba kupovat lístky v předstihu. Ze Sittwe úterý a pátek v 8 hodin ráno, a z Mrauk U ve středu a sobotu v 8 hodin ráno ($ 5, čtyři až sedm hodin). K dispozici je také soukromá trajektová linka ze Sittwe v pondělí, čtvrtek a neděli v 7 hodin ráno a zpět v úterý, pátek a neděli v 7 hodin ráno ($ 15, tam 7 hodin, zpátky 4,5).

Mírně rychlejší je soukromá loď pro max. 6 lidí (K150,000, čtyři až sedm hodin), stříška jednoduchou plachtou, s plochou palubou, několik plastových židlí a velmi jednoduché WC. 

Zdaleka nejrychlejší volbou jsou motorové čluny přes Shwe Pyi Tan, s odjezdy ze Sittwe ve středu a v neděli v 7 hodin ráno a od Mrauk U v pondělí a ve čtvrtek v 7 hodin ráno ($ 20, dvě hodiny).

letiště 2 km za městem za 5 000 Ky

Autobusy odjíždějí do Sittwe, Mandalay a Yangon každé ráno (asi 25 hodin za 30-40$).

Z nového autobusového nádraží v Nyaung U (Bagan) do Magwe (3-4h). 3 autobusy (10:00, 12:30, a 23.30, 4000 Ky). V Magwe můžete chytit přímý autobus Mandalay-Sittwe mezi 11pm & půlnoci před KHM Fashion Shop, za plnou cenu jízdného Ky 25'000 + další Ky 3'000 doplněk agenta rezervační poplatek. Jízdenku lze koupit v Magwe v KHM Fashion Shop, tel 095680758 opačné straně kruhového objezdu z Rolex Guest House (nemůžete vidět KHM obchod od penzionu Rolex kvůli stromům blokující označení), jeho napravo od velkého bluetooth telefonu obchod znamení, majitel obchodu pan Minn je velmi vstřícný a mluví dobře anglicky. Autobusem z Magwe do Mrauk U trvá asi 14-19h, je to možné i v období dešťů (Sep 2015).

Autobusové jízdenky lze zakoupit levněji u agenta v Mrauk U (vypadá jako čajový obchod s reklamou Air Bagan & Air KBZ), na hlavní silnici kde jezdí autobusy směrem od Mrauk U  hotelu k Wa Rat hotelu pokračovat pěšky 5 min kolem agenta hotel je na pravé straně těsně po zatáčce na silnici, než se dostanete k mostu, mluví dobře anglicky, rovněž nabízí výlety do Chin villiage atd. levněji než hotely.

 

málo hotelů a drahé: Nobel 50 $, Royal City Guest House za 25 $

v noci je zima !!!

Cizí státní příslušníci musí zaplatit (10 $), poplatek v Mrauk U. Oficiální výběrčí místo je v Shittaung Pagoda.

 

Mrauk U je neuvěřitelné místo, doporučuji - minimálně tak pěkné jako Bagan a turistů minumum !! Leží v půvabné krajině na úpatí pohoří Chin. Kdysi zde stálo přibližně 6 342 chrámů. Od roku 1996 vláda začala financovat rozsáhlou rekonstrukci města. Dodnes bylo ze 145 chrámů zrekonstruováno 37. Nicméně ne všichni návštěvníci (ani místní obyvatelé) sdílejí nadšení nad tím, jak se rekonstrukce zdařila. 

Chrámy vypadají jako pevnosti - v důsledku silných větrů Rakhine jsou zdi silné ve stylu bunkru, jsou menší a mladší, a na rozdíl od Bagan jsou převážně vyrobeny z kamene a ne z cihel. Také na rozdíl od Bagan, chrámy Mrauk Ü jsou rozptýleny na stále obydleném a plodném pozadí frekventovaných vesnic, rýžových polí a zaoblených pahorků. Budete je pravděpodobně mít jen pro sebe: v dobrém roce, jen asi 5000 zahraničních návštěvníků.

 

Těm, kteří již dříve navštívili Bagan, bude Mrauk U připadat malý, pokud jde o velikost chrámů i jejich počet, ale daleko živější a intimnější, neboť vesnické chaloupky s doškovými střechami se mísí s památkami, z komínů jde kouř a pastýři před soumrakem tudy vodí svá stáda k domovu. Město protíná několik kanálů (chaung), které jsou hlavním zdrojem vody i dopravní cestou. Většinu denních aktivit zjevně zabírají cesty po vodě. Na rozdíl od obvyklých hliněných nádob nebo hranatých plechovek od oleje používají na vodu místní obyvatelé lesklé hliníkové džbery dovážené z Indie, které nosí na bocích.

Velmi zajímavé je navštívit Mrauk U v době konání slavnosti pagody paya pwe, která se odehrává v polovině května nedaleko Dukkanthein Paya. Řeka Kaladan je 5. nevětší řeka světa.

Dějiny

Mrauk U byl posledním slavným rakhaingským hlavním městem, a to plných 354 let od roku 1430 do roku 1784. Významem srovnatelný s Bagan. V dobách největší slávy byl svobodným přístavem, sloužícím obchodování se Středním Východem, Asií, Holandskem, Portugalskem a Španělskem. Jeden Holanďan, který sem zavítal v 16. století, jej popsal jako jedno z nejbohatších měst v Asii, srovnatelné s Londýnem či Amsterodamem. Na jihozápadě města jsou stále patrné zbytky evropské čtvrti zvané Daingri Kan.

Dynastie Mrauk U byla velmi obávaná lidmi na indickém subkontinentu a ve střední Myanmě. Králové této dynastie si dokonce najímali japonské samuraje jako ochránce před možností atentátu. Vrcholné období mrauckých králů spadá do doby vlády krále Minbina (1531-1553), který vytvořil námořní flotilu, skládající se z 10 000 válečných lodí, které opanovaly Bengálský záliv a Martabanský záliv. Řada nejkrásnějších chrámů - Shitthaung, Dukkanthein, Lemyethna či Shwedaung, byla v Mrauk U postavena právě v této epoše.

Království Mrauk U bylo následníkem dvou předchozích monarchií v této oblasti - Dhanyawady (cca 1.-6. století) a Wethali (3.-10. století) a Laymyo (15. století), a jejich zbytky mohou ještě být viděn v tomto regionu. Ruiny hlavního města Wethali leží asi 10 kilometrů severně od Mrauk Oo, a 30 kilometrů dál návštěvníci najdou starobylé pagody, kde kdysi sídlíl slavný Mahamuni Buddha obraz, který nyní je v Mandalay.

Ve všech třech královstvích se mísily prvky theravada buddhismu a mahayana buddhismu s hinduismem a islámem. Koncem 18. století se chopila moci na touto oblastí dynastie Konbaung a Mrauk U byl začleněn do Bamarského království s hlavním městem Mandalay. 

Po první anglo-barmské válce v letech 1824-1826 britská koruna anektovala Rakhaing a své administrativní centrum umístila do Sittwe, čímž politicky odsunula Mrauk U na druhou kolej v podstatě ze dne na den. Původní barmský název se postupné změnil na Myohaung (Staré město), přestože Rakhaingové stále město nazývali Mrauk U.

Orientace

Chrámy a město zabírají společně plochu asi 7 km2. Přístaviště se nachází přibližně 1 km od trhu a hlavní třídy; přímo na východ leží centrální palác.

Chrámy se dělí do skupin vzhledem k centrálnímu paláci. Severní skupina obsahuje nejpopulárnější chrámy, vzdálená východní skupina má nejpěknější rytiny v Kothaungu a jižní skupina je položena nejvýše.

Průvodci v chrámech (provokativně) osvětlují staré podrobnosti fluorescenčním světlem a očekávají za své snažení "příspěvek". Oba poplatky byste měli zaplatit v Shittaung Paya. Z Mrauk U se také můžete vypravit na území státu Chin. Mapa Mrauk U.

Royal Palace

Východně od hlavní třídy se nachází bývalý královský palác, z něhož zbylo převážně rozpadající se opevnění (ačkoli vnější hradby byly 3,5 m vysoké) a brány z pískovcových bloků, u nichž se nejlépe zorientujete - Haritaung stojí na severu, zlatá Shwetaung na kopci na jihovýchodě. U paláce jsou i restaurace.

Muzeum archeologie (zdarma), hned za královským palácem. Má sbírku artefaktů z Mrauk U - Buddhové, desky s nápisy, Wethali éry mince, obrazy které ukazují Mrauk U v jeho rozkvětu, a vynikající model Mrauk U

Shittaung Paya

Tento nejkomplexnější chrám v celém Mrauk U bývá často startovním bodem prohlídky místních archeologických památek. Král Minbin, nejmocnější ze všech Arakhaingských panovníků, jej dal postavit v roce 1535. Komplex tvoří centrální stupa a ji obklopuje asi 26 dalších stúp různých velikostí. Název Shittaung (v barmštině Sittaung) znamená "Svatyně 80 000 zpodobení", což se vztahuje k počtu posvátných soch.

Andaw Paya

Severovýchodně od Sittaungu stoji menší osmiboký monument s podobným rozvržením. Obdélníková modlitebna na východě, svatostánek s mnoha špicemi na západě. Šestnáct stúp je zde vyrovnáno do tvaru hranatého U podél jižní, severní a západní plošiny. Podobně jako v Sittaungu i zde malá okénka dovnitř vpouštějí vzduch i světlo, ale světla je zde méně.

Ratanabon Paya

Tato masivní stúpa (někdy nazývaná Yadanapon), severně od Andaw Paya, je obklopena 24 menšími stupami. Postavit ji pravděpodobně dala královna Shin Htway v roce 1612. Během II. světové války ji poničily bomby, ale to již byla poznamenána "nájezdy" hledačů pokladů, které přitahovalo její jméno - "nahromadění pokladů".

Dukkanthein Paya

Na druhé straně silnice vedoucí na severozápad Shittaungu stojí Dukkanthein (volně přeloženo "světící síň, která duchovně posiluje město"), který připomíná bunkr (se stúpami) působivě umístěný na malém útesu uprostřed zeleného pole. Široké kamenné schody vedou na jižní a východní stranu, přičemž vchod je na straně východní.

Pitaka Taik

Na konci silnice, 200 m na sever, stojí kompaktní, velmi zdobná PitakaTaik, která je poslední dochovanou knihovnou z původních 48, které zde byly. Byla postavena v roce 1591 králem Minphalaungem jako depozitář pro Tripitaku ("Tři košíky"; buddhistický kánon), která se sem dostala ze Srí Lanky ve 40. letech 17. století. Je to maličká budova - jen 4 m dlouhá a 2,7 m vysoká.

