DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

FILIPÍNY

 

 

www.philippineairlines.com

 

Oficiální název státu: Filipínská republika (The Republic of the Philippines, Republika ng Pilipinas)

Státní zřízení: republika

Rozloha: celkem 300.076 km² , z toho pevnina 298.170 km² , voda 1.830 km²
Počet obyvatel: 86,2 mil
Hlavní město: Metro Manila – 10 mil. Obyvatel

Národnostní složení
Filipínci malajského původu 91,5%
Muslimové malaj.původu 4%
Číňané 1,5%
ostatní 3 %

Náboženské složení
římsko-katolické 83% (v tom je zahrnuto cca 10% příslušníků hnutí El Shaddai)
protestanti 9%
muslimové 5%
buddhisté a ostatní 3%

Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky
dva úřední - angličtina a filipiko (založené na tagalog) a dalších 8 významných jazyků - tagalog, cebuano, ilocano, hiligaynon nebo ilonggo, buvol, waray, pampango a pangasinense.
Celkem je v zemi na 80 různých jazyků a nářečí.

Peněžní jednotka a její dělení, používání cizích měn
filipínské peso (PHP); 1 PHP = 100 centavos .                                                                           Z cizích měn se doporučuje na Filipíny přivézt výhradně USD. Pouze výjimečně jsou směnárny připraveny vyměnit i EUR nebo GBP. Spolehlivé směnárny, které směňují za kurs jenom málo se lišící od kursu oficiálního, bývají ve velkých obchodních centrech. Banky používají větší srážku za své služby. V hotelech bývá kurs nepříznivý. Některé hotely navíc neakceptují osobní šeky, maximálně šeky cestovní. Platební a kreditní karty jsou běžným platebním prostředkem, používají se typy EuroCard, American Express, Visa a další.

 

 

Časový posun: SEČ + 7 hod.

 

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba
Na Filipínách jsou každoročně tyto státní svátky a dny volna :
1. leden Nový rok
Velikonoce Zelený čtvrtek a Velký pátek
9.duben Bataan and Corregidor Day
1.května Svátek práce
12.června Den nezávislosti (1898 - datum nezávislosti na Španělsku, 4.7.1946 vyhlášena
nezávislost na USA)
31.srpna Den národních hrdinů
1.listopadu Den všech svatých
30.listopadu Den A. Bonifacia (Bonifacio Day)
25.prosince Svátek vánoční
30.prosince Den J.Rizala (Rizal Day)
31. prosince poslední den roku.

Kromě těchto svátků a dnů volna může prezident(ka) vyhlásit i 6 dalších tzv. speciálních dnů volna (např. den voleb apod.). Často jsou tyto dny volna vyhlašovány tak, aby spojily pravidelný svátek s víkendem. Jednotlivé části Filipín vč. Manily, dále slaví své místní svátky (fiesta) - většinou se jedná o svátky patronů. Tyto dny pak jsou místními dny pracovního volna.

 

věk muže: 36
Průměrný věk ženy: 60
Relativní podíl městského obyvatelstva: 51
Hrubý domácí produkt na osobu: 1040$
Nezaměstnanost: 8,9 % (1999)
Průmyslová odvětví: strojírenský prům., výroba stavebních hmot, geotermální energie
Zemědělství: pěstování rýže, kukuřice, manioku, batátu, banánovníku, cukr. třtiny, kokosové palmy, rybolov, chov prasat, drůbeže a buvolů
Přírodní zdroje: zlato, stříbro, měď, chrom
Nejvyšší hora: Apo - 954 m n. m
Nejnižší bod: Filipínské moře - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Mindanao (551 km)
Největší město: Manila (2.075.000 obyvatel)
Přírodní nebezpečí: cyklóny, tajfuny, aktivní vulkanická činnost, půdní eroze,
Železnice v km: 897
Silnice v km: 201994
Přístaviště: Batangas, Cagayan de Oro, Cebu, Davao, Guimaras Island, Iligan, Iloilo, Jolo, Legaspi, Manila, Masao, Puerto Princesa, San Fernando, Subic Bay, Zamboanga

Obvyklá denní pracovní doba je osmihodinová. Banky zpravidla přijímají zákazníky mezi 9 hod. a 15 hod. (Pouze pobočky Citibank až do 16 hod.). Restaurace mívají otevřeno od 11 hod. do 15 hod (oběd) a znovu od 17 hod. do 21 hod. Státní úřady pracují od 8 do 16.15 hod, někdy i do 17 hod. Polední přestávka je od 12 hod. do 13 hod. + / - 30 min. oběma směry. Soukromé firmy pracují i v sobotu. 

Obchody jsou v týdnu vč. soboty otevřeny od 9 případně od 10 hod. do 20 ale i do 21 hodin (velká prodejní střediska). Velké obchodní domy mají otevřeno i v neděli.

 

Specifika země, bezpečnost
Nadále přetrvávavá vypjatá bezpečnostní situace v důsledku vyšší pravděpodobnosti vojenské operace filipínské armády na ostrově Mindanao. Latentní nebezpečí hrozí všem zahraničním turistům. 

S

 *****************************

 

Velkou výhodou na Filipínách je fakt, že pokud mluvíte anglicky - na většině míst se bez problémů domluvíte. Velká část obyvatel totiž mluví výborně anglicky. Angličtina se vyučuje na všech místních školách a je druhým oficiálním jazykem Filipín. Se staršími obyvateli v zapadlých vesničkách vám vystačí základní domluva s použitím slov, které přejal z angličtiny tzv Philipino - hlavní oficiální jazyk Filipín.

 

Před cestou na Filipíny

 

Povinné očkování: žádné, ale může být vyžadováno potvrzení o očkování proti žluté zimnici pokud cestovatel přijíždí z rizikových oblastí výskytu 

Doporučené očkování: hepatitida A; hepatitida B (osoby v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem, pobyt delší než 3 měsíce, rizikové chování); břišní tyfus; tetanus; poliomyelitida (osoby starší 30 let) po zvážení epid. situace; japonská encephalitida (při pobytu ve venkovských oblastech, od jara do podzimu); cholera dle aktuální epid. situace 

Informace: doporučena antimalarická chemoprofylaxe do rizikových oblastí (venkov); velmi frekventované jsou infekce přenášené vodou a potravinami - prevencí je důsledná osobní hygiena a dodržování pravidel hygieny stravování; velký epidemiologický význam mají infekce přenášené hmyzem a členovci (závažná horečnatá onemocnění - např. horečka Dengue, zvláště ve velkých městech !!!) - používat repelentní přípravky; vysoký výskyt sexuálně přenosných chorob 

 

pastedGraphic_10.png

 

 

Bezpečnostní situace

  Pohyb po centru města Manily  je relativně bezpečný, doporučuje se zvýšená opatrnost v nočních hodinách a vyhnout se chudinským čtvrtím. V Manile je možné setkat se s kriminalitou obdobně jako v ostatních světových metropolích.

