DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

PACIFIK (ostatní)

Kiribati

 

Republiku Kiribati v západním Pacifiku tvoří tři skupiny ostrovů Gilbert Islands (Kiribati), Phoenix Islands (Rawaki) a Line Islands. Ostrovů je celkem 33, z nichž je 32 atolů. Jsou to klasické nízké tropické ostrovy, s krásnými dlouhými plážemi a porosty kokosových palem. 

 

Základní fakta 

Oficiální název Republic of Kiribati (Republika Kiribati)

Počet obyvatel 105400

Hlavní město Bairiki (také nazývané Tarawa)

Rozloha (v km2) 811

Úřední jazyk angličtina

Měna australský dolar AUD, 1 AUD = 100 centů

Časový posun (český letní čas) +10 až +12

Časový posun (český zimní čas) +11 až +13

Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje: Generální konzulát České republiky v Austrálii Consulate General of the Czech Republic 169 Military Road, Dover Heights, Sydney NSW 2030 

Zastoupení země v ČR není

Víza K cestě do Republiky Kiribati je potřebné vízum o které je nutno požádat na zastupitelském úřadě Kiribati. Cestovní pas musí mít platnost minimálně 3 měsíce od data odjezdu ze země. Je vyžadována zpáteční letenka. Informace o vstupních podmínkách lze získat na velvyslanectví Velké Británie ( Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska,Thunovská 14, Praha 1, 118 00) 

Peníze a ceny

 

Jednoduché hotelové ubytování od AUD 20, hotely středně vybavené od AUD 35. Jídlo v průměrné restauraci cca AUD 7 – 20. ( 1 AUD je přibližně 17 CZK). 

Počasí

 

Podnebí je tropické. Teploty se celoročně pohybují kolem 30ľ C. Na jižních ostrovech obvykle prší od listopadu do dubna, na rovníku celý rok, na severních ostrovech jsou srážky nejvyšší od června do listopadu. 

Doprava

 

Kiribati má mezinárodní letiště v Tarawě, letět můžete přes Londýn. Let trvá i s mezipřistáním v Sydney a na Nauru téměř 31 hodin. Kiribati má letecké spojení také s Fidži, Havají a samozřejmě Austrálií a Novým Zélandem. Taxi a velmi levné autobusy jsou k dispozici jen na Tarawě. Letecká doprava spojuje Tarawu s dalšími ostrovy. Lodě a trajekty plují z přístavů Betio a Bairiki na většinu ostrovů. 

Lidé, zvyky, náboženství

 

Současné obyvatelstvo tvoří převážně Mikronésané (asi 90%), dále jsou zde Polynésané, Číňané, Evropané. Téměř všichni obyvatelé (93%) jsou křesťané, převážně římští katolíci a protestanti. Kromě angličtiny se zde hovoří kiribatštinou. Název země v kiribatštině je Ribaberikin Kiribati.Pěstují se zde kokosové palmy (vyváží se kopra), ovoce, zelenina. Dalším zdrojem obživy je lov ryb. 

 

 

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas, vízum

 

 

  • Základní údaje

 

Název: Republika Kiribati (angl. Republic of Kiribati)

Kód země: KIR

Hlavní město: Tarawa, 29 000 (1990)
Tarawa je atol skládající se z 24 menších ostrovů, který leží na Gilbertových ostrovech.
Poloha: skupina asi 30 atolů skládající se ze 3 hlavních skupin ostrovů, leží nedaleko rovníku přibližně na půl cestě mezi Havajskými ostrovy a Austrálií
Plocha: 811 čtv. km

Počet obyvatel: 108 000 (2007)

Čas: středoevropský +11, ostrovy leží po obou stranách datové čáry (hranice), z technických důvodů vláda Kiribati se rozhodla zavést v zemi pouze 1 časové pásmo

Telefonní předvolba: +686

Státní poznávací značka: KIR

Národní internetová doména: ki

Olympijská zkratka: KIR

Státní svátek: 12. 7. (1979), Den nezávislosti

Nezávislost: 12. 7. 1979, od Velké Británie

 

  • Informace a mapy

 

Adresa národního turistického úřadu: Kiribati National Tourism Office, Ministry of Communication, Transport & Tourism Development, P.O Box 487, Betio, Tarawa, Republic of Kiribati

Internet: www.visit-kiribati.com

Turistické regiony:

1. Gilbert Islands
2. Phoenix Islands
3. Line Islands

 

Mapy
Kiribati, různé mapy - http://mappery.com/maps-Kiribati
Kiribati, politická mapa - www.lib.utexas.edu/maps/islands_oceans_poles/kiribati.jpg

 

  • Internetové stránky

 

Oficiální stránka země

 

Doprava
Pravidelná námořní doprava na ostrovy neexistuje, takže pokud neplujete vlastní jachtou jedinou možností jak se na ostrovy dostat je letadlo.
Air Kiribati - www.kiritours.com

Instituce
Celní správa - www.mfep.gov.ki/customs.htm
Parlament - www.parliament.gov.ki
South Pacific Tourism Organization - www.spto.org
Statistický úřad - www.spc.int/prism/country/ki/stats/


Informace
Kiritours, základní informace o ostrově - www.kiritours.com


Kultura
Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/Ja-Ma/Kiribati.html

 

Média
Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net

 

Města a regiony
Phoenix Islands, chráněna oblast - www.phoenixislands.org


Turistika

 

Ubytování
Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com – www.hotels.com

 

  • Cestování

 

Cestovní doklady: cestovní pas, vízum, pas musí platit ještě nejméně 3 měsíce po plánovaném odjezdu

Celní předpisy: standardní

Velvyslanectví ČR: není, nejbližší je v Austrálii - Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Velvyslanectví země u nás: není

Očkování: žádné povinné očkování
Očkování proti žluté zimnici je vyžadováno u všech, kteří přijíždí ze země s endemickým výskytem této nemoci. Naléhavě doporučené očkování proti hepatititě A a břišnímu tyfu.