Sakya Man Aung Paya

Zhruba kilometr severovýchodně od palácových hradeb za kopcem Shwegudaung stojí tato vznešená zedi, která byla vztyčena v roce 1629 na podnět krále Thirithudhammarazy. V tomto pozdním období se stúpy stavěly kolměji a zdobněji než dříve (kombinace bamarského a shanského stylu).

Koethaung Paya

Tento chrám patří ke zlatým hřebům Mrauk U. V nedávné době byl podroben rozsáhlé rekonstrukci. Chrám se nachází pár kilometrů na východ od paláce. Nemusíte si vypůjčit kolo, abyste nalezli cestu k chrámu. Místní vám ji ukážou. Tato masivní stavba (69 na 75 m) je v Mrauk U největší. Dal ji postavit syn krále Minbuna v roce 1553, král Mintaikkha, aby překonal stavbu svého otce - Shittaung o 10 000 soch (Kohthaung znamená "Svatyně 90 000 zpodobení"). Z většiny se dochovaly jenom fragmenty. Legendy se v popisu jejího dalšího osudu rozcházejí - zda byla zničena požárem, nebo hledači drahokamů rozbořili její zdi nebo zda byla postavena z nekvalitních kamenů pověrčivým králem upnutým k pokoření šestiměsíčního časového limitu. Většina vnějších průchodů je schůdná. Jsou lemovány tisíci basreliéfy na stěnách a Budhovými sochami (některé bez hlavy), což je pravděpodobně nejpůsobivější soubor v celém Mrauk U. Schodiště vedoucí na terasu na vrcholu, kde probíhá renovace 108 stúp, kterými je vrchol doslova poset.

Shwetaung Paya

Jihozápadně od paláce stojí Shwetaung Paya (Pagoda zlatého kopce) je nejvyšší v Mrauk U a jako takovou ji uvidíte už zhruba napůl cesty ze Sittwe do Mrauk U. Král Minbin ji dal postavit 1553 a vede k ní pár stezek, z větší části ztracených v husté vegetaci (je rozumné se nevracet za tmy).

Další zajímavosti

Lemyathnar Pagoda, Sanda Muni, Koethaung Pagoda Dukkanthein, Mrauk U Muzeum, Zina Man ​​Aung Pagoda, Yadanar Pon Pagoda 

The Palace Site: Lawka Man ​​Aung Pagoda, Mingalar Man Aung Pagoda, Sakkyar Man Aung Pagoda, Yadanar Man Aung Pagoda, Laungbanpyauk Pagoda 

Pagody kolem Mrauk U: Shittthaung Pagody, Ananda Sandra Pillar, Andaw Thein Temple Yadanarpon Temple Dukkanthein nebo Htoke Kan Thein, KOE Thaung Pagody, Pitakataik (nebo) knihovna, pět vítězství Pagody Palace

KOLEM MRAUKU

výlet za Pavoučími ženami proti proudu velmi živé čisté řeky Lay Myo (Lemro) (průvodce  Kéňun  09421733864) - lze klidně bez průvodce. Taxi do přístavu jede 30 minut, loďka má stříšku. Cena 30 000 Ky za loď vč. taxi. 

Women with tattoos: Dlouhé generace barmských žen z provincie Chin se nechaly tetovat na svých tvářích. Tetování se postupem času stalo  symbolem síly, krásy a houževnatosti. Nyní, jsme svědk,y možná již poslední generace žen s tímto úžasným tetováním. Říká se, že tetování  tváře žen, je už z dob barmských králů. Panovníci znaly krásu žen a dívek ze státu Chin. Ty nejkrásnější si panovníci vybírali a odváželi s sebou. Proto členové chinských vesnic rozhodli o jejich ochraně tím, že   ženy a dívky začali  tetovat, protože si mysleli, že potlačí jejich přirozenou krásu a tak je zachrání před odvlečením.

Tetování na jejich tvářích se však postupně stalo spíše znamením jejich krásy a výjimečnosti. To, co nám připadá zvláštní, bylo pro kmenová společenství v této oblasti symbolem houževnatosti a obdivu. Nikdo z nás si asi nedovede představit jak bolestné tetování na obličeji muselo být. Dívky, kterým bylo v době tetování od 11-15 let, museli vesničané násilím držet, aby tetování mohlo být úspěšně vytvořeno a dokončeno. Tetovací látka ( inkoust) je v některých případech směsí listů určitého druhu stromu někdy společně se směsí ledvin buvolů a do kůže je pak vpravován paličkou s  jehlicemi podobnými borovicovému jehličí. Obličej po takovém zásahu většinou dívkám otekl tak, že nemohly otevřít oči ani mluvit několik dnů.

 

Výlety do cca sedmi Chin vesnic podél řeky Lemro mohou být uspořádány ve většině hotelů (US $ 80 = auto k molu K38,000 a loď K48,000 + průvodce 20 $.). Ale soukromně  cena za Tuk-Tuk 15'000 Ky a loď na jeden den 25'000 Ky. (měli byste darovat školní potřeby, léky, nebo několik tisíc Kyat) Kromě vesnic Chin, je tu ranní trh u vesnice Pan Mraung.

Wethali je nyní malá vesnice, ale před pěti sty lety to bylo hlavní město starověkého Arakan království. Zatímco chrámy jsou pravděpodobně pohřbeny pod mnoha mohylami, jediná věc, vidět dnes, je uspořádání paláce a socha známá jako Velký Obraz Hsu Taung Pre. Wethali je příjemný 2 hod. výlet z Mrauk U autem.

Mahámuni Paya Tato pagoda je 40 km po špatné cestě severně od Mrauk U, v blízkosti svatyněje malé muzeum. Pronájem džíp (US $ 30 US $ 50) na jeden den výlet do Wethali a Mahamuni Paya od Mrauk U.

L Amitié Art Gallery (v blízkosti Laymyetnha Paya)

 

SITTWE (Akyab)

Hlavní město Rakhine státu. Sittwe se nachází na ostrově v ústí řek na soutoku řeky Kaladan, Myu River, a Lemyo River v blízkosti hranic s Bangladéší, sídlo početné komunity Muslimů. Město založili Britové v roce 1826. 

Ke známým památkám patří pagoda Payagyi, Kulturní muzeum státu Rakhine, klášter Payamay a trh podél řeky, kde lze koupit"Arkanese longyis" - typický barmský barevný oděv se zelenými a purpurově červenými kostkami. Jsou tam trochu dražší hotely, velmi dobrá rybí restaurace.

je možné cestovat z Sittwe do Ngapali (Tangot harbod) lodí, je to pěkná alternativa k rovině, nebo dokonce k autu (je možné cestovat autem od Mrauk U do Ngapali ale je to velmi nákladné, je třeba zvláštní povolení, a cesta je špatný ... opravdu špatné). 
Připojení Ce loď je levný, ale musíte si být vědomi některých důležitých informací: - Z Ngapali strany (Tangot přístav), lodě dorazit nebo odchýlit pozdě večer nebo velmi brzy ráno a přístav se nachází 3 hodiny jízdy od Ngapali. To znamená, že musíte odjet velmi brzy ráno Ngapali chytit loď, a / nebo přijedete do Ngapali pozdě večer uVašeho hotelu
- Připojení Vůz je poměrně drahé mezi Ngapali a přístavu Tangot. - Lodě nepracují každý den, takže musíte získat konkrétní informace, než plánování vaší cesty. 
Dva druhy lodí. - Tam je "rychlý" boad, který patří ke společnosti Malhika (to je soukromá společnost), trvá 7 až 10 hodin k dosažení Ngapali od Sittwe, v závislosti na přílivu a počasí. Boat vypadá jako trubice, můžete chodit ven, skoro není vidět ven .... to velmi zvláštní pocit po 10 hodinách . Soukromý a veřejný loď nefungují ve stejný den, takže to vám dává větší flexibilitu. Loď je pomalý, velmi pomalý, trvá 2 dny jednu noc dosáhnout Ngapali (Tangot). Člunu zastávku na ostrově Kyaukphyu na noc, ale nemůžete vystoupit na návštěvu ostrova.Upozornění: Musíte pochopit, že toto je velmi místní loď, to je velmi legrační, dobrý pocit, ale to není confortable na al l. Můžete dostat "kabinu", není tam žádný sprchový kout, toalety jsou velmi, velmi jednoduché, jen velmi malá "restaurace" (místní ulice, jídlo, kde můžete získat nějaké čaj, káva a místní noodlles polévku).Pokud budete mít tuto loď, nosit s sebou nějaký repelent proti komárům ..., vodě, něco ke čtení, některé čerstvé ovoce .... osobně, dávám přednost 10 krát této lodi než na rychlém člunu.

 

Thandwe má hlavní letiště Rakhine státu. 

Kyaukphyu je další komerční město. Ann průsmyk je důležitá obchodní cesta, a se tyčí do výšky 4664 stop nad mořem.

LOIKAW (čti Lajko)

hotel s velmi vstřícným personálem  25 000 Ky = Nan Ayar Inn (ev. Moon Joy Inn - 25 $ nevstřícný, na hlavní u mostu)

okouzlující nejmenší hlavní město Kayah - a jedno z jejích nejméně navštěvovaných - do Loikaw je  dlouhá cesta odkudkoli. Trvá více než 17 hodin, autobusem z  Yangonu  a 16 od  Mandalay, nebo ob den letecky (80$), nebo z Inle: auto 100 $ 4,5 hodiny, nebo jediný bus v 8.00 z Tanggui, nebo několik mikrobusů z křižovatky Ngwe/Tanggui (čti Taundží) (8 hod).  Cestování do této části Myanmaru a objevíte krásnou Kayah kopec scenérie  a velké množství  výrazných kmenových kultur, nejvíce mezinárodně slavná z nichž jsou  Palaung  (tradice žen s „žirafím krkem“). K dispozici je až deset nativních etnických skupin v Kayah, kromě lidí z okolních částí Barmy, kteří zde žijí.

Vrchol pro většinu návštěvníků Loikaw je Taung Kwe Pagoda, která se skládá z několika bílých a zlatých památek sedících na vrcholu vápencových skal, které dramaticky vybíhají z okolních plání. stejně jako nabízí panoramatický výhled na vzdálené roviny, kopce a hory. Existují i další podobné, ale menší v Loikaw; většina z nich pagody na nich, a aby pro  jedinečnou krajinu. Je tam také velký  ležící Buddha.