  Hlavními turistickými centry jsou ostrovy na jih od Manily, např. Cebu, Palawan, Mindoro a Boracay.

  S ohledem na bezpečnostní situaci a nebezpečí únosu cizinců na jihu filipínského ostrova Mindanao - poloostrov Zamboanga, oblasti North Cotabato, Lanao del Norte a Iligan City a na jižních ostrovech Basilan, Sulu a Tawi - Tawi, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky občanům ČR cestovat do této oblasti pouze v nezbytných případech, dbát při tom zvýšené opatrnosti, a to zejména při používání silniční a lodní hromadné dopravy. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v každém případě doporučuje, aby čeští občané před nevyhnutelnou cestou do výše zmíněných oblastí kontaktovali Velvyslanectví České republiky v Manile a informovali se o aktuální bezpečnostní situaci.

  Doporučujeme dále dbát o osobní bezpečnost, vyhýbat se veřejným  shromážděním, demonstracím  a místům, kde se soustřeďuje velký počet lidí.

Pražské Jezulátko ve městě Vigan

Snad v žádné jiné zemi není Pražské Jezulátko tak uctíváno jako na Filipínách. Replika Jezulátka, které tenkráte ještě sídlilo ve Španělsku, se dostala na Filipíny již v roce 1521 kdy Španělé Filipíny pro Evropu objevili. Od té doby je na Filipínách uctíván kult Santo Niño de Cebu, podle ostrova kde Španělé přistáli, ale každý zde ví, že to pravé Jezulátko je Santo Niño de Praga.

Kostel Panny Marii Vítězné je nejčastější destinací Filipínských turistů při cestách do České republiky. Český zastupitelský úřad v Manile má velmi dobré vztahy s výše uvedeným kostelem a díky jeho štědrosti se na Filipínách nachází již pět vysvěcených replik Pražského Jezulátka. Posledním přírůstek se od patnáctého února 2008 nachází v diecézi Nueva Segovia kde byl velvyslancem předán tamnímu arcibiskupovi.

Pražské Jezulátko je tradičním silným poutem mezi Českou republikou a Filipínami, poutem založeným na společně vyznávaných hodnotách. Je to přidaná hodnota která otevírá dveře a přináší úsměv.

 

 

UNESCO

 

 

These four churches, the first of which was built by the Spanish in the late 16th century, are located in Manila, Santa Maria, Paoay and Miag-ao. Their unique architectural style is a reinterpretation of European Baroque by Chinese and Philippine craftsmen. 

Historic Town of Vigan

Established in the 16th century, Vigan is the best-preserved example of a planned Spanish colonial town in Asia. Its architecture reflects the coming together of cultural elements from elsewhere in the Philippines, from China and from Europe, resulting in a culture and townscape that have no parallel anywhere in East and South-East Asia. 

Justification for Inscription

Criterion (ii): Vigan represents a unique fusion of Asian building design and construction with European colonial architecture and planning. Criterion (iv): Vigan is an exceptionally intact and well preserved example of a European trading town in East and South-East Asia.

 

Rice Terraces of the Philippine Cordilleras

For 2,000 years, the high rice fields of the Ifugao have followed the contours of the mountains. The fruit of knowledge handed down from one generation to the next, and the expression of sacred traditions and a delicate social balance, they have helped to create a landscape of great beauty that expresses the harmony between humankind and the environment. 

 

Puerto-Princesa Subterranean River National Park

 

This park features a spectacular limestone karst landscape with an underground river. One of the river's distinguishing features is that it emerges directly into the sea, and its lower portion is subject to tidal influences. The area also represents a significant habitat for biodiversity conservation. The site contains a full 'mountain-to-sea' ecosystem and has some of the most important forests in Asia. 

Justification for Inscription

The Puerto Princesa Subterranean River National Park features a spectacular limestone karst landscape with its underground river. A distinguishing feature of the river is that it flows directly into the sea, and the lower portion of the river is subject to tidal influences. The area also represents a significant habitat for biodiversity conservation. The site contains a full mountain to the sea ecosystem and protects forests, which are among the most significant in Asia.

 

Tubbataha Reef Marine Park

pastedGraphic_19.png

pastedGraphic_20.png

The Tubbataha Reef Marine Park covers 33,200 ha, including the North and South Reefs. It is a unique example of an atoll reef with a very high density of marine species; the North Islet serving as a nesting site for birds and marine turtles. The site is an excellent example of a pristine coral reef with a spectacular 100-m perpendicular wall, extensive lagoons and two coral islands.

 

Properties submitted on the Tentative List

 

 

 

Doprava na Filipíny

 

  Pokud vím, tak na Filipíny se dá dostat pouze letecky. Z Evropy se dostanete přímím spojem z Frankfurtu, Vídně nebo Amsterodamu. Z mezipřistáním lze letět přes Singapore nebo přes Hongkong. Existují přímé spoje i ze Spojených států. Mezinárodní letiště se nachází v Manile, do centra se nejsnáze dostanete taxíkem. Chcete-li ušetřit a nedělat si problémy hledáním správného spoje, nechte se odvézt z letiště taxikem do Baclaran a odtud nadzemkou do centra.

  Při odletu počítejte s odletovou taxou P550 (v roce 2003).

 

 

Doprava po Filipínách

 

Letecky

Vzhledem k tomu, že Filipíny jsou tvořeny množstvím ostrovů, je zde značně rozvinuta letecká vnitrostátní doprava, která zajišťuje asi 60 různých spojů. Většina jich je operována mezi Manilou a většími městy Filipín. Spojů mezi jinými místy než Manila ale moc není. Letiště pro vnitrostátní lety se nachází kousek od mezinárodního letiště. Hlavní letecké společnosti jsou Philippine Airlines, Air Philippiness, Asian Spirit, Cebu Pacific …

 Tato doprava je nejrychlejší, ale taky nejdražší.

 

Lodí

 Lodní spojení existuje snad mezi všemi obydlenými ostrovy. Na velké vzdálenosti operují velké námořní lodi, zde je možnost cestovat v několika třídách - od společné paluby, po samostatnou kajutu. Na lodích se nachází restaurace, bar, nebo i prodejna potravin. Jídlo je většinou v ceně lístku. Hlavními lodními společnostmi jsou Negros Navigation,WG&A/SuperFerry a Sulpicio Lines. Spoje mezi nejvzdálenějšími místy trvají i více než den. Lístky lze zakoupit ve specializovaných a různých cestovních kancelářích.