Ideální doba pro cestování: květen - říjen, od listopadu do února je období dešťů

Měna: australský dolar (AUD)

Jazyk: angličtina

 

 

 

Šalomounovy ostrovy

 

 

Souostroví v jižním Tichém oceánu. Od roku 1978 nezávislý stát, člen Commonwealthu.Větší z ostrovů jsou pokryty tropickou džunglí (přes 200 druhů orchidejí), v nižších oblastech se objevují porosty mangrove a močály. Je zde spousta ptáků, netopýři, mnoho hadů, ještěrky, krokodýli, želvy, vačnatec kuskus, různé druhy motýlů. Některé druky zvířat i ptáků jsou endemity.

Jsou zde aktivní i vyhaslé vulkány.Menší ostrovy jsou většinou korálové atoly s lagunami. Máte tady vynikající možnosti šnorchlování a potápění, protože okolní moře je velmi čisté s bohatým podmořským životem. V oblasti je mnoho potopených válečných lodí a letadel z 2. světové války.Kromě potápění se nabízejí i další aktivity, treking v džungli, surfing, vyjížďky na člunech, jachting, mořské sportovní rybaření (žraloci, barakudy, tuňáci, makrely, mečouni aj.) 

 

Základní fakta 

Oficiální název Solomon Islands (Šalomounovy ostrovy)

Počet obyvatel 410000

Hlavní město Honiara (na ostrově Guadalcanal)

Rozloha (v km2) 27540

Úřední jazyk angličtina

Měna šalamounský dolar SBD, 1 SBD = 100 centů

Časový posun (český letní čas) +9

Časový posun (český zimní čas) +10

Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje: Velvyslanectví České republiky v Austrálii Embassy of the Czech Republic 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra Generální konzulát České republiky v Austrálii Consulate General of the Czech Republic 169 Military Road, Dover Heights, Sydney NSW 2030 

Zastoupení země v ČR není, zastupuje: Velvyslanectví Šalomounových ostrovů Avenue Edouard Lacomble 17, Brussels 1040 

Víza Občané EU nepotřebují vízum. Vstupní povolení na dobu 3 měsíců se uděluje po příletu do země. Cestovatel musí mít pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země a zpáteční letenku.

Peníze a ceny

 

Šalomounovy ostrovy jsou poměrně levné, musíte však počítat s tím, že dovážené potraviny jsou poměrně drahé. Pokud se budete stravovat velmi jednoduše, spát v levných hotelech a chodit pěšky, vystačíte s 20 USD denně. Platební karty a cestovní šeky berou jen v největších hotelech a restauracích v hlavním městě. Proto je lepší nosit hotovost, nejlépe ve drobných bankovkách.

Počasí

 

Podnebí je horké rovníkové s vydatnými srážkami, málo teplotních rozdílů.

Doprava

 

 

Autobusová doprava na Šalomounových ostrovech neexistuje, můžete využít taxíky. Najdete je ve městech Honiara a Auki. Jízdné dojednejte před nasednutím. Velké a malé motorové lodi dozorované vládou zajišťují pravidelnou přepravu mezi jednotlivými ostrovy. Letecká doprava je drahá, ale letouny létají ke většině velkých měst na všech ostrovech. Také je možné zajistit si vyhlídkový let.

Lidé, zvyky, náboženství

 

Současné obyvatelstvo tvoří z 94% Melanésané, 4% jsou Polynésanů, dále Mikronésané, Asiaté, Australané, Britové, Američané aj.Mluví se zde více než 90 domorodými jazyky, všeobecně pak pidžin angličtinou. 96% obyvatel jsou křesťané, v některých oblastech je stále praktikováno tradiční přírodní náboženství, někdy i souběžně s křesťanskou vírou.Ještě počátkem minulého století byli obyvatelé souostroví považováni za kruté a nebezpečné lovce lebek. Kanibalismus a uctívání lebek byly hlavním prvkem tradiční kultury. Ostrované žijí především na venkově, živí se rybolovem, pěstují kakaovníky, kokosové palmy, zeleninu. Lidé jsou příjemní a pohodoví, výjimkou snad může být Guadalcanal, kde koncem 90. let minulého století vyvrcholilo napětí mezi etnikem Gwale a imigranty z ostrova Malaita surovými půtkami. Tradičními výrobky jsou nádherné dřevořezby s ptačími, mořskými i lidskými motivy, často vykládané.kousky ulit nebo lastur. Typické jsou i vyřezávané hlavice kanoí.Všeobecným zvykem je všude na ostrovech žvýkání betelových oříšků zbarvujících zuby a dásně oranžově, což jistě nepřehlédnete. Mnozí domorodci i dnes používají tetování s tradičními vzory k vyznačení společenského postavení, na některých ostrovech se stále ještě zdobí obličeje jizvičkami.V červnu a červenci je zde nejvíce hudebních a tanečních slavností.

 

 

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas, bezvízový styk při pobytu do 90 dnů

 

 

  • Základní údaje

 

Oficiální název: Šalomounovy ostrovy (angl. Solomon Islands)

Kód země: SLB

Hlavní město: Honiara, 55 000 (2003)

Poloha: Tichý oceán, jižně od Nové Guinee

Plocha: 28 450 čtverečních kilometrů

Počet obyvatel: 580 000 (2008)

Čas: středoevropský +10

Telefonní předvolba: +677

Státní poznávací značka: SOL

Národní internetová doména: sb

Olympijská zkratka: SOL

Státní svátek: 7.7. (1978), Den nezávislosti

Nezávislost: 7. 7. 1978, od Velké Británie

 

  • Informace a mapy

 

Adresa národního turistického úřadu: Solomon Islands Visitor´s Bureau, PO Box 321, Mendana Avenue, Honiara, Solomon Islands
Internet: www.visitsolomons.com.sb

Turistické regiony:

1. Honiara
2. Central Province
3. Isabel Province
4. Temotu Province
5. Malaita Province
6. Western Province
7. Rennell and Bellona Province
8. Guadalcanal Province

