DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

EMIRÁTY

 

 

 

  • Název: Spojené Arabské Emiráty (vznikly sloučením sedmi emirátů v roce 1971)
  • Hlavní město: Abú Dhábí
  • Úřední jazyk: arabština, perština, angličtina, také jazyky hindí a urdu
  • Měna: Měna SAE je emirátský dirham (AED). Jeden AED má 100 filsů. 1 $ = 4 AED. Bankovky této měny jsou v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 dirhamů a mince v hodnotě 1 dirham, nebo 50, 25, 10 a 5 filsů. Hlavní místní bankou je Emirates Bank International. K rozměnění hotovosti lze využít bank, výhodnější je ale výměna ve směnárnách, kde neplatíte poplatky. Možnost výměny hotovosti nabízí také většina hotelů. Peníze můžete vybírat s určitým poplatkem také z bankomatů. Platit lze také platebními kartami, běžně používané jsou AmericanExpress, MasterCard, nebo Visa. Banky a jiné státní instituce mají otevřeno od neděle do čtvrtka a návštěvní hodiny pro veřejnost jsou od 9.00 zhruba do 13.00. Ve státních firmách, místní správě a školství jsou od 1.9.2006 volnými dny pátek a sobota, pracovní týden trvá od neděle do čtvrtka. 

Víza - režim vstupu

 

 

zdroj: databáze Informace pro turistické cesty konzulárního odboru MZV

Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7. 5. 2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.

Překročení povolené délky pobytu je penalizováno.

 

 

UPOZORNĚNÍ: Osobám, které navštívily Izrael a z jejichž cestovního pasu toto vyplývá, hrozí, že jim nebude povolen vstup do SAE.

 
  • Při cestování je velmi obtížné se na cokoli doptat (např. jedinou starobylou pevnost ve městě nezná nikdo) - proto je třeba se vybavit mapičkami (třeba z Googlu) a zkoušet se trefit sám. Ideální stav je, když poblíž památky je nějaký súk, ten obvykle místní znají. Pokud se chcete ptát, tak jenom místních Arabů (je tam většina Indů a pod.) a raději bez mapy. Pravděpodobně ji budou vidět poprvé. 
  • V ostatních městech mimo Dubai, Sharjah a Abu Dhabi, je málo hotelů (ve 300 000 městě třeba jen 3), jsou drahé (min.1500 Kč) a nikdo je nezná..., takže opět: bez dobré mapy bez šance.
  • Dobrou mapu tam ale neseženete.

    Při nakupování je v SAE k dostání vše na co si jen vzpomenete a obchody mají otevřeno i do pozdních nočních hodin. Americký slogan "Shop till you drop!" - "Nakupuj dokud nepadneš," tu má opravdu své opodstatnění. Je zde k dostání veškeré zboží, které přijde na světový trh. Díky nízkým daním a nízkým nákladům na dopravu jsou SAE opravdovým rájem nakupování a mnoho návštěvníků z celého světa sem jezdí i jen za tímto účelem. Nejhlavnějšími centry nakupování jsou Dubai, Abu Dhabi, Sharjah a Al-Ain.

    V klimatizovaných nákupních galeriích se pohodlně nakupuje i v horkých letních měsících a kromě nakupování jsou zde připravovány mnohé kulturní programy. Do nákupních center tak lidé vyrážejí na osobní schůzky i za zábavou. Mimořádně levné jsou Duty free shopy na letištích v Dubaji a v Abú Dhabi a nabízejí velmi širokou a rozmanitou paletu zboží.

    Otevírací doba je v supermarketech zpravidla od 9.00 do 23.00. V pátek, kdy je den pracovního klidu většina obchodů otevírá až od 14.00. Obchody mývají polední přestávku od 13.h do minimálně 16h. Po polední pauze jsou v provozu až dlouho do noci. Během Ramadánu se prodejní doba prodlužuje až do jedné hodiny ráno.

    Každý rok se v zimě v Dubaji koná Dubai Shopping Festival, a zároveň s ním probíhá prestižní golfový turnaj Desert Classing PGA, koňský dostih Dubai World Cup a mnoho dalších lákavých akcí, jako je Dubai Jazz Festival. V tuto dobu lákají obchody návštěvníky až 70% slevami a dosahují neuvěřitelného obratu. Shopping festival je zaměřen na všechny vrstvy obyvatel, a řada akcí, jako pouliční ohňostroj, programy pro děti a další, jsou zcela zdarma.

    Zboží typické pro zdejší kulturu vyhledávané jako suvenýry naleznete např. na tržnicích - Souq. Ten nejznámější trh, Souq al-Arsah, s rozmanitým zbožím, se nachází v Emirátě Saharjah. Různé druhy koření, beduínské šperky s překrásnou ornamentální výzdobou, ručně tkané koberce,jejichž výroba má odvěkou tradici, či typické pochutiny jako jsou hojně pěstované datle, nebo jeden z nejlepších kaviárů na světe, naleznete právě zde. Velmi oblíbené jsou ručně vyráběné konvice na kávu Dalla, různé velikosti a zpracování, bohatě zdobené kovové talíře, nebo tradiční arabský oděv, bílý plášť Kandura. Vodní dýmky s jejich voňavými tabáky vám umožní vychutnávat si exotickou atmosféru i doma a své přátele jistě potěšíte některým suvenýrem s velbloudím motivem, typickým znakem těchto zemí. Nádhernou podívanou skýtá dubajský Gold Souq, kde můžete obdivovat šperky a jiné předměty ze zlata a drahých kovů. I když byste sem nešli nakupovat, stojí za to vychutnat si zdejší nezapomenutelnou " zlatou" atmosféru. Podél hlavní ulice se nachází až 200 šperkařských obchodů, kde váha šperku má přednost před jeho designem. Právě v měsících shopping festivalu jsou ceny zlata neuvěřitelně nízké a nakupuje se bez jakýchkoli zábran. Na trzích je velice běžné smlouvání a cenu lze smlouváním vylepšit až o 50%.

    Ceny ubytování jsou na naše poměry spíše vyšší, což je hlavně z důvodu velikého luxusu mnoha ubytovacích komplexů. Většina hotelů je 4 až 5 hvězdičkových a nabízí prvořadý komfort a luxus. Velké slevy jsou v letních měsících v období vysokého horka, kdy je zde méně turistů a také v období Ramadánu. Nejdražší v celé zemi je ubytování v Dubaji a za jednu noc zde zaplatíte od 600AED za jednolůžkový pokoj a od 700 AED za dvoulůžkový pokoj za noc. Ceny v hotelích nejlevnější kategorie se pohybují okolo 70 - 80 AED za jednolůžkový pokoj a 100 - 120 AED za dvoulůžkový pokoj. Nejlevnější jsou hostely, kde se můžete ubytovat za cenu zhruba 15 až 35 AED za noc. Pro využití hostelu však musíte vlastnit Hostelling International Card, nebo zaplatit roččlenský příspěvek přímo v některém z hostelů. Přesto, že v SAE není žádný oficiální kemp, stanování na pláži nebo v poušti se obejde bez potíží 
  • Časový posun: + 2 hod. v době letního času, + 3 hod. v době zimního času

... V době kamenné

Každopádně ať zvolíte cokoli, dozvíte se, že dříve (asi tak v pozdní době kamenné – zhruba 5500 př. n. l.), nevypadalo území SAE vůbec tak jak dnes. Vládlo tu mnohem mírnější podnebí, místo pouští se rozkládaly savany. Pobíhala tu stáda gazel, přilákána vodou z množství řek, které tu kdysi tekly. Krajina časem samozřejmě přilákala nejenom gazely, ale i pastevce, kteří se zde usadili a dnes již z doby kolem r. 3000 př. n. l. datujeme nadzemní hromadné hrobky a spekulujeme o tom, že již v této době probíhal čilý obchod s mědí z Hajarských hor .

Změny po konci doby ledové

Právě v této době se začalo měnit celkové klima a území SAE zachvátilo sucho, jaké zde panuje dodnes. Není proto divu, že se z pastevců postupně stali obyvatelé pouštních osad. Stále více se do popředí také dostává obchod s mědí a při výrobě nástrojů začíná získávat na oblibě bronz.

Jak to bylo s velbloudy aneb doba železná

Lidé si nějak všimli, že velbloudy, dříve divoce žijící v pouštích, lze nějak využít. Tato skutečnost jim zakrátko otevřela nové možnosti v dopravě a obchodu. V téže době obyvatelé zřídili i nový způsob zavlažování (faladž), čím započalo zvětšování zahrad. V důsledku to vedlo až k významnému rozšíření osídlení. A zatímco se třeba v Mezopotámii, Sýrii či Palestině už dávno pracovalo se železem, Arabové „ze SAE“ lovily gazely, mořské savce, želvy nebo kormorány.

Jak čas plynul ...

Jak čas plynul, pouštní osady se staly celými kmeny a ty mezi sebou válčily anebo uzavíraly vhodná spojenectví na základě sňatků nebo výhodných obchodů, ze kterých prosperovaly obě strany. Po roce 630 n. l. se v zemi začíná rozmáhat islám, který sem zanesli stoupenci Mohammeda.

V 16. a 17. století prožily budoucí SAE výpady Holanďanů, Portugalců a Britů. Zatímco ti usilovali o nadvládu nad oblastí, začaly se z pouštních kmenů formovat celé silné místní rody, které prováděly výpady jak proti kolonizátorům, tak proti sobě navzájem. Nejvýznamnější vliv si vydobyla Británie. V roce 1839 získala takovou moc, že přinutila jednotlivé vládce rodin (formujících se emirátů), ke zrušení otroctví. K tomuto výnosnému podniku se však okamžitě dostal kmen Al Ain (dnešní Omán), přičemž v něm (prý) pokračoval až do 50. let 20. století.

Dohoda s Brity

Tato dohoda byla sepsána roku 1892, kde se Británie zavázala jednotlivým vládcům, že jim poskytne svoji ochranu. Výměnou však za to, že vztahy emirátů s jinými mocnostmi budou udržovány pouze za souhlasu Britů.

