DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

JAR

 

 

 

Jihoafrická republika

 

Rozloha: 1 233 404 km2

Obyvatelstvo: 43,8 mil. (z toho 5 mil. bělochů, 3 mil. míšenců, 1 mil. indů (Durban)

Hlavní města: Pretotia (administrativní) Bloemfontein (nejvyšší soud) Cape Town (parlament)

Měna: Rand (12.12.2004 = 4,30 Kč) (při výměně se platí poměrně vysoká komise + manipulační 

          poplatek což vychází cca na 1 $ = 1 Kč poplatků)    

11 úředních jazyků  angličtina, afrikánština a bahutské jazyky.

Administrativně se JAR dělí na 9 provincií.

Hrubý domácí produkt je 3210 USD/obyvatele. Z ekonomicky pracujících obyvatel, pracuje 10,7 % v zemědělství a 25 % v průmyslu.

Zákonodárnou moc má dvoukomorový parlament, který se skládá z Národního shromáždění, které má 400 poslanců, z nichž 200 se volí přímo a ze Senátu, který má 90 poslanců tzn. 10 z každé z devíti provincií. V současné době je prezidentem Thabo Mbeki.

JAR má 22 národních parků, které celkově zabírají 5,9 % území státu.

 

Nájem auta 4x4 Toyota HILUX (nejběžnější pick-up s nástavbou na korbě) vč. rozkládacího 1 nebo 2 stanů na střeše, lednicí, ložního vybavení a kempovacího vybavení (nádobí, příbory, vařiče, termosky, cool-boxy) za cenu 700 R/den + 120 R pojištění lze považovat za velmi dobré. (např. Bushtrackers Africa z Johannesburgu, Rivonia 2128

 

www.bushtrackers.co.za 

bushtrackers@iafrica.com 

tel. +27 11 2343 111

Harry van Zyl - GSM: +27 824 135 806

 

 

Historie

 

 

Jižní Afrika nikdy nebyla pod silným vlivem jiných kultur euro-středomořského prostoru – nedosáhla sem moc arabských a později evropských  obchodníků jako v Západní nebo Východní Africe. Celá oblast byla obývána převážně bantuskými kmeny, které od 11. století rozvinuly kulturu kamenných staveb. Důkazem jsou zbytky dnešního Velkého Zimbabwe. Místní kmeny byly většinou ovládány místními dynastiemi náčelníků – karangové. Z tohoto období máme také některé skalní a jeskynní kresby. 

 

Podobně jako v mnoha dalších regionech, od 15. století začali objevovat Afriku Portugalci. Bartolomeo Diaz v roce 1492 doplul k Mysu dobré naděje a v roce 1498 Vasco da Gama poprvé obeplul Afriku do Indie. Portugalci začali na pobřeží zakládat obchodní stanice – faktorie. 

 

V roce 1652 holandská Východoindická společnost založila kolonii okolo dnešního Kapského města (Cape of Good Hope). Za sto let existovaly nejméně tři významná osídlení – Kapská kolonie, Transvaal a Oranžsko. Při objevování vnitrozemí se většinou postupovalo podél velkých řek – Limpopo, Zambezi. Postupně se vytvořila specifická vrstva původně holandských farmářů – tzv. Búrové. 

 

Dalšími osídlenci byli Francouzi (vesměs hugenoti, kteří utíkali před pronásledováním) a Němci. Jednalo se většinou o usedlé farmáře, kteří zakládali především dobytčí farmy. Na rozdíl od střední nebo západní Afriky se zde Evropané setkali s relativně malým odporem ze strany místního obyvatelstva, ačkoliv například Zuluové nebo Bantuové kladli na některých místech značný odpor postupující kolonizaci. 

 

Koncem 18. století se na pobřeží okolo Mysu dobré naděje začali objevovat Britové, nejprve zde byla vybudována námořní základna a později sem přicházeli i noví usedlíci z Británie. Během 19. století se britská moc rozšířila dále do vnitrozemí a Búrové byli nuceni ustoupit dále na sever (tzv. Velký pochod na sever). Búrové založili na centrálních planinách několik států – Natal, Oranžská svobodný stát (1841). Roku 1845 sice Britové dobyli Natal, ale ponechali búrským osadníkům autonomii ve vnitřních věcech. 