Mapy
Šalamounovy ostrovy, různé mapy - http://mappery.com/maps-Solomon-Islands
Šalamounovy ostrovy, politická mapa -www.lib.utexas.edu/maps/australia/solomon_islands_pol89.jpg
Šalamounovy ostrovy - www.mapsouthpacific.com/solomons/index.html 

 

  • Internetové stránky

 

Oficiální stránka země

 

Doprava
Šalamounovy ostrovy nejsou častým cílem leteckých společnosti, létají sem letadla z australského Brisbane a hlavního města Papuy Nové Guiney Port Moresby

Solomon Airlines - www.solomonairlines.com.au

Instituce
Ministerský předseda - www.pmc.gov.sb

 

Informace
Vliv internetu na země v Pacifiku - http://speedysnail.com/pacific/linking/index.htm

Základní informace - www.janeresture.com/solomons/solomon_islands.htm
Základní informace - www.solomonislands.com.sb


Kultura
Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/Sa-Th/Solomon-Islands.html

 

Média
Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net
SIBC, televize a radio - www.sibconline.com.sb
Solomon Star, noviny - www.solomonstarnews.com
Solomon Times, noviny - www.solomontimes.com

Města a regiony
Tetepare, největší neobydlený ostrov v Pacifiku - www.tetepare.org
Uepi, pobyty na ostrově Uepi - www.uepi.com


Turistika
Potápění na ostrově Gizo - www.divegizo.com
Průvodce - www.southpacific.org/guide/solomon-islands.html

Ubytování
Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com – www.hotels.com

Ekoturistika na ostrovech - www.angelfire.com/biz/solomonsvillagestay
Hotelový komplex na ostrově Gizo - www.fatboysgizo.com

 

  • Cestování

 

Cestovní doklady: cestovní pas, bezvízový styk při pobytu do 90 dnů, podmínkou je zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků

Celní předpisy: standardní

Velvyslanectví ČR: není, nejbližší je v Austrálii - Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Velvyslanectví země u nás: není, nejbližší je v Bruselu - Embassy of Solomon Islands, Avenue Edouard Lacomble 17, 1040 Brussels, tel. 00322-732 70 85, 732 72 86

Očkování: žádné povinné očkování, naléhavě doporučené očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu

Ideální doba pro cestování: květen - říjen

Měna: šalamounský dolar (SBD)

Jazyk: angličtina

 

 

 

Marshallovy ostrovy

 

Republika Marshallovy ostrovy se skládá ze dvou souostroví - Ratak a Ralik. Dohromady je v nich 5 samostatných ostrovů a 29 atolů, které jsou utvořeny z více než jednoho tisíce malých i větších ostrůvků.Jedná se o typické nízké korálové ostrovy s nádhernými bílými plážemi, kokosovými palmami a skvělými podmínkami pro potápění ke korálovým útesům.

Okolní vody jsou výborným místem pro sportovní rybaření, chytají se hlavně mečouni a tuňáci. Z období 2. světové války je v oblasti potopeno mnoho plavidel, potápění k vrakům je velkou atrakcí pro zkušené potápěče.  

 

Základní fakta 

Oficiální název Republic of the Marshall Islands, Republic eo an Aelon in Majel (Republika Marshallovy ostrovy)

Počet obyvatel 63000

Hlavní město Majuro (ostrov Dalap-Uliga-Darrit)

Rozloha (v km2) 181

Úřední jazyk angličtina, marshallština

Měna americký dolar USD, 1 USD = 100 centů

Časový posun (český letní čas) +10

Časový posun (český zimní čas) +11

Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje: Generální konzulát České republiky v Austrálii Consulate General of the Czech Republic 169 Military Road, Dover Heights, Sydney NSW 2030 

Zastoupení země v ČR není

Víza Obdržíte po vstupu do země. Pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců od data příletu do země. Vyžaduje se předložení zpáteční letenky. Vízum platí 90 dnů. Dá se zajistit také předem na Ministry of Foreign Affairs, Republic of the Marshall Islands, Majuro 96960. 

Peníze a ceny

 

Jednoduché ubytování od USD 30, průměrný hotel od USD 50. Jídlo v restauraci od USD 5. 

Počasí

 

Podnebí je většinou vlhké tropické s průměrnou teplotou v lednu i červenci 27 °C, nejvíce srážek spadne v období od května do listopadu. Jsou však velké rozdíly mezi jižní částí souostroví, kde se déšť vyskytuje téměř denně a roční úhrny srážek se pohybují kolem 3 400 mm (pětkrát více než v ČR), zatímco na severněji položených ostrovech spadne max. 500 mm vody ročně. Na konci léta nejsou výjimečné tropické bouře.

Doprava

 

Pro řízení osobního automobilu na Marshallových ostrovech po dobu třiceti dnů stačí náš řidičský průkaz. Půjčovna automobilů je v Majuro a mají většinou japonská auta. Jezdí se vlevo. Autobusové doprava neexistuje, ale taxíky jsou běžné a velmi levné. Dopravu mezi ostrovy zajišťují čtyři státní trajekty, které plují podle přesného jízdního řádu. 