Výprava autem do posledních vesnic na světě (ostatní jsou v Thajsku), kde stále ještě žijí tradičním způsobem "žirafí" ženy (‘giraffe-necked’) a tvoří většinu ženské populace vesnice - výlet za Paduang 6 hodin 40 000 Ky, nebo lze stihnout za den autem z Ngwe.

 

NAY PYI TAW

Nay Pyi Taw je administrativní hlavní město Svazu Myanmar. Centrálně umístěný, to je 391 km od Rangúnu a 302 km od Mandalay, být snadno přístupný ze všech částí unie.

Okolí Nay Pyi Taw zahrnují černošské čtvrti viz. Zeyar Thiri, Pohbba Thiri, Uttara Thiri, Zabu Thiri, Dekina Thiri, Pyinmana, LEWE a Tatkone Townships. Nay Pyi Taw letiště je asi 30 minut od Nay Pyi Taw. Všichni domácí dopravci provozovat denní lety z Nay Pyi Taw do Yangon, a Mandalay.

Nay Pyi Taw nádraží je na hlavním Yangon-Mandalay železniční trať. To trvá devět hodin vlakem se dostat z Yangonu do Naypyidaw. Nay Pyi Taw letiště, který se nachází 10 mil jihovýchodně od města, je podáváno všech domácích leteckých společností. Air Bagan, Air Mandalay, myanmarské Airways a Yangon Airways, s pravidelnými lety do Rangúnu a dalších městech po celé zemi. Nová dálnice z Rangúnu do Nay Pyi Taw byl nedávno otevřen a nyní cestující doba od Rangúnu do Nay Pyi Taw je jen asi 4 hodiny jízdy autem.

Zajímavá místa

The City Hall (Nay Pyi Taw)

City Hall je jedním z předních Land známek ze Nay Pyi Taw, ve které Nay Pyi Taw zřizuje Výbor pro rozvoj své sídlo, které zavazuje úkoly pro rozvoj Nay Pyi Taw. Státní příležitosti se konají s doprovodem ve výši National Anthem hrál státního orchestru v Nay Pyi Taw radnice. To znamená, Nay Pyi Taw, administrativní město Svazu Myanmar.

Myanmar International Convention Centre (MICC)

Nachází se na 16 akrů půdy s 312, 000 čtverečních stop v Zabuthiri Township, Nay Pyi Taw. To bylo postaveno z Čínské lidové republiky a dokončen dne 15. března 2010. MICC má plenární sál, který pojme 1900 osob. Budova MICC je vytvořen s poslechem pokoje, držení místnosti, konferenční místnosti, VIP summit pokoj, novinky zasedací místnosti, zpěv pokoj a 720 osob kapacita Hodovní síň.

Uppatasanti Pagoda,Gem muzeum, Vodní fontána zahrada, Národní Land Marks Garden, Zoologická zahrada

 

KENGTUNG

V oblasti Keng-tungu jsou dovoleny vyhradne jednodenní výlety, tzn. tak 1-4 hodiny pěší chůze, zbytek dne je cesta tam a zpět plus pobyt ve vesnicích. Nenavštěvuj vesnice nejblíž Kengtungu, jsou už napůl turistické, chtěj dál. Bude-li šikovný průvodce, dopravu vyřeší tak, že Tě vezme skůtrem. Budete-li dva, bude potřeba další skůtr. Cena únor 2015 (byli jsme dva):průvodce 25USD/osoba,den (jedna osoba má dopravu zdarma, jede s průvodcem), druhá platila navíc 15USD za řidiče druhého skůtru. Do vesnic "dlouhých domů" (jsou skoro až na čínské hranici) je nutno objednat auto, cca 80USD/den, nutno najít další společníky plus opět 25USD/osoba,den průvodci. V období dešťů nebudou odlehlejší vesnice přístupné. Pravděpodobně bude třeba o ceně smlouvat, prý je v turistické sezoně vyšší.

 

KYAUKME

hezké treky jsou v okolí Kyaukme, kde lze i spát ve vesnicích. Max. délka treku je cca 2,5 dne při asi 6-7 hodinách chůze denně, poslední den 3-5 hodin. Spí se ve vesnicích v soukromí včetně snídaně a večeře. Je to tu levnější než u Keng-tungu. Je třeba být opatrný při volbě průvodce, většina, např. Thura, zdá se, nerada chodí pěšky a obsah treku omezuje jen na vesnice v blízkosti hlavní silnice. Opět třeba vyjednávat a podrobně se dohadovat před trekem.

 

MYEIK (Mergui, Beik) (čti Mejk)

200 000 obyvatel

letecky v 7.00 - 12.45 z Rangunu, zpět 11.20 - 15.50 za 150+170$

A taxi from the airport to the centre of Myeik costs K5000.

http://www.lifeseeingtours.com/mergui-archipelago/

http://www.southernmyanmar.com/local-tour-guides/

 

Je hezké koloniální město a 500 let funguje jako důležitý přístav. Sjíždí se sem rybáři z ostatních ostrovů a mořští cikáni kteří žijí na lodích (říká se jim Monken nebo Salone)

V roce 1989 velký požár zničil 3900 budov. Theindawgyi Pagoda, která se nachází na kopci v centru města Myeik, nabízí krásný výhled na město a přístav. Půjdete-li na sever odtud podél  Bogyoke  silnice, pokud jde  Mingalar jezero  (20 minut), najdete Myeik  trh; hodinová věž; řada okouzlujících budov z koloniálním éry, požární stanice se starými hasičskými vozy. Na městské pláži se staví velké rybářské lodě.

Celé souostroví Mergui které se skládá z 800 ostrovů je přístupné pouze na permit, jehož vydání trvá cca 1 měsíc, vyjma blízkého ostrova Pataw. Na některé ostrovy dosud nevstoupila noha cizince. Pořádají se tam velmi drahé potápěčské zájezdy. 

Pataw Padet Kyun (Pahtat Pahtew) je nejbližší ostrov Myeik, sedí 500 metrů nad vodou.  K25,000  koupí vám  rybářský člun chartu, která vám umožní obeplout ostrov a navštívit  ležícího Buddhy,  na vrcholu kopce pagoda  a  klášter  na svém jižním konci , Velký ležící Buddha je vyroben zajímavé proto, že jsou duté, se stovkami malých růžových Buddhů, které lemovaly její interiér. Pagoda hilltop, který může být dosaženo prostřednictvím kláštera se nachází jen severně od Buddhy, a nabízí  panoramatický výhled  na Myeik na vodu a ostrovy dále na moře. Je tam také krabí farma. Můžete se také setkat s širokou škálu  ptactva  na vaší cestě lodí, z jeřábů na velké dravé ptáky a vlající skupiny menších ptáků.

Cesta do Myeik lodí: Speedboat je prosklený doutník bez paluby. Na palubu (která tu vlastně ani není) tedy můžu zapomenout a taky na svítání nad ostrovy Mergui. Začínám být lehce nasranej a to ještě chlapíci přitvrdí. Loď jede ukrutně rychle, ale v podpalubí je totálně přecpáno, neskutečně nahlas tu duní z reproduktorů buddhistické litanie a barmské disco, klimatizece je na max. Teploměr na hodinkách ukazuje neuvěřitelných 9 stupňů!!! Všichni okamžitě kýchají, kašlají a klepou se zimou, ale bezmozky nenapadne klimošku ubrat. My na to přece máme! Balím se do spacáku a přesto je mi zima. Do uší špunty a na klíně blijícího barmského kojence, kterého si ke mně odložila jeho špinavá maminka. Za okny se míhají nádherné ostrovy a já klepu kosu a utírám zvratky ze spacáku. Lehce se ve mně vaří krev. 7 hodin čistého utrpení. 

Prohlídka Mergui souostroví
 Podle zákona Myanmaru srdce Mergui lze přistupovat pouze v rámci schváleného turné, odtud preverlance střemhlavých a plavebních společností nad.Existuje několik malých mezer nicméně ...

Maungmagan Islands / Middle Miscos
skupina více než 30 krásných ostrovů u pobřeží Dawei, geopraphically součástí souostroví, ale nepodléhají právu zóny, což znamená volný přístup. Na pláže na východní straně ostrovů jsou stejně krásné jako cokoli v srdci souostroví.

Kadan Island
pozdě v sezóně 2013/14 Myeik přistěhovalectví začíná nechat turisté vydat, pokud jde o Kadan ostrov, který má pláže na daleko severní zátoky.

Maung Ma Kan Island Group / Maungmagan Kynn

Také známý jako Mid Miscos tyto ostrovy se nacházejí na samém severním většina bodu souostroví, pobřežní z Maungmagan Beach. Tyto ostrovy nejsou součástí omezené oblasti Mergui a jsou volně přístupné. Přístup může být uspořádány vyměňování s chobotnice majitelem lodi. To trvá něco málo přes dvě hodiny, aby přístup k ostrovy od Maungmagan Beach. Ujistěte se, že loď si najmout, je způsobilá k plavbě, má flotační vymyslí a mít dostatek vody. Ostrovy jsou zahrnuty v džungli a z větší části mají skalnaté pobřeží s množstvím malých písečných pláží na jihovýchodní straně.Neexistuje žádné ubytování nebo strava na ostrovech takže pouze denní výlety jsou k dispozici v tomto okamžiku.

 Myeik Island

Zatímco Mergui souostroví je stále zakázaná oblast je možné navštívit ostrovy přímo mimo město. Čím blíže Ostrov má 72m ležícího Buddhy a velkou krabí farmy. Obě pagoda kopci nabízí panoramatický výhled jak město Myeik a vnější ostrovy

 Marcus a Dome ostrovy

Dva ostrovy 2 hodiny z Myeik. Čerstvé od začátku roku 2016 na celodenní výlet do těchto úžasných tropických ostrovů. Náklady se vyměňoval s kapitánem lodi a závisí na vzdálenost a dobu trvání, kterou chcete cestovat. Kala nabízí spoustu mangrovy procházet a různé ptactva, zatímco Kadan má osady, kde můžete pozorovat chytit rybářů a vidět je síťovina želé ryb. Tam jsou také některé malé pláže v dalekém severu Kadan Island.

http://www.lifeseeingtours.com/mergui-island

z: Myeik (120 $) 

Po časné snídani začneme náš objev souostroví. Budeme plavba směrem Mergui Island. Na cestě do husté mangrove z delty řeky Tanintharyi můžeme podívat na nějaké domácí pobřežních ptáků.

Až při příjezdu se divit, kolik lidí bude shromáždit kolem vás, protože oni neviděli moc bílý obličej návštěvě jejich vesnici. Mnoho menších podniky spoléhají na rybářském průmyslu mimo jiné představují čisté fixers, krevety pasta tvůrci (NGA PI) a mechanici loď motor. My poznat jejich každodenní rutiny.