 

Důležitým mezníkem bylo nalezení zlata nedaleko řeky Orange v roce 1867. Snaha Britů zabezpečit tato výnosná ložiska vedla k ozbrojeným střetům mezi búrskými osadníky a Brity. Jejich dočasné spojenectví v roce 1877 v bojích proti Zulům bylo pouze krátké a už v roce 1881 začíná první búrská válka, která skončila porážkou Britů a uzavřením smlouvy, která ponechávala búrským státům autonomii. Její status však nadále zůstával nejasný a britský představitel pro jižní Afriku a premiér Cecil Rhodes se rozhodl pokračovat v rzšířování vlivu Británie dále na sever. Proti této politice se v roce 1899 opět vzbouřili búrské státy pod vedením presidenta Paula Krugera. Vypukla krvavá válka, ve které Britové často používali velmi krutých metod v jednání se zajatými Búry. V roce 1906 získal Transvaal a Oranžsko autonomii a v roce 1910 vznikla sjednocená Unie Jižní Afrika. 

 

Díky intenzivní zemědělské práci se jižní Africe dařilo zvyšovat bohatství a životní úroveň místních Bílých farmářů. Unie se stala atraktivní pro velkou část místního obyvatelstva, které mohlo najít mnohem lépe placenou práci v Unii než v ostatních většinou britských koloniích (Severní a Jižní Rhodesie). V Unii byl ustanoven probritský režim generála Bothy. Ten se snažil o překonání rozdílů mezi bělošskou populací a Pozemkovým zákonem z roku 1913 ustanovil možnost koupě pozemků pouze pro bílé, původnímu obyvatelstvu byly vyhrazeny rezervace o rozloze asi 7% území Unie. K území Unie bylo po 1. světové válce přiřazeno i území tzv. Německé jihozápadní Afriky, dnešní Namibie. 

 

Přesto nadále zůstával nepoměr mezi anglicky mluvícími usedlíky a Afrikánci, což se začalo měnit až v 50. letech 20. století. Ve vztahu vůči původní populaci byl v roce 1948 zákonem ustanoven rasistický režim tzv. apartheidu, který vylučoval místní obyvatelstvo ze správy. 

 

Pro místní původní černošské osídlení vznikly černošské satelitní státy – tzv. bantustany. Reakcí místní černošské inteligence bylo již v roce 1912 založení Afrického národního místního kongresu (ANNC). Ten vsadil na politiku nenásilných protestů – od 60. let však jeho předák Nelson Mandela vsadil i na ozbrojené akce. Tato iniciativa byla podpořena většinou místních, většinou radikálně proti bílým naladěných, lidí. Zároveň u některých kmenů vznikaly i čistě ozbrojené milice (zulské hnutí Inkatha). 

 

Jihoafrická vláda vsadila i na agresivní zahraniční politiku – angažováním se v konfliktech v Mosamobiku a především v Angole, kde po získání nezávislosti vznikla Kubou podporovaná vláda. (film „Bohové musejí být šílení“)

 

Právě neúspěchy na angolské frontě a porážky jihoafrických vojsk donutili jihoafrickou vládu k opuštění Namibie a pod vedením presidenta Fredericka de Klerka i ke smíření s černošským obyvatelstvem a ke konci vlády apartheidu. Došlo k mírovému předání moci do rukou světově uznávaného předsedy ANC  Nelsona Mandely. Ten se vzdal svého mandát po prohraných volbách v roce 1997. Od té doby je presidentem Mbeki. Jižní Afrika se výrazně angažuje v afrických záležitostech a především přitahuje množství uprchlíků – bílých i černých z různých válkami a konflikty postižených částí jižní Afriky. 

 

Zemědělství a průmysl: Plocha JARu je rozdělena na ,,přírodní půdu“ a zemědělsky využívanou půdu. Orná půda zabírá 13 % území, pastviny (nejrozšířenější) 66,7 % a nakonec malá zalesněná část území zabírající asi 6,7 % celkové plochy území. 

V JARu se pěstují především obilniny (kukuřice a pšenice), dále také brambory, luštěniny, cukrová třtina, bavlník,olejniny, ovoce a zelenina.

JAR je průmyslově vyspělá země a v roce 1997 dosáhla světového prvenství v těžbě zlata (491,5 t), platiny (196,5 t) a rudy chromu (5,0 mil. t). Dále se umístila na druhém místě v těžbě manganu a na pátém místě v  dolování diamantů.  V JARu se těží také uranové a železné rudy a uhlí. JAR má komplexní průmyslovou základnu a významný hutnický průmysl, utěšeně se rozvíjejí také chemický, strojírenský, petrochemický, elektrotechnický a potravinářský průmysl.