Odchod Britů

Rok 1968 nebyl pro emiráty nejšťastnější. Británie oznámila, že se do tří let stáhne z jejich území. Pro vládce emirátů to nebyla šťastná zpráva, protože si již zvykli na podporu silné mocnosti, která je navíc nechává žít v klidu. V té době hranice mezi emiráty prakticky neexistovaly a tak téměř okamžitě zkrachovalo řešení navrhované Brity, a to vytvořit federativní stát seskupením emirátů, Bahrajnu a Kataru. V té době se Bahrajn a Katar rychle rozhodli pro samostatnost a bylo po návrhu. Otěže po Britech uchopil nakonec vládce nejbohatšího a nejsilnějšího emirátu (Abu Dhabi), šejk Zayed – otec dnešního prezidenta SAE.

Samostatné SAE

Šejku Zayedovi, vládci Abu Dhabi, se podařilo 2. 12. 1971 stmelit všech šest emirátů do federace, přičemž příští rok se k nim přidal sedmý emirát Ras al-Khaimah.

Dodnes hlavní slovo při rozhodování zůstává Abu Dhabi a také Dubai, jako druhému nejmocnějšímu emirátu v SAE.

Na čem SAE zbohatly

Většina lidí zastává názor, že bohatstvím SAE je jenom jeho ropa, ale není tomu tak. Před více než padesáti lety, ještě před prvními ropnými vrty, Emiráty prosperovaly z lovu perel! Ten představoval pro obyvatele jednu z nejdůležitějších činností po několik staletí. Dokonce nejbohatší emiráty Abu Dhabi a Dubai „vznikly“ převážně díky migraci obyvatel k pobřežním oblastem, kde připravovali lodě a odkud pak na lov vyráželi. Perly z Emirátů byly vždy velmi ceněny, přesto obchod s nimi v určitých dobách kolísal, až ve 40. letech minulého století zkolaboval. Dnes jsou již perly ze SAE minulostí. Pokud by vás krásné perly zajímaly, můžete se na jejich „lov“ podívat v dubaiském muzeu , kde je o nich zajímavým způsobem připravena celá expozice. Doporučuji! :)

Pokud navštívíte SAE, od delegáta se stejně tak dozvíte, že Emiráty bohatly i obchodem s kořením.

Nejvíc ze všeho skutečně zbohatly ropou.

První vrt se uskutečnil až v roce 1951, což je vlastně nedávná historie. K tomu navíc nebyl úspěšný. Ropa začala tryskat až o 7 let později, v roce 1958. Dnes v SAE existuje národní společnost Abu Dhabi National Oil Company, která dohlíží nad celým ropným průmyslem.

Co až ropa dojde?

Většina z nás si tuto otázku při pohledu na ropnou velmoc jistě položí. Je nutno dodat, že šejkové z Emirátů jsou opravdu osvícení a rozhodně neusnuli na vavřínech. Nechali si vypracovat studie a zjistili, že černé zlato jim bude tryskat ještě něco přes 20 let. Proto šejkové nyní, když mají obrovské výnosy z ropy, velkou část jmění vrací zpět do modernizace celého SAE, staveb nejluxusnějších budov a center (např. zimnízasněžené středisko ) a hotelů (nadzemních i pod hladinou moře ), vše na skutečně špičkové úrovni. Jinými slovy. Šejci vskutku nejsou hloupí a připravují se na to, že jejich zemi bude živit turistický ruch a obchod.

Už od počátku vzniku SAE byly tyto emiráty (i když absolutistické monarchie) plně podřízeny tržnímu hospodářství. Díky tomu a díky téměř nadčasové orientaci šejků, se rozhodně nemusí Emiráty obávat, že by ve světě konkurence, v době až dojde ropa, zapadly.

 

Důležité kontakty

ZÚ..........................................009712-6782800 

fax ZÚ...............................................-6795716 

Pohotovost KO ZÚ...................050/6628920 

Hasiči.....................................997 

Policie....................................999 

Ambulance..............................998 

Záchranná služba.....................214666 

 

Přehled nemocnic v Abu Dhabi a Dubaji: 

Abu Dhabi Central Hospital, Al - Manhal Street, 214 666, 344 663 

Cornishe Hospital, Abu Dhabi, vedle hotelu Sheraton, 724 900, 202 4221 

Al Maktoum Hospital, Dubai, Al ? Maktoum Hospital Street, 221 211 

Rashid Hospital, Dubai, Oud Metha Road, 337 4000 

 

Pro cestování po Emirátech lze zvolit z několika druhů dopravy. Vhodné pro cestování na delší vzdálenosti je zapůjčení automobilu. Ve městech Abu Dhabi a Dubaji sídlí velké mezinárodní společnosti zprostředkovávající pronájem aut. Autopůjčovny naleznete také na letištích, nebo při hotelových komplexech, zavítat můžete také do menších autopůjčoven s nižšími cenami, ale také menším komfortem. Ceny za půjčení automobilu se pohubují okolo 100 – 120 AED za den, plus pojištění okolo 20 AED. Připravte se také na to, že většina agentur vyžaduje platbu kreditní kartou. 

 

Cestování autobusem po SAE není zcela snadné. Pravidelná autobusová doprava mezi jednotlivými emiráty neexistuje, kromě Emirátů Dubaj a ABu Dhabi. Mezi dalšími oblastmi Emirátů zajišťují spojení minibusy zhruba pro 14 osob. V systému jejich fungování se však našinec těžko orientuje. Vlaková dopravní síť ani síť metra ve městech nejsou v SAE zavedeny. 

 

Pro přepravu na delší vzdálenosti lze využít Long Distance Taxis pro 5 až 7 lidí, které staví poblíž autobusových nádraží. Spolehlivá taxislužba za příznivé ceny funguje také v rámci měst, a je na velice dobré úrovni. 

 

Zajímavou možností dopravy jsou loďky a trajekty. Např. v Dubaji pro běžnou přepravu fungují tzv. abras, menší motorové čluny. Plavba trajektem nebo na výletní lodi je nezapomenutelným zážitkem. Větší výletní lodi zajišťují veškerý komfort cestování se stravou a ubytováním přímo na lodi. 

 

Vstupenky a karty

nol = "jízdné" nebo "Náklady na dopravu" v arabštině

Typ letenky / cestovní vzdálenosti

Nol karty

Všechny zóny

<3 km

1 zóna

2 zóny

3 zóny

4 zóny

5 zón

Standardní cena vstupenky pro dospělé

Červený

 

2.00

2.50

4.50

6.50

6.50

6.50

Předplacené jízdné pro dospělé standardní

Stříbro

 

1.80

2.30

4.10

5.80

5.80

5.80

Studenti registrován modré karty Nol)

Modrý

 

0.90

1.15

2.05

2.90

2.90

2.90

Seniorů (registrované)

Modrý

 

0.90

1.15

2.05

2.90

2.90

2.90

Gold Class vstupenek

 

 

4.00

5.00

9.00

13.00

13.00

13.00

Gold Class předplacené

Zlato

 

3.60

4.60

8.20

11.60

11.60

11.60

Jednoho dne jízdenka - platí ve všech zónách

Každý

14.00

 

 

 

 

 

 

30 dnů průchod standardní

Stříbro

270,00

100,00

100,00

180,00

270,00

270,00

270,00

30 denní permanentka studentů

Modrý

170,00

 

 

 

 

 

 

30 dnů předat seniory

Modrý

200,00

 

 

 

 

 

 

  • Karty lze využít v autobusech metra a vodní autobus
  • Karty také ověřit Park and Ride parkovišť
  • Jízdné se automaticky odečítá z karty

red.jpg

Červený lístek

  •  
  • Papírovou letenku, které je možné zakoupit za AED 2 a platné po dobu 90 dnů.
  • Dobíjecí pro použití až do maximálně 10 cest.
  • Prodejný z libovolného počítače pokladna a některé stroje vstupenek prodejních.
  • Ticket lze použít pouze pro jeden druh dopravy v době (např. Dubai Metro pouze nebo autobusem jen Dubai)
  • Ideální pro příležitostné nebo příležitostné uživatele veřejné dopravy.
  • Žádné e-peněženka účet k dispozici a musí být předplaceny se správnou cestu typu (na základě oblasti měly být kilometrů)
  •  

blue.jpg

Modré karty

  •  
  • Pojme až 500 AED hodnotě úvěru a platné po dobu 5 let.
  • Personalizovaná karta s uživatele fotografie.
  • Má e-peněženku, která odečítá správný tarif automaticky.
  • Karta vyžaduje předplatné (50 AED) a obdrží v e-mailu (10 dnů).
  • Zajistit on-line služby pro dobíjení karty, transakční historii a registrace stížností.
  • SMS a e-mailové oznámení týkající se potvrzení služeb a / nebo požadovaných instrukcí.
  • Další funkce, jako nám věrnostní body programu, automatické dobíjení zařízení a slevy pro děti, studenty, seniory a osoby se zdravotním postižením.
  •  

silver.jpg

Stříbrná karta

  •  
  • Pojme až 500 AED hodnotě úvěru a platné po dobu 5 let.
  • Má e-peněženku, která odečítá správný tarif automaticky.
  • Prodejný z jakékoli pokladny a vybrané zaškrtnuto automaty pro AED 20 (zahrnuje 14 AED v hodnotě úvěru).
  • Může být použit okamžitě nabíjet v jakémkoliv pokladně.

gold.jpg

Zlatá karta

  •  
  • Pojme až 500 AED hodnotě úvěru a platné po dobu 5 let.
  • Má e-peněženku, která odečítá správný tarif automaticky.
  • Prodejný z jakékoli pokladny a vybrané zaškrtnuto automaty pro AED 20 (zahrnuje 14 AED v hodnotě úvěru).
  • Může být použit okamžitě nabíjet v jakémkoliv pokladně.
  • Umožňuje výsadou pomocí Gold Class kabiny v Dubaji metra.
  • Při použití na jiné druhy dopravy s žádnými Gold Class kabin, uživatel bude účtována standardní jízdné.

