DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KAMBODŽA

ZÁKLADNÍ INFORMACE O KAMBODŽI

 

Rozloha: 181 040 km²

Obyvatelstvo: 181 040 obyvatel

Hlavní město: PhnOm-Pénh

Jazyk: khmerština

Měna: 1 riel (KHR) = 100 senů (1 USD = cca 4 200 riel)

Náboženství: buddhisté (95 %)

Národnostní složení: Khmerové (90 %), Vietnamci (5 %)

Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) +6 hodin v době zimního času a +5 hodin v době letního času.

Mezinárodní předvolba: 00855

Důležitá telefonní čísla: policie: 117 nebo 023 724 016, dopravní policie: 023 722 067, turistická policie - Siem Reap: 012 969 991/ 016 862 629, požárníci: 118 nebo 023 723 555, záchranka: 119 nebo 023 723 840

 

 

CESTOVNÍ DOKLADY A VÍZA

 

Doklady

Ke vstupu na území Kambodže je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce.

Víza a režim vstupu

Vízum se vyřizuje na hranicích, cena je 30 USD, cena v thajské měně je 1200 BHT. Budete pravděpodobně potřebovat 2 aktuální fotografie pasového formátu.

kambodžské vízum - 20 USD na letišti + 2 fotky

100 Kč = 23 000 Rielů

 

 

 

PRAKTICKÉ INFORMACE 

 

Elektřina

Elektrické napětí je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky v Kambodži mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout naše zástrčky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.

Telefon

Místní telefon - Přímé telefonické spojení do ČR je možné z hotelů, pošty a telefonních budek na karty, které naleznete na ulici. Většina internetových kaváren nabízí levné internetové volání.

Mobilní telefon - Na celém území Kambodže je rozvinutá síť místních operátorů a roaming s českými operátory funguje bez problémů. Uživatelé mobilních telefonů musí počítat s vysokou cenou volání - Kambodža patří do nejvyšších tarifních pásem. Na přesné ceny se informujte u svých operátorů.

Internet

Internet je běžně dostupný v turistických lokalitách. Cena se pohybuje kolem 25 Kč za hodinu.

Pošta

Pohledy a známky se dají koupit v knihkupectvích nebo stáncích se suvenýry. Do České republiky bývá zásilka doručena do dvou týdnů.

Očkování

Pro tuto oblast není žádné očkování povinné. K otázce preventivního očkování bývají názory lékařů rozdílné. Podstatnější a dlouhodobě účinná je prevence proti hepatitidě A popř. B a břišnímu tyfu. Mějte s sebou platné mezinárodní očkovací průkazy. Doporučená jsou pro tyto oblasti i antimalarika.

 

 

STRAVOVÁNÍ 

Khmérská kuchyně by se dala přirovnat k thajské, není však natolik ostrá a používá méně pro nás exotického koření. Hlavní jídlo tradičně sestává z polévky a ryby na nejrůznější způsoby. Oblíbené jsou rýžové nudle v hustém masovém či zeleninovém vývaru. Nedílnou součástí všech jídel je zelenina. Na její dochucení se používá koriandr, máta a citrónová tráva. K oblíbeným sladkým jídlům patří koláčky z lepivé rýže a moučník z plodů tropického morušovníku. Jídlo můžete zapít dobrým místním pivem. Vynikající jsou také čerstvé ovocné džusy a mléčné ovocné šejky. Vodu doporučujeme pít pouze balenou. Na našich zájezdech je samozřejmostí, že průvodci stravování pro zájemce organizují a pomáhají s jeho výběrem.

 

 PODNEBÍ

Místní klima určují dva monzuny - chladný a suchý severovýchodní monzun (od listopadu do února) a vlhký jihozápadní monzun (od května do října). Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70-80 % celkových ročních srážek. Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad-únor), horké a suché (březen-květen), horké a vlhké (červen-srpen), chladné a vlhké (září-říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21 °C do 35 °C, v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často dosahuje až ke 40 °C.

 

KAM SE VYPRAVIT

Phnom Penh - je hlavním a největším městem Kambodži. Přes svou pověst bouřlivého města jím lze bez problému cestovat a objevovat kambodžskou kulturu.

Velmi atraktivní architektura tvoří dokonalou kulisu při procházce městem. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít bulvár Sisowath Quay. Zastavěná strana ulice obsahuje mnoho kaváren a obchodů.