Lidé, zvyky, náboženství

 

Původními obyvateli ostrovů byli Mikronésané. Teprve v 16. století se objevili první Evropané, konkrétně Španělé. Po nich následovali Britové, Němci a další. Právě Němci na rozhraní 19. a 20. století území kolonizovali. V období 1. světové války ostrovy převzali Japonci, ve 2. světové válce Američané. Pod jejich správou byly až do roku 1979, kdy zde byla vyhlášena nezávislá Republika Marshallovy ostrovy. Dohoda o volném přidružení k USA byla schválena v roce 1986.V roce 1990 získala země úplnou nezávislost.Dnešními obyvateli jsou převážně Marshallané (etnicky Mikronésané), kterých je asi 97%, dále jsou zde menšiny Američanů, Francouzů aj.Většina obyvatel (98%) jsou křesťané, hlavně protestanti a katolíci.Lidé se většinou živí pěstováním kokosových ořechů (vyváží se kopra) a rybolovem. Ženy pletou krásné pandánové rohože

**********

 

 

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas, vízum, které obdržíte při příletu do země

 

 

  • Základní údaje

 

Oficiální název: Republika Marshallovy ostrovy (angl. Republic of the Marshall Islands)

Kód země: MHL

Hlavní město: Majuro (25 000), město se nachází na atolu Majuro

Poloha: Oceánie, 29 atolů mezi Austrálií a Havajskými ostrovy

Plocha: 11 854 čtv. km, větší část z této plochy tvoří moře, pevnina tvoří pouhých 181 čtv. km

Počet obyvatel: 62 000 (2007)

Čas: středoevropský +11

Telefonní předvolba: +692

Státní poznávací značka: MH

Národní internetová doména: mh

Olympijská zkratka: MHL

Státní svátek: 1. 5. (1979), Den ústavy

Nezávislost: 21. 10. 1986, od OSN, území bylo pod správou USA

 

  • Informace a mapy

 

Adresa národního turistického úřadu: Marshall Islands Visitors Authority, P.O. Box 5. Majuro, Marshall Islands 96960

Internet: www.visitmarshallislands.com

Turistické regiony

Mapy

Marshallovy ostrovy, politická mapa -www.lib.utexas.edu/maps/islands_oceans_poles/marshallislands.jpg

Marshallovy ostrovy v roce 1890 -www.lib.utexas.edu/maps/historical/marshall_archipelago_1890.jpg

Atol Arno - www.lib.utexas.edu/maps/historical/arhno_island_1890.jpg

 

  • Internetové stránky

 

Oficiální stránka země

 

Doprava

Po moři se na ostrovy dostanete pouze jachtou, pravidelná i nepravidelná námořní doprava neexistuje. Jinak se sem dostanete letadlem.

Air Marshall Islands - www.airmarshallislands.com

 

Instituce

Office of Insular Affairs, úřad amerického Ministerstva vnitra spravující zámořská území USA v Pacifiku - www.doi.gov/oia/

Prezident - www.rmigovernment.org

Velvyslanectví v USA - www.rmiembassyus.org

 

Informace

 

Kultura

Dějiny a kultura Mikronésie - http://marshall.csu.edu.au/

Dějiny a kultura ostrovů - http://marshall.csu.edu.au/Marshalls/Marshalls_History.html

Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/Ma-Ni/Marshall-Islands.html

 

Média

Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net

Zprávy - www.yokwe.ne

 

Města a regiony

 

Turistika

Rongelap Expeditions, potápění na ostrovech - www.rongelapexpeditions.com

 

Ubytování

Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com - www.hotels.com

Marshall Island Resort - www.marshallislandsresort.com

 

  • Cestování

 

Cestovní doklady: cestovní pas, vízum, které se uděluje při příjezdu do země, nutnost prokázat se zpáteční letenkou

Celní předpisy: standardní, bezcelně je možné přivézt 2 l alkoholu a 200 cigaret, zákaz vyvážet želví krunýře a korály

Velvyslanectví ČR: není, nejbližší je v Austrálii - Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Velvyslanectví země u nás: není

Očkování: žádné povinné očkování, naléhavě doporučené očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu

Ideální doba pro cestování: prosinec - duben

Měna: americký dolar (USD)

Jazyk: maršalština, angličtina, japonština

 

Palau

 

 

Palauské ostrovy, na kterých se rozkládá Palauská republika, jsou nejzápadnější částí souostroví Karolíny. Téměř všechny se nacházejí uvnitř velké laguny, která je obklopena bariérovým útesem. Pouze 11 z více než 300 ostrovů je obydleno. Oblast je pravým rájem především pro potápěče, protože podmořský život je tady mimořádně bohatý. Nacházejí se zde jedny z nejlepších potápěčských lokalit na světě.

 

Základní fakta 

Oficiální názevR Republic of Palau, Beluu er a Belau (Palauská republika) 

Počet obyvatel 20000

Hlavní město Koror

Rozloha (v km2) 458

Úřední jazyk Angličtina, Palauština

Měna americký dolar, 1 USD = 100 centů

Časový posun (český letní čas) +7

Časový posun (český zimní čas) +8

Zastoupení ČR v zemi není, zastupuje: Velvyslanectví České republiky na Filipínách Embassy of the Czech Republic Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, Manila 

Zastoupení země v ČR není, je možné se obrátit na: Embassy of the Republic of Palau Suite 407, L street N.W.2000 Washington DC 20036 USA 

Víza Nejsou nutná, pokud návštěva nepřekročí 30 dnů. Cestovní pas musí mít platnost minimálně 6 měsíců od data odjezdu a musíte mít zajištěnu zpáteční dopravu. Cestovatelé přijíždějící z oblastí infikovaných cholerou a žlutou zimnicí musí mít platné očkování. 

Peníze a ceny

 

Jednoduché ubytování od USD 35, jídlo v restauraci od USD 5.

Počasí

 

Klima je tropické, průměrná teplota je celoročně asi 26ľ C. Období dešťů je v červnu až prosinci. Čím blíže leží ostrovy k rovníku, tím je vyšší teplota a více dešťů během celého roku. 

Doprava

 

Taxíků je dostatek v Kororu, nemají taxametry, jízdné je fixní.

Dopravu mezi ostrovy zajišťují motorové lodi. Mezi ostrovy Babelthuap a Kayangel nejezdí podle jízdního řádu, takže je někdy problém s orientací. Ostrovy Peleliu a Anguar obsluhují pravidelné linky, jejichž jízdní řády jsou přesné. Letouny létají dvakrát denně na trasách Peleliu-Koror, Peleliu-Angaur a Koror-Angaur.