Staré tradiční mořská gypsy člun (dlabané kánoe) se používá pro místní přepravu mezi obcemi. Budeme mít jít a pádlo jako moře Cikáni lidu. Džungle na ostrově je stále klid hustá a budeme muset jít pěšky asi 1,5 hodiny, než dosáhne odlehlé zátoce na druhém místě ostrova. Užijte si pláž sami a vychladnout v oceánu, zatímco my připravíme oběd pro vás.

Po obědě jsme se na loď do Thae Tan GYI Beach. Pouze 5 rodiny žijí na pláži až do dneška. Pokud potřebují zásoby budou muset projít více než 3 hodiny do hlavní vesnice. V opačném případě mohou mít pomalu loď na pár hodin k dosažení civilizace. To bylo říkal, že pouze vesničané z Thae Tan GYI znát cestu dobře džunglí se dostali na druhou stranu ostrovů. V pozdním odpoledni se vrátíme do Myeik. 

 

z: Myeik (120 $)

Po snídani začneme náš objev Mergui souostroví. Odjíždíme z Seik ČEP Jetty (Main Jetty) v Myeik.

Budeme plavba na ostrov Marcus. Cestou míjíme Kala a King (Kadaň) ostrov. Užijte si scenérie a svěží vítr na cestě do ostrov Marcus.

Asi po 2 hodinách plavby podél nedotčené vody dojdeme Marcus ostrovy. Nyní je čas na odpočinek a kick zpět. Jít na potápět v čistých vodách, odpočinek ve stínu, plavat v oceánu nebo hrát na pláži.

Nabízíme balíček s obědem s čerstvým ovocem a studených nápojů. Bavte se a zapomenout na vnější straně.

Opustíme Marcuse za sebou a plavba přes Želví ostrov vejce. Někteří rybáři se zde usadili na suché ryby. Sladkovodní proud (sezónní), může být použita na sprchu, než se vrátíme k Myeik. 

 

z: Myeik (170 $)

Vyrábíme brzké zahájení z Myeik je Seik ČGE Jetty. Je to dva a půl hodinová plavba na Dome Island. Cítit čerstvý mořský vánek, jak míjíme krásné mangrovových lesů. Tu a tam malé vesnice lemují pobřeží. Lidé, kteří zde žijí chytat ryby, krabi, mušle a ústřice. 

Budeme jíst oběd v jedné z těchto rybářských vesnic. Moře cikáni životní styl připomíná jednodušší dobu před bankovních účtů a životního pojištění. Říká se jim lidi Monken. Mnozí tráví svůj život trvale na moři během období sucha, jen hledá útočiště u pozemků, když přijdou těžké deště. 

Po obědě jsme plavba na menších ostrovech pro koupání a šnorchlování v čisté, nedotčené vody. Na zpáteční cestě, v závislosti na přílivu a odlivu, můžeme být schopni navštívit nedotčené vodopád, kde rybářské lodě naplní jejich čerstvé vodní nádrže. 

A pak se poslední paprsky slunečního svitu tančí na moře, se vrátíme na Myeik.

 

z: Myeik (? $)

Začneme brzy ráno, aby vás ven do ráje. Neexistuje žádný plán pro daný den. Budeme zkoumat, a skončí v Far Away ostrov pro šnorchlování a relaxaci. 

Hned u pieru na přelidněné ulici je guesthouse, sice opět nehorázných 18 USD, ale v pokoji klimatizace, televize a lednička. Večer město šlape, na nábřeží hlava na hlavě, stánky s čerstvým jídlem a hned vedle guesthousu je Goverment shop s pivem, kořalkou, čokoládou a spoustou podobných dobrot.

Jak prožít pět fotografických orgasmů za dvě hodiny? Vstát v Myeiku v pět hodin ráno a jít do přístavu. Rybáři se vracejí z nočního lovu a je jasné, že Mergui Archipelago musí být úžasný kus světa. Když vidím, co vyndávají rybáři ze svých primitivních dřevěných bárek, nechápu! Chlapíci vyhazují z lodi metrové manty. Tři, čtyři, deset, dvacet, třicet, šedesát! 

 

 

pastedGraphic_12.png

 

 

Jiná cílová místa

Existuje sedm států Barmy.

KACHIN STATE

Myitkyina

Putao

Inndawgyi Shwe Myinzu Pagoda

Kawn Moo Lone Pagoda

Lawka Man Aung Wishgranting Pagoda

KAYAH STATE

Loikaw

Thiri Mingala Hill or the Taunggwe Pagoda

 

KAYIN STATE

Hpa-an

Shwe-yin-myaw Pagoda

Thandaung

Myawaddy

Lunnya Pagoda

 

CHIN STATE

Harkar

Shwebonthar Pagodas

 

SAGAING REGION

Shwebo

Laeshi - Naga Village

Aung Myay Lawka Pagoda

Htupayone Pagoda

Legyun Man Aung Pagoda

Mingun Pahtodawgyi

Mya Thein Dan Pagoda

Ngar Htat Gyi Pagoda

Shin Bin Nan Kaing Pagoda

Shin Bin Nan Oo Pagoda

Shinbyu Shin Hla Pagoda

Shwe Guni Pagoda

Shwe Kyet Yet Pagoda

Soon Oo Pon Nya Shin Pagoda

Taung Philar Pagoda

The Ruby Pagoda

Umin Koesel Pagoda

Umin Thonesel Pagoda

Yadanar Sinmyar Shin Pagoda

Zetawun Pagoda

 

TANINTHARYI REGION

Dawei

Maung Magan Beach

Myeik

Kawthaung

Mergui Archipelago

Legyun Simee Pagoda

Pashukyauk Pagoda

Shin Motti Pagoda

Shin Dat Weh Pagoda

 

BAGO REGION

Taungoo

Pawdawmu (Shin Pyin) Pagoda

Bespectacled Buddha Image

 

MAGWAY REGION

Minbu-Shwesettaw

Magwe Myathalun

 

MANDALAY REGION

Kyauk Se

Palate

Amarapura Pahtodawgyi

Baungdawkya Pagoda

Chanthargyi Pagoda

Maha Thetkya Marazein Kyauktawgyi

Maha Loka Yanthi Aindawya Pagoda

Maha Mingalar Pagoda

Maha Thetkya Thiha Pagoda

Mandalay Hill-top Wish-granting Pagoda

Phayani Pagoda

Shin Boh Mai Phaya

Shwesayan Pagoda

Standing Ananda Pagoda

Taungthaman Maha Thetkya Yanthi Kyauktawgyi

Tawagu Zedidaw

Thardawya Pagoda

Wish-fulfilling, Ordination Umberlla-shaking Pagoda

Wish-granting Chanthaya Pagoda

Yadana Labhamuni Wish-granting Paleik Mwe Phaya

Yadana Myintzu Pagoda

 

MON STATE

Thatone

Mawlamyaing

Mudon

Kyaikkami

Kyaikmaraw

Thanbyuzayat

Setse Beach

Gaungsay Kyun

Bayin Nyinaung Yadanagu Pagoda

Emerald Almsbowl Pagoda

Wish-granting hair relic Pagoda

Kangyi Pagoda

Kyaik Thallan Pagoda

Kyaikpawlaw Buddha Image

Kyaikhtihsaung Sandawshin Pagoda

Mahamuni in Kyaikhto

Phaungdaw-oo Pagoda

Shwe Saryan Pagoda (Thaton)

Shwebontha Pagoda

U khanti Maha Myat Muni Wish-granting Pagoda

Yogo Pagoda

 

RAKHINE STATE

Ngapali Beach

Thandwe

Kan Tharyar Beach

 

 

SHAN STATE

Tachileik

Kyaing Tong

Lashio

Muse

Thipaw

Golden Triangle

 

AYEYARWADDY REGION

Zalun

 

FESTIVALY:

Kayin Nový rok festival (Kayin State)

Kayin Nový rok den je státním svátkem v Myanmaru. Tradiční Kayin kroj byl nosí většina celebrantů na akcích. Mnoho mladých a starých Kayins nosí tradiční barevné šaty a chodit po městě. návštěvu příbuzných a nyní festival. V Hpa An. hlavní město státu Kayin. taneční soutěže se konají každý rok.

 

Existuje sedm států a sedm divizí Myanmar. Mezi nimi. Kachin je jedním ze stavů. která má nádherný festival známý jako Manaw. Barmští horalové oslavují Manaw festival. Je to jeden z nejpopulárnějších festivalů v Myanmaru. Festival se koná obvykle v lednu.

Kachin

Tento festival hasbeen držené pro více než tři desetiletí. Manaw festivaly je oslava Nového roku. Vítězství v bitvách. reunion kmeny atd. Všichni se připojí k duchovní tanec seřazených za sebou. Tradiční Manaw póly jsou vyzdobeny v barevných kačjinských motivy, jsou soustředěny ve středu festivalu terénu. Všichni, kdo přišli na festival nosit svůj nejlepší kroj a hlavním rysem festivalu se tančí kolem vztyčených Manaw pólů. dosti podobné totemy severoamerických indiánů. Manaw festival se koná v Myitkyina a Putao v Kachin státě.

Chin

Četné Naga kmeny rozšířila po severozápadní kopcích Myanmaru. Většina Naga jsou ze státu Chin. Festival Naga je sociální. ale to je také k výměně zkušeností s předchozím rokem. aby se plány pro příští rok a diskutovat o tom, jak překonat obtíže. Modlí se za hojné plodin a domácích zvířat, a mít dobré počasí. Další aspekty tohoto festivalu je setkání příbuzných. kteří jsou daleko od domova. Uctívají k jejich božstvům tím, rozrývání zvířat. Festival je obvykle v lednu.