Za návštěvu stojí i Královský palác a dvě velkolepé pagody, které jsou jeho součástí. Pagody byly vystavěny v 19. stol. francouzskou technikou a s kambodžským designem. V blízkosti se nachází Národní muzeum, které obsahuje úžasnou sbírku umění zlatého věku Angkoru.

Muzeum předělané z bývalé věznice Tuol Sleng nabízí pohled do nedávné hrůzné historie Kambodže. Neblaze proslulá „mapa z lebek" již byla rozebrána, avšak muzeum stále uchovává mučící nástroje a historické snímky.

Památník nezávislosti a osvobození postavený v buddhistickém stylu tvoří dominantu města připomínající odchod Francouzů roku 1953.

 

Angor Watt - je jedním z nejvýznamnějších archeologických míst v jihovýchodní Asii. Obsahuje pozůstatky khmérské říše z 9. až 15. století. Chrám Angoru je vysoce symbolickou strukturou. Chrám byl postaven v hinduistickém pojetí a má představovat mýtickou horu Meru, proto byl vystaven do tvaru pyramidy a obklopen pěti věžemi, které reprezentují pět vršků pohoří Meru.mapa hlavních chrámů v Akoru. http://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=114435153202419527223.0004543f0dcb

cec351d64&hl=cs&ved=0CEUQkAUwAA&sa=X&ei=WBgQTPzdOtqJ_AammeH3Ag&sig2=4EicUM-V

waJA6Xe7XnaUwQ

 

 

 

z Bangkoku busem do Poipet, těsně před přechoden v Aranya Pratet je kambodžský konzulát - vízum 20$ + 1x foto, do Siem Reap taxi 15$/osobu

 

Siem Reap:  večer taneční vystoupení s ochutnávkou místních specialit.(Spring Guest House - 9 $ 3 lůžka), plavba lodí po řece a jezeře Tonle Sap za 20$ na osobu. Kdo jede lodí do Phnom Penh, uvidí totéž zdarma. Nebo lze dojet taxikem až k jezeru a nafotit ze břehu. 

 

Angkor - 130 chrámů z období od 9. do 14. stol., 400 km2 OTEVŘENO OD 5 HODIN !!! Angkor byl objven Portugalci v 16. stol, později Francouzi 1899, 1907 byl francouzskou výpravou zmapován a to byl začátek oprav a turismu, 1937 začaly metodické opravy, Unesco 1992. Do dnešní doby se zachovalo na území hlavního města na 100 chrámů. Hlavní památky Angkoru jsou vzdálené od města Siem Reap asi 5 km. Několik dalších se nachází až 70 km od Siem Reapu. Do areálu je vstupné 20 USD na den,  40 USD na tři dny a 60 USD na týden. Nedá se tam dostat na černo, je to hodně kontrolované a u každé památky stojí strážník. Po 17 hodině se dá vstoupit do areálu se vstupenkou na další den (západ slunce nad Angkorem) .

Odlišný charakter chrámů: Chrám Angkor Wat (113 - 1150) je vysoce symbolickou strukturou. Chrám byl postaven v hinduistickém pojetí a má představovat mýtickou horu Meru, proto byl vystaven do tvaru pyramidy a obklopen pěti věžemi, které reprezentují pět vršků pohoří Meru, Angkor Wat byl postaven pro krále Suryavarmana II. počátkem 12. století jako jeho královský chrám a hlavní město. Angkor Wat je největší a nejlépe zachovalý chrám na tomto místě a jako jediný zůstal významným náboženským centrem od svého založení. Tento chrám je ztělesněním khmerské architektury. Stal se symbolem Kambodže a je zobrazen na státní vlajce. Na rozdíl od většiny chrámů v Angkoru je Angkor Wat obrácen na západ a v pozdním od poledni návštěva západní Slunce dokresluje detaily tohoto největšího hinduistického chrámu této planety, Bayon - magické kamenné siluety tváří (12 - 13.stol.). 350 m dlouhá Sloní terasa (12 - 13.stol.), chrám Ta Prohm (12 - 13.stol.), který byl jako jediný ponechán napospas majestátu nespoutané přírody, Banteay Srei (967) z růžového kamene, obrovské vodní nádrže., Angkor Thom (12. stol.), Ta Keo (10. - 11. stol.),Pre Rup (961) s obrovskými nádržemi. Chrámové skupiny Roluos (Bakong 881, Preah Ko 880, LoLei 893) která architektonicky předcházela Angkoru jsou 12 km od Siem Reapu. Kambodžané mají vstup do Angkoru zdarma. tuktuk za 12 $ celý den, nebo auto 30 $ až 50$. Popsaná místa se dají za 1 den prohlédnout.