Lidé, zvyky, náboženství

 

Současné obyvatelstvo tvoří z 94 % Palauané, dále jsou zde menšiny Polynésanů, Mikronésanů, Filipínců, Malajců, Číňanů a dalších. Asi 60 % obyvatel jsou křesťané, převaha je římských katolíků, dále se vyskytují protestanti, mormoni, Adventisté sedmého dne, Boží společenství, Liebenzellova mise, Svatí posledních dnů, Svědci Jehovovi. 30% obyvatel jsou animisté, hlásící se k víře modeknegi. Ostatní jsou různá minoritní náboženství, včetně islámu a budhismu. Obyvatelé se živí převážně pěstováním kokosových palem a tropického ovoce, případně rybolovem.

------------------------------------------------------------------------

  •  

 

 Tonga

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas, vízum, které je udělováno na letišti

 

v sezoně pozorování velryb, uzasne potapeni hlavne na Vavau

 

  • Základní údaje

 

Oficiální název: Království Tonga (tong. Pule'anga Tonga, angl. Kingdom of Tonga)

Kód země: TON

Hlavní město: Nuku'alofa, 23 000 (1996)

Poloha: Tichý oceán, souostroví mezi Havajskými ostrovy a Novým Zélandem

Plocha: 748 čtverečních kilometrů

Počet obyvatel: 120 000 (2008)

Čas: středoevropský +12

Telefonní předvolba: +676

Státní poznávací značka: TO

Národní internetová doména: to

Národní internetová doména: to

Státní svátek: 4. 6. (1970), Den osvobození

Nezávislost: 4. 6. 1970, od Velké Británie

 

  • Informace a mapy

 

Adresa národního turistického úřadu: Tonga Visitors Bureau, P. O. Box 37, Nuku'alafa, Kingdom of Tonga
Zastoupení ve Velké Británii: Tonga High Commission, 36 Molyneux Street, London W1H 6AB, Velká Británie
Internet: www.tongaholiday.com

Turistické regiony:

1. Nuku'alofa - hlavní město
2. Tongatapu
3. Vava´u
4. Ha´apai
5. Eua
6. Niua

Mapy
Tonga, různé mapy - http://mappery.com/maps-Tonga
Tonga, politická mapa - www.lib.utexas.edu/maps/islands_oceans_poles/tonga.jpg
Tonga - www.mapsouthpacific.com/tonga/index.html

 

  • Doprava
    Letecky se na Tongu dostanete z Austrálie, Nového Zélandu, Havajských ostrovů, Fidži a některých dalších zemí Tichomoří. Dálkové námořní linky na Tongu nevedou, Tonga je zastávkou některých okružních plaveb. Mezi jednotlivými ostrovy létá místní letecká společnost Peau Vava'u a plují mezi nimi také četné trajekty. 
  • let ze Samoy trvá zhruba 90 minut, časový posun plus 24 hodin
  • Air New Zealand - www.airnz.com
    Air Pacific - www.airpacific.com
    Hawaiian Airlines - www.hawaiianairlines.com

    Instituce
    Vláda - www.pmo.gov.to

    Informace
    Planet Tonga, onlinová komunita obyvatel ostrova - www.planet-tonga.com
    Základní informace - www.pmo.gov.to

 

Kultura
Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/To-Z/Tonga.html

 

Média
Matangi Tonga, zprávy z ostrovů - www.matangitonga.to
Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net

 

Města a regiony

 

Turistika
Průvodce - www.southpacific.org/guide/tonga.html

 

Ubytování
Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com – www.hotels.com
Hostels.com, vyhledávání a rezervace ubytování v hostelech a levných penzionech -www.hostels.com
Ubytování na vesnici u hlavního města - www.heilala-holiday-lodge.com

  • Cestování

Cestovní doklady: cestovní pas, vízum je udělováno bezplatně na letišti na dobu 31 dnů

Celní předpisy: standardní

Velvyslanectví ČR: není, nejbližší je v Austrálii - Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Velvyslanectví země u nás: Tonga nemá u nás ani velvyslanectví ani konzulát. Nejbližší konzulát je v Londýně - Tonga Consulate, 36 Molyneux St., London WIH 6AB, Velká Británie, tel. (4420) 724 5828, fax:(4420) 723 9074, E-mail: snkioa@tongahighcom.co.uk
Consulate General of the Kingdom of Tonga, Tonga House, 158 Pacific Highway (P.O.Box 238), North Sydney 2059, Australia, fax: +61 2 9929 6778, tel. +61 2 9929 8794

Očkování: žádné povinné očkování, naléhavě doporučené očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu

Ideální doba pro cestování: květen - říjen, hlavní turistickou sezónou jsou měsíce prosinec a leden, kdy jsou v Austrálii prázdniny

Měna: pa'anga (TOP)

Jazyk: tongština, angličtina 

Prohlídka královských hrobek langi, tzv. polynéských pyramid, a tajemného megalitu Ha' amon ga'a Maui, který měl asi astronomickou funkci a patří k nejpozoruhodnějším památkám Tichomoří. Večer shlédnutí korálových útesů u Houmy na jižním pobřeží s nepravými gejzíry, které chrlí vodu do výšky 30 metrů. Zastávka ve vesnici Kolovai s posvátnými netopýry, kteří obsypávají stromy. Nocleh v Nuku'alofě.

Tonga – základní informace

   Království Tonga je ostrovní země v Polynésii, ležící asi 2,000 kilometrů na severoseverovýchod od Nového Zélandu a 3,000 kilometrů na severovýchod od Sydney. Tonga patří k nejmenším státům světa - zaujímá rozlohu pouhých 747 km2 a v červenci 2010 zde žilo asi 123,000 obyvatel. Slovo „Tonga“ znamená v několika polynéských jazycích „jih“. Tonga se skládá ze 176 ostrovů (z toho jen 52 je obydlených), z nichž daleko největší je ostrov Tongatapu (257 km2), na němž žije přes 70% obyvatelstva království. Celkově se ostrovy táhnou v severojižním směru v délce zhruba 800 kilometrů. Mořská rozloha Tongy je 700,000 km2. Čtyři nejdůležitější ostrovní skupiny jsou Tongatapu Group (jih), Ha‘apai Group (střed) a Vava‘u Group a Niua‘s (sever). Hlavním městem Tongy je Nuku’alofa na ostrově Tongatapu, ve které žije přes 20,000 obyvatel. Nuku’alofa (zeměpisné souřadnice 21°08’S a 175°12‘W) je nejzápadnějším hlavním městem světa, je vzdálena 16,686  kilometrů od Prahy a je tak druhým nejvzdálenějším hlavním městem nezávislého státu, kam se můžete z Prahy vypravit (dále už je pouze novozélandský Wellington).