 

 

• Spuštění metrů jízdné

Od 6:00 do 10:00 hod.

Vypůjčit na silnice / ulice Pickup

3 AED

 

Objednávka přes dispečink

6 AED

 

Letiště

20 AED

 

Od 10:00 hod. do 6:00 hod.

Vypůjčit na silnice / ulice Pickup

3,50 AED

 

Objednávka přes dispečink

7 AED

 

Letiště

20 AED

 

 

• Měřič jízdné za 312 m: 0,50 AED

• Měřič tarif za 1 kilometr: 1,60 AED

 

Všechny DTC taxíky jsou splněny tyto podmínky:

  • Minimální Taxi jízdné je 10 AED
  • Taxíky jsou osvobozeny od poplatků Salik.
  • Cesta je zdarma, pokud je přístroj není v provozu.
  • Emirát Sharjah a severní Emirates jízdné (buď bude nebo procházející) bude účtován navíc 20 AED.
  • Zákazníci odlétající z přístavu Mina Rashid do Dubaje bude účtován navíc 20 AED na jejich tarifu.

 

Rezervace vozidlo Rezervace a distribuce:

  • Začíná metr Jízdné je 6 AED od 6:00 do 22:00
  • Začíná metr Jízdné je 7 AED od 10:00 hod. do 6:00 hod.

 

Pokuty a omezená rychlost

Dopravního policistu v SAE nepotkáte. Místo toho jsou u silnic a dálnic radary. Navíc když překročíte povolenou rychlost, specielní kamera vás vyfotí. I jako turista můžete dostat pokutu, která pak na vás bude vymáhána. Proto jezděte raději podle předpisů a nespoléhejte se na to, že zrovna vám to vyjde.

Radary jsou rozmístěny na silnicích ve vzdálenosti cca 10 km a jsou poznat i na dálku.

5ízení není problém, mimo Dubaj a Abu je provoz slabý, silnice dobré, řidiči celkem slušní.

Povolená rychlost (není-li určeno jinak): 60-80 km/h ve městech či na vesnicích, 100-120 km/h, výj. 140 mimo.

Ve většině aut je něco jako alarm. Jakmile překročíte rychlost, začne nepříjemně pípat.

Taxi

Pokud si nechcete pronajmout auto, doporučuji taxík. Taxi je v SAE spousta a jsou celkem levná. Navíc je to nejzaručenější způsob, jak se dostat tam, kam chcete a nezabloudit ☺. Některé taxíky nemají taxametry. Jezděte raději těmi s béžovou barvou, ty jsou městské a taxametry naopak mají. Ať tak, či tak domluvte si cenu s taxikářem ještě předem. Je to jistější a vy alespoň budete vědět, na čem jste.

Taxikáři ale znají jen běžná místa, jinam netrefí. Většinou to nejsou místní, ale přistěhovalci.

 

 

DUBAI

Sun City International Hotel - metro Al Ghubaiba (Burj Dubaj)

je naproti muzeu, cena 800 Kč singl, vedle hned Bastakia

 

metro letiště - zona 5

 

NEJLEPŠÍ POZNÁVACÍ VÝLET PO MĚSTĚ:

metrem které je vesměs nadzemkou, v 1. nebo posledním voze (je bez řidiče) lze projet celé město, s nejlepšími výhledy

pozor !!! v pátek jezdí metro až od 13.30 hod.

taxi na výlet nebrat - taxikáři vůbec neví co kde je, neporadí, neznají (většinou jsou to cizinci)

 

plavba po Creek - lodě Abra za 5 Kč

čtvrť Burj Dubaj - Shindagha 

= palác Saeed Al Maktoum

= Bastákiya

= Al Fahidi Fort s muzeem

= obchodní ulice Al Fahidi

= za muzeem ke Creeku Grand Mosque

= naproti je úřad vládce - Diwan

= jižněji je Old Souq

= Heritage Village vedle metra Ghubaiba (zdarma, ale nestojí za nic)

 

nové centrum - zatím jedno obrovské staveniště - zatím funguje:

= Burj Khalifa - nejvyšší mrakodrap (828 m) vyhlídka z 452 m, cena 500 Kč, nutno koupit lístek předem na danou hodinu (např. přes internet), vstup přes Mall pouze parkovištěm (!!!)

= Dubai Fontain - vedle Mall (od 18 do 22 hodin je program) - něco jako velká Křižíkova fontána

= Dubai Mall - luxusní nákupní galerie pod Khalifou

= Aquarium v Mall - lze si zaplatit skleněný tunel za 400 Kč, ale je to zbytečné, to samé je vidět z Mall zdarma, lístek platí i na nepříliš úchvatné vodní zoo

= Skyline - mrakodrap

= mrakodrap Etisalat s golfovým míčkem

= mrakodrap nacional Bank of Dubai

 

dále od centra:

= Palm Islands - dá se tam jet autem

= Dubai Marina - výjimečně příjemný kousíček města kde se dá chodit pěšky

= Burj Al Arab - nejvyšší hotel ve tvaru plachetnice

= Jumeirah Beach

= Jumeirah Mosque

 

čtvrť Deira

= Gold Soukh

= Clock Tower druhou křižovatku za mostem Maktoum Bridge

 = Dhow Building Yard (loděnice) = u mostu Garhoud Bridge (asi už zrušené - je tam staveniště)

 

letiště:

zvenku vcelku malé, super free shopy

 

mimo staré čtvrti Burj a Deira nejsou nikde žádní chodci (chodníky ano), není se koho zeptat, všude je daleko

ve 2 stanicích metra je české sklo - v první znázorňuje oheň a ve druhé vodu

 

 

 Jen na několika místech tu narazíte na původní orientální atmosféru ve čtvrtích Bastákíja a Dejra, kde v súcích voní koření a vládne ruch obchodování. Historická čtvrť Bastákíja zůstala z velké části ušetřena nové výstavbě, s kterou se začalo v 70. letech 20.stol. Zachovaly se zde hliněné domy s tradičními větrnými věžemi, které fungovaly jako klimatizace. Žili zde perští přistěhovalci, podle jejichž domova byla čtvrť pojmenována. Dnes jsou v přízemí těchto historických budov z r. 1902 malé obchůdky s tradičním arabským zbožím. 

 

Top 10 Dubaj zajímavosti

Burj Al Arab

Všichni sní o pobytu v hotelu Burj al-Arab, nejvíce extravagantní hotel na světě. Nicméně, svět je prvních sedm hvězdičkový hotel vyvinutý Jumeirah Hotels & Resorts zvolí svým zákazníkům, a nikoliv naopak. Burj Al Arab je vlající plachty má být předmětem pozornosti veřejnosti se svými interiéry třpytivé zlato, velmi prostorné apartmány a zvýšenou úroveň luxusu nabízeného.

Palm Islands

Když inovace setká tvrdou práci, se resuls jsou ohromující, jak je patrné na Palm Islands v Dubaji, ambiciózní projekt zviditelněny Nakheel Properties, byly tyto umělé ostrovy konstruovány tak, aby se přizpůsobila stále rostoucí turistickou příliv v Dubaji. Tvaru, aby se podobal palma, Palm trilogie definuje každodenní luxusní bydlení.

Svět ostrovy

Představil Nakheel Properties, ty stojí za Palm trilogie, svět ostrovy mají stejnou myšlenku vytvoření člověkem ostrovy pro účely rezidenčních projektů jak luxusních. Když fotografoval shora ostrovů připomínají svět a každý ostrov je země v něm. Vývoj bude vést k hotelových nemovitostí a bytových domů, možnost natolik, že cestovní ruch další Dubaje.

Ski Dubaj

Slova zimní a pouštní jsou diametrálně odlišné ještě Dubaj zvládá tím, že postaví Lyžařské středisko uvnitř nákupního centra Mall of Emirates, největším nákupním centru na světě. Díky 22.500 metrů čtverečních-lyžařské oblasti pokryté sněhem po celý rok, krytý lyžařský areál nabízí různé sjezdovky skokanských můstků a hřišť pro pobavení dětí i dospělých.

Burj Khalifa

Pokud jde o Dubai staveb, nebe je limit v doslovném slova smyslu. V současné době, Burj Khalifa zaujímá první místo na seznamu na nejvyšší mrakodrap na světě ve výšce 2,717 ft části nového vývoje s názvem Downtown Dubaj, věž je adresa, na nejelitnějších hotelů, nákupních center, rezidencí a kanceláří na světě .

Deira Clocktower

Hlavním mezníkem v Dubaji, Deira Clocktower byla tichým svědkem města měnící se tváří, když byl postaven v roce 1963 u příležitosti první země vývozu ropy. Označovaný také jako Dubai clocktower, že stojí na bránu Maktoum Bridge, jeden z významných staveb v Dubai Creek spojující Bur Dubaj a Deira.

V Deira nejlevnější hotely (ale i hodinové - je třeba se ptát na "Familiy Hotel")

V Deira je Gold Souq

Dubaj Marina

Nachází se v tom, co je známo jako "novou Dubaj", Dubaj Marina je umělý kanál město postavené na podporu luxusní životní styl prostřednictvím výhradních nábřeží staveb podél pobřeží Perského zálivu. Mezi ně patří elegantní hotely, obytné šlechtické paláce a extravagantní nákupních a zábavních center.

Sheikh Zayed Road

Žádný popis Dubaj by nebyl úplný bez zmínky o Sheikh Zayed Road. Část nejdelší dálnice ve Spojených Arabských Emirátech táhnoucí se od Abú Dhabí Ras Al Khaimah a 11 E je známý jako Sheikh Zayed Road v Dubaji. Pojmenoval podle Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum, vládce Dubaje a pak, Sheikh Zayed Road je domovem mnoha vlastností a mrakodrapů, včetně Burj Khalifa, Emirates Towers a dalších elitních hotely.