 

Angkorská říše vznikla v devátém a zanikla v patnáctém století. Do dnešní doby se zachovalo na území hlavního města na 100 chrámů. Hlavní památky Angkoru jsou vzdálené od města Siem Reap asi 5 km. Několik dalších se nachází asi 70 km od Siem Reapu. Do areálu je vstupné 20 USD na den,  40 USD na tři dny a 60 USD na týden. Nedá se tam dostat na černo, je to hodně kontrolované a u každé památky stojí strážník. Jedině po 17 hodině se dá vstoupit do areálu zdarma - čili na západ slunce večer zdarma a druhý den poznávací, autem se to dá v pohodě stihnout

 

Angkor Vat je hlavní atrakcí celého areálu a největší sakrální stavbou celého světa, vyčnívající 55m nad okolním terénem.

Angkor Thom

Baphuon

Prean Khan

Batheay. Jsou to zbytky obrovského chrámu, obrostlého stromy. Mnohé kořeny stromu obrůstaly zbytky zdí a hradeb a na nich někdy i ve výšce tří metrů teprve rostly samotné stromy. Spousty vchodů bylo zdobeno ornamenty. Nejčastějším motivem je lidská tvář. 

Ta Prohm

Te Keo, kmeny stromu, jenž obrůstají ruiny

západ slunce na Phnom Bakheng. Je to pyramida na kopci, odkud je nádherný výhled na okolní rýžové políčka a několik památek Angkoru. 

Bayon, to je druhá nejznámější  památka v areálu  Angkor Thomu. V Bayonu  je  54 věží zdobených z 216 lidskými tváří krále Avalokitešvary.  Je tam jedna obrovská, má výšku kolem tří metrů a je poskládaná s jednotlivých kvádrů.

 

lodí v 7.00 do Battambang za 10 UDS, tuk-tukem do hotelu Royal 1 UDS na osobu, 3 lůžka za 10 $, v hotelu jízdenka do Phnom Phenh za 7$ - 8 hodin

krásné město s francouzskou koloniální architekturou. Jsou to ale jen zbytky, které nestačily zatím spadnout

 

Jezero Tonle Sap: výlet k jezeru a projížďka lodí k plovoucím vesnicim např. Phnom Krom; odpoledne fakult. návštěva "citadely krásek" – Banteay Srei. Jezero Tonlé Sap se nachází na stejnojmenné řece. Zajímavost této řeky ústící do Mekongu spočívá v tom, že v období sucha voda z řeky teče do Mekongu. V období dešťů se ale Mekong rozvodní a zatlačuje naopak vodu zpět do jezera Tonlé Sap, které následkem toho zvětší svou plochu hladiny ze zhruba 3000km2 na 7500km2 a kromě toho, že se stává Tonlé Sap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb, také zavlažuje široké okolí.

 

 

do Sihanoukville 4,5 hod mikrobusem  za 3,5 USD, Occheuteal Beach, šnorchlování 10$

 

Phnom Penh

Královský palác s 2 pagodami z 19. stol., Stříbrná pagoda stojí vedle paláce. V roce 1962 nahradila původní dřevěný svatostánek z roku 1900. Díky stříbrným dlaždicím, kterých je na podlaze přesně 5281, získala tento název. Každá dlaždice váží více než 1 kg. Socha Budhy v životní velikosti vyrobená z 90 kg ryzího zlata je dominantou chrámu. Je pokrytá celkem 9584 diamanty, z nichž největší má 25 karátů (do paláce se nesmí s odhalenými rameny a koleny). Další chrámy Wat Phnom, Wat Ounalom, kvalitní muzeum Tuol Sleng, tržnice, popravčí pole Choeung Ek, Taneční škola. Velmi atraktivní architektura tvoří dokonalou kulisu při procházce městem. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít bulvár Sisowath Quay. Zastavěná strana ulice obsahuje mnoho kaváren a obchodů, noční život, masážní salony a čepované pivo. Za 3 UDS tuktuk z přístavu do hotelu Spring Gesthouse. Pěkné a čisté bydlení s fénem se sprchou a WC za 9 UDS, do centra hodina chůze

 

Krutost člověka nezná mezí. Pod vlivem "ideálů" dokáže způsobit ostatním bolest a utrpení. Svědectví o tom podává bývalá střední škola, později nejstrašnější vězení Kamboži a dnes muzeum genocidy - Tuol Sleng.