   Většina ostrovů Tongy jsou korálové atoly, jsou zde však i ostrovy sopečného původu. Nejvyšší horou Tongy je bezejmenný vrchol na ostrově Kao (Ha’apai Group), který má nadmořskou výšku 1,033 m.n.m. V Nuku’alofa spadne za rok v průměru asi 1,600 mm srážek, což je skoro 2x méně než v Suvě (Fidži) a na  Samoi (Apia). Nejvíce prší v únoru a v březnu. Východně od Tongy se nachází hlubokooceánský Tonžský příkop (Tonga Trench), jehož nejhlubší místo se jmenuje Horizon Deep. Byla zde naměřena hloubka 10,882 metrů. Větší hloubka oceánu byla naměřena pouze v Marianském příkopu, a to jen o pár metrů (10,924 metrů).

   Zatím první historické osídlení je doloženo na ostrově Tongatapu, a to již ve 12. století př.n.l. Později se Tongané stali obávanými válečníky a vynikajícími mořeplavci. Občas podnikali výpravy do Mikronésie, na Fidži a dokonce až na Havajské ostrovy. Ve 12. století vytvořili „Tonžskou říši“ (Tongan Empire), která po 400 let dominovala nad okolními ostrovy. Prvními Evropany, kteří přistáli na souostroví Tonga, byli Holanďané Willem Schouten and Jacob Le Maire. V roce 1616 se vylodili na dvou menších severních ostrovech. Prvním Evropanem, který přistál na Tongatapu, byl Abel Tasman (rovněž Holanďan), který přistál na největším ostrově v roce 1643. Významné byly dále tři návštěvy Brita Jamese Cooka v letech 1773, 1774 a 1777. Cook pojmenoval toto souostroví jako Přátelské ostrovy „Friendly Islands“, neboť se zde setkal s velkou pohostinností místních obyvatel.  Se vší pravděpodobností se ovšem Cook zmýlil, neboť Tongané ho zřejmě chtěli zabít, naštěstí však k tomu nedošlo. K důležité události u břehů Tongy došlo 28. dubna 1789. Tehdy vypukla nejslavnější námořní vzpoura v dějinách. Kapitán lodi Bounty William Bligh byl vzbouřenci, vedenými Fletcherem Christianem, vsazen do člunu a ponechán svému osudu. Stalo se tak nedaleko tonžského ostrova Tofua (ve skupině Ha‘apai Group). Brzy poté přišli na Tongu křesťanští misionáři. V roce 1900 se pak stala Tonga britským protektorátem, když byla nucena s Brity podepsat „smlouvu o přátelství“. Britská nadvláda byla ovšem velmi volná  a u moci zůstala místní tonžská vládnoucí dynastie, která vládne v zemi dodnes. 4. června 1970 získala Tonga plnou nezávislost na Velké Británii.

   Od roku 1845 vládne na Tonze dynastie Tupou. George Tupou I. (vládnul 1845 – 1893), George Tupou II. (1893 – 1918) a Taufa’ahau Tupou IV. (1965 – 2006) byli muži, Salote Tupou III. (1918 – 1965) byla žena. Král Taufa’ahau Tupou IV. byl mimochodem chlap jako hora - měřil 196 centimetrů, hlavně ale vážil přes 200 kilogramů, což mu v 70. letech vyneslo neoficiální titul „nejtěžší monarcha světa“. Dnes vládne (od 11. září 2006) jeho syn Tāufa’āhau Manumataongo Tuku’aho Tupou V., jehož jméno se do angličtiny obvykle přepisuje jako George Tupou V. Království Tonga je už dlouho formálně konstituční monarchií, neboť země má ústavu, avšak místní králové vládli donedávna spíše jako absolutní monarchové. Tonžská vládnoucí dynastie ovšem nedávno čelila masivním protestům. Cílem nespokojenců byly prodemokratické změny. V roce 2005 se několik týdnů stávkovalo, v listopadu 2006 pak došlo na Tonze k masivním násilným nepokojům a výtržnostem, během nichž bylo zničeno 60 % hlavního města a 6 lidí bylo zabito. Král ustoupil a slíbil vypsat demokratické volby, načež následovalo zklidnění situace. Aby toho nebylo málo, postihují Tongu často i přírodní katastrofy. V září 2009 zde udeřila vlna tsunami (byly zde i nějaké oběti na životech, i když podstatně více to odnesla Samoa), v lednu 2010 tu pro změnu řádil hurikán. I když tedy Tonga působí dosti idylickým dojmem, v poslední době tu není dvakrát bezpečno.

   V mnoha publikacích a průvodcích někteří méně bystří autoři tvrdí, že Tonga je jedinou monarchií v Oceánii. To samozřejmě není pravda. Z celkem 14 nezávislých států Oceánie je jich totiž monarchiemi 6, tedy skoro polovina! Ve zbylých 5 monarchiích je ovšem hlavou státu britská královna Alžběta II. - panuje v Austrálii, na Novém Zélandě, na Papui-Nové Guneji, na Tuvalu a na Šalomounových ostrovech. Kromě toho je zde ještě Samoa, která se sice obvykle označuje za republiku, avšak forma vlády zde není ústavně definována a je dosti nejasná (viz článek o Samoi). Rovněž není pravda, jak tvrdí mnoho autorů, že Tonga byla jedinou zemí Pacifiku, která nikdy nebyla kolonizována. Tonga byla britským protektorátem, což je zcela jistě také forma koloniální nadvlády. Pravdou ovšem je, že se na Tonze i přes britskou přítomnost udržela místní vládnoucí dynastie.