 

  Khan Murjan

 

 Nakonec písky času požití kouzlo Khan Murjan ... až nyní. Wafi byl přestavěn jeden z historie je zapomenutých klenotů, rozvoj Khan Murjan jako historický a kulturní útočiště pro řemeslníků a řemeslníci. Více než 150 stánků, které nabízejí specializované a tradiční umění a řemesla bude v nabídce, s vlivy vyplývajícími z jak daleko pryč jako Andalusii v jižním Španělsku v horách Afghánistánu. Restaurace, kavárny a konferenční prostory dokončit dvě úrovně podzemní Souk, přístupné z obchoďáku

Souk Madinat Jumeirah

 

Barevné a živé trhu nebo jeho části trhu v arabském městě. Živý obchodní kultura, animovaný, Interactive. klikaté cesty vedou návštěvníky přes bazar-jako prostředí, ve kterém s viditelným obchody a intimní galerie natéci do dlážděné chodníky. Zvuky řemeslníků a žen při práci kombinovat s vůní z ulice kaváren a restaurací butik . Na Souk Madinat Jumeirah, důraz je kladen na unikátních značek, řemeslně kvalitní a interaktivní zážitek

 

Staré Dubaj - Bastakiya:

Bastakiya čtvrť v Bur Dubai je místo, s níž sdílí Dubaj své tradiční kořeny. To bylo prohlášeno památkovou rezervací a žádná vozidla jsou povoleny. Prohlídky jsou uspořádány pravidelně v dopoledních hodinách, kdy chůze dolů po úzkých uliček které vám vrcholu do obnovených budov.Navštivte Basta Café Art a blízké galerie Máte-li zájem dozvědět se Dubai růstový graf. Buďte připraveni na to vyhradit polovinu svého dne na Bastakiya.

 

Dubai Street jídlo:

Dubaj je levná jí jsou známé nejen proto, že jsou světla na kapsu, ale i za to, že restaurace v Dubaji nejsou cenově dostupné pro obyčejného člověka. Pokud chcete ochutnat tvrdě bít kombinace dobrého jídla a rockové spodní ceny vydejte se do Jumeirah a Satwa. Restaurace působí více než 20 let bude vyprávět příběhy dávné Dubaji, protože slouží lahodné místní arabskou, rychlé jídlo a asijskou kuchyni.

Gold Souk:

Gold Souk se ukázalo být pravým opakem říká "není všechno zlato co se třpytí". Celá Souk třpytí se žlutého kovu, jak jste doslova přitahován ke koupi alespoň nějaký kousek zlata. Ve skutečnosti, někteří turisté přijedou do Dubaje jen pro daňové-Free Shopping zlatých a mezinárodních značek. Hodinu a dva by měla být vyhrazena pro souks.

Jumeirah Beach:

Jumeirah Beach je třeba navštívit atrakci pro všechny turisty v Dubaji. Více než na pláž sám, dlouhý pruh pětihvězdičkových hotelů okamžitě Zaujme. Existuje mnoho vodních sportů a rodinných aktivit dělat na pláži sám, a to zejména pláže Kite, který láká mnoho surfařů Kite.Vyhrazujeme si večery pro činnost pláži.

 

 

Podoba života před ropným boomem, tradice lovu perel, uměleckořemeslné dílny a výrobky, lákají turisty do skanzenu Heritage a Diving Village. V komplexu archeologických nálezů v Jumeirah, Jumeirah archeological site, se dochovaly základové zdi karavanseráje, obytného komplexu a mešity z 10. století, přestavěné v 18. stol. Symbolem městské čtvrti Jumeirah je ovšem stejnojmenná mešita. Více o historii, tradičním životě a kultuře se dozvíte např. v muzeu Dubai Museum, sídlícím v historické pevnosti z 19.stol. V dalším zajímavém muzeu Gold and Diamond Park Museum, kde se vystavují arabské a indické šperky, se dozvíte něco víc o jejich historii a tradičním způsobu výroby. 

 

Moderními symboly Dubaje jsou mimo jiné např. mrakodrap Etisalat, ve kterém sídlí komunikační úřad a jeho střecha je ozdobena nadrozměrným golfovým míčkem. 321 metrů vysoký hotel připomínající plachetnici Burj Al-Arab, nejvyšší a jediný sedmi hvězdičkový hotel na světě. Říká se mu Arabská věž a je novým symbolem Dubaje. Stavba má svoje místo na uměle vytvořeném ostrově, jehož betonové základy sahají až 45 metrů pod mořské dno. Na drahý interiér byly použity luxusní materiály, nešetřilo se zlatem, žulou ani mramorem. Podle investorů ani vysoké ceny za ubytování nepřinesou za 50 let provozu hotelu žádné zisky, i kdyby byl hotel po celou dobu plně obsazený. Tento luxus si mohou dovolit jen opravdoví boháči. "Město ve městě" čtvrť Medinat Jumeirah vás pohltí svoji atmosférou pohádek tisíce a jedné noci, díky svým honosným hotelům a vilám ve stylu starých arabských paláců

 

Pro večerní procházky a setkávání s přáteli je jako stvořená promenáda Dubai Creek, podél mořské zátoky, která zasahuje až do centra města. Starobylé arabské plachetnice, bedny se zbožím naskládané na pobřeží a námořníci hrající karty, vám připomenou dávné pirátské časy. Pokud se vám nebude chtít pěšky, využijte vodní taxi abras, nebo převoz tradičními nízkými loďkami s místy až pro 20 pasažérů. Při ústí Dubai Creeku se tyčí vysoký palác původně postavený z jílu, dnes změněn rekonstrukcí, který si nechal vystavět dědeček nynějšího panovníka, zakladatel obchodnické dynastie. 

 

Dubai - všeobecně

Dubai je stále velmi oblíbená destinace pro její dostupnost, moderní a čisté prostředí a množství moderních budov a atrakcí, postavených díky ropě a obchodnímu duchu vládnoucí rodiny. Dubaj je součástí Spojených Arabských Emirátů, jejichž hlavním městem je Abu Dhabí, které bylo přezdíváno, díky množství výškových staveb - New Yorkem východu. Stavební boom v Dubaji však byl takového rozsahu, že předčí Abú Dhabí především rozmanitostí staveb a jeho plošnou architekturou. Zhruba lze rozčlenit Dubai na 3 části - Bur Dubaj, Deiru a část Jumeirah. Významnou ulicí Dubaje je Sheyk Zayed Road s mrakodrapy. Tato je i současně i výpadovkou na Abu Dhabí. Atraktivní pro turisty je stará část Deira s bazary a suky a protilehlá část Bur Dubai kolem nákupní ulice Al Fahidi Street. Nová část Marina v Dubai s více než 200 mrakodrapy postavená u moře za Jumeirou. Na Dubai již v současnosti přímo navazuje další emirát Sharjah.

Dubai - hotely

V Dubaji se můžete v základu ubytovat na 3 místech :
1. V centru města, kde hotely mají na střeše bazény.
2. Na pláži Jumeirah, kde jsou většinou jen 5 * drahé hotely.
3. V sousedním emirátu Sharjah na pláži, kde jsou cenově dostupné hotely a do centra Dubai je dostupnost stejná, jako by jste byli ubytování na pláži Jumeirah. V současnosti se postavili nové luxusní plážové resorty v Ras Al Khaimah, které jsou výhodné svou cenou , ale je nutno počítat s horší dostupností Dubaje. 

Doprava v Dubaji

Po Dubaji se můžete pohybovat relativně levnými taxiky. Mezi částmi Bur Dubai a Deira, které oděluje záliv nazývaný pro svůj tvar "Creek" tj. angl. potok, je spojení zajištěno loďkami tzv. abrami. Hotely v Dubaji mají rovněž své mikrobusy - shuttly, které zajišťují zdarma dopravu z městských hotelů na pláž Jumeirah, z hotelů na Jumeirah do centra města a z hotelů v Sharjah a Ajmanu do centra Dubai. ( Ajman - další emirát navazující na Sharjah ). V současnosti je velmi rychlým dopravním prostředkem Dubaiské metro.

Bur Dubai

Bur Dubai je novější částí než Deira, ale naleznete zde nejstarší budovu Dubai - národní muzeum, dříve pevnost. Za zmínku stojí moderní třída Dubaje mrakodrapů Sheik Zayed road, kde jsou všechna nejvyšší mrakodrapy v Dubai. Mrakodrap Emirátes Twins a nová budova Burj Chalífa ( Burj Dubai), která je v současnosti nejvyšší světovou stavbou. V Bur Dubai je v blízkosti přístaviště, odkud jezdí loďky - abry do Deiry, nákupní ulice Al Fahidi street a menší bazar. Nábřeží tvoří promenáda, kde parkují turistické lodě zvoucí na večerní projížďku po Creeku s večeří a tradiční restaurace.

Dubaj - Deira

Deira se nachází na druhé straně zálivu než Bur Dubai a je zde především velký bazar členěný dle zboží - textil, koření, zlato a krámky se spotřebním zbožím z celého světa. U pobřežní komunikace kotví u bazaru dřevěné lodě, které dopravují zboží z Iránu, Indie, Pakistanu a dalších asijských států. Dále po "creeku" od moře v blízkosti moderní části Deiry kotví luxusní jachty. V této moderní části Dubai kromě hotelů najdete moderní budovy jako National Bank Dubai, obchodní komoru nebo budovu telefonního operátora Etisalat.

Dubai - Jumeirah

Jumeirah, která byla kdysi místo, kde si dále od centra založili svou obytnou kolonii angličané, je v současnosti rekreační oblastí, která se stává pozvolna vcelku dost rušnou. Je zde především pláž pro cizince - Jumeirah Park a většinou 5* hotely. V současnosti se zde naproti pláže staví známé "Palms" - palmové ostrovy a dále na moři "World" ostrovy ve tvaru mapy světa. 