    Mezi jednotlivými ostrovy operují lodě všelijakých druhů. Od vysoce rychlostních klimatizovaných lodí, po tzv. outriggerové lodičky (lodě mají při obou bocích kmen, který má zabránit převrácení) pro pár lidí. Je třeba ale počítat s tím, že kvůli nepřízni počasí a rozbouřenému moři lodě nevyjíždí často i několik dní. Též není výjimkou, že se nějaká, především z těm menších, potopí aniž by se někdo zachránil. Lístky se kupují většinou na místě a často se odjíždí až je loď naplněna, takže se především u těch menších spojů na jízdní řády příliš spolehnout nejde. Mezi ostrovy je možné si pronajmout i soukromou loď, která dopraví pouze vás. Je to tomu také ale úměrně drahé. Příklady cen za různé trasy viz deník

 

Autobus

   Autobusy jezdí po Filipínách téměř všude. Jezdí zde normální autobusy i aircon busy, i když s těmi jsem se setkal jen Luzonu. Jízdné je levné, obvykle vychází zhruba P1 na 1km. Autobusy bývají dosti plné, ale většinou máme zkušenost, že nás vždy někdo pustil sednout. Protože jsou filipínci dosti malý, tak i sedačky a místo na nohy je dosti malé, v některých autobusech si člověk připadal jako obr. Nicméně jízdy autobusem jsou myslím v pohodě v porovnání s jinými asijskými zeměmi. Většina autobusů staví na zamávání a kam cílová stanice je vyznačena na ceduli v čele autobusu. Některé spoje jezdí pouze ráno, takže bývá lepší si spoj nejprve zjistit a podle toho upravit plán. Filipínci totiž vstávají se sluníčkem (tak po páté hodině) a chodí spát po západu slunce (zapadá tak kolem sedmé hodiny večer). Příklady cen za jízdné viz deník.

 

Jeepney

 Tento druh dopravního prostředku je asi jedním z nejtypičtějších věcí pro Filipíny. Původně to byly jeepy, které zde nechali Američané po válce přestavěné na  pestře barevné dopravní prostředky (na korbě jsou lavičky). Jezdí především po městech, nahrazují jakousi MHD, ale lze je potkat  i v meziměstské dopravě, především tam, kde nejezdí příliš autobusů. V kolik má která Jeepney jet je téměř nevyspytatelné, prostě se vždy najednou objeví, nabere lidi a odjede. Trasa a cílová stanice také vždy není příliš jasná, nejlepší je se zeptat. Platí se většinou při vystupování a to tak, že peníze posíláte k řidiči do kabinky po cestujících, kterých je vždy plné auto. 

 

Tricykl

 Trickl je jen filipínský název pro rikšu nebo tuk tuk. Je to motorka se sajtkárou, která nahrazuje levnější taxi. Většinou jezdí po městech, ale můžete se s nim setkat i jinde. Obecně existují dva druhy. Většina z nich jezdí jako taxi, že vás dovezou kam chcete, druhý typ je jakýsi okružní, kdy jezdí stále stejnou trasu a po cestě nabírá a vyhazuje lidi, které si na něj mávnou. Jednou nás na této motorce jelo jedenáct! Okružní tricykly bývají levnější. Příklady cen v deníku.

 

   Nutno dodat, že Filipínci stále někam cestují, takže většina dopravních prostředků je vždy plná ne-li přeplněná.

 

 

Stravování

 

  Filipínská kuchyně je nic moc, nejhorší z asijských. Navíc lze zde najít prvky amerického stravování jako hamburgry, pizzu, těstoviny nebo hot dogy. V restauracích naleznete na jídelníčku jídla různých druhů, nejčastěji ale mořské potvory, jako krevety, sepie, kraby, škeble a různé druhy (malých) ryb. Často narazíte i na kuře, či na jiné druhy masa. Nejčastějším druhem občerstvení jsou stánky, na kterých je asi tak pět až deset hrnců, s různými omáčkami, a k nim jak jinak než rýže. Velikost masa na porci je miniaturní, zato rýže dostanete dost. Ceny u stánků jsou opravdu zanedbatelné. V restauracích jsou ceny vyšší, přesto stále velice přijatelné. Některé jídlo  nevypadá příliš přitažlivě, vždy ale bývá dobré. Co se týče pití doporučuji kupovat jen dobře zabalenou balenou vodu. K sehnání jsou i různé druhy limonád. Pivo mají na Filipínách celkem dobré (San Miguel), ale naprosto výborný a neskutečně levný je filipínský rum.

 

 

Ubytování

 

 Na Filipínách lze najít ubytování všech kategorií. Většinou mají na pokoji sprchu záchod a větrák. Cena je závislá na lokalitě a na tom, zdali je sezóna nebo ne. Manila je nejdražší. Stále jsou to ale přijatelné ceny. Doporučuji si pokoj před zaplacením prohlednout a především v mořských oblastech můžete zkusit o ceně smlouvat. Právě v turistických oblastech budete hned po příjezdu odchyceni naháněči, kteří vás do „svých“ hotelů zavedou. 

 

 

Počasí a podnebí

 

Na Filipínách se střídá období sucha (leden – červen) a období dešťů (červenec – prosinec). Horko a vlhko je ale celý rok. Od května do listopadu mohou přijít tajfuny, které často zastaví na pár dní lodní dopravu a často přívalové deště zničí i cesty. Výjimkou nejsou ani povodně. Nejlepší čas pro návštěvu je asi leden až březen (také je všude nejvíce lidí a nejvyšší ceny), od dubna již začíná být velké horko. 

 

 

Měna 

 

Na Filipínách platí filipínské Peso, které vychází zhruba 1 Kč = 2 Peso (2008), bez problémů zde vyměníte Dolary i Eura, kurzy jsou většinou všude podobné, ve směnárnách lepší než v bankách. Cestovní šeky bývá vyměnit celkem problém, též bankomaty se nenachází na každém rohu. Celkově je na Filipínách lacino.

 

 

Nebezpečí

 

  Ačkoli jsou Filipíny považovány za relativně nebezpečnou zemi, měl jsem z ní opačný pocit. Nebezpečně vypadají a pravděpodobně i jsou velká města, ale při respektování základních bezpečnostních zásad myslím, že jsou OK. Venkov a pláže naopak působí naprosto bezpečně. To neplatí pro ostrov Mindanao, který je arabský a je proslavený únosy turistů (také z tohoto důvodu nepotkáte na Filipínách příliš turistů). Lidé na Filipínách jsou ale naprosto přívětivý a ochotní vám se vším pomoci. Řekl bych, že je to nejlepší národ, který jsem zatím potkal. V autobusech vám stále uvolňují místo k sezení a několikrát jsme se setkali i s tím, že byli ochotní s vámi jít i několik km, aby vám ukázali cestu. Navíc Angličtina je na Filipínách jako druhý národní jazyk, takže se bez problémů domluvíte.