   Oficiální jazyky na Tonze jsou dva – tonžština (Tongan, polynéský jazyk) a angličtina. Místní Polynésané tvoří 98% obyvatelstva, dále zde pak žijí malé menšiny Evropanů a Číňanů. Prakticky všichni obyvatelé Tongy jsou křesťané. Tonga je chudou zemí. Dvě třetiny jejího exportu tvoří ryby a zemědělské výrobky, přesto musí Tonga řadu potravin dovážet, a to především z Nového Zélandu. Významným zdrojem příjmů je turistický ruch. Tonga je také hodně závislá na zahraniční pomoci. Nejvíce je v tomto směru aktivní Čína, která si ovšem jako svou odměnu vymohla právo umístit sem určitý počet Číňanů. Číňané také dnes vlastní mnoho malých krámků, a to především v Nuku’alofě. Při nepokojích a rabování v roce 2006  se nenávist vybila i proti těmto přistěhovalcům a mnoho Číňanů z Tongy odešlo, brzy se však zase, po zklidnění situace, vrátili zpět.

   A ještě jedna zajímavost: asi mnoho z vás zná internetovou doménu www.uloz.to. Vězte tedy, že tato stránka je registrována na Tonze, neboť koncovka .to patří právě tomuto ostrovnímu státu.

Nuku’alofa

   Nuku’alofa má sice přes 20,000 obyvatel, ale moc městským charakterem nepůsobí a řekněme si na rovinu – hezké město to není. To i samojská Apia je ve srovnání s hlavním městem Tongy pulsující metropolí. Pár zajímavých budov lze zahlédnout v centru, směrem dál od středu se však spíše jedná o roztahanou vesnici. Nuku’alofa byla zle zpustošena během nepokojů v roce 2006. Město už se stačilo dát celkem do pořádku a mnoho budov bylo obnoveno nebo postaveno znovu. Nové škody ovšem napáchal cyklon počátkem roku 2010.

   Co stojí v Nuku’alofě  za zmínku? V první řadě asi královský palác. To je docela hezká stavba. Dovnitř se bohužel nesmí a navíc budova v době mého pobytu procházela rekonstrukcí. Hlídkujícím vojákům se nelíbilo ani pouhé focení sídla jejich vladaře. Dále jsou ve městě asi tři velmi pěkné kostely. Doporučuji také zajít na místní tržiště Talamahu Market. Vypadá jako všechna ostatní tržiště v Tichomoří a je to nejlepší místo, kde se dá koupit něco malého na zub. Více zde hlavní město Tongy popisovat nehodlám, protože bych si pamětihodnosti musel cucat z prstu.

   Hned první den mého pobytu na Tonze, 25. listopadu 2010, jsem se stal svědkem historické události – prvních svobodných voleb v historii Tongy. Volby připadly na čtvrtek a volilo se jeden den. Nějaké volby sice už proběhly dříve, ale tyto byly první po změně politického systému v zemi a první opravdu svobodné. Druhého dne, po oznámení výsledků, jezdili po vesnici Tofua, kde jsem se ubytoval, troubící auta. Lidé na nich oslavovali zvolení jejich kandidáta do parlamentu. Snad jim to nadšení alespoň nějaký čas vydrží. 

 

 

 

Vava‘u – základní údaje

   Vava‘u Group je ostrovní skupina, ležící v severní části Tongy. Toto souostroví se skládá ze 34 ostrovů, z nichž 21 je obydlených, a je často považováno za nejkrásnější oblast celého království. Ostrovy zabírají plochu 119 km2 a žije zde asi 16,000 obyvatel. Velké obliby se tato oblast těší zejména u jachtařů, neboť kromě jedinečné přírody se zde nachází i hluboce zařízlé zátoky, chráněné před větrem, které vytvářejí výborné přirozené přístavy. Jeden z nich, Port of Refuge, je považován za jeden z nejlepších světových přístavů. Vava’u Group je nejdeštivější částí Tongy. Období dešťů (a zároveň hurikánová sezóna) zde trvá od listopadu do dubna. Je zde také o něco tepleji než na Tongatapu. Nejvyšší bod celé ostrovní skupiny dosahuje výšky 204 m.n.m. Ostrovy jsou sopečného původu a vulkanismus je zde stále aktivní. V roce 2006 vzniknul dokonce po výbuchu podmořské sopky v jihozápadní části Vava’u Group nový ostrov Home Reef, v roce 2008 se však zase ponořil a nyní se jeho vrcholek nachází asi 10 metrů pod hladinou. Od července do října připlouvají na Vava’u velryby (keporkaci, anglicky Humpback Whales), aby zde porodily mláďata.

   Daleko největším ostrovem je ostrov Vava’u, podle kterého byla celá ostrovní skupina pojmenována. Jeho rozloha je 90 km2 a žije zde asi 12,500 obyvatel. Hlavním a jediným městem ostrova je Neiafu, které má necelých 6,000 obyvatel. Neiafu je druhým největším městem a zároveň druhým nejdůležitějším přístavem celé Tongy (po Nuku’alofě). Ostrov Vava’u je obydlen asi 2,000 let. Prvním Evropanem, který zde přistál 4. dubna 1781, byl Španěl Francisco Antonio Mourelle. Ten také pojmenoval zátoku u Neiafu jako „Puerto de Refugio“ (dnes nese anglický název Port of Refuge). Na ostrovy samozřejmě, jak bylo tehdy dobrým zvykem, vznesl nárok jménem španělské koruny. Přesto se Španělům nepodařilo nikdy toto území efektivně ovládnout. Druhým největším ostrovem skupiny je Pangaimotu (9 km2, 1,300 obyvatel), který je spojen s ostrovem Vava’u mostem.

 

 

  

Tonžština

  I tonžština se řadí mezi malajsko-polynéské jazyky.