Pár fakt o genocidě

Nádherné město i celá země má vedle královské pompéznosti a nádhery také svou temnou historii. Areál královského paláce a stříbrná pagoda jsou jedny z velmi mála náboženských a královských staveb, které přežily historii dvacátého století. Možná že i jediné. Zbytek staveb byl zničen během několika let temna.

  • Vláda Rudých Khmérů trvala v Kambodži od roku 1975 do roku 1979.
  • Hlavním vůdcem Rudých Khmérů byl Pol Pot. Vlastním jménem Saloth Sar studoval na počátku padesátých let ve Francii, kde se seznámil s ultralevicovými marxistickými teoriemi.
  • Rudí Khmérové v čele s Pol Potem chtěli v Kambodži realizovat komunistický experiment, který měl mít za následek čistě agrární společnost. Obyvatelstvo bylo nuceně vystěhováváno z měst na venkov. Veškerý průmysl a služby byly zrušeny, stejně jako osobní vlastnictví a peníze. Jedinou správnou činností bylo zemědělství tradičním způsobem bez použití jakékoliv mechanizace.
  • Všichni odpůrci režimu a nepřizpůsobiví občané byli zlikvidováni. Mezi ně patřili lékaři, učitelé, inteligence, ale i lidé s brýlemi a velká část městského obyvatelstva. Ti všichni byli nakaženi špatným „novým" smýšlením a pro tradiční, agrární Kampučeu se nehodili.
  • Během vlády Rudých Khmérů zemřelo kolem dvou milionů lidí. Část z nich byla odstraněna, umučena a popravena režimem a mnoho dalších zemřelo na nedostatečnou lékařskou péči, vyčerpání a hladomor. Před touto vládou žilo v Kambodži 8 milionů obyvatel. Za čtyři roky tak dokázali Rudí Khmérové vyhladit celou čtvrtinu vlastního národa.
  • Po skončení vlády Rudých Khmérů zůstali na celou Kambodžu pouze čtyři lékaři. Ostatní byli zavražděni jako nepřátelé režimu a inteligence.
  • Před Pol Potovou vládou byl počet obyvatel Phnom Penhu asi půl milionu lidí. Po násilném vystěhování zůstala v hlavním městě pouze jedna desetina. V té zbyli pouze funkcionáři strany, přátelé režimu a vláda.
  • Vláda Rudých Khmérů byla ukončena až vpádem vietnamského vojska na území Kambodži v roce 1979 a následnou okupací, která trvala až do roku1989.
  • Zločiny Rudých Khmérů nebyly nikdy potrestány a Pol Pot se nikdy nedostal před mezinárodní soud za zločiny proti lidskosti. Naopak v klidu dožil v exilu v Thajsku až do své smrti v roce 1998.

Tuol Sleng - Střední škola plná utrpení

Muzeum genocidy Tuol Sleng přibližuje historii Demokratické Kampučei, jak se Kambodža nazývala za vlády Rudých Khmérů, a zejména ukazuje na mnoha fotografiích, kresbách a dokumentech krutosti které Khmérové napáchali na vlastním národu. Samotný areál muzea ukazuje nejlépe zvrácenost celého hnutí. Původně byl totiž vystavěn jako střední škola a sloužit tomuto účelu až do roku 1975. Ze školních budov se však stalo jedno z nejstrašlivějších míst v kambodži. Věznice S-21.

 

Po příchodu do Tuol Sleng si všímáme zvláštní cedule s přeškrtnutým rozesmátým obličejem. Na tomto místě platí zákaz smíchu. Tenhle zákaz je ale trochu zbytečný, nám do smíchu vůbec není.

Procházíme areálem bývalého vězení a naše velice pozitivní vnímání místních lidí dostává vážné zásahy. To co tady prováděly lidské bytosti jiným lidským bytostem nemá obdoby.

V bývalých hromadných celách a výslechových místnostech jsou umístěny panely se strohými portréty. Jsou zde fotografie všech lidí, kteří zde byli uvěznění a kteří zde zemřeli. Je jich více než sedmnáct tisíc. Procházíme okolo a sedmnáct tisíc obličejů mužů, žen i dětí na nás hledí s tichou výčitkou. Za každou fotografií se skrývá jeden tragický příběh. Dozorci zde se zvrácenou pečlivostí zaznamenali každého vězně. Každý z vězňů byl vyfotografován hned po příchodu do Tuol Slengu a pak také po mučení. Fotografie vězňů po výslechách a po mučení jsou ukryté kdesi v archivech muzea. Vidět bychom je ani nechtěli. Nemusel by to unést náš žaludek ani náš rozum.