   Určitě je ale vhodné mít očkování na žloutenku a doporučuje se i břišní tyfus, vzteklina a japonská encefalityda. Onemocnění těmito nemocemi je velice málo pravděpodobné, leč jejich následky mohou být velice vážné.  S očkováním je třeba začít dříve před odletem, protože některé vyžadují více dávek a navíc najednou můžete dostat jen dva druhy očkování. Informujte se na některé epidemiologické stanici. Antimalárika jsou doporučována, ale nebrali jsme. Co se týče lékárničky je vhodné vzít si s sebou něco na střevní potíže, bolení hlavy, vitaminy s minerály a obvaz či obinadlo. Určitě si vezměte opalovací krém, stačil nám ochranný faktor 20 a vhodné je mít i Pantenol na spáleniny.

 

 

Ostatní

 

    Na připojení k elektrické síti budete potřebovat redukci, jako v USA.

Mobily fungují všude od všech našich 3 operátorů.

Často bývá v hotelích, restauracích a fast foodech Wifi free (stačí si říct o heslo)

   Co se týče průvodců, nejlepší je Lonely Planet. Existuje buď přímo na Filipíny, nebo South-east Asia, kde je dalších devět zemí. Vystačíte s ním, ale není v něm všechno, především co se týče méně frekventovaných spojů mezi ostrovy.  Vždy jednou za dva roky vychází nové vydání, kde jsou informace aktualizovány a doplňovány. Výborným prostředkem pro získávání informací je internet a to jednak z cestopisů a pak především na stránkách Lonely Planet v podsekci Thorn Tree. Země jsou zde rozděleny do kategorií a v nich můžete diskutovat a dotazovat se na aktuální informace, které právě potřebujete. Odpovídají vám lidé, kteří v těchto místech žijí a nebo v nich právě cestují nebo cestovali. Myslím, že je to nejcennější a nejpřesnější zdroj aktuálních informací.

   Na studentské karty ISIC se nám podařilo získat akorát slevy na lodní přepravu.

 

 Manilla

Je to obrovské město s několika památkami a nekonečnou dopravní zácpou a bezpečnostími prohlídkami. Příjemně si ji lze prohlédnout z linkové velmi pěkné lodi (funguje jako městská doprava). 

 

  

Ostrov Mindoro

Mindoro leží jen 2hodiny autem nebo busem z Manilly a láká především potápěče. 

 

Boracay

Boracay je jedno z nejnavštěvovanějších a nejznámějších míst na Filipínách. Je to malý ostrůvek dlouhý 9 km a široký 1km. Podle National Geographic byla White Beach na Boracay údajně 5. nejkrásnější pláží světa. 

 

Ostrov Cebu

 Město Cebu na stejnojmenném ostrově je druhým nejvýznamnějším mezinárodním letištěm na Filipínách. Chcete- li tedy pobyt strávit u moře na pláži, skvělou variantou je letět přímo na Cebu a vyhnout se dopravním zácpám a obrovskémi letišti v Manille. A pak už stačí vybrat jednu z turistických destinací na ostrově Cebu nebo na nedalekém ostrově Bohol.

 

 Palawan – západní hranice Filipín

 

Palawan je svou polohou značně separován od zbytku Filipínského souostroví. Úzký a dlouhý, oddělený Suluským mořem, se táhne jako most mezi ostrovem Minodro na severu až téměř k břehům severního Bornea. To je důvod, proč bývá přezdíván “Last Frontier” (poslední hranice či výspa).

Přilétáme z Manily do hlavního města Puerto Princesa. Nařízení radnice jsou zde, co se týká pořádku, velmi přísná. Citelnou pokutou je stíháno jakékoliv znečišťování, i pouhé odhození nedopalku, a na vzhledu města je to znát.

pastedGraphic_21.png

Odpoledne využíváme k návštěvě krokodýlí farmy v městečku Irawan. Plazů jsou zde stovky. Ti větší jsou umístěni v kamenných výbězích s bazény, menší se musejí spokojit s plastikovými káděmi. Turisté jsou prováděni po skupinách a je jim dovoleno za mírný poplatek pochovat si menší exemplář, který má samozřejmě zavázanou zubatou tlamu.

pastedGraphic_22.png

Návštěva jižní časti Palawanu se pro cizince nedoporučuje. Operují zde příslušníci organizace Abu Sayyaf, snažící se vytvořit z jižních oblastí Filipín ortodoxní islámský stát. Vyznávají formu vedení Svaté války – džihádu - obvyklou známou formou (únosy, vraždy, exploze bomb). Tímto se jim zde podařilo zcela zlikvidovat turistický ruch a ožebračit obyvatelstvo, na tomto druhu obživy závislé. Na Filipínách jsou známy celkem čtyři muslimské separatistické skupiny. Abu Sayyaf je z nich sice nejmenší, ale neaktivnější a nejnebezpečnější. Jejich napojení na síť Al-Káida je považováno za prokázané. Pro srovnání: jejich konkurenti ze severního ostrova Luzon se nazývají New People’s Army (NPA) a zaštiťují se pro změnu ideologií komunistickou (maoistickou). Zabývají se především terorem páchaným na bezbranném obyvatelstvu odlehlejších vesnic ve stylu hrdinného Che. Zdaleka se jim však nepodařilo vytvořit všeobecnou atmosféru strachu a nenávisti, tak jako jejich jižním "islámským" kolegům.

Směřujeme tedy k severu. Náš jeep si úporně razí cestu divokou džunglí Palawanu k pláži Sabang. Úzká asfaltka končí ve vesnici Buenavista a dále vede již jen blátivá cesta deštným pralesem. Překonáváme pouze padesátikilometrovou vzdálenost, ale jedeme skoro čtyři hodiny.

Sabang je skutečně jen pár domů, situovaných na břehu Jihočínského moře. Jsme teď na zcela opačné straně Palawanu. Co nás sem láká, je vyhlášená podzemní řeka. Ráno nastupujeme cestu k této atrakci. Po zhruba dvacetiminutové plavbě kotvíme v ústí Sabang River. Nedaleko odtud řeka vystupuje z podzemí, aby se vlila do zátoky Svatého Pavla. 

pastedGraphic_23.png

Po registraci fasujeme plovací vesty a helmy a na motorovém člunu vjíždíme do jeskyně. Její celková délka je přes osm kilometrů, ale turisté mohou vidět jenom asi polovinu. Náš průvodce a kapitán v jedné osobě mi podává lampu, kterou napojil na autobaterii, a s níž mám osvětlovat stěny. Prohlídka stojí za to. Obdivujeme výzdobu jeskyně a vstupujeme do její nejvyšší časti, zvané katedrála. Strop je teď v šedesátimetrové vzdálenosti od hladiny. Fotíme se u mohutné krápníkové formace zvané Houba.