 

Cestovní pas, jehož platnost přesahuje alespoň o 30 dnů konec zamýšlené doby pobytu v JAR a ve kterém zbývá alespoň jedna volná stránka k vylepení vstupního štítku. 

V dubnu 2003 byla zrušena pro občany ČR vízová povinnost vztahující se na držitele všech druhů cestovních dokladů pro pobyt v JAR do 90 dnů za turistickým nebo tranzitním účelem. Tato doba může být při vstupu do země imigračními úředníky omezena, proto se doporučuje si tuto okolnost na vstupním štítku vylepovaném do cestovního dokladu pečlivě ověřit.

Přihlašovací povinnost není.

 

Povolené množství zboží, které si turista může dovézt do JAR pro svou osobní potřebu, je následující: 400 ks cigaret nebo 50 ks doutníků či cigár nebo 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l destilátu, 50 ml parfému, 250 ml toaletní vody, dárky do hodnoty 1250 randů. Před odjezdem z JAR může turista požádat o vrácení 14 % DPH (VAT) ze zakoupeného zboží za předpokladu, že předložený účet převyšuje částku 250 randů.

 

Zdravotnictví v JAR je na poměrně vysoké úrovni. Ceny lékařského ošetření jsou však pro cizince značně vysoké. Dohoda o bezplatné lékařské péči mezi ČR a JAR neexistuje. Z tohoto důvodu se doporučuje českým občanům cestujícím do JAR uzavřít cestovní připojištění na úhradu léčebných výdajů. 

 

Důležitá telefonní čísla:

Policie: 10111

Záchranná služba a hasiči 10177

Všeobecné tísňové volání : 112 (z mobilu), operátor přepojí na policii, záchrannou službu nebo hasiče.

Informace o telefonních číslech: tel. 1023

Mobily: Eurotel, T-mobile, Oskar - ceny všech místních operátorů stejné (příchozí hovor na Oskara pouhých 11 Kč!!!). Je možné koupit velmi levně místní SIM.

 

Bezpečnostní situace v JAR je taková, že je nutno počítat s vysokou mírou kriminality, zejména v centrech větších měst. Nedoporučují se návštěvy satelitních sídlišť ve velkoměstech, procházky v osamělých místech a v centrech měst v podvečerních a večerních hodinách. Zvláště se nedoporučuje používat mikrobusy jezdící po pravidelných trasách, mimo jiné i s ohledem na jejich velmi špatný technický stav. Turisté jsou častým cílem násilné trestné činnosti, proto je vhodné na sebe neupozorňovat např. viditelně nošenými kamerami.

 

Při cestách autem se doporučuje držet se hlavních cest, cestovat vždy jen v uzamčeném autě a okna auta spouštět jen do poloviny. Nedoporučuje se zastavovat na opuštěných místech nebo cestovat po vedlejších silnicích po setmění. Pro oddech a občerstvení je vhodné využívat čerpacích stanic pohonných hmot. Rovněž není bezpečné zastavovat stopařům nebo u auta s poruchou (ta může být fingovaná). V Jihoafrické republice se jezdí vlevo. Nafta stojí 4,70 R, průměrná ceny nafty při naší cestě JAR, Botswanou a Namibií byla v prosinci 2004 18 Kč/l.

 

Pokud hodlá český turista řídit v JAR automobil, vyžaduje se mezinárodní řidičský průkaz. Nájem auta 4x4 Toyota HILUX (nejběžnější pick-up s nástavbou na korbě) vč. rozkládacího 1 nebo 2 stanů na střeše, lednicí, ložního vybavení a kempovacího vybavení (nádobí, příbory, vařiče, termosky, cool-boxy) za cenu 700 R/den + 120 R pojištění lze považovat za velmi dobré. (např. Bushtrackers Africa z Johannesburgu www.bushtrackers.co.za  tel.+27 11 2343 111)

 

Doporučuje se očkování proti tetanu, hepatitidě typu A a B a tyfu. Pokud turista plánuje cestu do Krügerova parku nebo národních parků v provincii Kwazulu Natal, je žádoucí vybavit se účinným antimalarikem a užívat jej vždy ve spojení s repelentem. Nedoporučuje se koupání ve stojatých vodách s ohledem nebezpečí napadení krokodýly, hrochy a na výskyt bilharzie. Vzhledem ke značné intenzitě slunečního záření je nezbytné používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem a brýle proti slunci.