Dubai city Tour

Každého, kdo je poprvé v Dubai, seznámí tato exkurze se základními místy a dokáže se poté pohybovat po Dubai sám. Z těchto důvodů je zařazována hned na počátek Vaší návštěvy. Nejdříve se většinou projede Sheik Zayed Road - výpadovkou na Abu Dhabí s nejvyššími mrakodrapy ve městě a po té pokračujete na Jumeirah Beach. Zde se zastavíte na fotografie u hotelu Burj Al Arab a Jumeirah beach a projedete kolem Wilde Vadi do Madinatu.

 

 

Dále se projíždí pobřežní třída Jumeirah Beach, kde zastabíte u mešity. Po té pokračujete do centra města se zastávkou u zálivu Creek naproti čtvrti Deira.

 

 

po zastávce na focení přijedete k Muzeu - bývalé pevnosti ve stré části Al Fahidi Street, které rovněž navštívíte. Přes záliv Creek se dostanete abrou - převozní loďkou do čtvrti Deira, kde se nachází starý bazar .

Projdete částí, kde se prodává koření do zlaté uličky s krámy plnými zlata.

 

Co tu najdete

Dubai (Dubaj) je emirátem krásných pláží s bílým jemným pískem a průzračně zelenomodrou barvou moře. Na jeho pobřeží stojí ty nejpřepychovější hotely, jaké si jen dokážete představit. A přesto tu najdete i něco jiného než jen luxus. I tady, stejně tak jako v každém emirátu, je horká poušť, stará arabská obydlí, spousty mešit a nezaměnitelná romantika.

… Dubai je kouzelná sama o sobě …

Čím se Emirát proslavil

Především svými stavbami, nejkoncentrovanějšími v hlavním městě stejnojmenného emirátu. Platí tu, že to, nač pomyslíte, už dnes je skutečností. Dubai (Dubaj) chce být ve všem první. Skvěle se postarat o turisty – hlavně o ty nejnáročnější, postavit nejvyšší hotel světa (v současnosti je jím Burj Al Arab ), umělé palmové ostrovy, podmořský hotel, zimní areál (i při skutečnosti, že v SAE nesněží :)) a tak dále. Ale hlavně – Dubai (Dubaj) je přeci perlou arabského světa.

Emirát Dubai (Dubaj) neprosperuje jen ropou

Dubai je jeden z nejbohatších emirátů. Přesto peníze, kterými disponuje, nejsou jen ziskem z ropy. Udává se, že dokonce 90 % HDP je skryto v neropných sektorech. Velký podíl už teď činí turistický ruch, jelikož do Dubaie často míří spíše bohatší klientela.

Zákazy, příkazy a nařízení

Když pominu silniční dopravu, tak jich v Dubai (Dubaj) moc neplatí. Ve srovnání s přísností emirátu Sharjah je Dubai (Dubaj) emirátem svobody! Dokonce i ve městě může mít žena - turistka kratší sukni a ne až tolik zahalená ramena jako v Sharjah . Pokud tak ale vyrazíte, zřejmě se to neobejde bez zvídavých pohledů místních přistěhovalců. Jestli míříte dál od dubajských měst, doporučuji se ale raději přiodít. Člověk nikdy neví. Dámy, také i zde platí přísný zákaz koupání a opalování na veřejných plážích nahoře bez! V hlavním městě pak diskotéky, kluby a noční bary žijí běžným životem. Takže pokud nejste ubytováni v jiném vzdáleném emirátu, zajeďte si do Dubaie (Dubaje) večer na skleničku :)

Největší vizionář

Emirát Dubai (Dubaj), takový jak je dnes, může za svůj věhlas a výjimečnost poděkovat korunnímu princi šejku Mohammedovi bin Rashid Al Maktoumovi, který je podle všeho velkým vizionářem a také architektem supermoderní Dubaie (Dubaje). Za ním stojí celá vládnoucí rodina Maktoumů, která ho v tomto počínání velice podporuje. Není ani divu. Šejkovi se jeho práce více než daří :). A proto také musíte počítat s tím, že některé části Dubaie vypadají jako jedno velké staveniště …

***

Město Dubai (Dubaj)

Dubai je hlavním městem stejnojmenného emirátu. Je to ale i město velkých kontrastů. Přepychová Dubai, v níž je luxus samozřejmostí i pravidlem, se lehce mísí se „starou“ Dubaií, naplněnou romantikou, uličkami s kořením a zlatem, vodními kanály a neopakovatelnou atmosférou klidu a souladu.

Dubai se dělí na dvě části

Dělícím místem je mořský záliv Khor Dubai, ale nazývaný jednoduše Creek (čti krík). Ten rozděluje Dubai (Dubaj) na dvě části:

* Bur Dubai a Jumeirah (ta luxusní)
* Deiru (ta více starobylá)

Anebo jinak. Když si stoupnete čelem k moři, tu první najdete vlevo (jihozápadně) a druhou vpravo (severovýchodně) od zálivu.

Záliv rozděluje Dubai (Dubaj) vskutku důkladně. Je tak dlouhý, že vypadá jako řeka a to vůbec nepřeháním. Do pevniny se zakusuje délkou celých 12 km a na jejím konci je přírodní rezervace vodních ptáků (Khor Dubai Bird Sanctuary).

Tudíž, abyste se dostali z jedné strany Creeku na druhou, musíte přejít buď po mostě anebo přeplout na lodi. A protože mosty jsou tu jenom dva (třetí se staví), budete se muset přeplavit

Romantika Creeku

Creek (záliv) je kouzelný. Je to dělicí čára, kde tepe skutečné srdce Dubaie. Zde se stírá čas a budoucnost klouže k minulosti. Zcela nenásilně a vkusně. Pokud si budete chtít prohlédnout obě strany Dubaie (vřele doporučuji), sedněte na loďku a přeplavte se.

Plavba po Creeku je úžasný zážitek a navíc – máte pocit, že jste téměř jako v Hongkongu!

Pokud byste tady čekali supermoderní lodě jen proto, že jste v Dubai, zmýlíte se. Na Creeku nic takového nenajdete. Naopak. Tady na vás dýchnou staré časy :)

Záliv zřejmě přeplujete na abře – vodním taxi. Je to dřevěná protáhlá loďka sbitá z dlouhých trámů, dlouhá asi 8m, se vsazeným motorem. Místo je tu pro 20 cestujících, kteří sedí zády k sobě. Nemusíte se bát, že by na vás starobylá abra nevybyla. Kotví jich tu u břehu velké množství. Odrazí však, až se celá naplní. Což je za chvíli. O svezení je zájem.

Pozor při nastupování

K žádné z aber nevede nějaké molo. Nastupuje se přímo z kluzkých strmých schodů spadajících do moře. Podle toho, zda je příliv nebo odliv, jsou také části schodů zatopené nebo ne. Tudíž: schody jsou velmi kluzké! Je třeba zvolit odpovídající obuv. Dejte si pozor jak při nástupu na loďku, tak při výstupu. Mně samotné se málem podařilo utopit v moři střevíček ;-)

Plavba po Creeku

Je to jedna z nejromantičtějších a nejklidnějších činností, které v Dubai (Dubaji) můžete prožít. Doporučuji se plavit buď ráno a nebo večer, kdy jsou stíny už dlouhé a sluníčko tolik nepeče. O to budou vaše zážitky hezčí. Stačí jen sedět na loďce a 10 minut vychutnávat atmosféru kolem sebe. Tak dlouho totiž trvá, než po kamenných schodech zase vystoupíte na pevninu. Při plavbě vás budou míjet spousty dalších aber nebo dokonce o něco větší dřevěné koráby dhows. Tady si skutečně budete připadat jako v jiném světě a navíc – zažijete tu něco jiného než luxus, kterým jsou Emiráty prosyceny.

Deira

Deira je tou částí Dubaie (Dubaje), kde na vás dýchnou staré časy. Nejprve se to pro Dubai (Dubaj) zdá být netypické – zřejmě proto, že jste čekali něco jiného, ale za chvíli vás aroma koření a atmosféra arabských uliček zcela okouzlí.

Najdete zde ulice plné arabských kaváren, indických nebo arabských restaurací a malých obchůdků. Stojí tu i nejstarší hotely v Dubai (Dubaji) – Intercontinental a Sheraton.

Deira

Deira je tou částí Dubaie (Dubaje), kde na vás dýchnou staré časy. Nejprve se to pro Dubai (Dubaj) zdá být netypické – zřejmě proto, že jste čekali něco jiného, ale za chvíli vás aroma koření a atmosféra arabských uliček zcela okouzlí.

Najdete zde ulice plné arabských kaváren, indických nebo arabských restaurací a malých obchůdků. Stojí tu i nejstarší hotely v Dubai (Dubaji) – Intercontinental a Sheraton.

Bur Dubai a Jumeirah

Oproti Deiře je Bur Dubai moderní. Co je však nejdůležitější, teprve až na Bur Dubai navazuje městská část Jumeirah, kterou známe jako „novodobou Dubai“. Je zde nejkoncentrovanější množství mrakodrapů, nádherných a velice drahých hotelů, krásných obchodních center a špičkově udržovaných zahrad.

Nemůže vás překvapit, když v těchto místech běžně vidíte nablýskané limuzíny s neprůhlednými skly, vrtulníky přistávající na střeše Burj Al Arabu nebo flotilu luxusních aut hotelu Jumeirah Beach .