Dál chceme pokračovat na populární destinaci Palawanu – El Nido (hnízdo), které je na severním výběžku ostrova. Bohužel, cesty na západním pobřeží neexistují, a tak se musíme přepravit lodí. Cesta zabere šest hodin dalšího dne.

Na břeh vstupuji totálně ohlušen ze řevu motoru a nezávidím našim dvěma přepravcům. Ti totiž ihned nastupují stejnou cestu zpět. Ale El Nido je prostě nádhera. Zátoka je kryta od moře archipelagem Bacuit a právě její ostrůvky jsou to, co obdivují romanticky založení turisté. Provozuje se zde tzv. Island Hopping, skákání ostrovy. Na celý den se najme loď, která proplouvá mezi jejich útesy, zastavuje na plážích a pokračuje zase na další, podle přání zákazníka. 

Při naší první zdejší akci objíždíme Matinloc Island a obdivujeme jeho Tajnou pláž (Secret Beach). Dá se na ni proplout pouze s maskou a ploutvemi úzkým otvorem ve skále. Pak se užaslému návštěvníkovi otevře prostor bílé pláže, ohraničené jako břitva ostrou kamennou hradbou. Místo bylo objeveno sběrači vlaštovčích hnízd již dávno, ale trvalo trochu déle, než někoho z nich napadlo, že by to snad zajímalo také turisty.

pastedGraphic_24.png

Na ostrově Matinloc je postavena i modlitebna se sochou Panny Marie. Pro budoucího kněze je připraven i luxusní apartmán s nádherným výhledem, místo však zůstává zatím prázdné. Při cestě zpět míjíme ostrov Helicopter, který tak z boku skutečně vypadá.

Druhý den směřujeme k ostrovu Miniloc. Jsou na něm vystavěny stylové turistické bungalovy, ale trochu mimo naše finanční možnosti. Ostrov skrývá Malou a Velkou lagunu. Voda je tu křišťálově čistá, pod jejím povrchem je k vidění hojnost korálů a barevných ryb.

Při návratu do Puerto Princesa je nutno přetrpět devítihodinovou cestu pralesem nitra Palawanu, ale to nikomu, kdo viděl El Nido, nemůže vadit. 

 

 

Bohol 

Bohol je nevelkým oválným ostrovem v centru Filipínské provincie Visayas

Je výborně přístupný a to letecky přes Cebu nebo také Manillu, na ostrově je totiž vnitrostátní letiště v Tagbilaran, nebo  čtyřicetihodinová cesta z Luzonu lodí a autobusem, přes tři ostrovy a dva mořské průlivy. 

Cesta autobusem nemusí být vždy pouze nutné zlo k překonání vzdálenosti z jednoho bodu do druhého. Zde na Filipínách je to také příležitost vidět oblasti, které nejsou zrovna na seznamu obvyklých turistických atrakcí a prostorem pro seznámení se s mentalitou obyvatel a se zvláštnostmi a odlišnostmi jednotlivých regionů. Filipínci na rozdíl od nás nastupují cestu vždy s úsměvem a únavností cesty si nikdy nenechají zkazit dobrou náladu. Na každé zastávce je autobus cílem soustředěného útoku lokálních prodavačů. Jsou k mání věci jednak pro nás běžné jako třeba limonády, bonbóny nebo buráky, ale i místní speciálnosti. K těm patří například Buko Pie (výtečný kokosový koláč) nebo chicharon, což jsou kousky sušené prasečí kůže fritované na oleji. Nebo místní specialitu zvanou balut - vařená kachní vejce s embryem uvnitř.

Hlavní atrakcí Boholu jsou tzv Čokoládové hory. Patří k nejpodivnějším geologickým tvarům na zemi. Na to, jak těchto více než 1000 kop s výškou kolem 100m vlastně vzniklo, existuje několik teorií. Podle staré legendy jde o ztuhlé slzy obra, kterého opustila jeho milá. Podle vědců tu dříve bylo dno oceánu, kde byla častá sopečná činnost. Nejlepší doba pro návštěvu je od prosince do května. Nejde o žádné velehory, ale o perfektně symetrické asi čtyřicetimetrové kopečky diktující neopakovatelný ráz zdejšímu kraji. Tráva, kterou jsou porostlé, dostává vlivem sucha hnědou barvu a odtud také jejich jméno. Skutečné velmi připomínají porce zmrzliny rozeseté v prostoru. Na jedné z nich, asi té nejvyšší, je vyhlídkový bod. Jako v pohádce. Stovky kopců se táhnou k obzoru, kam až oko dohlédne.

 Panglao Island je spojen s ostroven Bohol mostem, takže se můžete pohodlně a rychle přepravovat z jednoho na druhý. Nejznámější pláží na ostrově je Alona beach s řadou resortů, barů a potapěčských center. Na ostrov je nejlepší přejet tricyklem. Z resortů na pláži se pořádají výlety na moře. Z paluby je možno pozorovat hejna delfínů (brzo ráno). Cílem je oválný ostrůvek Balicasag. Jeho pobřeží je obklopeno překrásnou korálovou zahradou. Ráj pro přístrojové potápění i šnorchlování.

Slušné ubytování v hotelu “Darunday manor” ve městě Tagbilaran vedle náměstí.

Na ostrově je neobvyklé sousoší. Dva muži si u stolu připíjí poháry. V šestnáctém století podnikali Portugalci loupeživé nájezdy do zdejších vod, při kterých zabili nebo odvlekli do otroctví více než 1000 místních obyvatel. Velvyslanec španělského krále Miguel Lopéz de Legazpi měl pak před sebou nesmírně těžký úkol. Vysvětlit Boholským králům Gatunovi a Galovi, že ačkoliv Španělé vypadají v jejích očích stejně či podobně jako předchozí neurvalí vandalové, přicházejí v míru a přátelství. Vznikla tak jedna z prvních mezinárodních smluv a 16. března 1565 ji Legazpi společně s králem Gatunou zpečetil přípitkem z pohárů naplněných směsí vína i jejich vlastní krve. Proto je tento dokument nazýván "Pokrevní smlouva". Sousoší připomíná tento významný milník v historii ostrova.

Druhou nejslavnější atrakcí Boholu, je možnost spatřit nejmenší opičku světa. Nejde vlastně o opici, ale mezi primáty patří. Latinsky Tarsius syrichta, česky nártoun. Zvířátko měří 10 - 15 cm. Na hlavě, kterou muže otáčet o 180 stupňů, ihned upoutají obrovské oči, z nich každé je mnohem větší a těžší než nártounův mozek. Je to noční zvíře, které přes se přes den projevuje spíš jako malinký lenoch, opovrhující pohybem, aby se se setměním proměnil v neuvěřitelně rychlého skokana zdejší džungle. Viděli jsme je v městečku Loboc. Chovají je zde na zahrádce. Plot byl jen z jedné strany, takže tarsierům v podstatě nic nebránilo v úniku, ale zřejmě, vzhledem k bezpracnému přísunu potravy nevidí pro takový čin žádný z nich sebemenší důvod. Návštěvníci je mohou, bez projevů odporu, pochovat v dlani, do které se v pohodě vejde.