JAR je země s nejvyšším počtem HIV pozitivních osob i jinými pohlavními chorobami, rozšířená je i tuberkulóza.

**********

Alkoholické nápoje se v JAR prodávají pouze ve specializovaných obchodem nazývaných Liquer Store. Ovšem je třeba počítat s tím, že v okolí některých těchto obchodů se často zdržují nekalé živly, k jejichž oblíbené kratochvíli patří i okrádání nic netušících turistů. My jsem však tušili, proto jsme na fintu s upozorněním na píchlou pneumatiku neskočili.  Pivo 0,75l stojí 6,50 R; 0,33 =4,00 R

- Ceny v restauracích jsou nepatrně vyšší než u nás (srovnáváme s Prahou) a spropitné se očekává od 5 do 10 až 15%  podle Vaší spokojenosti.

 

- Na dlouhé přejezdy autem doporučujeme kromě ovoce a vody koupit sušené hovězí maso, kterému se říká BILTONG. Vybírejte však pouze v supermarketech, kde Vám ho nakrájí na plátky a tak chutná opravdu nejlépe.

- Vybavenost supermarketů je dokonalá. Seženete zde i to, co nebudete vědět k čemu použít.

- Téměř všude se dá platit platební kartou.

 

- Pamatujte, že za benzín musíte vždy zaplatit v hotovosti. Dostane se Vám však dokonalé péče. Pouze odevzdáte klíče a obsluha Vám dolije Vámi požadované množství benzínu, umyje okénka, dolije vodu do ostřikovačů a v případě potřeby doplní olej. Dokonce za Vás dojde i zaplatit a zpátky Vám přinese kromě peněz i účet. Samozřejmě, že i tady se očekává menší spropitné do 5 R. Množství benzínu v nádrži vzhledem k místním vzdálenostem a ne příliš hustou sítí čerpadel raději často zkontrolujte. Benzínové stanice jsou prakticky jen ve městech, podél dálnic, jak je známe z Čech, vůbec nejsou.

 

- Berete-li si s sebou na cestu staršího knižního průvodce počítejte, že ceny se mohly několikanásobně zvýšit. My měli průvodce z roku 2002 a vstupy do rezervací byly až o 600% vyšší. My jsme platili zpravidla 60 R na osobu a den.

 

- Toužíte-li si z dovolené přivézt nějaké suvenýry je levnější si je pořizovat hlouběji ve vnitrozemí. Tržiště a bazary najdete opravdu všude. Určitě se vyplatí projít více tržišť a vybírat. Většinou se totiž jedná o ruční práci a tedy co kus to jiný tvar a jinak zručný výrobce. Určitě se nebojte oceně smlouvat.

 

Každý camp má restauraci, obchod a některé i bazén, všude je hojnost grillů /brajtů/. Nejvíce zvěře je možno pozorovat brzy ráno a při západu slunce. Limitujícím faktorem je doba, kdy jsou otevřené campy - od 6 do 18 hod. Kdyby tam někdo nedorazil, spustil by tím záchranou akci. Ceny ubytování v rodinných penzionech se pohybují v rozmezí od 100 do 300 R na noc a osobu v závislosti na turistickém ruchu. Campy 25 - 60 R/osobu, za auto se platí jen někde cca 20 R.

 

Všechno funguje, všechno je čisté, nádherně upravené, není vidět moc chudých lidí, je cítit stále rasizmus, ale lepší se to.... Jídlo podobné jako v Anglii, silnice jsou super. Lidé, potomci holanďanů, francouzů a angličanů (Búrové) celkem mili. Pojedete-li do JAR během hlavní sezóny (prosinec – únor)  v době letních prázdnin  určitě musíte mít rezervované ubytování podél celého pobřeží dlouho dopředu. Během této doby počítejte také s návalem školáků ve všech přírodních rezervacích.