 

http://spojene-arabske-emiraty.orbion.cz/dubai/pruvodce/

Abu Dhabi

hlavní město Spojených Arabských Emirátů

 

pobřežní promenáda Corniche

poloostrov Breakwater - Heritage Village (zdarma)

doky na Dhows = Al Bateen Island blízko hotelu Intercontinental

palác Qasr Al Hosn = White Fort

jižně od Ittihad Square

= Grand Mosque Sheikh Zayed

na Airport Road je sídlo šejka Manhal Palace

soukromý ostrov Marawah = archeologické naleziště a biosférická rezervace (bude Unesco)

letiště: malé, ošklivé, několik málo drahých free shopů, Hertz je v objektu D (4. patro parkoviště)

 

Oslňující metropole Emirátu Abu Dhabi, s jejími mešitami, mrakodrapy a jinými hypermoderními stavbami s novoislámskými prvky, uvede západního turistu v němý úžas. Pozůstatky historických dob jsou ještě zachovány v zátoce Al-Bateen, přesto že i zde se již prosadila moderní výstavba. Naskýtá se zde romantický pohled na čtyři zachované mešity stojící na břehu zátoky,ve které kotví arabské dřevěněné loďky, z nichž některé zde zůstanou až do své zkázy. 

 

Tradičřemesla a umění z území Emirátu Abu Dhabi, jsou prezentována ve skanzenu Heritage Village. Výrobky ze dřeva, kůže, stříbrné dýky, měděné předměty, starý způsob osídlení a života, o tom všem se dozvíte mnoho zajímavého právě zde. Nechybí ani zvířata, možnost vyjížďky na velbloudu, nebo muzeum s historickými fotografiemi a předměty. 

 

V 80. letech 20.stol. byla zrekonstruována pevnost Al-Hosn Fort z 18.stol. Pro její bělostnou barvu je pevnost nazývána také White Fort. Je obklopena nádherným parkem, kde se nachází také novoislámské moderní kulturní centrum. 

 

V tomto emirátu rozhodně nechtějí zůstat pozadu za Dubají, a ani zde se nešetřilo při výstavbě impozantního, 800 metrů dlouhého paláce s více než 100 kupolemi, obrovským parkem a s vlastní pláží. Nevetší z kupolí má průměr 42 metrů. Je zde hotel, kongresové centrum, mramorem zdobené haly se zlatými stropy, obchody, restaurace, kavárny, bary, či dva veliké bazény. 

 

Abu Dhabi je největší a nejbohatší emirát

A také nejlidnatější. Nejvíc lidí žije v hlavním městě tohoto emirátu i celých SAE – tedy ve městě Abu Dhabi, na pobřeží Perského zálivu. Ale tato „nej“ neplatila vždy. Dříve (ještě před objevem ropy ), patřil tento emirát k těm nejchudším!

Velká přeměna

Emirát po objevu „černého zlata“ znenadání prošel absolutní proměnou. Z nejchudšího se stal nejbohatším a z beduínských stanů se staly mrakodrapy. Ovšem ne ze všech! Některé „přežily“ v poušti a jsou tam dodnes :). Však téměř většina populace tohoto emirátu žije v hlavním městě, které dramaticky roste. Zbytek je roztroušen v pár menších městech či v poušti.

V nových autech na igelitových potazích

Zdá se vám to zvláštní? Některým obyvatelům – a není jich málo, zřejmě ne. Změna z onoho „nejchudšího na nejbohatší“ je totiž řádně zaskočila. Takže dnes na denním pořádku můžete vidět Araby z Abu Dhabi, jak řídí nové luxusní auto a přitom na každé sedačce mají igelitové potahy přímo z výroby! A přitom vezměte, jaké horko v SAE panuje …

Východní a západní region

Emirát se dělí na východní a západní region, přičemž „hlavním městem“ toho východního je město Al Ain. Navíc k Emirátu náleží i množství malých ostrůvků roztroušených v moři. Ty však turismu ještě nejsou přístupné. Většinou je na nich prý vzácná fauna.

Zalesnění pouště

Vládci Abu Dhabi se nelíbí, že většinu povrchu Emirátu zabírá poušť, i když pro turisty krásná a nevšední, pořád jen poušť. Rozhodl se, že to změní. A protože v SAE je asi všechno možné, vydal pokyn a poušť se začala zalesňovat. Úspěšně! V poušti bylo vysázeno zhruba 20 milionů stromů, a to na více než 100 tisíci hektarech. No uznejte. Neměli bychom to od nich obkouknout taky?

*******====Město Abu Dhabi

Abu Dhabi je nejen hlavním městem emirátu Abu Dhabi, ale i hlavním městem celých SAE. Přesto dojem arabského města budí téměř jen zvýšenou koncentrací mešit. Těch je tu opravdu hodně.

Výhled na město

Skutečně pěkný výhled na město je z hotelu Hilton a někteří delegáti sem turisty pravidelně vodí. Pohledy odtud skutečně stojí za to. V jednom z vyšších pater Hiltonu je prosklená vyhlídková místnost. Ovšem jestli budete mít štěstí, dostanete se i výš, tedy přímo na střechu mrakodrapu.  Ale jde to - doporučuji vyjet výtahem do posledního poschodí některých z mrakodrapů a podívat se na město z ptačí perspektivy.

Corniche

Corniche je nejznámější ulice ve městě. Je dlouhá asi 8 km a stále se rozrůstá! Je na ní však hezký pohled. Nad ostatními ulicemi vyniká množstvím zeleně a přilehlých zelených plácků s fontánkami, které ve vyprahlém SAE tvoří příjemnou scenérii. Na ulici Corniche stojí také hotel Hilton, z jehož střechy můžete obdivovat celé město.

Bílá pevnost

Anebo také Stará pevnost, byla postavena kolem roku 1793 a nachází se na plácku hned vedle Corniche, kousek od hotelu Hilton (na rohu ulic Khalid bin al-Walid Street a Sheikh Haman bin Mohammed Street). Dnes tu sídlí dokumentační historické centrum. A nebo se možná dozvíte, že je to Památník písemnictví :). Pokud jste v Abu Dhabi s průvodcem, je zde velká pravděpodobnost, že vás zavede právě sem. Vnitřek pevnosti sice neuvidíte – veřejnosti není zpřístupněn, ale zato můžete navštívit jednu ze zelených zahrad Abu Dhabi. Není to však žádná perla zahrad, nečekejte zázraky. V některých materiálech se uvádí, že v oné zahradě při troše štěstí spatříte na stromech volně žijící papoušky. Ale jestli ti tu někdy byli, tak už uletěli :). Žádní zde nejsou.

Pohled na celé pobřeží

Jestliže chcete přehlédnout velkou část pobřeží hlavního města SAE, měli byste se vypravit na poloostrov Breakwater. Nejenže odtud pořídíte výstižné fotografie, ale také se dostanete do oblasti moderních nákupních středisek a restaurací.

Top 10 Abu Dhabi památky

Sheikh Zayed Grand Mosque :
Sheikh Zayed Grand Mosque v Abu Dhabi zosobňuje církevní architektury v Abu Dhabi. Největší mešita v Abu Dhabi, to je klíčové místo uctívání během Eid, kdy je schopen pojmout téměř 40.000 věřících. Její architektonické prvky patří světově největší koberec, dovážených 24-karátové zlato pokovované lustry z Německa vyrobené z krystalů Swarovski, kaligrafie stylů na Qiba zdi a unikátní osvětlení podél bazénů arkádami. Mešita je otevřena všem náboženstvím s doplňujícím chůze-v "prohlídek jsou k dispozici od soboty do čtvrtka.

Heritage Village :
Provozuje Emirates dědictví klubu, Heritage Village nabízí sebepozorování minulé tradiční vesnice východní Středním usadil po oáze. Tradiční způsob života, včetně pouštního života, kávové konvice a stany z kozí srsti, a Falaj zavlažovací systém lze pozorovat v tomto skanzenu. Tradiční kovové dovednosti jsou rovněž prokázáno tady, kde lidé pracují na keramiku a kovové práci, zatímco ženy ukázat své dovednosti při tkaní a předení.

Corniche :
Abu Dhabi Corniche beach front ukazuje mnoho aspektů jeho osobnosti, přímo z místa pojistné bydlení na dlouhé pobřeží šumivé modré pláže. V posledních letech tato oblast především dostat do středu pozornosti jako velmi profilu zábavu a rekreační centrum. Na jednom konci Corniche je vlnolam, kde mnoho turistů tráví víkendy k odpočinku a relaxaci, zatímco druhý konec se může pochlubit přístavu a souq je.Corniche vítá mnohé z pravidelných běžců a picnickers na hosty ubytované v luxusních hotelů.

Emirates Palace :
Emirates Palace je vynikající luxusní hotel a kulturně-přírodní památka se nachází v Abu Dhabi. Samotný hotel je vlastněn vládou Abu Dhabi, ale podařilo se skupinou Kempinski. Pokud peníze nejsou problém, pak pobyt v tomto hotelu stojí za cent, protože budete si užívat zrcadlový obraz Burj Al Arab v Dubaji. Hotel nabízí pozlacené Swaroski křišťálové lustry, složité záblesk domes a veškeré bohatství Abu Dhabi uvězněná v 302 Velkých pokojích a 92 velkolepých apartmánů.

Yas Island :
Abu Dhabi sám je ostrov sousedními téměř 200 menších ostrovů. Některé z nich byly vyvinuty pro cestovní ruch, z nichž jeden je Yas Island - domov pro Yas Marina Circuit - world-class F1 motoru napříč závodní dráha. Je také vybaven atrakce jako Yas Marina a Abu Dhabi golfové hřiště, Warner Bros Movie World, Ferrari World, Yas Marina Hotel a vodní park. Turistickým cílem je doplněn zahrnutím hotely, přístavů, polokošile klubů, bytů, vil a potravin a nápojů prodejen. Yas Island je jen 30 minut jízdy od Abu Dhabi.

Saadiyat Island :
Vzhledem k tomu, Yas Island, Saadiyat Island je také, jak rychle se rozvíjející progresivní rozvoje cestovního ruchu u pobřeží Abu Dhabi. Ostrov bude sloužit všem od podnikatelů pro turisty začleněním stavby k likes rezidencí nábřeží & hotely, mezinárodní obchodní centrum a beachfront zábavních center a zajímavosti.Konkrétně to znamená, že mají na Zayed Národní muzeum, Guggenheim Abu Dhabi, Louvre Abu Dhabi, hrající centrum a námořní muzeum conceptualized Pritzkerovy ceny vedlejší vítězů.