Ve městě Baclayon, kde je nejstarší kostele na Filipínách. Postaven byl jezuity roku 1595, tedy v době rané španělské kolonizace. Stavebním kamenem je korál. Skutečně stojí za to

 

 Sopka Pinatubo
Pinatubo (1600 m) se probudila po 500 letech, jen pár hodin po silném zemětřesení v červenci 1990. Vznikl hřib široký 500 km a vysoký 35 až 40 km. Za tři hodiny sopka vychrlila pět kubických kilometrů magmy. Výbuch se zakončil až v říjnu 1992 vznikem lávové kupole. V kráteru se obnovilo 110 metrů hluboké jezero. Výbuch vytvořil oblak aerosolu, který na několik let ovlivnil podnebí.

Magnetický kopec
Poblíž obce Los Banos u posvátné hory Mount Makiling se nachází tzv. Magnetický kopec. Je zvláštní tím, že na jeho vrchol vyjedou auta s vypnutým motorem. Motor se vypne, ale auto je taženo zvláštní silou a jede samo do kopce. Nejedná se o magnetismus, tak jak ho definuje naše fyzika, protože jsou zde přitahovány i předměty nekovové, třeba plastikové láhve. Jednoduše řečeno, působí zde nějaká energie, která k sobě přitahuje hmotu. Takových zvláštních energetických míst je prý na Filipínách i různě po světě více.“

 

pastedGraphic_25.png  

Tuto zapomenutou jihoasijskou zemi tvoří celkem 7 107 ostrovů, z nichž asi 700 je neobydlených. Byla pojmenována podle panovníka prvních evropských osadníků, španělského krále Filipa II. Nejdůležitějším ostrovem republiky je Luzon s metropolí Manilou, politickým a hospodářským centrem země. 

Díky poloze v tektonicky aktivní oblasti jsou Filipíny často postihovány přírodními neštěstími, jako je zemětřesení a sopečné erupce. V zemi je celkem 37 sopek, z nichž 18 je stále aktivních. Hrozí zde také cyklóny a tajfuny, a to především v období od června do listopadu. 

Turistický ruch zatím neodpovídá možnostem země. Filipíny totiž nabízejí nepřeberné množství přírodních krás: vulkány, hory, vodopády, národní parky. Téměř nevyčerpatelná nabídka zapomenutých tropických ostrůvků na vás čeká s křišťálově průzračnou vodou a jemnými písečnými plážemi. Potápění u filipínských břehů je pověstné bohatstvím korálů a ryb. Vyskytuje 488 z 500 dosud vědecky popsaných druhů korálů. 

Strmé rýžové terasy na severu ostrova Luzon bývají nazývány osmým divem světa. Místní lidé jsou velice přátelští a snadno se s nimi domluvíte anglicky. Na ostrově Mindanao nicméně věnujte pozornost aktuální bezpečnostní situaci, neboť zde dochází k častému napětí mezi muslimy a křesťany. 

Co by vám nemělo uniknout: rýžové terasy v Banaue na severu ostrova Luzon, památky na Luzonu a Cebu, vstupní brána do pohoří Cordillera Baguio, Chocolate Hills na ostrově Bohol a alespoň některé z krásných míst pro potápění a šnorchlování: potápění se žraloky u Malapascua, 27 lodních vraků na dně zátoky Subic, šnorchlování kolem ostrůvků u Palawanu. 

Manila


Manila se nachází na jihozápadě ostrova Luzon při pobřeží Manilského zálivu na místě, kde se do něj vlévá řeka Pasig. Město leží v průměrné nadmořské výšce 14 m. V lednu, kdy spadne průměrně 25 mm srážek, se teplota pohybuje okolo 28°C. V červenci se teplota pohybuje okolo 32°C. Nejdeštivějším měsícem v roce je srpen, ve kterém se úhrn srážek pohybuje průměrně okolo 440 mm. Za španělské nadvlády byla Manila nazývána "Perlou Orientu". Dneska je jedním z nejlidnatějších měst světa, kde se střetává východ se západem. Město bylo založeno v roce 1571 na místě původního muslimského osídlení. V roce 1976 bylo sdruženo 17 sousedících měst s Manilou a vzniklo tak seskupeni Metro Manila s populací přesahující 10 miliónů obyvatel. V Manile se nachází velké množství zajímavých míst a historických památek. Řeka Pasig rozděluje město na severní a jižní část. Tyto dvě části jsou spojeny pěti velkými kamennými mosty: Ayala, Del Pan, Johns, Makartur a Quezon. Na levém břehu řeky v centrální části města se nachází čtvrť Intramuros (česky doslova Uvnitř zdí), obklopují ji staré hradby bývalé pevnosti. Zachovala se zde řada památek: univerzita Santo Tomas, římskokatolická katedrála, pomníky mořeplavců pocházejících ze Španělska, hrobka Apolinaria Mabini, kostel Sv. Augustina a pevnost Santiago. V této čtvrti stojí i muzeum, kde jsou vystaveny plátna filipínských a španělských mistrů. Na břehu řeky v oblasti San Miguel stojí palác Malacanian, sídlo prezidenta. Uprostřed parku Luneta, který stojí na břehu Manilského zálivu, se nachází pomník Josého Rizala, na ulici Bonifacio Drive je pomník Andrease Bonifacia. Za shlédnutí stojí sbírky Národního muzea, Filipínská galerie a obrazová galerie v prezidentském paláci. Nedaleko parku Rizal se nacházejí čtvrti Ermita a Malate, známé jako turistická zóna (Tourist Belt). V části Ermita je spousta galerií, antikvariátů a obchůdků se suvenýry, zatímco Malate je známá pro své kavárničky, hudební kluby a divadla. Roxas Boulvard, nazývaný též "Sunset Boulvard", se táhne z Paranaque City do Manily a je jedním z oblíbených míst, kde můžete pozorovat západ slunce. Nachází se zde spousta luxusních obchodů, kasin a je zde i bohatý noční život. Baywalk, promenáda vedoucí kolem bulváru, je známá svými bary, restauracemi a nočními podniky. Gurmáni si v Manile přijdou na své, je zde množství kvalitních restaurací servírujících vynikající jídla kuchyní celého světa, populární je restaurace Ilustrado v Inramuros, která nabízí španělskou kuchyni, tradiční čínskou kuchyni pak můžete vyzkoušet v některé z restaurací v Binondu. Výstavní vily Američanů a bohatých Filipínců jsou postaveny v přilehlých městech Quezon City (zábavní centrum města) a Pasay. Finanční a obchodní centrum Makati je nejmodernější částí města. Marikina City je obuvnickým centrem Filipín, Paranaque City je proslulé svými rybími trhy a restauracemi a v Las Pinas City jsou v kostele St. Joseph´s Parish uchovány jediné bambusové varhany na světě.  Z vyvýšeniny Tagaytay, která leží kousek od Manily, můžete pozorovat i nejmenší sopku na světě Taal nacházející se u stejnojmenného jezera.