***********

Regarding Foreigners and Tourist travelling in the Country, Restricted Areas are as follow:

 

Kachin State  

Povolený v centru města, ale nutné povolení v odlehlých oblastech

PutaoTownship

MachanbawTownship

MansiTownship

MomaukTownship

LwegeSub- Township

Dotphoneyan Sub- Township

WaingmawTownship

HsadoneSub- Township

KanpaiktiSub- Township

Areas needed permission:

Naungmoon Township

PannandinSub- Township

Khaunglanphoo Township

Sumprabum Township

Phakant Township

Kamine Sub-Township

Tanaing Township

ShinbwayyanSub-Township

Ingyanyan Township

Chiphwe Township

Panwa Sub-Township

HsotlawTownship

 

Kayah State

Permitted in downtown but required permission in remote areas

 

 

Dimawso Township

PhrusoTownship

Areas needed permission:

Shardaw Township

Parsaung Township

BawlakheTownship

YwarthitSub-Township

Meisi Township

 

Kayin State

Permitted in downtown but required permission in remote areas

Kawkareik Township

Kyondoe Sub- Township

Hlaingbwe Township

PaingkyonSub- Township

Shan Ywathit Sub-Township

Thandaunggyi Township

Leiktho Sub- Township

BawgaLi Sub- Township

Areas needed permission

Kyarinseikkyi Township

Payarthonezu Sub- Township

Kyaidon Sub- Township

Pharpon Township

Kamamaung Sub- Township

 

Chin State

Permitted in downtown but required permission in remote areas

Tedim Township

Tonzaung Township

Cikha Sub- Township

Falam Township

Rihkhuadal Sub- Township

Thantlang Township

Haka Township

Areas needed permission:

Paletwa Township

Sami Sub-Township

Matupi Township

Reazu Sub-Township

 

Sagaing Region

Permitted in downtown but required permission in remote areas

Hkamti Township

Nanyun Township

Pansaung Sub- Township

Donhee Sub- Township

LaheTownship

Htanparkway Sub- Township

Leshi Township

Mobaingluk Sub- Township

Homalin Township

Phaungpyin Township

Mawlaik Township

 

Tanintharyi Region

Areas needed permission:

Bokepyin Township

Pyigyimandaing Sub- Township

Karathuri Sub- Township

Kyunsu Township

 

Mandalay Region

Areas needed permission:

MogokTownship

 

 

Rakhine State

Permitted in downtown but required permission in remote areas

MaungtawTownship

TaungpyoletweTownship

ButhidaungTownship

Yangon Region

Areas needed permission:

CocogyunTownship

 

Shan State

Permitted in downtown but required permission in remote areas

KunlonTownship

KyaukmeTownship

Minengaw Sub- Township

Minelon Sub- Township

NamtuTownship

NaungkhioTownship

MabaneTownship

MomeikTownship

HsipawTownship

KengtungTownship

MinekatTownship

MineyanTownship

Minepauk Sub- Township

MinelarTownship

PhekonTownship

MinesatTownship

Minekoke Sub- Township

Minepyin (Mong Ping) Township

Tontar Sub- Township

MinetungTownship

Ponparkyin Sub- Township

Monehta Sub- Township

MinephyatTownship

MineyaungTownship

Mineyu Sub- Township

TantyanTownship

MineyeTownship

TheinniTownship

LaukineTownship

Chinshwehaw Sub- Township

KunhingTownship

Karli Sub- Township

NanhsamTownship

Kholan Sub- Township

LecharTownship

LoilemTownship

Panglong Sub- Township

HopanTownship

Namtik Sub- Township

Panlon Sub- Township

Areas needed permission

NamsanTownship

Manton Township

Mone

Kengtaung Sub- Township

MinepanTownship

MaukmeTownship

LinkheTownship

Homane Sub- Township

KongyanTownship

Mawhtike Sub- Township

KehsiTownship

Minenaung Sub- Township

MongkaiTownship

MineshuTownship

Minesan (Monsan) Sub- Township

MakmanTownship

NaphangTownship

PanwineTownship

Pansan (Pan Khan) Township

Mankan Sub- Township

MinemawTownship

 

Naypyitaw

Permitted in downtown but required permission in remote areas

PyinmanaTownship

TatkonTownship

LeweTownship

ZabuthiriTownship

ZeyarthiriTownship

DekkhinathiriTownship

PobbathiriTownship

OttarathiriTownship

 

*************

Praha – Rangún: přílet do Barmy, vyřízení víz.

3. den

Rangún: prohlídka města – 98 m vysoká pagoda Shwedagon (nejposvátnější buddhistický stánek v Barmě), obrovská socha ležícího Buddhy v Chauktatgyi; možnost návštěvy trhu Bogyoke Aung San – úžasné panoptikum barmského života.

4. den

Rangún – Kyaiktiyo: přesun na jedno z nejvýznamnějších poutních míst v zemi, tzv. Zlatý viklan se stúpou s Buddhovým vlasem – částečně pěší výstup a nocleh na vrcholu hory.

5. den

Kyaiktiyo – Mandalaj: přejezd do města Bago - prohlídka 55 m dlouhého ležícího Buddhy; Shwemawdaw – nejvyšší stúpa v zemi (114 m); noční autobus do Mandalaje.

6. den

Mandalaj: celodenní prohlídka – chrám Mahamuni s nejuctívanější sochou Buddhy, pokrytou 15 cm silnou vrstvou zlatých plátků; návštěva řemeslnických dílen; západ slunce na Mandalajské hoře s výhledem na řeku Iravádí.

7. den

Mandalaj: celodenní výlet po okolí s krátkou plavbou po Iravádí do Mingunu – pozůstatky největší pagody na světě (zamýšlená výška 150 m), největší funkční zavěšený zvon na světě (90 tun); podvečerní Amarapura se slavným 1,2 km dlouhým mostem z týkového dřeva.

8. den

Mandalaj – Pagan: svítání na Iravádí – brzy ráno nalodění a celodenní plavba po Iravádí do města Pagan (pozorování rušného života na řece).

9. den

Pagan – staré královské město s více než 2000 pagodami, chrámy a svatyněmi z 11.–13. stol.: okruh mikrobusem s prohlídkou nejvýznamnějších pagod – nejkrásnější pagoda Ananda; návštěva dílny lakérů nádobí; pohled z některé z pagod na západ slunce nad Paganem.

10. den

Pagan – hora Popa – Kalaw: celodenní přejezd barmským venkovem se zastávkou na předbuddhistických svatyních natů na hoře Popa, tyčící se 737 m nad planinou – výstup na vrchol odměněný úžasným výhledem do krajiny; večer příjezd do Kalaw.

11. den

Kalaw: celodenní nenáročný pěší výlet do horských vesniček národnostních menšin Palaung a Pa-O.

12. den

Kalaw – Pindaya – Inle: přesun k jezeru Inle se zastávkou v Pindaya – krasový jeskynní komplex s více než 8000 postavami Buddhy z alabastru, týku, mramoru a dalších materiálů.

13. den

Jezero Inle: plavba loďkou po horském jezeře (875 m n. m.) - plovoucí trhy a zahrady, rybáři pádlující nohama, prohlídka vesnice Indein s komplexem svatyní a stúp nad vesnicí a krásným výhledem na jezero.

14.-15. den

Jezero Inle – Rangún: transfer na letiště v Heho, let přes Rangún domů, přílet do ČR 15. den.

14. den

Jezero Inle – Ngapali: transfer na letiště v Heho, přelet do města Thandwe a krátký přesun do některého z rezortů na jedné z nejkrásnějších pláží v Barmě.

15.–16. den

Ngapali: dvoudenní pobyt na bělostných plážích – možnost šnorchlování, výletů pěšky či na kole po okolních vesničkách, pozorování rybaření a sušení ryb (pro náročné nedaleké devítijamkové golfové hřiště).

17.–18. den

Ngapali – Rangún: během dne přelet do Rangúnu a následný let domů, přílet do ČR 18. den.

***********

Letecky Praha - Rangún, noční návštěva China town.

3. den

Ráno prohlídka zlaté pagody Shwedagon - nejposvátnějšího budhistického chrámu v zemi, odpoledne odlet do hlavního města státu Kayak – Loikaw, prohlídka pagodoveho komplexu postaveného na skalnich jehlách připomene fantaskní scenérie filmu Avatar, večere na břehu řeky.

4. den

Celodenní výlet do okoli Loikaw, plavba dřevěnou lodi po řece do vesnice bíle pagody, trek přes vesnice kmene Shan, návrat džunglí s možností koupání ve velké vyvěračce.

5. den

Pěší výprava do poslední vesnice na světě, kde stále ještě žijí tradičním způsobem "žirafí" ženy a tvoří většinu ženské populace vesnice. Poneseme jim praktické dary výměnou za možnost fotografování. Návrat zpět do Loikaw, návštěva animistického chrámu.

6. den

Dopoledne přejezd do Kalaw, odpoledne výlet do města Pindaya, obklopeného jezery a jeskynními systémy. Malebnou krajinou se vypravíme do rozsahlého jeskynniho komplexu, v němž se nachází 8094 soch Buddhy. Večer příprava na trek džunglí.

7. - 9. den

Budeme jedni z prvních turistů, kteři podniknou třídenni výpravu v přirodní rezervaci v okolí nejvyšší hory (2100 m) oblasti Kalaw. Po cestě panenskou horskou džunglí nás čekají návštěvy vesnic tří odlišných kmenů, vodopády, opice, ptáci, pozorovani divokých slonů na stezce k napajedlu. Třetí den v podvečer se vracíme do hotelu v Kalaw.

10. den

Dopolední přejezd do Mandalaj, posledního královského hlavního města Barmy, odpoledne výlet na Mandalay Hill a k chrámům na jeho úpatí - klášter Shwenandaw je považován za mistrovské dílo klasické barmské architektury. Návštěva trhu spojená s doplněním zásob a přípravou na dalši trek - nákupem praktických darů pro obyvatele vesnic v horách.

11. den

Začátek výpravy na horu Mt. Victoria v nejméně přístupném barmském státě Chin. Přejezd terénními auty do vesničky Khanpetlet, návštěva vesnic, kde uvidíme ženy s potetovanými tvářemi. Ubytování na horské chatě ve výšce 2300 m v NP Nat Ma Taung.

12. den

Výstup na vrchol Mt. Victoria (3034 m, pro turistiku otevřeno v r. 2013). Horské borovicové lesy kombinované s deštným pralesem, giganticke stromové rododendrony, rozkvetlé louky, ráj pro ornitology a nádherné výhledy z vrcholových partií mohutného masivu hory. Příchod do vesnice Ye, kde přenocujeme.

13. den

Dopoledne pěsky přes horské vesnice, kde uvidíme další varianty zdobení ženských tváří tetováním a typické tradiční oděvy. Odpoledne odjezd do bývalého hlavního města středověké barmské říše Baganu, v jehož okolí bylo postaveno přes 10 000 sakrálních staveb (na ploše asi jen 100 kilometrů čtverečních), do dnešní doby se jich dochovalo 2200.

14. den

Celý den na toulky starým Baganem. Půjčíme si kola či elektrické bicykly. Východ slunce na jedné z pagod, projiždění křížem krážem mezi mnoha z tisíců budhistických chrámů.

15. den

Fakultativně možnost ranního vyhlídkového letu horkovzdušným balónem nebo odpočinek u bazénu. Dopoledne přejezd do Mandalaj, v podvečer procházka po nejdelším teakovém mostě na světě, západ slunce nad jezerem.