Al Maqtaa Fort & palác :
Tento 200 let béžové barvy tvrz má všechny tradiční ozdoby z místní architektury, kdy bandité vládl místo kolem Al Maqtaa mostu. Pevnost byla postavena na ochranu a bedlivě sledovat okolí a ve vodách. Při návštěvě pevnosti / palác, nezapomeňte si dřevěné dveře, písečné stěny a na místě muzeum.

Řemeslná Ženská centrum :
Řemeslná Ženská centrum je státní podpora centrum tkaní, vyšívání, šití, košíkářské zboží, který ženy učinily z emirátů. Demonstrace a zobrazení tradičních stylů tkaní se konají v rámci workshopů zde, kde můžete získat vidět skutečné ženy pracují společně jejich řemeslných předmětů. Fotografie žen není povoleno bez dotyčných dámy svolení. Kromě toho je vhodné, aby turisté soustředit se na nákup a kliknutím na fotografie položky, jako jsou pytle na velbloudech, etnických kostýmů a jiné tradiční řemeslné výrobky.

Al Bateen Loděnice :
Al Bateen Loděnice je ikonický mezník na pobřeží Abu Dhabi, která ilustruje tradiční řemeslo arabské lodi procesu. Návštěvníci mohou si užívat ukázky, jak tradiční lodě Dhow plachetnice jsou vyrobeny schopných místních řemeslníků. Také, to je jedna z mála míst, kde jsou arabské plachetnice stále používaných k odlovu ryb a krevet z Perského zálivu. Nejstarší obydlené oblasti hlavního města SAE je vyvinut, aby zahrnovala destinací, jako je podpis nábřeží Marina rybářskou a luxusu pětihvězdičkového hotelu Al Bateen Wharf.

Qasr al-Husn Palace :
Postaven v roce 1761 vládnoucí rodiny Al-Nahyan Qasr al-Husn je nejstarší kamenná budova stojící v Abu Dhabi. Také známý jako "bílé Fort To kvůli jeho bílé stěny tvoří během brzy 19. století rekonstrukce, to zůstalo oficiální sídlo vlády a královský palác až do roku 1966. Budova je v současné době prochází rekonstrukci a je veřejnosti nepřístupný.

 
Al Maqtaa Fort:

Jedná se o 200 let stará pevnost, které lze sledovat whilest blíží Al Maqtaa mostu směrem k Abu Dhabi Island. To bylo používáno jako strážní domek proti vpádu bandity v té době. Fort podstoupil několik renovací s časem a je to cenná atrakce reprezentovat Abu Dhabi historii.

 

Bateen Loděnice:

To je zajímavé stránky, což vám umožní sledovat, jak se řemeslníci vybudovat dhow plavidel, která používají tradiční technologie. Tyto dřevěné plachetnice se používají pro obchodní účely a závody. Řemeslníci jsou většinou velmi přátelští a informativní.

abudhabi_outact_dhow.jpg

Cestovní dhow:

Dhow plavby v Abu Dhabi je nejvíce rozšířené způsob, prohlídka krásných vod Perského zálivu a četných ostrovů roztroušených po celém městě. Tato plachetnice starého designu jsou původní tradiční dřevěné plachetnice používané obchodníky před mnoha staletími. Ale moderní Dhow s tradičním designem nabízí nejmodernější vybavení, jako je satelitní navigace a pokoje kvalitní odpočinek. Dhow cestovní je populární mezi turisty, pro pohodlnou a příjemnou atmosféru.

abudhabi_attra_heritage.jpg

Heritage Village:

Nachází se na vlnolamu v centru Abu Dhabi, je skanzen koncipován jako živoucí muzeum nabízí pohled do minulosti země. Vykazuje beduínské tradice a životní styl, který podrobně popisuje různé místní tradice, ale i jiných kultur, pracujících v zemědělství, rybolovu a obchodu. Na stránkách naleznete stany, nádvoří domů, starobylé zavlažovací systém a dílny, kde řemeslníci ply jejich obchodu. Dále jsou zde obchody se suvenýry, kde původní keramiku a exotického koření jsou k dispozici.

 

Khalifa Park:

To je nejlepší místo v Abu Dhabi pro relaxaci, zábavu a pobavení. Nachází se v Al Matar, za staré letiště v Abu Dhabi, tato památka je populární mezi obyvateli i turisty.Park má co nabídnout pro všechny typy návštěvníků. Má krásně upravené Grand Avenue, centrální náměstí pro setkání, Námořní muzeum, časový tunel jezdit, jednokolejné, amfiteátr, strana hala, ženy a zahrada pro děti, zábavní park, mešity a islámské zahrady také . Prohlídky mohou být provedeny vlakem nebo pěšky, podle toho, co je výhodnější.

 

Khalifa Park muzeum:

Toto muzeum obsahuje informace o historii a kultuře Abu Dhabi. Tato historie stopy zpátky do prehistorických dob až do současnosti v Abu Dhabi. Časového tunelu jízda je vrcholem tohoto muzea, jednokolejka nabízí cestu living history s obrazy, zvuky a pachy z minulosti.

 

Staré letiště zahrada:

Nachází se na okraji ostrova Abu Dhabi, na vlnolamu konci, to klidné místo je ideální pro každého, kdo potřebuje čas na odpočinek u moře a kochat se krásným výhledem.Nabízí hřiště pro děti a jejich krajina je velmi příjemné na pohled. Kromě tohoto, to představuje největší stožár na světě.

abudhabi_attra_mosque.jpg

Sheikh Zayed mešita:

Jedná se o třetí největší mešitu na světě, také známý jako Grand Mosque. Tato mešita je pojmenována po Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, který byl zakladatelem a prvním prezidentem Spojených arabských emirátech. On je také pohřben. Mešita získala rozsáhlé území mezi mostem a Mussafah Maqta Bridge. Po jeho rekonstrukci, je plně by měl být schopen pojmout až kolem 10.000 věřících. Po dokončení bude hlavní orientační bod, i když to zatím není jisté, zda si návštěvníci budou moci vstoupit.

abudhabi_attra_corniche.jpg

Corniche:

Malebnou část města je dobře známé pro jeho fontány, park-lemované pobřežní bulvár, že sukně města a architektonicky moderní budovy, která má výhled na moře. Sledujte květinové zahrady a moderní výškové budovy pěšky od východu na západ nebo si vychutnat jízdu na tradiční dřevěné dhow a zkušenosti měnící se pohledy na malebné panorama, parky a fontány. Corniche Park se nachází na východní straně ostrova Abu Dhabi je ideální pro rybaření a pozorování ptáků.

abudhabi_attra_palace.jpg

Emirates Palace Hotel:

Tento nádherný hotel Seven Star je jedním z nejoblíbenějších památek v Abu Dhabi a dějištěm mnoha kulturních aktivit města. Hotel je vybaven velkou konferenční centrum a velké upravené zahrady, palmy a fontány. K dispozici je také vítá každý nerezidentů přijít a užít si hotely v okolí.

QASR AL.jpg

Kasr al-Hosn:

Také známý jako bílý nebo stará pevnost, tento palác je nejstarší historická budova z Abu Dhabi, která sahá až do roku 1793. Nachází se na Sheik Zayed First Street, v centru Abu Dhabi. Tato pevnost zůstala královský palác a sídlo vlády až do roku 1966.Pevnost sama o sobě není otevřený pro veřejnost, ale velké obrázky mohou být z důvodů, které ji obklopují. V areálu je také přizpůsoben populární kulturní nadace centra, které hostí řadu umění, hudby a filmových akcí ročně.

 

 

 

Výjimečná ostrovy mimo pobřeží Abu Dhabi města

 

Al Reem Island:

To se nachází asi 600 metrů od pobřeží ostrova Abu Dhabi. Tento multi-miliard dolaru podnikatelský projekt získal zájem zahraničních investorů, jak je to jeden z prvních svobodných pásem v Abu Dhabi, kde může být zakoupen jako vlastnosti pronájmu.Dále má v plánu stát se jedním z nejvýraznějších turistických atrakcí, s vývojem pěstování v zábavním odvětví, jako jsou zábavní parky, muzea a akvária.

 

Futaisi Island:

Tento ostrov se nachází jen tři míle od Abu Dhabi, a je v soukromém vlastnictví šajch Hamad bin Hamdan Al Nahyan. To je skvěle známý jako jeden z nejvíce historických ostrovy důkazy, sahající stovky let. Archeologické nálezy spojené se zásobováním ostrov sladkou vodou a materiály pro stavbu pevnosti, pro obyvatele Abu Dhabi. Je také vybaven autentické arabské pevnosti, který je postaven z tradičních hliněných cihel. Nicméně, Futaisi Island nejen chválil pro jeho historické památky, ale také proto, že většina ostrova je nedotčená kvůli jeho mělké vody v některých částech, což znesnadňuje přístup lodi a tak divoký život a mořského života, mohou zůstat v klidu .To je hlavní turistická atrakce.

 

Lulu Island:

Lulu Island se nachází přímo naproti Corniche a snadno přístupné lodí. To oficiálně se otevřel v roce 2007 a od té doby to bylo populární atrakce pro turisty i obyvatele, kteří chtějí utéct od rušného centra Abu Dhabi. Tento velký umělý ostrov je ideálním místem pro krátké víkendové výlety a brzy to bude spojen mostem a tunelem do Abu Dhabi, která umožňuje ještě snadnější přístup k. Osvěžit v bazénu nebo na pláži a mají léčit v restauracích, kavárnách a kavárny na ostrově.

 

Saadiyat Island:

To znamená, že "ostrov štěstí", což je to, co vývojáři doufat, když je konečně dokončen kolem roku 2018. Nachází se 500 metrů od pobřeží Abu Dhabi. 27 000 000 000 dolarů dolarů projekt se právě realizuje, aby se stal Abu Dhabi je prominentní kulturní centrum. Island je nastaven na funkci největší Guggenheimovo muzeum na 30.000 metrů čtverečních je, že slavný francouzský Louvre muzeum (očekává dokončení v roce 2012), stejně jako řetězec New York University pro ty, kteří chtějí studovat v zahraničí.