Ubytování se slušnou úrovní a cenou a internetem zdarma – „PARK BED & BREAKFAST“ EDSA Corner 733 Wood Street, Passay City, Metro Manila – www.parkbb.com.ph  tel. (632)889-2642 fax. (632)889-2242

Ostrov Luzon

Na ostrově Luzon najdete kromě Manily i mnoho jiných zajímavých míst.

Angeles City

Angeles leží asi dvě hodiny jízdy po dálnici na sever od Manily. Část 260 000 města byla zničena při výbuchu sopky Mt. Pinatubo v roce 1991. Dnes je město proslulé zejména svými go-go bary a nočními podniky na Fields Avenue. Zábavu pro gentlemany zde nabízí více jak 60 barů, k dispozici je komfortní levné ubytování a množství kvalitních restaurací. Město je výchozím bodem k výletům na sopky Mt. Pinatubo a Mt. Arayat. V únoru se na nedalekém bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů. K dispozici jsou i dvě dobrá golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. Milovníci nákupů se mohou vydat do bezcelní zóny Clark. 

Ilocos


Severozápadní cíp Luzonu je hranicí mezi východním pohořím Gran Cordillera Central, severovýchodním Ilocos Mountains a jižním Ilocos Range. Oblast je proslulá svými starými kamennými kostely a koloniálními městečky se španělskou architekturou, kterou můžete objevovat z kočáru taženého koňským spřežením. Nejnavštěvovanější jsou města Vigan a Laoag. Mezi nejznámější památky Viganu patří katedrála Sv. Pavla, arcibiskupský palác vybudovaný v roce 1783 a kostely Bantay a Sintai. Rozhodně byste si neměli nechat ujít prohlídku kostela Paoya vybudovaného v roce 1804 z bloků korálu a cihel, který je zapsán na listu kulturního dědictví UNESCO. Pěkná je i nízká masivní katedrála Laogag vybudovaná v letech 1650-1700. Prohlédnout si můžete také věž Sinking Bell Tower nebo kostel Dingras, který byl postaven uprostřed rýžového pole místním obyvatelstvem v roce 1680 z červených pálených cihel. Milovníci moře se mohou ubytovat devět kilometrů od města Laoag na pláži Calayab ve stylovém hotelu v pevnosti Ilocandia ležící uprostřed písečných dun. Vyhlášeným letoviskem jsou sněhobílé pláže městečka Pagudpud, známá je modrá laguna Dos Hermanos. Na pobřeží můžete pozorovat bohatý mořský život, obrovské želvy, různé druhy korýšů a množství ryb. 

Ostrov Cebu

  

Přes střed ostrova se táhne pohoří, na jihu a severu je pobřeží upravené pro turisty. Na jihu leží ostrůvek Bantayan, který je populární turistikou, zatímco na severu je ostrůvek Moalboal, jenž je vyhledáván především potápěči. U dalšího ostrůvku jménem Mactan se nachází místo zvané Olango, o kterém básní jak potápěči, tak i pozorovatelé ptactva. Mezi největší města patří Cebu, Toledo, Danao, Mandžue a Lapu-Lapu. 

Cebu city bývalo v minulosti sídlem králů, je druhým největším filipínským městem a je starší než Manila. Dnes představuje unikátní směsici tropického ráje a obchodního přístavu. Také se získalo statut nejoblíbenějšího turistického centra Filipín, protože se v jeho sousedství nacházejí nádherné pláže s možnostmi potápění.  Z kulturních památek se zde nachází bazilika Minore del Santo Nino s  nejstarší filipínskou soškou svatého Jezulátka, pevnost San Pedro z roku 1565, čínské taoistické chrámy, 

Ostrov Banrayan

Banrayan je ostrov s překrásnými plážemi.

Ostrovy Batanes


Málo navštěvované ostrovy leží 860 kilometrů na sever od Manily. Pouze tři z deseti ostrovů, jejichž krajina připomíná skotskou vysočinu, jsou obydlené. Ostrovy jsou ideálním místem pro pěší túry a cykloturistiku. Nejlepší dobou pro návštěvu je suché a teplé období mezi březnem a květnem. 

Ostrov Bohol


Klidný tropický ostrov s přírodními plážemi a kopci připomínajícími tvarem čokoládové pralinky je vhodný pro ty, kteří chtějí strávit klidnou romantickou dovolenou. Malé resorty na pobřeží přímo vybízejí k lenošení a relaxaci. Při výletech můžete objevovat kouzlo ostrova a navštívit místní vesnice, rýžové terasy, městečka s koloniálními španělskými kostely nebo pohoří "Chocolate Hills", které tvoří 1268 identických kopců s výškou od 40 do 120 metrů, které se v období sucha zabarví dohněda. Pokud se vydáte do džungle, budete moci spatřit i nejmenší opičku Tarsier. Skvělé romantické ubytování nabízí i blízký ostrůvek Panglao spojený s ostrovem Bohol dvěma mosty. Nejlepší ubytování je na proslulé pláži Alona.   

Ostrov Boracay


Malý ostrov dlouhý pouhých devět kilometrů a široký jeden kilometr leží na severozápad od ostrova Panay. Boracay je rájem pro všechny milovníky slunce. Pokud máte rádi průzračné modré moře, sněhově bílé pláže lemované palmami, šnorchlování a potápění, tak si dovolenou určitě užijete. Tropická krajina na ostrově je mírně zvlněná a zvedá se až do 100 metrové výšky. Nejlepší hotely se nacházejí na proslulé čtyři kilometry dlouhé "Bílé Pláži" (White Beach) s jemným bílým pískem, která patří k těm nejlepším na světě. Komfortní ubytování, plážové restaurace, diskotéky a bary jsou samozřejmostí. Ti kteří nemají rádi plné pláže se mohou vydat na klidnou pláž Bulabog na východním pobřeží ostrova, která je vyhlášená mezi vyznavači windsurfingu, parasailingu a plachtění. Navštívit můžete také dalších 10 pláží, mezi populární patří Diniwid, Alinghai, Manoc Manoc a Cagban. Určitě si nenechte ujít ani jeskyni Yapak, kde žije množství netopýrů. Za shlédnutí stojí i muzeum mořských lastur Kar Tira ve vesnici Ilig Iligan se sbírkou mořských lastur, dřevořezeb, keramiky, ručně tkaných tradičních kostýmů z celých Filipín.