Budovy vězení jsou zachovány v podobném stavu, jak zde byly objeveny při obsazení města vojáky Vietnamu v roce 1979. Dnes jsou cely ztichlé a téměř prázdné. Přesto si uchovávají děsivou atmosféru. Ta je podtržena i hrůzností některých exponátů. Kdo neoplývá představivostí může vidět tyto exponáty při použití. Jeden ze sedmi vězňů, kteří přežili pobyt v tomto vězení znázornil krutou realitu ve svých obrazech. Na velkých i menších plátnech zachytil způsoby mučení  a zabíjení vězňů, ale také utrpení a zoufalství v jejich tvářích.

Kdo chce může si za pár dolarů domluvit anglicky mluvícího průvodce. My chceme být radši sami. Průvodci sice podávají opravdu fundované a zajímavé informace, ale nějak nemáme chuť znát každý detail této hrůzy. Atmosféra muzea stačí sama o sobě na to, aby nám běhal mráz po zádech. 

Dvakrát denně je v prostorách muzea promítán film Bophana. Je to dokument o osudech dívky jménem Bophana a jejím manželovi Ly Sithovi na pozadí událostí, které se odehrávaly v letech 1975 - 1979. Přesto, že Ly Sitha patřil k vysokým funkcionářům rudých Khmérů je osud této dvojice tragický. Fotografii Bophany je možné nalézt v Tuol Slengu mezi tisíci dalších obětí. Tenhle dokument ukazuje další nelítostnou stranu komunistického režimu. I ti nejvěrnější byli svými ideály nakonec také pozřeni a nevyhnulo se jim mučení a exekuce. Často skončili jako nepřátelé režimu. Vypadá to, že ideál Demokratické Kampučei požíral nejen své nepřátele, obyčejné lidi, ale i své stoupence. Co by se stalo, kdyby Vietnam násilně toto temné období neukončil? Možná by myšlenka o agrární společnosti pohltila sama sebe a v Kambodži by nezůstal nikdo, kdo by ji mohl realizovat.

Vražedná pole

Choeung Ek bývalo klidným čínským hřbitovem až do období vlády Rudých Khmérů. Ti z tohoto klidného místa vytvořili popraviště a místo holocaustu. Právě sem byli posíláni vězni z Tuol Slengu a z celé provincie, zde byli popravováni a pohřbíváni do masových hrobů. Toto místo je dnes známější pod názvem Vražedná pole a stalo se jedním ze symbolů hrůzovlády Rudých Khmérů a snahy o vyrovnání se s vlastní minulostí.

 

Na první pohled působí Vražedná pole i dnes klidně a mírumilovně. Zelené pozemky s vyšlapanými pěšinkami, stíněné stromy a elegantní stupa uprostřed. Při bližším pohledu ale padne na člověka velmi děsivá atmosféra. Plocha je rozryta prohlubněmi, které ukrývaly tisíce obětí a elegantní stupa je vyplněná lidskými lebkami. Stále i dnes jsou všude vidět úlomky kostí a cáry oblečení. Návštěvníci tu vlastně chodí po lidských ostatcích. Z téhle myšlenky nám opravdu není moc dobře. Pomalu procházíme celý areál a pročítáme informační tabule. Podávají strohé informace o způsobech poprav. Kulky byly příliš drahé, a tak se většinou popravovalo levnějším způsobem. Proražení hlavy motykou, podříznutí palmovým listem nebo umlácení dřevěnou holí patřilo k běžným metodám. Jeden z hrobů nese označení jako hrob dětí. V jiném byly zase objeveny stovky bezhlavých těl.

Nikde není slyšet a vidět komentování zajímavostí a reportérské nadšení z exkluzivních záběrů na obnažené kosti. Několik návštěvníků včetně nás působí nesmírně smutným dojmem. Nikdo netouží po společnosti, a tak se všichni plouží osamoceně, sami jen se svými myšlenkami.

Z více jak sto dvaceti hromadných hrobů jich bylo dodnes otevřeno asi osmdesát. Těla obětí byla exhumována a jejich lebky byly uloženy v pamětní stupě. Veliká budhistická stupa s prosklenými stěnami, kde je více jak osm tisíc lebek se nám zpočátku zdá jako dost morbidní nápad. Ve skutečnosti je to ale velmi pietní místo, které zároveň nedovolí zapomenout. Tváří v tvář tomuto památníku si nikdo nedovolí pochybovat o realitě všech zvěrstev kambodžského holocaustu.