 

Sir Bani Yas Island:

Jedná se o největší ostrov u pobřeží Abu Dhabi ve vzdálenosti 150 kilometrů. To bylo pro trvalý rozvoj, představovat luxusní hotely, rekreační zařízení a nákupních center.Plánuje také hostit Formula One Abu Dhabi Grand Prix od roku 2009, od tématu světové Ferrari park. Na rozdíl od moderních atrakcí ostrova je také dobře známý pro jeho prostoru vyhrazeném pro rezervaci přírody. Ostrov se skládá z tisíců exotických druhů, které se podařilo přežít, protože jeho pokročilou ochranu systému. Také se může pochlubit třemi paláci beduínském stylu je to určitě musí vidět ostrov pro návštěvníky Abu Dhabi.

Sharjah

 

BURJ AVENUE = HERITAGE AREA

NAPROTI NÍ JE ARTS AREA

NÁMĚSTÍ AL ITTIHAD SQUARE = MEŠITA A PALÁC VLÁDCE

 

Hlavní město je prorostlé s Dubají, zástavba nikde nekončí a pokračuje dál do Ajmanu

Také emirát Sharjah se snaží podporovat turistiku různými projekty, např. zřízením rozměrného rybářského centra v zátoce Chálid. Dalšími lákadly jsou příjemné ceny, komfortní ubytování a samozřejmě historické jádro města i jeho moderní tvář. Odpočinkovou oázou při návštěvě města je největší náměstí Rolla Square, pojmenované podle umělecké plastiky ?Rolla tree,? Lemováno je kamennými sloupy indického původu. Mezi významné pamětihodnosti města patří např. Heritage area, tzn. stará část města, která díky dokonalé rekonstrukci kupeckých a obytných domů, připomíná dávné časy. Některé z budov slouží jako muzea. Další tradiční domy vyrobené z jílu a vápence z korálových útesů, nebo strážní a větrné věže naleznete v části Al-Khan, bývalé rybářské vesničce. Náměstí Ittihad Square dominuje monumentální zlatá kupole bohatě zdobené mešity. K vidění jsou tu také dva vysoké minarety, nebo Památník sjednocení se sedmi mušlemi, které symbolizují SAE. Sbírka arabského umění je uložena v muzeu Sharjah Art Museum, kde se nacházejí díla arabských malířů a sbírka umění panovnické rodiny. Různé archeologické nálezy z celých Emirátů se nacházejí v honosném paláci Archeologického muzea, postaveného roku 1992. V jiném, mnohem starším paláci, který si čítá okolo 200 let, jsou k vidění tradiční náboženské předměty islámu, staré rukopisy a svazky Koránu, a jiné starožitnosti. Rodiny s dětmi zaujme přírodovědecké muzeum Sharjah Science Museum, které má 5 expozičních hal se speciálními odděleními pro děti. Velkou zajímavostí jsou fosilie dinosaura, zkameněliny mořských pravěkých živočichů, nebo skutečný vesmírný meteorit. 

 

50 km východně je oaza Al Dhaid

 

Jebel Emalah = 3000 let staré hroby

 

 

Ajman

 

CENTRAL SQUARE = PEVNOST

JIŽNĚ JE ČTVRŤ KARAMA (restaurace, stánky s jídlem)

NA SEVERNÍ STRANĚ LAGUNY JSOU DOKY NA VÝROBU DHOWS

 

V Emirátu Ajman se nachází historická pevnost z r. 1775, ve které je muzeum islámských tradic a řemesel. 

 

Umm al-Quwain

 

klidný starý Emirát

Fort

blízko je ostrov Sinayiah (uzavřený ekosystém) - pozování jen z lodě

 

 

Ras Al-Khaimah

 

prý nejkrásnější Emirát (nevim proč - chudý a špinavý)

pevnost Al-Fulayyah je na západě města, vedle starého souq

Nejúrodnější emirát Ras Al Khaimah zaujme milovníky historie archeologickými vykopávkami sídliště v Julfaru, na severním okraji města Ras Al-Khaimah. Ve stejném městě si můžete prohlédnout historickou pevnost Al-Fulayyah s přilehlou mešitou, nebo sbírku Národního muzea Ras Al-Khaimanu. Za poznáním tradičního hrnčířského řemesla lze vyrazit do 6km vzdálené hrnčířské vesnice Wadi Haqil, nedaleko níž se nachází další, již opuštěná osada Al-Halla s hradbami ze 16.stol. 

 

STRÁŽNÍ VĚŽE

 

RABÁŘSKÁ VESNIČKA SHAM

 

DIBBA - ošklivé rybářské město, poblíž stará pevnost

 

AL BIDYA (Badiyah)  = 400 let stará pěkná malá bílá mešita, nad ní strážní věž z roku 1880 (je kousek za městam Badiyah směrem na Dibba)

 

Fujairah

 

cestou Friday Market

Schátralé historické centrum s pěkně rekonstruovanou pevností má hlavní město stejnojmenného emirátu. Z nových staveb zaujme např. honosný palác emíra na západním okraji města.

západně HERITAGE VILLAGE (zdarma)

 

 

Nejkrásnější je vádí Hayl - 15 km JZ z Fujairah (klidně si je ale můžete odpustit, fakt nic moc)

vádí Al Wurayah 42 km severně od F.

 

Hatta (20 km za Fujairah) leží na úpatí pohoří Hajar, a jehož okolí je tvořeno hnědými skálami (měční krajina).

Původní podoba Hatti byla pečlivě zrekonstruována a vyhlášena národní památkou, skanzen. 

 

Al Ain (Unesco)

EASTERN FORT (1910)

JAHILI FORT

PEVNOST MURABBA (bývá zavřená - vyhlídka ze střechy)

po Al Masoudi street  (několik km) je velbloudí trh

10 km severně je oáza Quattarah

 

Al Ain, jehož název znamená pramen, leží již na hranici s Ománem a díky dostatku vody má bohaté zelené porosty a palmové háje. Levnější hotely jsou na Ománské straně, ale pak už se nelze vrátit do Emirátů.

Ve městě je pěkná pevnost a v další pevnosti nedaleko je Národní muzeum. Je tu také zajímavá supermoderní mešita s 2 vysokými minarety kde nahoře svítí digitální čas.

V kulturních památek Al Ain (Hafit, Hili, Bidaa Bint Saud a oáz oblasti) představují sériové vlastnost, osvědčující sedavé zaměstnání člověka s pouštní oblasti od mladší doby kamenné s pozůstatky mnoha pravěkých kultur. Pozoruhodné pozůstatky v majetku patří kruhové kamenné hrobky v cca 2500 př. nl), studny a širokou škálu Adobe staveb: bytové budovy, věže, paláce a administrativní budovy. Hili navíc má jeden z nejstarších příkladů velmi složitého systému zavlažování Aflaj která sahá až do starší doby železné. Vlastnost poskytuje důležité svědectví o přechodu kultur v regionu od lovu a sběru k sedentarization.

 

Atrakce v Al Ain

Al Ain Národního muzea:

Nejlepší místo k prozkoumání směs rodový původ, dědictví a kulturu lidí v Abu Dhabi. Muzeum je rozděleno na dvě části a to archeologie a etnografie.Také, tam je třetí část v muzeu, kde dárek artefakty jsou na prodej.

Archeologické oddělení vystavuje artefakty, jako jsou nože, vrtáky, burins, kamenná víka, pláště a hrnčířské zboží, od doby kamenné do islámského období, které sahá až tisíce let.

Národopisné část vitríny památky z minulosti, které stanovují zvláštnosti místní kultury. Artefakty patří kolekce šperků ženy, zemědělské techniky a nářadí, a řemeslných výrobků atd. Sultan Fort (Fort východní), naproti Al Ain Národního muzea doplňuje návštěvníka prohlídku muzea.

 

Al Ain University Muzeum přírodní historie:

Al Ain Muzeum přírodní historie mapuje bohaté flóry a fauny, které obývají emirátu divoké a domácké krajiny. Toto muzeum je běh na univerzitě v Al Ain.

 

Hili Archeologické zahrady

Nacházejí se 10 km od Al Ain na silnici Dubaj. Tato oblast zahrnuje jak archeologické naleziště a veřejné zahrady. Tam jsou artefakty získané z bronzové. Počet kusů odkryta a obnovena jsou obsaženy v Al Ain muzea, což je dobrá reprezentace dědictví a kultury.

 

Camel trhu

Jedná se o unikátní Souk, která dává návštěvníkům možnost se setkat s místními obyvateli a jejich zkušenosti způsob obchodování. Místní obyvatelé se vlastnictví jejich cenných velbloudů velmi vážně diskutovat o jejich vlastnosti a význam pro jejich způsob života.

 

Al Ain Zoo & Aquarium:

To je jeden z nejpopulárnějších zoo se nachází ve Spojených arabských emirátech a je známý pro jeho velkou zachování exotické přírody. Zde se pravděpodobně na místě, druhy, jako je arabský antilopy a gazely, místní přírody. Dobrý způsob objevování zoo je jet vlakem Tour, kde si můžete svědky úžasné památky z největších zoo v oblasti Perského zálivu.

 

oáza Hili - Hili Fort + Al Rumeijah Fort

 

hora Jebel Hafit, (krásný výhled) kde byly nalezeny hrobky staré až 5 tis. let a zkameněliny z pravěkých dob. 

 

 LIWA a okolí, kde se mezi pouštními dunami nacházejí největší oázy historického významu (historické snad byly dříve, dnes jsou tam betonové baráčky stavěné podle šablony, jedna oáza jak druhá).

Zajímavé je dunové pole cestou z Liwa na největší dunu v Tal Mireb jménem Moreeb Dune (287 m) - plánek cesty v Liwa Hotel