Ostrov Camiguin

Camiguin je ostrov, na kterém se nachází deštný prales a korálové útesy.

Ostrov Guimaras

Guimaras má spoustu cyklistických stezek.

Ostrov Mindanao 

Jeden z největších ostrovů Filipín má rozlohu více jak 90 000 km2. Ostrov tvoří sopečné pohoří, zelená údolí a panenské lesy obývané množstvím exotických zvířat. Naleznete zde malebnou krajinu s ovocnými plantážemi a orchidejovými farmami. Mindanao je domovem filipínského orla, který je národním symbolem a je také největším orlem na světě. Roste zde i velmi vzácný druh filipínských orchidejí Vanda Sanderiana. Ostrov obklopuje průzračné moře s nespočtem korálových ostrůvků, které můžete vidět z vrcholu nejvyšší hory ostrova Mt. Apo. Největším z nich je ostrov Samal s populárními resorty a pěknými plážemi. Na Mindanau žije v horách mezi kávovými plantážemi i několik kmenů původních obyvatel. Za shlédnutí stojí záhadné jezero Tinagong Dagat ležící u města San Isidro, nejvyšší vodopád Aliwagwa (338 m) a městečko Caraga s kostelem ze 17. století pokrytým mechem. Navštívit můžete i rybí chovnou stanici v General Santos City, kde se chová více jak 2400 druhů mořských živočichů včetně tuňáka žlutoploutvého. 

Davao Největší město na ostrově Mindanao leží na úpatí hory Mt. Apo. Ve městě se mísí původní obyvatelé s přistěhovalci, z nichž nejpočetnější jsou komunity Číňanů, muslimů a křesťanů. Během 2. světové války bylo město významnou japonskou základnou s důležitým přístavem. Dnes z něj proudí exotické ovoce do celého světa. Japonský vliv zde však můžete vidět dodnes, proto je Davao také někdy nazýváno "Malým Japonskem". Ve městě stojí za shlédnutí několik čínských chrámů, orchidejová farma a tkalcovské centrum. Zajímavou každoroční kulturní událostí je Kadayawan sa Dabaw Festival, který se koná druhý týden v srpnu. Během festivalu je město bohatě vyzdobeno a prochází jím pestrobarevné průvody v tradičních kostýmech s tanci a etnickými rituály. Davao je i výchozím bodem pro treky na Mt. Apo nebo výlety na blízké korálové ostrovy Samal a Talikud s průzračnou vodou a mnoha potápěčskými místy. 

Ostrov Moalboal

Moalboal je ostrov s příznivými podmínkami pro potápění s přístojem i šnorchlování.

Ostrov Sibuyan

Sibuyan známý pro možnosti horské turistiky.   

Provincie Palawan


Nejrozsáhlejší filipínská provincie s 1769 exotickými korálovými ostrovy je přírodním rájem ležícím na sever od Mindora a Bornea. Ostrovy obklopující Palawan se dělí do tří skupin - Calamian na severu, ostrovy Cuyo na severozápadě a ostrovy Balabac-Bugsuk na jihozápadě. Díky své nedostupnosti si provincie Palawan zachovala kouzlo exotiky a neporušený ekosystém bohatý na faunu a floru. Ostrovy obklopují průzračné Sulské a Jihočínské moře, které jsou rájem potápěčů s množstvím korálů a bohatým mořským životem. Blízko města Puerto Princesa na ostrově Palawan leží zátoka Honda s malými korálovými ostrůvky (Cowrie, Pandan atd.) s možností skvělého šnorchlování. V nedalekém národním parku se můžete vydat na pěší túru po "Opičí stezce" nebo na nejdelší osmikilometrovou podzemní řeku světa, která se vine pod pohořím St. Paul a ústí do laguny a poté do Jihočínského moře. Jižní Palawan je stále divoký a nezasažený turistikou. Nachází se zde jeskyně Tabon s nejstarším dochovaným obydlím v jižní Asii, kde byla objevena lebka stará 22000 let. V mnoha jeskyních Palawanu archeologové objevili nářadí z doby kamenné, čínské pohřební urny a mnoho starých orientálních rytin. Jestliže vás zajímá historie, tak se vydejte na ostrov Cuyo a navštivte španělský kostel s masivními 10 metrů vysokými a širokými zdmi. Mezi ostrovy s pěknými plážemi patří Apulit, Flower, Icadambanuan, Malapacao, Lagan, Miniloc, Busuanga (jezero Cayangan, horké prameny), Dimakaya a Calauit (velká přírodní rezervace s dovezenými africkými zvířaty, na pobřeží žijí mořské želvy). Z jednotlivých ostrovů můžete podnikat výlety do mnoha jeskyní, na malé neobydlené ostrůvky se skvělými sněhobílými plážemi, výlety za skvělým potápěním a šnorchlováním nebo treky do okolního pralesa. 

Puerto Galera

Malé ospalé městečko je vstupní branou na ostrov Mindoro. V jeho okolí je několik mezi místními populárních letovisek na plážích Sabang, Small La Laguna Beach, Big La Laguna Beach a White Beach.   

Subic Bay


Hluboká zátoka Subic byla kdysi základnou 7. americké námořní flotily. Nyní patří k oblíbeným letoviskům s mnoha hotely, restauracemi, bary, karaoke a kasiny. Populární je zejména mezi potápěči díky 27 lodním vrakům ležícím na dně zátoky. Na pláži jsou k dispozici vodní sporty (jachting, vodní lyžování, windsurfing, rybaření apod.). Za návštěvu stojí blízký deštný prales, jehož krásy můžete objevovat z koňského hřbetu. Zajímavý je i jednodenní výstup na blízkou sopku Mt. Pinatubo nebo výlet na bývalou americkou základnu Clark, kde je bezcelní zóna s mnoha obchody s oblečením, elektronikou a luxusním značkovým zbožím. V blízkosti městečka Clark jsou golfová hřiště Mimosa Golf Club a Greenhills Golf Club. V únoru se na bývalém vojenském letišti Clark koná populární festival horkovzdušných balónů.

Útes Tubbataha 

Tento útes leží při jihovýchodním pobřeží ostrova Palawan. Ostrov, který je dlouhý přes 400 km charakterizují především úzké pásy pobřeží s mandlovými háji a korálovými útesy. Ekologickou rovnováhu Palawanu lze snadno narušit, a proto je nutné začít se zakládáním chráněných území, aby vše co tu je nebylo zničeno zemědělskou expanzí. Tato opatření pokládají za velmi důležité udržet čistotu pobřežních vod a tím zachránit spoustu druhů.