16. - 17. den

 

Program zájezdu

 

1. - 3. den

letecký přesun do Rangúnu (2 000 let stará pagoda Sule, koloniální centrum, stometrová zlatá pagoda Shwedagon),spojenecký válečný hřbitov Taukkyan, nejvyšší zlatá pagoda Schwemawdaw ve městě Bago (ležící Buddha dlouhý 55 m v areálu pagody Hinthagon, monument čtyř sedících Buddhů)                      

 

4. - 7. den

terénním autem pod vrchol a následný pěší výstup k poutnímu místu Kyaiktiyo s pozlaceným viklanem na skále Golden Rock, přejezd kouzelnou krajinou rýžových polí, sukulentů a pralesů na sever do města Kalaw, jednodenní výprava v Šánských horách za horským kmenem Palaungů

 

8. - 9. den

posvátná krápníková jeskyně Pindaya s šesti tisíci soškami Buddhů, dílna na výrobu ručního papíru, jezero Inle (1 328 m), celodenní plavba po jezeře s návštěvou řemeslnických vesnic a plovoucích zahrad (rybáři pádlující nohou, rybí trhy, tkalcovské manufaktury, domy na kůlech, dlouhokrké ženy s mosaznými ozdobami), klášter skákajících koček

 

10. - 12. den

přesun do údolí řeky Iravádí, bývalé hlavní město Mandalay (královský palác obklopený vodními příkopy, chrámy, pagoda Kuthodaw s největší knihou na světě vytesanou do kamenných stél a pagoda Mahamuni se zázračnými sochami ukořistěnými v Angkor Watu, ulička kameníků, stovky mnichů vybírajících ráno milodary), večerní vyhlídka na město z Mandalay Hill, bývalé královské město Amarapura (přechod jezera po nejdelším mostu z týkového dřeva k nádherné Kyauktawgyi Paya s freskami), plavba po řece Iravádí do Mingunu podél kopců posetých mnoha desítkami pagod (velkolepé výhledy na okolní krajinu z vrcholu nedostavěné obří pagody, největší nepoškozený zvon na světě), opuštěné královské město Sagaing

 

13. - 15. den

bývalé britské horské středisko Pyin U Lwin, návštěva jeskynního systému Peik Chin Hmyaung (podzemní řeka, dómy s výzdobou z barmské mytologie), kaskády a vodovády Pwe Kauk a Anisakan, odjezd do Baganu (nejúchvatnější místo v Barmě s tisíci chrámy a pagodami z 11. - 13. století na planině nad řekou Iravádí), možnost výletu na kole nebo letu horkovzdušným balónem, pozorování západu slunce z pagody Mingalazedi

 

16. - 19. den

nádherná krajina kolem mystického vrcholu Mt. Popa (1 518 m), výstup po stovkách schodů ke klášteru vysoko na skále za doprovodu opic makaků, zastávka v oblasti bahenních sopek Dračího jezera cestou do Pyay (obří socha sedícího Buddhy a slavná pagoda Shwesandaw), návrat do Rangúnu (dokončení prohlídky města, nákup suvenýrů na trhu Bogyoke, osobní volno), návrat do ČR                    

 

Cena zahrnuje: zpáteční letenku do Rangúnu včetně všech poplatků, místní dopravu, plavbu po jezeře Inle a do Mingunu, ubytování, služby průvodce, informační materiály a cestovní pojištění.

Služby za příplatek: 16x jednolůžkový pokoj 5 000 Kč, barmské vízum 2 000 Kč, pojištění STORNO 880 Kč.

Cena nezahrnuje: odletovou taxu z Rangúnu cca 10 USD, let balonem cca 190 USD, vstupné cca 60 USD.

Ubytování: 16x turistický hotel (dvoulůžkové pokoje, většinou s příslušenstvím).

Doprava: pronajatý mikrobus, loď.

Stravování: individuální za pomoci průvodce.

Poznámka: uzávěrka zájezdu je 45 dní před odjezdem z důvodu komplikovaného zajišťování barmských víz.

 

******************

 

Letecky do THAJSKA, Bangkoku. 

 

3. den

Letecky do BARMY, do Mandalay. Zlatý palác Shwenandaw, ukázka mistrovského řezbářského díla. Pagoda Kuthodaw s největší knihou světa vytesanou do mnoha kamenných desek s buddhistickými texty. Starobylý klášter postavený z týkového dřeva, místo původní meditace královské rodiny. Nekonečný řetěz buddhistických chrámů k vrcholu posvátného pahorku Mandalay. Kouzelný západ slunce (při troše štěstí za mrazivě působivé hudby mnichů).

 

4. den

Královská města v okolí Mandalay. Královská Amarapura - nejdelší týkový most světa z 1060 sloupů. Návštěva tkalcovské dílny. Staré královské město Awa bylo postaveno na umělém ostrově.Jedinou možnou dopravou zde je koňská bryčka. Svatý pahorek Sagaing poklidné místo, kde místní meditují.

 

5. den

Prohlídka Mandalay. pagoda Mahanumi s nejposvátnější sochou Buddhy. Pozorování mnichů a náboženského života. Největší jantarový trh na světě. Řemeslnické dílny, kde se vyrábějí zlaté listy, zpracování mramoru. Přesun do Mingunu. Největší bronzový nepoškozený zvon světa vážící 90 tun. Mingunská pagoda Mingun Paya (nebýt zemětřesení, třásla by se i babylónská věž o svůj výškový primát). Obří lvi hlídající vstup. Návrat do Mandalay.

 

6. den

Po řece Irávádí do Baganu, starého královského města, jednoho z nejkrásnějších archeologických nalezišť jihovýchodní Asie. 

 

7. - 8. den

Bagan, nejpůsobivější oblast Barmy. Při pohledu na nekonečné moře chrámů a pagod se tají dech - to se musí vidět! Tisíce stúp a chrámů z období 11.-13.století. Do současnosti se jich dochovalo více jak 2000. Buddhistické kláštery. Nezapomenutelná panoramata krajiny při východu i západu slunce. Život místních lidí v tradičních vesničkách. Řemeslné zpracování unikátního lakovaného nádobí.

 

9. den

Cestou do Kalaw zastávka u mystické hory Popa tyčící se 737 m nad okolní planinou. Předbuddhistické chrámy na vrcholu. Natové - bůžkové animismu, které můžete urazit svým červeným a černým oděvem. Hravé opice. Horské městečko Kalaw s příjemným klimatem. 

 

10. den

Jednodenní pěší výlet horami. Příslušníci kmenů Pa-O a Palaung. Nahlédneme do jejich života a práce. Budeme mít štěstí na tradiční místní trh? Čajové plantáže. 

 

11. den

Posvátná jeskyně Pindaya. Více než 8000 postav Buddhy z různých materiálů umístěných v labyrintu jeskyně poutníky v průběhu mnoha století. Výroba tradičních papírových slunečníků a lampionů. Odpolední přesun do Nyaung Shwe, na severním břehu jezera Inle vklíněné mezi horské vrcholy.

 

12. - 13. den

Celodenní plavba po jezeře Inle. Vesničky na pilotech, plovoucí trhy a zahrady. Tradiční život místních obyvatel, etnická skupina Intha. Rybáři pádlující jednou nohou, výroba obřích cigár přímo na vodě. Klášter skákající kočky. Paláce, pagoda Phaung Daw Oo, nejsvětější místo jižního Šanského státu. Pestré tržnice s příslušníky horských kmenů.

 

14. den

Ranní odlet z Heho do Yangonu. Západ slunce u 98 m vysoké zlaté pagody Shwedagon - nejposvátnějšího buddhistického stánku Barmy. Údajně větší množství zlata než v britských bankách.

 

15. den

Přesun do Kyaiktiyo. Krátký pěší výstup k působivé Golden Rock, zlaté stupě umístěné na dokonale vyváženém viklanu. Umístění Buddhova vlasu prý zajistí rovnováhu!

 

16. den

Dopoledne hlavní atrakce buddhistického areálu Baga. 55 metrů dlouhá socha ležícího Buddhy, přes 1000 let stará nejvyšší stupa Shwemawdaw, hadí pagoda. Přesun do Yangonu.Yangon -kontrast současných a historických staveb. Pagoda Sule stará 2000 let. Pagoda Botataung plná zlatých a stříbrných Buddhů. Obrovská socha ležícího Buddhy v Chauktatgyi. Poslední nákupy na Skots market.

 

 

******************

 

1. den: Odlet z Prahy do Yangonu. 

2. den: Přílet do Yangonu, transfer do hotelu, nocleh.

3. den: Snídaně. Celodenní prohlídka Yangonu začíná návštěvou sochy sedícího Buddhy, jež je vysoký 11 metrů, váží 600 tun a je vytesán z jediného kusu mramoru. Dále se podíváte k jezeru Kandawgyi, kde se nabízí mnoho fotografických příležitostí, do kláštera Chaukhtatgyi se sochou ležícího Buddhy, na pagodu Sule, park Maha Bandoola s pomníkem nezávislosti a další pamětihodnosti. Odpoledne Vás čeká procházka po tržišti v Indické a Čínské čtvrti, kde se prodávají různé druhy potravin, ovoce a výrobků. Na velkolepý západ slunce se můžete těšit z vrcholku Singuttara Hill, kde je umístěna největší zlatá pagoda na světě – Schwedagon. Pagoda je pokryta zlatem a jsou na ní diamanty, rubíny a smaragdy. Nocleh v Yangonu. 

4. den: Snídaně. Odjezd do Kyaiktiyo, na světoznámý pozlacený posvátný viklan, opředený mnoha pověstmi. Cestou zastávka na válečném hřbitově Taukkayan nedaleko Yangonu, kde odpočívá 6374 spojeneckých vojáků, kteří zahynuli za II. světové války. Dále se zde tyčí památník, na němž je 27000 jmen vojáků, jejichž těla spočívají na neznámém místě. Západ slunce v Kyaiktiyo. Nocleh v Kyaiktiyo.

5. den: Snídaně. Návrat do Yangonu. Cestou návštěva historického města Bago. Zde Vás jistě zaujme kromě místního tržiště, kde můžete pozorovat způsob života místních obyvatel, především dominanta města - pagoda Shwemawdaw, jedna z nejvíce uctívaných pagod v Myanmaru, palác Kanbawzathadi a v neposlední řadě také pagoda Shwethalvaung, jež skrývá údajně nejkrásnější sochu ležícího Buddhy na světě. Poslední zastávkou bude Čínský chrám, zde lze zakoupit výrobky tradiční medicíny z konzervovaného štíra ve sklenicích a lahvích různých velikostí. Nocleh v Yaongonu.