 

Obyvatelstvo s černou pletí opustilo buš, nastěhovalo se do centra Johannesburgu a začalo zavádět zákony buše právě tam. Ještě před deseti lety poklidný střed města s obchody, restauracemi a hotely se stal místem útěku a strachu. Není to jen strach mezi bílými a černými. Po setmění vidíme na ulici černochy stále v poklusu. Bojí se sami sebe, v buši přece vítězí ten silnější. Bílí naopak zaujali jejich původní místa na předměstí. Bývalý luxus přikrytý špínou. Jakoby nějaká katastrofa přivedla do těchto míst civilizaci na nižším vývojovém stupni. Černí jsou zvýhodňováni spoustou předností. Neplatí daně, nájmy, za lékařské služby, a když, tak podle své platební schopnosti. A ta je minimální. Jihoafrické úřady mají příkaz zacházet s černými obyvateli s ohledy a poskytovat jim privilegia.

Dnes tvoří černou většinu Xhosové (z kmene Xhosů pochází i Mandela) a Zulové. Mužské chýše jsou hranaté a ženské kulaté. A ačkoli  není v JARu povoleno mnohoženství, některé hranaté chýše u sebe mají i tři nebo čtyři kulaté.

 

 

TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI:

 

 

Cestou se dá velmi dobře a levně stravovat ve velmi husté síti prodejen SPAR, kde mají teplý pult.

Další možnost je u velkých "benzinek", zvláště Shell. Tam se dá i vcelku bezpečně přespat ve stanu na autě.

 

....Potom nám pan Smrčka chvíli povídal o JAR a upozornil nás, že si máme dát pozor na povaleče a lidi, co se potulují kolem. "Máte všichni nůž?", zeptal se. Honza řekl že ne, a tak pan Smrčka přinesl klasickou "zálesáckou" dýku. "Noste to pořád u sebe a kdyby po vás někdo něco chtěl, tak hned bodněte! Nesmíte se s nima mazlit." 

 

NP Umfalozi-Hluhluwe. Tato rezervace je známá především svojí populací nosorožců, včetně tzv. bílých nosorožců. Ale i ostatní příslušníci africké zvířeny jsou tu hojně zastoupeni.

Pokračovali jsme dále do Dračích hor. 

Dalším přesunem jsme se dostali do oblasti bizarních skal Golden Gate, a potom jsme už jeli opět směr oceán.

Po cestě jsme se trochu zregenerovali v termálních pramenech v Springfonteinu.

Následující zastávkou byla rezervace De Hoop, kde lze dobře sledovat velryby. Nedaleko odtud je i nejjižnější bod Afriky - Mys Magallhaes.

 

Johannesburg (lidově Džoburg) - na okraji města je zlatokopecké městečko Golden Reef City (něco mezi Matějskou a Disneylandem) vstup vč. atrakcí 60 R, sfárání do zlatého dolu 50 R. 

 

Cestou z Jo'burgu do Etoshi jsou hezké výhledy do Blyde River Canyon.

 

Koupání je možné po celém pobřeží od Mozambických hranic (pobřežní silnice vede až do Mozambiku (vízum asi 50 US$ na hranici) s možností prázdných super pláží) až do Kapského města. Centrum riviéry je Durban (čti Derben) s mnoha hotely různých kategorií, ale s omezenou možností kempování. Teplota vody může být v prosinci přes 25°C.

 

Lázeňské městečko Varenbad - v bazénech a vířivkách voda měla asi 32 stupňů, v krytém bazénu byly teplotně odstupňované bazénky. Nejteplejší měl 42 stupňů, "nejstudenější"  jen 28.

 

Karoo je rezervace, která se neustále rozšiřuje co do rozlohy, tak i do počtu zvířat. Přesto je tak trochu nedoceněná a mnozí cestovatelé ji opomíjejí. Hornatý ráz krajiny však nabízí nádherné výhledy a přímo učebnicové ukázky stolových hor. Karoo dále nabízí vyjížďku po speciální cestě upravené pro auta s náhonem na všechna čtyři kola, ale také stezky pro celodenní túry mezi horami, což může být po mnoha set kilometrech strávených v autě příjemná změna. Zajímavá je určitě i naučná stezka se zkamenělinami starými několik tisíc let.

 

Mys Dobré Naděje leží v přírodní rezervaci Peninsula, která nabízí krásné procházky podél  pobřeží. Pozor dávejte na paviány, kteří jsou schopni kvůli Vaší svačině i zaútočit.  Cape Point a Cape of Good Hope mají svou čarovnou atmosféru. Mlha a silný vítr, o kterém by mohl vyprávět nejeden námořník, je na Mysu Dobré Naděje po většinu roku. Budete-li mít přeci jen štěstí na sluníčko, využijte možnosti vykoupat se na krásné romantické pláži přímo na mysu. My jsme takové štěstí neměli a přesto zde byla spousta turistů. Doporučuji dojet autem na Cape Point, starý maják, a odtud dojít kolem již zmiňované pláže krásnou procházkou na mys. Cape Point je někdy mylně považován za nejjižnější místo Afriky a tudíž za místo, kde se stýkají oceány Atlantický s Indickým. Toto místo ve skutečnosti leží asi 300 km na jihovýchod a nazývá se Cape Agulhas.