 

malo a lelei                                          ahoj

lelei                                                     dobrý

kovi                                                     špatný

malo  (malo ‘aupito)                            děkuji

taha, ua, tolu, fa, nima                          jeden, dva, tři, čtyři, pět

‘io                                                       ano

‘ikai                                                    ne

ma’ama’a                                            levný

mamafa                                               drahý

palangi                                                 běloch (tohle slůvko na vás občas bude někdo pokřikovat)

 

***********

Tuvalu

 

 

na Tuvalu zapomeň, není tam nic….

 

 

Doporučení, rady, tipy
» Vstup do země: cestovní pas a vízum

 

 

Tuvalu je s rozlohou 25 km2 čtvrtým nejmenším státem světa. Má asi 11 000 obyvatel a skládá se z 9 ostrovů, což symbolizuje i devět hvězd na

 

státní vlajce. Mořská rozloha státu je ovšem podstatně větší - 1,3 milionu km2!  Největší ostrov, Funafuti, má „celých“ 4,9 km2. Leží na něm hlavní „město“ ostrova Vaiaku (dříve Funafuti), které má asi 4000 obyvatel. Pět ostrovů jsou atoly, s typickou lagunou (proto se v minulosti ostrovy nazývaly Lagunové), čtyři další jsou

 

skalnaté. Nadmořská  výška je většinou jen několik metrů a ostrovy pravděpodobně v blízké budoucnosti zmizí ze světa v souvislosti s globálním oteplováním. Nejvyšší bod ostrova leží pouze 5 metrů nad mořem!

 Až donedávna bylo hlavním zdrojem příjmů Tuvalu vydávání poštovních známek. Aby byly zisky co nejvyšší, vydává vláda známky nejen s názvem Tuvalu, ale i pro každý ostrůvek zvlášť.

 

V posledních letech se však nebývale zvýšily příjmy státu díky internetu. Vláda se rozhodla využít šťastné shody okolností, že Tuvalu byla přidělena internetová doména .tv. Tuto doménu si pak za nemalé poplatky pronajímají zahraniční televizní společnosti, jimž zní koncovka .tv lépe než banální .com.

 

  • Základní údaje

Oficiální název: Tuvalu (angl. Tuvalu)

Kód země: TUV

Hlavní město: Funafuti, 4 500 (2002)

Poloha: Oceánie, skupina 9 korálových atolů v Jižním Pacifiku přibližně v polovině mezi Austrálií a Havajskými ostrovy
Plocha: 26 čtverečních kilometrů

Počet obyvatel: 12 000 (2008)

Čas: středoevropský +11

Telefonní předvolba: +688

Státní poznávací značka: TUV

Národní internetová doména: tv

Olympijská zkratka: TUV

Státní svátek: 1. 10. (1978), Den nezávislosti

Nezávislost: 1. 10. 1978, od Velké Británie

  • Informace a mapy

Adresa národního turistického úřadu: Ministry of Communication, Transport & Tourism, Government of Tuvalu, Private Mail Bag, Vaiaku, Funafuti, Tuvalu
Zastoupení v Sydney: Tuvalu Tourism Office, Level 3, Wynyard House, 301 George St., Sydney NSW 2000, Australia
Internet: www.timelesstuvalu.com

Turistické regiony

Mapy
Tuvalu, podrobné mapy - www.tuvaluislands.com/maps/maps.html
Tuvalu - www.lib.utexas.edu/maps/islands_oceans_poles/tuvalu.jpg
Tuvalu - www.mapsouthpacific.com/tuvalu/index.html

  • Internetové stránky

Oficiální stránka země

Doprava
Nejpohodlnější dopravu nabízí letecká linka vedoucí na Tokelau z Fidži. Z Fidži se na Tokelau dostanete také nákladní lodí, která bere také platící cestující a která pluje jednou za 3 měsíce.
Air Fiji - www.airfiji.com.fj


Instituce
Statistický úřad - www.spc.int/prism/country/tv/stats/
Vláda - www.gov.tv

Informace
Katalag odkazů na internetové stránky -http://webdirectory.natlib.govt.nz/dir/en/pacific/regional/tuvalu
Tuvalu Islands, obecné informace o ostrově - www.tuvaluislands.com
Základní údaje o Tuvalu - www.nationsencyclopedia.com/Asia-and-Oceania/Tuvalu.html


Kultura
Kultura země, základní informace - www.everyculture.com/To-Z/Tuvalu.html
Tuvalský jazyk - www.tuvaluislands.com/lang-tv.htm


Média
Pacific Magazine, americký časopis o oblasti Pacifiku - www.pacificmagazine.net
Tuvalu News, zpravodajství z ostrovů - www.tuvalu-news.tv
Zpravodajství z ostrovů - www.tuvaluislands.com/news/news-head.htm

 

Města a regiony

 

Turistika
Průvodce - www.janeresture.com/tuvalu2/tuvalu_home_page.htm
Průvodce - www.southpacific.org/guide/tuvalu.html
Tuvalu Islands, průvodce - www.tuvaluislands.com 

Ubytování
Na internetu existují stovky ne-li tisíce hotelových rezervačních portálů, pokud nemáte nějaký oblíbený zkuste např. Booking.com – www.booking.com, Hotel Reservation Service -www.hrs.com nebo Hotels.com – www.hotels.com

  • Cestování

Cestovní doklady: cestovní pas, vízum

Celní předpisy: standardní

Velvyslanectví ČR: není, nejbližší je v Austrálii - Embassy of the Czech Republic, 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra, tel. 0061/2/62901386, internet: www.mzv.cz/canberra

Velvyslanectví země u nás: není

Očkování: žádné povinné očkování , naléhavě doporučené očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu

Ideální doba pro cestování: celoroční cíl s průměrnou teplotou kolem 30 stupňů, ideálním obdobím je duben - říjen

Měna: australský dolar (AUD)

Jazyk: tuvalština, angličtina

 

*********

Cookovy ostrovy

 

Na Cookovych ostrovech neni potapeni nic moc, snad jedine na Aitutaki.