6. den: Snídaně. Transfer na letiště, odlet do Mandalaye. Odjezd do starodávného města Amarapura jižně od Mandalaje s návštěvou kláštera Maha Gandayon, ve kterém žije několik tisíc mladých mnichů. Kolem 10:30 hodin zde můžete sledovat každodenní rituál přijímání jediné potravy, kterou mniši za den pozřou. Pokračovat budete návštěvou pravděpodobně jednoho z nejfotogeničtějších míst v Barmě – mostu U Bein. Tento pozoruhodný, 200 let starý most je 1,2 km dlouhý (nejdelší týkový most světa), vede přes mělké jezero Taungthaman, pojmenovaném po lidožravém obrovi, který sem údajně přišel hledat Buddhu a slouží pro pěší. Odpoledne přichází čas na prohlídku areálu královského paláce Mya Nan San Kyaw Palace, který byl v roce 1945 zcela zničen ohněm a následně renovován na základě fotografií, obrázků a miniaturního modelu. Z dalších zajímavostí během okruhu tímto městem nelze vynechat ani dřevěný klášter Shwenandaw, budova byla součástí palácového komplexu a kdysi bývala pozlacena a vyzdobena skleněnou mozaikou, zlacení se uchovalo jen uvnitř kláštera, dále pokračování v prohlídce pagodou Kuthodaw, jež je známa jako největší kniha na světě s kamennými deskami, na nichž je zapsán celý buddhistický kánon. Večer vyjížďka na vrcholek Mandalay Hill s panoramatickým výhledem na řeku Iravádí. Nocleh v Mandalayi. 

7. den: Snídaně. Prohlídka pagody Mahamuni s jednou z nejuctívanějších barmských soch Buddhy. Exkurze do okolí Mandalaye, kde poznáte bývalá hlavní města Sagaing a Inwa (Ava). Ve městě Inwa (Ava), hlavním městě ve 14. – 18. století, Vás budou očekávat stylové koňské povozy. Koňské spřežení zde bude Vaším dopravním prostředkem, jež Vám umožní pohodlně vstřebat atmosféru kláštera Bagaya, postaveného z týkového dřeva, zbytky královského paláce a pevnosti a další pamětihodnosti. Poté překročíte most přes řeku Iravádí do Sagaingu, který je poset 600 bělostnými stúpami a pagodami, je domovem pro 3000 mnichů a naleznete zde 100 meditačních center. Zde Vás čeká nezapomenutelný zážitek v podobě nákupů či jen atmosféry místního tržiště, mimochodem zřídkakdy turisty navštěvovaného. Návrat do Mandalaye, nocleh.

8. den: Snídaně. Plavba po řece Iravádí z Mandalaye do Baganu, během níž si užijete mimořádně scénickou krajinu a množství zajímavých míst podél malebné řeky. Ve večerních hodinách příjezd do Baganu – jedné z nejvýznamnějších buddhistických památek světa, kde se nacházejí více než dvě tisícovky pagod a chrámů. Nocleh v Baganu. 

9. den: Snídaně, celodenní prohlídka nejkrásnějších chrámů a pagod v této oblasti, postavených v průběhu 11. a 13. století. Kam oko dohlédne, rozléhá se nekonečné chrámové moře (42 km²). Návštěva místního pestrého tržiště v Nyaung-U, zlaté pagody Shwezigon, jeskyně Kyansittha Umin, chrámu Manuha, chrámu Thatbuinnyu a chrámu Dhamayangyi. Večer výhled na západ slunce z pagody Shwesandaw. Nocleh v Baganu.

10. den: Snídaně. Pokračování v prohlídce Baganu, která začne pagodou Lawkananda s krásným výhledem na řeku Iravádí, dále jedním z nejatraktivnějších chrámů – Sulamani, chrámu Lementhna, který je zakončen věží v indickém stylu. Podíváte se na komplex tří propojených svatyní Payathonzu, ve kterých jsou velmi zajímavé nástěnné malby ze 13. století a malý chrám Nandamanya o jedné místnosti, kde jsou malby neoděných žen. Odpoledne přichází na řadu svatyně Nanpaya, která údajně sloužila jako Manuhovo vězení, ačkoliv pro tuto legendu neexistují důkazy, v chrámu Manuha potom uvidíte 4 sochy Buddhy (tři sedící a jednu ležící). V podvečer Vás čeká dechberoucí západ slunce z některého z chrámů či pagod. Nocleh v Baganu.

11. den: Snídaně. Návštěva vesnice proslulé výrobou palmového cukru. Transfer klimatizovaným minibusem do Kalaw, cestou zastávka u vulkanického suku Mount Popa, jehož vrcholek je uctíván jako příbytek tradičních duchů a je ozdoben pozoruhodnou skrumáží chrámů, pagod a svatyní. Pokračování scénickou krajinou do Kalaw. Nocleh v Kalaw.

12. den: Snídaně. Pohodlný trekking panenskou horskou přírodou Palaungské vrchoviny, kde nahlédnete do života pestrobarevně oděných obyvatel horských kmenů v místních vesničkách. Cestou budete obdivovat krásné scenérie a panorama jako z pohlednic. Nocleh v Pindayi.

13. den: Snídaně, návštěva Jeskyně tisíce Buddhů, buddhistického poutního místa a domova tisíce podobizen Buddhy z různých materiálů. Zastavíte se také ve výrobně hedvábného papíru a bambusových klobouků. Přejezd k jezeru Inle. Jezero Inle leží 1.328 metrů nad mořem a je přibližně 22 km dlouhé a 11 km široké. Jezero proslavili především lidé žijící na něm či na okolních březích, známí jako Inthové. Je zde několik vesnic z domků na kůlech, chrámů a plovoucích zahrad. Nocleh na jezeře. 

14. den: Snídaně. Ranní návštěva místních pětidenních plovoucích trhů (pokud budou organizovány), jejichž datum a místo konání se mění každých 5 dní, kde uvidíte obyvatele horských kmenů obchodovat se zemědělskými produkty, zeleninou, ovocem, sušenými čajovými lístky, uměním, dřevěnými plastikami apod. Následuje celodenní projížďka po jezeře, jejíž součástí je návštěva pagody Phaungdawoo s pěti sochami Buddhy, dřevěný klášter Nga Phe Chaung neboli Klášter skákající kočky, postavený na kůlech. Zde si můžete prohlédnout populární skok kočky přes obruč. Výlet bude ukončen návštěvou místních dílen na výrobu stříbrných předmětů, zpracování hedvábí, kovářství a výrobny tradičních lodí. Nocleh na jezeře.

15. den: Snídaně. Lodní výlet do vesnice Indein, skrytého pokladu jezera Inle. Cestou do Indeinu se můžete těšit pohledem na život na jezeře, uvidíte zeleninové zahrádky, mnichy, vodní buvoly, obyvatele pracující na rýžových polích apod. Z komlexu pagod Shwe Indaing je úchvatný výhled na jezero a okolní přírodní scenerie. Následuje exkurze do dílny, v níž se vyrábí stříbrné zboží. Transfer na letiště v Heho, odlet do Yangonu. Nocleh v Yangonu. 

16. den: Snídaně. Prohlídka dalších pamětihodností s mnoha příležitostmi k fotografování zahrnující pagodu Botataung, o které se říká, že jsou zde uchovávány Buddhovy vlasy a tržiště Bogyoke s ohromnou škálou barmských řemeslných výrobků, drahých kamenů, tašek, suvenýrů apod. Transfer na letiště v Yangonu, odlet do Bangkoku a následně do Prahy.

17. den: Přílet do Prahy.

TRASA

YANGON | KYAIKTIYO | BAGO | MANDALAY | AMARAPURA | INWA | SAGAING | BAGAN | MOUNT POPA | KALAW | PINDAYA | INLE LAKE

 

 

MYANMAR EXPLORE TOUR

YANGON – GOLDEN ROCK – BAGO – MANDALAY – BAGAN – INLE LAKE – NGWE SAUNG BEACH : (15 DAYS/ 14 NIGHTS)

iAsia Travel & Tour Co.,Ltd

No. 280, 3rd Floor, Kyaikkasan Road, Tamwetownship

Yangon, Myanmar

Mobile            : +95-9 79 222 8781

Tel/ Fax          : +95-1 543496

Email             : iasiatravel.nannee@gmail.com

Website         :www.iasiatravel.com

 

Day 01: Arrival – Yangon – Sightseeing

Arrive at Yangon International Airport, welcome by our tour guide with your name signboard at arrival hall. Orientation tour Yangon if time permits.  Check in at hotel, enjoy Yangon city tour includes Chaukhtatgyi Pagoda (Reclining Buddha), photo stop at Yangon’s city center featuring Sule Pagoda and colonial buildings, drive in downtown visit China Town with the fruit market, and Yangon’s city center covering World famous Shwedagon Pagoda witness the golden dome light up sunshine at the sunset. Overnight inYangon.

 

Day 02: Yangon – Kyaikhtiyo(Golden Rock) (by private car, 4 hours)

Early morning, after breakfast at hotel drive to Kyaikthiyo, one of Myanmar’s landmarks, which is famous for its precarious position and religious important. Kyaikthiyo the “Golden Rock”, a huge boulder completely covered by gold leaf and delicately balanced on the edge of a cliff. Arrive at the base camp of Kinpun and proceed to the Golden Rock by open truck about an hour mountain drive. Take a light trekking on the summit through bamboo forest. Enjoy sunset beauty on hill top and overnight at hotel in Kyaikhtiyo. (B)

 

Day 03: Golden Rock – Bago – Yangon (by private car, 4 hours & Express air-conditioned bus, 10 hours)

After breakfast at hotel, take a half hour walk to a small cave. Also stop at the roadside shops for rare product of jungle. Midmorning, drive down to the base camp and return to Yangon via Bago. Make a short visit of Bago town tour including Bago Local Market, Kanbawza Thardi Palace built by King Bayinnaung, Kalayani Sima (Ordination Hall), Shwemawdaw Pagoda, Shwethalyaung Pagoda, the world’s most beautiful reclining Buddha and  Wood Carving Industry. Drive back to Yangon and transfer to bus station. Depart for Mandalay, overnight on bus. (B)

 

Day 04: Arrival Mandalay – Amarapura   (Air-conditioned bus @ estimate arrival 0700 hr)

Upon arrival Mandalay, Visit to Amarapura an ancient capital of Myanmar. Visit to Mahagandayon Monastery where we can observe the life for over 1000 monks, Myanmar Traditional Hand-Woven silk workshop, viewing the beautiful scenery by crossing long wooden U Bein bridge.