 

Cape Town: Strategická poloha města a relativní bezpečnost v něm pro nás byla rozhodující při plánování celé naší cesty. Přílet do i odlet z Johanesburku nám byl důrazně rozmlouván, stejně jako návštěva hlavního města Pretorie, kde je pro samotné turisty velmi nebezpečno. V Kapském Městě jsme původně plánovali pobýt tři dny. Nakonec jsme se ale rozhodli vyměnit ruch centra města za šumění oceánu na jižním předměstí Nordhoek. Do Kapského Města jsme pouze podnikli několik výletů na prohlídku krásného podmořského akvária, Stolové hory a botanické zahrady, kde se každou neděli konají koncerty pod otevřeným nebem. Výlet do botanické zahrady se může spojit s túrou na stolovou horu. Cesta zabere celý den. Počítejte s tím, že nahoru pošlapete minimálně čtyři hodiny, tedy v případě že nezabloudíte, což se může lehce stát i za jasného počasí a budou-li se nad horou stahovat mraky využijte raději pohodlí lanovky, která Vám nabídne dokonalý výhled na všechny strany, neboť se po celou dobu cesty neustále otáčí dokolečka. Ať už po svých nebo s využitím lanovky, kdo nebyl na Stolové hoře jako by nebyl v Kapském Městě. Nezapomenutelný byl i výlet na Boulder beach – pláž tučňáků, kteří se vyskytují pouze tady. Cape Town samotný nás víc nezaujal. Možná proto, že jsme návštěvu Kapského Města nechali až na samotný závěr, kdy jsme vstřebávali zážitky z cest a Kapské Město se nám zdálo být již příliš přelidněné, rušné a civilizované. Tedy úplně opačné než proč jsme do Afriky jeli. Navíc již kousek za městem se nachází spousta nádherných pláží, kde se můžete vykoupat. Na jedné z nich, ve městě Fishhoek, je místní vyhlášená restaurace s výhledem na oceán, kam se sjíždějí fajnšmekři z dalekého okolí na vynikající delikatesy ze všeho, co se dá vylovit z oceánu.

 

UNESCO:

1999 Robben Island 

1999 The Fossil Hominid Sites of Sterkfontein, Swartkrans, Kromdraai, and Environs 

1999 Greater St. Lucia Wetland Park 

2000 uKhahlamba / Drakensberg Park

2003 Mapungubwe Cultural Landscape 

 

Embassy of the Czech Republic

936 Pretorius Street, Arcadia, Pretoria 

P.O.Box 13671

0083

tel: 002712/4312380, 4303601, 4302328

fax: 002712/4302033

e-mail: pretoria@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/pretoria

Vedoucí úřadu: Mgr. Jaroslav SIRO

Funkce: velvyslanec

Působnost úřadu:   diplomatická a konzulární pro Jihoafrickou republiku, Botswanskou republiku, Lesothské království, Mauricijskou republiku, Namibijskou republiku a Svazijské království

Časový posun: 0 hod. v době letního času +1 hod. v době zimního času

Provozní hodiny úřadu:  pondělí - pátek:  07.45 - 16.15

úřední hodiny pro veřejnost-víza:  pondělí - pátek:  09.00 - 12.00

Generální konzulát České republiky v Jihoafrické republice

Consulate General of the Czech Republic

2, Fleetwood Avenue, Claremont 7708, Cape Town

tel: 002721/7979835, 7979860

fax: 002721/7972776

e-mail: capetown@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/capetown

Vedoucí úřadu: Ing. Tomáš PERNICKÝ

Funkce: generál. konzul

Působnost úřadu:   konzulární pro provincie Western Cape, Eastern Cape, Northern Cape 

Časový posun: 0 hod. v době letního času +1 hod. v době zimního času

Provozní hodiny úřadu:  pondělí - pátek:  07.45 - 16.15

úředni hodiny pro veřejnost:  pondělí - pátek:  09.00 - 12.00