Enjoy Mandalay city tour including the traditional handicraft workshops such as, gold leaves beating, Mahamuni Buddha Image one of the most sacred Buddha image in Myanmar,  Shwenandaw Monastery (Golden Palace monastery) noted for its exquisite wood carving, Kuthodaw Pagoda – the world biggest book, and in the evening enjoy the sunset from Mandalay Hill. Overnight at hotel in Mandalay. (B)

  

Day 05: Mandalay – Free Day

Breakfast at hotel, free for explore the city on your own. Overnight in Mandalay. (B)

 

Day 06: Mandalay – Bagan (by express boat @ 0700 – 1600 hr)

Morning transfer to jetty to take a local river cruise trip to Bagan along the river Ayeyarwaddy sampling some of the village life of the people on the river banks. In the evening, arrive at Bagan and transfer to hotel. Overnight at hotel in Bagan. (B)

 

Day 07: Bagan full day sightseeing

For sightseeing includes visit to the colorful Nyaung U Market, Shwezigon Pagoda and its magnificent golden stupa, Htilominlo Temple noted for its fine plaster carvings and glazed sand stone decoration, Gubyaukgyi Temple, with superb mural paintings of jataka scenes. Visit to Myinkaba Village and observe the process of Traditional Lacquarware Industry one of Myanmar’s best-known handicrafts. Ananda Temple, an architectural masterpiece of the early-style temple with four impressive standing Buddha images. Thabinnyu Temple, the highest temple in Bagan, Dhammayangyi Temple noted for its remarkable brickwork. Enjoy sunset over the site from the upper terrace of Shwesandaw Pagoda or Pyadatgyi Pagoda. Overnight at hotel in Bagan. (B)

 

Day 08: Bagan –  Free Day

Breakfast at hotel, free for explore the city on your own. Overnight at hotel in Bagan. (B)

 

Day 09: Mandalay – Heho airport – InleLake (Flight @ estimate 0845 – 0930 hr, &boat excursion)

Morning transfer to airport and fly to Heho.

Upon arrival airport, transfer to Inle Lake. Boat excursion on the lake. Visit floating gardens, floating villages, Lotus-petal robe weaving looms, PhaungdawOo Pagoda- the most venerable pagoda on the lake, Inpawkhon village to observe the silk weaving etc. Overnight at hotel in Nyaung Shwe. (B)

 

Day 10: Nyaung Shwe/ Inle–  Free Day

Breakfast at hotel, free for explore the city on your own. Overnight at hotel in Nyaung Shwe. (B)

 

Day 11: Inle – Yangon – Ngwe Saung Beach (Flight @ estimate 1000 – 1100 hr & Express bus, 6 hour)

Today transfer to Heho airport and fly to Yangon.

Upon arrival Yangon, explore the city with private car. Evening transfer to bus station and depart for Ngwe Saung Beach.  Check in at hotel and relax.  Overnight at hotel in Ngwe Saung Beach. (B)

 

Day 12: Ngwe Saung Beach –  Free Day : Breakfast at hotel, free for relax. Overnight at hotel in Ngwe Saung. (B)

Day 13: Ngwe Saung Beach –  Free Day : Breakfast at hotel, free for relax. Overnight at hotel in Ngwe Saung. (B)

 

Day 14: Ngwe Saung Beach – Yangon (by air-conditioned express bus, 6 hours)

After breakfast at hotel, our bus will pick up at hotel and then leaving from Ngwe Saung to Yangon.

Upon arrival Yangon bus station, pick up by our driver and transfer to hotel and relax. Overnight in Yangon. (B)

 

Day 15: Yangon – Departure  

Today transfer to Airport for departure from Yangon. (B)

  

*** End of Tours ***

 

Price Per Person : 990 USD.-

 

Price Include:

Hotel accommodation in double/ twin room, including breakfast

All transfer and transportation with air-conditioned vehicle

Entrance fees and zone fees as per program 

Bus tickets for Yangon – Mandalay // Yangon – Ngwe Saung – Yangon  

Boat ticket for Mandalay – Bagan  

Flight ticket for Bagan – Heho – Yangon

Meal as mentioned (B=breakfast at hotel)

Local English speaking guide service

Drinking water and refreshing towel daily on car

 

Price Not Includes:

Flight in/out Myanmar

Visa for Myanmar (can get e-visa on line at http://evisa.moip.gov.mm )

Other meal (Lunch & Dinner); estimate 5-10 USD per meal per person

personal expenses, drink, etc.,

Tip to guide and driver (depend on your satisfaction)

Travel Insurance

 

Standard Hotel (2 Star) :

City                  Hotel

Yangon             Agga Hotel (double room) http://aggayouthhotel.com/

Mandalay          Nadi Myanmar (superior room) https://www.facebook.com/nadimyanmar

Bagan               Mani Sanda Hotel (standard room) website not available

Inle                   Hupin Hotel Nyaung Shwe (superior room) http://www.hupinhotelmyanmar.com/

Ngwe Saung    E.F.R Seconda Casa (Chalet) http://www.efrsecondacasa.com/

 

25 Days 24 Nights

 

Yangon-Pyay-Bago-Kyaikhtion-Heho-Kalaw-Mandalay-Amarapura-Pyin-Oo Lwin-Monwyar-Hsipaw-Bagan-Popa-Myauk-U-Sittwe-Yangon 

 

 

ITINERARY SUGGESTION

 

Day 1 : Yangon Arrive &  Overnight Yangon (With Guide By Air Condition Car)

Day 2 : Yangon-Pyay ( Day Trip) (With Guide By Air Condition Car)

Day 3 : Yangon – Bago -Kyaikhtiyo (With Guide By Air Condition Car)

Day 4 : Kyaikhtiyo-Yangon (With Guide By Air Condition Car)

Day 5 : Yangon-Heho (By Flight)

Day 6 : Kalaw(treeking)

Day 7 : Kalaw- Heho (treeking)

Day 8 : Inle/Indein (With Guide By Boat)

Day 9:  Heho-Mandalay(By Flight)

Day 10: Minguim (With Guide By Boat)

Day 11: Amapura-Sagaing (With Guide By Air Condition Car)

Day 12: Mandalay Full Day Sightseeing(With Guide By Air Condition Car)

Day 13: Pyin-Oo-Lwin (With Guide By Air Condition Car)

Day 14: Monwyar (With Guide By Air Condition Car)

Day 15: Mandalay-Hsipaw (By Flight)

Day 16: Hsipaw- Mandalay (By Flight)

Day 17: Mandalay-Bagan (By Flight)

Day 18: Bagan (With Guide By Air Condition Car)

Day 19: Bagan-Popa (With Guide By Air Condition Car)

Day 20: Bagan-Sittwe (By Flight)

Day 21: Sittwe

Day 22: Myauk-U

Day 23: Myauk-Sitwe – Yangon (By Flight)

Day 24: Yangon (With Guide By Air Condition Car)

Day 25: Yangon Departure

 

 

TOUR CONDITION

 

 

Estimate Tour  Cost – 3668 USD per pax, Based on 2 pax (3 star Accomodation.)

 

 

Flight Used

- Yangon-Kyaing-Tone

- Kyaing-Tone- Heho

- Heho-Mandalay 

-Mandalay-Hsipaw 

-Hsipaw- Mandalay 

- Mandalay-Bagan 

- Bagan-Sittwe

- Sittwe– Yangon

Service Included

- 8 Domestic Flight

- Accommodation with daily breakfast.

-  Airport /Hotel transfer and sightseeing - Hotel/Airport  and sightseeing by private air - condition car. 

- Boat Trip Mandalay (Minguim) ,Hsipaw and in Inle Lake Trip (Indein).

- Station Language Guide 

-Entrance Fees

 

Service Excluded 

- Personal  expense

- Camera fees

- International  airport tax

- Meals

*************

Go-Myanmar.com

Option I

12 Dec 15: Yangon-Kyaiktiyo

13 Dec 15: Kyaiktiyo-Yangon

14 Dec 15: Yangon sightseeing, Yangon-Bagan (overnight bus)

15 Dec 15: Bagan sightseeing

16 Dec 15: Bagan-Mandalay (flight), Amrapura-Ava-Sagaing sightseeing

17 Dec 15: Mingun-Mandalay sightseeing, Mandalay-Nyaung Shwe (overnight bus)

18 Dec 15: Inle sightseeing

19 Dec 15: Indein sightseeing, Nyaung Shwe-Yangon (overnight bus)

20 Dec 15: Yangon-Sittwe (flight), Sittwe-Mrauk U (boat)

21 Dec 15: Mrauk U sightseeing

22 Dec 15: Mrauk U sightseeing

23 Dec 15: Mrauk U-Sittwe (boat), Sittwe-Yangon (flight)

 

Option II

12 Dec 15: Yangon sightseeing

13 Dec 15: Yangon transfer, Yangon-Bagan (flight), Bagan sightseeing

14 Dec 15: Bagan sightseeing

15 Dec 15: Bagan transfer, Bagan-Mandalay (flight), Amarapura-Ava-Sagaing sightseeing

16 Dec 15: Mandalay-Heho (flight), Inle sightseeing

17 Dec 15: Indein sightseeing, Heho-Thandwe (flight), Ngapali Beach

18 Dec 15: Ngapali Beach

19 Dec 15: Ngapali Beach 

20 Dec 15: Thandwe-Sittwe (flight), Sittwe-Mrauk U (boat)

21 Dec 15: Mrauk U sightseeing

22 Dec 15: Mrauk U sightseeing

23 Dec 15: Mrauk U-Sittwe (boat), Sittwe-Yangon (flight)

 

CITY CODE

CITY NAME

CITY CODE

CITY NAME

CITY CODE

CITY NAME

AKY

SITTWE

MDL

MANDALAY

KYP

KYAUKPYU

ANN

ANN

MGZ

MYEIK

LIW

LOIKAW

BMO

BHAMO

MNU

MAWLAMYAING

LSH

LASHIO

BSX

PATHEIN

MOG

MONGHSAT

THL

TACHILEIK

HEH

HEHO

MWA

MONYWA

RGN

YANGON

HOX

HOMALIN

MWQ

MAGWAY

SNW

THANDWE

KAW

KAWTHAUNG

MYT

MYITKYINA

TGO

TAUNGOO

KET

KYAINGTONG

NPT

NAYPYITAW

TVY

DAWEI

KHM

KHAMTI

NYU

NYAUNG-U

 

 

KMW

KALAYMYO

PBU

PUTAO